Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3769.

Zpráva

výboru rozpočtového

o vládním návrhu zákona (tisk 3734)

na poskytnutí bezúročné státní zápůjčky 15,000.000 Kč na nejnutnější investice města Českého Těšína.

Rozpočtový výbor poslanecké sněmovny Národního shromáždění jednal o této vládní předloze ve schůzi dne 26. června 1922.

Osnova tato je opravdu důvodna a včasna.

Při rozdělení bývalého Těšína na dvě části, československou a polskou, zůstal největší díl obecního majetku se všemi téměř zařízeními a budovami, nutně potřebnými k samostatnému životu města, v Polském Těšíně. Tak zůstaly tam: radnice, obecní dům, tři dvojité školy, rozsáhlé budovy kasárenské, elektrárna, jatky, budovy chudobince a sirotčince atd. Na území Čes. Těšína jest z nemovitého majetku býv. města Těšína pouze městská plynárna, Střelnice-restaurace se zahradou, Altmannova restaurace, za války zakoupená, jedna větší a jedna menší školní budova.

Český Těšín nemá posud vlastního hřbitova, poněvadž posavadní hřbitov zůstal na polské straně, kam nutno zemřelé z Českého Těšína pochovávati, při čemž jest se obávati, že by při vypuknutí epidemie bylo toto pohřbívání v Polsku tamní vládou zakázáno.

I vodovod, který ostatně již po několik roků pro spotřebu neděleného města nedostačoval, jest posud společný, při čemž prameny a vodní zámek jsou na území československém v Tyře, nádrž však leží v Polském Těšíně.

Město Český Těšín jest posud nuceno odebírati elektrický proud z elektrárny v Polském Těšíně, pokud nebude provedeno připojení na projektovanou přespolní elektrárnu, nebo nebude zřízena elektrárna vlastní.

Pro umístění obecního úřadu byl po rozdělení města prozatím upraven v Českém Těšíně obytný dům (zmíněná Altmannova restaurace), umístění toto jest však podle tvrzení obce naprosto nevhodné.

Obec nemá potřebných budov školních, poněvadž budovy pro německou obecnou a občanskou školu nestačí, takže musí býti některé třídy obecné školy se čtyřnásobnou frekvencí umístěny v jedné třídě, obecná škola česká pak jest prozatím umístěna v ústavu sester Boromejek, kterážto budova podle tvrzení obce rovněž nevyhovuje a mimo to má býti vrácena svému původnímu účelu.

Uváží-li se ještě, že Český Těšín nemá jatek, nemá žádného tržiště atd. nutno uznati, že stojí správa města před velikým úkolem opatřiti potřebnými zařízeními město, pro jehož zdárný rozvoj jsou do budoucnosti dány všechny podmínky. Technická sekce správní komise města vypracovala program pro investice, které jsou v nejbližší době nevyhnutelně nutny. Třeba všechny body tohoto programu, který znamená investici asi 58 mil. Kč, nejsou zajisté tak nutny, aby musilo býti k jejich provedení přikročeno ihned neb aspoň v nejbližší době, přece i opatření nezbytně nutných zařízení ukládá městu Českému Těšínu takové břemeno, se které by bez pomoci státní nebyl.

Této pomoci má se mu dostati navrženou bezúročnou půjčkou, kterou by bylo splatiti v době určené vládou podle výsledků již zahájených mezistátních jednání o rozdělení majetku býv. města Těšína. Ve věci té posud konaným jednáním byla stanovena zásada, že se majetek ten bude děliti v poměru počtu obyvatelstva (15: 8) a podle stavu i hodnoty majetku v den 20. července 1920.

Lze za to míti, že bude výsledky tohoto jednání hospodářská situace města Českého Těšína značně posílena, takže splacení půjčky nebude spojeno pro město s obtížemi, zvláště, budou-li investice podnikány s patřičným porozuměním pro jejich bezprostřední či pozdější nutnost.

Výbor rozpočtový doporučuje tudíž tuto zákonnou osnovu poslanecké sněmovně ku přijetí.

zákon

ze dne............. 1922

o poskytnutí bezúročné státní zápůjčky 15,000.000 Kč na nejnutnější investice města Českého Těšína.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby městu Českému Těšínu poskytla na vybudování nejnutnějších zařízení ze státních peněz bezúročnou zápůjčku nejvýše 15,000.000 Kč. Půjčka tato smí býti vyplacena pouze po částech podle postupu prací, konaných dle investičního programu schváleného vládou.

Doba splatnosti půjčky určena bude vládou se zřetelem k výsledkům jednání o rozdělení majetku bývalého města Těšína.

§ 2.

Ministr financí se zmocňuje, aby potřebnou úhradu opatřil úvěrní operací.

§ 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; jeho provedení ukládá se vládě.

V Praze dne 26. června 1922.

Bradáč, v. r.,

Špaček, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP