Poslanecká sněmovna N.S.R.Č. 1922.

I. volební

5. zasedání.


3708.

Naléhavá interpelace

poslanců Fr. Housera, Lad. Kučery a soudruhů ministru vnitra,

že se protizákonně provádí řád volení v obcích a nevypisují volby do obecních zastupitelstev.

Podle zákona z 31. ledna 1919, jenž obsahuje řád volení v obcích republiky Československé, volí se obecní zastupitelstvo při prvých volbách na dobu tří let. Novou volbu rozepisuje dohlédací úřad s konečnou platností tak, aby přípravy k volbě včas mohly býti skončeny a aby volba byla provedena před uplynutím období starého zastupitelstva. Dohlédacím úřadem je úřad politický obci přímo nadřízený. Volba se vyhlásí v úředním listě a zvláště v každé obci vyhláškami na veřejných místech po dobu 14 dnů.

První volby podle tohoto zákona byly konány 15. června 1919. Dohlédací úřady svolaly po nich,do 8 dnů nově zvolené členy obecního zastupitelstva ke schůzi, aby zvolili starostu, náměstky a obecní radní. Lze tedy den 23. června 1919 označiti za den, kdy zvolená obecní zastupitelstva nastoupila úřad. To se stalo v ohromné většině obcí, jen tam, kde byly podány proti volbě námitky a bylo nutno vyčkati rozhodnutí, ujala se nová obecní zastupitelstva úřadování později, ale ty případy jsou výjimečné. Do dne 23. června 1922 měly býti tudíž provedeny nové volby. Ač před jejich provedením mají oznamovati vyhlášky po 14 dní jejich konání, nestalo se tak do dneška nikde.

Zákon z 31. ledna 1919 o řádu volení v obcích nabyl na Slovensku účinnosti 31. prosince 1920, ale posud nebyl proveden. Ministr vnitra, Švehla, uvádí ve vládním návrhu zákona z 12. června 1920, že provedením zákona o stálých voličských seznamech odpadly překážky, pro něž obecní volby na Slovensku nemohly býti vypsány zároveň s obecními volbami v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ale ani na Slovensku dohlédací úřady voleb dosud nevypsaly. Politické úřady a na Slovensku administrativní vrchnosti neplní ustanovení platného zákona. Na Slovensku léta trvající zlořád, že obce nespravují zastupitelstva pověřená důvěrou občanstva, zavádí se také v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Občanstvo to nese tím tíže, že v obecních zastupitelstvech, jež úřadují bezprávně, není smyslu pro odpovědnost a v obcích se nehospodaří způsobem, který by měl na zřeteli prospěch občanstva všeho.

Ponižující fakt pro stát, že jeho úřady jednají proti zákonu, je tím závažnější, že se toho dopouštějí dohlédací úřady všechny, jako by byly k tomu dostaly pokyn z ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra je v každém případě odpovědno, že úřady jemu podřízené se proviňují proti zákonu.

Z uvedených důvodů táží se podepsaní 1. Je panu ministrovi známo, že dohlédací úřady nedbají zákonných ustanovení řádu volení v obcích a nevypisuje voleb do obecních zastupitelstev?

2. Dostaly zmíněné úřady od úřadů vyšších pokyn k tomuto protizákonnému jednání?

3. Co hodlá pan ministr zaříditi, aby politické úřady a na Slovensku administrativní vrchnosti plnily ustanovení zákona z 31. ledna 1919 a aby neprodleně vypsány byly volby do obecních zastupitelstev?

V Praze dne 20. června 1922.

Houser, Kučera,

Skalák, Toužil, Tausik, Warmbrunn, Koutný, Teska, Mikulíček, Rouček, Bubník, Malá, Blažek, Darula, Merta, Haken, Burian, Nagy, Krejčí, Svetlik, Kunst.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP