Poslanecká sněmovna N.S.R.Č. 1922.

I. volební období

5. zasedání


3738.

Návrh

poslanců dra Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Švehly, Prokůpka a soudruhů na vydání zákona o veřejné podpoře opatřování krmiva a steliva.

Poslanecká sněmovno Národního shromáždění republiky Československé, račiž se usnésti na tomto zákoně

Zákon

ze dne.............. 1922

o veřejné podpoře opatřování krmiva a steliva.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Pro zabezpečení krmiva a steliva pro zemědělství v oblastech postižených v hospodářském roce 1922/23 živelními pohromami, zejména suchem, zmocňuje se ministerstvo zemědělství, aby pro obvody živelními pohromami stižené, poskytovalo podpory na zabezpečení krmiva a steliva, zejména podpory na výrobu krmiv, zvláště krmiv melasových, na pěstování pícnin, na umožnění a zlevnění dovozu krmiva z ciziny, na zpracování slámy na hodnotnější krmivo, na účelnou přípravu, zužitkování a ukládáni krmiv všeho druhu a na propagaci účelného krmení až do výše 100 milionů Kč, které se mu k tomu účelu povolují. Účelným způsobem má býti z těchto prostředků podporováno též opatřování steliva, zejména těžbou rašeliny z domácích ložisek.

Objeví-li se toho potřeba, může ministr zemědělství v dohodě s ministrem obchodu zakázati nebo omeziti používání předmětů, které slouží jako krmivo, nebo stelivo, k účelům jiným.

Při této akci jest přihlížeti v prvé řadě k potřebě malých a středních zemědělců a používati sprostředkování zemědělských družstev.

§ 2.

Úhrada povoleného vydání 100 milionů Kč bude opatřena takto:

1. Pro tento účel jsou vyhraženy příjmy z cel vybíraných na zboží třídy VI. a VIII. autonomního celního tarifu v době od 1. července 1922 do 30. června 1923.

2. Ministerstvo obchodu se zmocňuje, aby po návrhu ministerstva zemědělství a v dohodě s ministerstvem financí zavedlo a vybíralo v téže době zvláštní dávky z dovozu nebo vývozu zemědělských výrobků živočišných a rostlinných, počítaje v to též výrobky z nich další výrobou získané. Přesné stanovení zboží těmto dávkám podrobeného a výše dávek bude provedeno nařízením.

3. Pokud tyto prostředky nestačí k plné úhradě, budiž zbytek uhrazen v rozpočtu na rok 1923.

Příjmy pod č. 1. a 2. uvedené jest zvláště účtovati a příslušné částky peněžité odvádí postupně ministerstvo financí a obchodu ministerstvu zemědělství pro uvedený účel. Na účet těchto dávek poskytne ministerstvo financí nejdéle do měsíce po účinnosti tohoto zákona ministerstvu zemědělství zálohu 50 milionů Kč.

§ 3.

Ministerstvo obchodu se zmocňuje, aby v dohodě s ministerstvem zemědělství činilo povolení vývozu nebo dovozu zemědělských výrobků živočišných i rostlinných závislými po případě i na dovezení poměrného množství krmiv, dále aby vydalo zákaz vývozu všech druhů krmiva a steliva a aby snížilo nebo zrušilo celní sazby na dovoz předmětů této potřeby.

§ 4.

Ministerstvo železnic povolí v dohodě s ministerstvem zemědělství na dopravu krmiv a steliva přiměřené snížení tarifů pro dobu této pomocné akce.

§ 5.

Jako poradní orgán pro tyto záležitosti veřejné podpory opatřování krmiva a steliva ustanovuje se poradní sbor při ministerstvu zemědělství, složený z 12 členů, které jmenuje ministr zemědělství po návrhu hlavních zemědělských korporací. Ministerstvo financí a obchodu vysílá do tohoto poradního sboru své zástupce.

§ 6.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a pozbývá platnosti dnem 30. června 1923.

Prováděním jeho se pověřuje ministr zemědělství s ministrem obchodu a s ministrem financí.

Důvodová zpráva.

I. Opatřování krmiv pro naše hospodářské zvířectvo utváří se krajně nepříznivě již od roku loňského, kdy zavládlo katastrofální sucho, která trvá i letošního roku. Rok 1921 dal poměrně dobrou sklizeň sena a to jak polního tak i lučního. Nepatrná druhá senoseč polních pícnin byla vesměs zkrmena již na stojatě, kdežto louky skoro vůbec na otavu sekány nebyly. Otava na lukách byla jednak spasena na stojatě, jednak ani louky po druhé nebyly sklizeny vůbec. Strniskových jetelů ani na pastvu vůbec nebylo. Sklizeň slámy ozimné byla dobrá, jařin v některých krajích uspokojivá, jinde sotva prostřední. Sláma byla letními vedry u obilí již na stojatě tak přeschlá, že při mlácení se takřka na řezanku rozbíjela.

Stav hospodářského zvířectva v r. 1921 rychle byl doplňován a u drobných zemědělců rovnal se nejméně stavu předválečnému, ba byl dokonce snad i vyšší. Tito drobní zemědělci krmili skote výhradně jen pící objemovou nemohouce v důsledku poklesu cen za živý dobytek nalézti rentability ve zkrmování krmiv jadrných, zejména ne, pokud se jednalo o krmiva obchodní. To mělo za následek, že se nemohly utvořiti větší reservy píce pro roli 1922 a dobytek hovězí byl v podzimu roku loňského hromadně odprodáván.

To vše mělo za následek nejen zmenšení stavu stavu hospodářského zvířectva, ale i úsporné krmení v jarních měsících letošního roku, kdy se s netrpělivostí čekalo na krmení zelené. Nepříznivé počasí jarní katastrofu krmivou stupňuje do rozměrů netušených. Situace v tomto ohledu je asi následující:

Některé okresy, které by bylo lze velmi snadno spočítati, dostaly sice něco drobných dešťů v měsíci květnu, kdežto ve většině okresů po celou dobu vůbec nepršelo. Teprve nyní napršelo různě od 5 cm do 25 cm, čímž situace se poněkud lepší. Dle dnešního stavu dá se očekávati, že ozimy dají uspokojivou sklizeň zrní v převážné části okresů, kdežto slámy ozimé bude již vůbec málo. Naprší-li ještě dostatečně, mohou i jaře poskytnouti prostřední sklizeň zrna, kdežto slámy jaré za každých okolností bude již velmi málo. Sklizeň sena lučního bude zcela nepatrná a sklizeň sena jetelového k usušení nebude skoro žádná, poněvadž zelená píce nestačí ani k dostatečnému krmení na stojatě. Sklizeň řepy bude rovněž prostřední a tudíž méně krmných odpadků. Sklizeň brambor jest odvislou od příští příznivé povětrnosti. Budiž zvláště zdůrazněno, že do letošního krmení přechází naši zemědělci úplně s prázdnými půdami a stodolami, což katastrofu nesmírně stupňuje.

Celkem možno konstatovati, že s letošní sklizní píce naprosto nevystačíme pro udržení aspoň uspokojivého stavu hospodářského zvířectva, čímž jest ohrožena netoliko existence zejména malých zemědělců, nýbrž zásobování všech tříd obyvatelstva produkty živočišnými. Jest úkolem celostátním, aby učiněna byla nejrozsáhlejší opatření k zabezpečení živočišné produkce, zejména malých chovatelů, kteří tvoří u nás největší % chovatelské.

Opatření vládní musí se státi k zabezpečení jednak píce objemové, jednak píce jadrné, ať již provenience domácí nebo cizozemské. To se může státi jednak nákupem krmiv v cizině za součinnosti státu, jednak využitím domácích zdrojů pomocí mimořádných vládních opatření. Jest třeba zdůrazniti, že základ zásobovací politiky tvoří vždy a všude produkce domácí a proto nutno tuto zabezpečiti a podporovati. Dovoz z ciziny pouze politiku zásobovací a produkční doplňuje a usnadňuje. Z tohoto stanoviska národohospodářsky jedině správného, cílevědomého, účelného a výsledného musí býti letošní krise krmivová řešena.

II. K vlastnímu obsahu osnovy se uvádí, že pomocná akce ministerstva zemědělství v tomto směru může býti zajisté všestranná a bude se aplikovati vhodným způsobem na vyvíjející se hospodářské poměry. Navrhovaný obnos 100 milionů Kč jest nutno označiti za minimální pro tento významný účel, má-li vůbec ministerstvo zemědělství míti možnost určité akce v naznačených směrech rozvinouti a přivésti k reelním výsledkům. Zvláštní důraz klade se na to, že tato pomocná akce má sloužiti v první řadě pro podporu širokých vrstev malých a středních zemědělců, kteří chovají poměrně největší stav dobytka, a také letošní kalamitou jsou nejvíce postiženi.

Úhrada pro toto vydání navrhuje se z příjmů, které se získávají v souvislosti se zahraničním obchodem zemědělskými výrobky. Především navrhuje se použití k tomuto účelu výnosu cel ze zboží třídy VI. (obilí, luštěniny, mouka) a třídy VIII. (dobytek) za dobu jednoho roku od 1. července 1922 do 30. června 1923.

Dále se ministerstvo obchodu zmocňuje, aby s ministerstvem zemědělství a financí zavedlo zvláštní dávky (poplatky) z dovozu nebo vývozu některých zemědělských výrobků živočišných, nebo rostlinných, jejichž obchod tyto dávky bez jakéhokoliv ohrožení snese. Tato možnost se připouští i ohledně výrobků hospodářského průmyslu získaných ze zemědělské suroviny.

Pokud tyto zvláštní příjmy nestačí na úhradu 100 milionů Kč, navrhuje se, aby zbytek tohoto vydání byl uhražen v rozpočtu na rok 1923.

Ustanovení v §u 4 upravují otázku kompensačních dodávek krmiv, zákazu vývozu všech druhů krmiv a steliv a snížení celních sazeb na dovoz předmětů této potřeby: Ministerstvo železnic se poukazuje, aby na dopravu krmiva a steliva všeho druhu povalilo přiměřené snížení tarifů, které ostatně bylo zavedeno již roku loňského s platností do konce května 1922. Konstituování zvláštního poradního sboru pro celou tuto rozsáhlou akci při ministerstvu zemědělství poslouží tomu, aby při tom se náležitě uplatnila účast odborníků i interesentů a tak byl dán této akci praktický směr. Zvláště se poukazuje na to, že tato pomocná akce má v prvé řadě sloužiti zájmům malých a středních zemědělců.

V Praze dne 20. června 1922.

Dr. Blaho, Malypetr, Mašata, Rychtera, Švehla, Prokůpek, Nejezchleb-Marcha, dr. Černý, dr. Kubíček, Branecký, Sopko, Štolba, Hálek, dr. Srdínko, Černý Jan, Beran, Bradáč, Křemen, Malík, dr. Hodža, Dubický, Molík.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP