Poslanecká sněmovna N.S.R.Č. 1922.

I. volební období

5. zasedání


3732.

Návrh

poslanců dra Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly Štolby a soudr.

na doplnění zákona ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n., kterým se, mění obecní statek v kmenové obecní jmění.

Podepsaní navrhují

Národní shromáždění republiky Československé, račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne.............. 1922,

jímž se doplňuje zákon ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n., kterým se mění obecní statek v kmenové jmění obecní.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

V § 9 zákona ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n., vsunuje se jako, odstavec 6. toto ustanovení: ťkaždoroční výtěžek docílený z býv. obec. statku (po odečtení nároků býv. podílníků, jak ustanoveno v § 4 shora cit. zákona) budiž v obci zvláště účtován a budiž ho použito k odpisu přirážek všech poplatníků. Z této výhody vyloučeni jsou ti, kdož platí v obci více než 20% daňového základu pro vyměření přirážek v obci, jakož i držitelé půdy zabrané zákonem ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n. Přebytek z obecního statku po zaplacení přirážek budiž každoročně vykázán, uložen a použit se svolením nadřízených samosprávných úřadů ku stavbám škol, chudobinců, cest, a to tak, že kvota přirážková na poplatníky vypadající se zaplatí způsobem shora uvedeným.

Čl. II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provésti jej ukládá se ministrům vnitra, spravedlnosti a zemědělství.

Odůvodnění:

Zákon ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n., kterým se mění obecní statek ve kmenové jmění obecní, ustanoven byl v § 9 způsob pronájmu, zužitkování nebo prodeje produktů obecních pozemků.

O výtěžku, který strží se za produkty obecních pozemků ustanovuje zákon toliko v § 4, že uhradí se nároky býv. podílníků a zbytek přiznán obecní pokladně.

Opatřením tímto zamýšlel zákonodárce zvýšiti příjem obcí, jehož by bylo možno užíti pro úkoly humnání a obecně prospěšné; ve skutečnosti však cíle toho při nynější praxi shora cit. zákona nikde docíleno nebylo.

Nutno uvážiti, že snad ve všech obcích, v nichž podle shora cit. zákona byl obecní statek přeměněn v kmenové obecní jmění, jest. také velkostatek podléhající záborovému zákonu. Majitel tohoto velkostatku nesl až do vydání zákona ze dne 17. července 1919 z valné části tíži obecních přirážek. Vzhledem k účelu, ke kterému bývají obecní přirážky zpravidla ukládány, jest zajisté spravedlivé, by zájem velkostatku v obci kryt byl na druhé straně přiměřeně jeho platební povinností.

Leč po vydání zákona ze dne 17. července 1919 je skutečnost taková, že běžné potřeby obce kryjí se z výtěžku obecního statku přeměněného v kmenové obecní jmění, aniž by co zbylo pro úkoly humánní a obecně prospěšné; tím však velkostatek jest zproštěn od placení obecních přirážek, které by jinak musil platiti.

Podepsaní poukazují k tomu, že obnos, který takto uniká účelu, pro který byl shora cit. zákon vydán, není nijak nepatrný; tak k obecnímu statku patřilo jen lesa na 20.000 ha, z něhož možno počítati roční výtěžek po 500 Kč, tudíž 1.0 milionů Kč. Počítá-li se, že velkostatky v obcích, v nichž byl obecní statek, platily průměrně 50 obecních přirážek, jest patrno, že velkostatku tyto ušetří nyní ročně na obecních přirážkách nejméně 5 milionů Kč.

Tím se stalo, že R. N. S., které zabralo zákonem ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n., půdu býv. šlechticům, dala těmže výhody nečekané zákonem ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n., z majetku vyvlastněného starousedlým bez náhrady, což vyvolává neustále v obcích hospodářské poruchy, nenávist a stálý boj.

Má-li nastati v obcích po venkově aspoň poněkud uklidnění, jest nezbytně zapotřebí, aby každoroční výtěžek býv. obecního statku byl v té které obci zvláště spravován a přebytku z něho použito opravdu k účelům humánním a obecně prospěšným.

Finanční zatížení návrhem tímto nevznikne; po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru zemědělskému.

V Praze dne 20. června 1922.

Dr. Blaho, Malypetr, Mašata, Rychtera, Švehla, Štolba,

Chlebounová, Křemen, Malík, Sopko, Prokůpek, dr. Srdínko, Nejezchleb-Marcha, Branecký, Jan Černý, J. Hálek, dr. Černý, dr. Kubíček, Dubický, Mach; Tůma.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP