Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3770.

Zpráva

výboru zemědělského

návrhu posl. Jana Koudelky, Ant. Černého a soudruhů (tisk 3435),

na novelisaci zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n. o obnově drobných zemědělských pachtů.

Zákon

ze dne............. 1922,

kterým se doplňuje a částečně mění zákon ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n. o obnově drobných zemědělských pachtů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Do zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n., vsunuje se jako 1 a) toto ustanovení:

Konči-li pacht (podpacht) zemědělského pozemku v průběhu roku 1922 obnovuje se na další dva pachtovní roky, končí-li pacht (podpacht) zemědělského pozemku v průběhu roku 1923 obnovuje se na další rok i proti vůli propachtovatele (vlastníka, pachtýře) tím, že pachtýř (podpachtýř) propachtovateli nebo jeho hospodářské správě písemně oznámí nejpozději do 30. září běžného roku, že si pozemek nadále podrží v pachtu, jestliže jsou zachovány podmínky bodu 1. a 2. u 1 cit. zákona.

Článek II.

Pro obnovu pachtu podle čl. I, tohoto zákona neplatí ustanovení lit. b) a c) §u 2 zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n., nýbrž toto ustanovení

b) když propachtovatel béře nebo vzíti chce do trvalé vlastní správy pachtovaný pozemek sám, nebo jej převádí svému nástupci do vlastnictví, aby na něm sami nebo se svými rodinami hospodařili. Kdyby v době platnosti tohoto zákona propachtovatel nebo jeho nástupce pozemek do vlastní správy takto převzatý z důvodů zřejmě zištných propachtoval osobě jiné, ač na něm sám nebo se svou rodinou hospodařiti může, je povinen pachtýři starému náhradou způsobené škody.

Článek III.

Právo obnovy pachtu podle čl. I. tohoto zákona nemá pachtýř hospodářských celků (jako jsou dvory, statky nebo usedlosti) vyjma ony hospodářské celky nebo jich díly, jež pachtýř předal do podpachtu rozparcelované, pokud nebude v takovém případě dotčeno ustanovení §u 1, bodu 1. a 2. zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a nař.

Článek IV.

Co do pachtovného platí pro obnovený pacht tyto podmínky:

Nejvyšší pachtovné z 1 ha zemědělské půdy obnáší tolik, kolik činí průměrná cena žita, vypočítaná z průměru cen téhož na pražské plodinové burse ze srpna, září a října běžného roku a to: v oblasti pastvinářské za 150 kg žita, v oblasti bramborářské za 180 kg žita, v oblasti obilnářské II. za 200 kg žita, v oblasti obilnářské 1. za 250 kg žita, v oblasti řepařské za 300 kg žita. Tyto průměrné ceny včas vyšetří a úředně vyhlásí ministerstvo zemědělství.

Nedohodnou-li se strany, určí pachtovné k návrhu pachtýře nebo propachtovatele okresní soud, v jehož obvodu pachtovaný pozemek leží. Návrh k soudu podati jest ve dvou stejnopisech nejdéle do 30. listopadu toho kterého pachtovního roku.

Opožděné návrhy zamítne soud z moci úřední.

Soud, rozhoduje-li o žádosti za úpravu pachtovného, má přihlížeti i k zvláštním okolnostem, při čemž může jíti 20% nad nebo 20% pod takto vypočtený obnos pachtovného, je-li to plodností pachtované půdy odůvodněno.

Článek V.

Za úpravu pachtovného pro pachtovní léta 1922-1923, 1923-1924, může podle ustanovení čl. IV. býti žádáno i tehdy, bylo-li pachtovné upraveno podle §u 5 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 313 Sb. z. a n.

Článek VI.

Zákon tento nedotýká se oněch pachtovních smluv, které byly od 1. ledna 1922 do vydání tohoto zákona uzavřeny dobrovolnou úmluvou na dobu nejméně 6 let, jestliže nový pachtýř na pachtovaném pozemku sám nebo se svou rodinou hospodaří a nadále hospodařiti chce a může a nemá svých i pachtovaných pozemků více než 8 ha.

Článek VII.

Propachtovatel není oprávněn požadovati pachtovné in natura, nýbrž toliko v penězích, pokud se smlouvou pravoplatně uzavřenou pachtýř k tomu dobrovolně nezavázal.

Článek VIII.

Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášení. Provésti jej ukládá se všem ministrům.

Důvodová zpráva.

Zákonem tímto má se docíliti, aby drobní zemědělští pachtýři, jejichž pacht uplyne v létech 1922 a 1923 účastni byli ochrany, jíž drobným pachtýřům poskytnut zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 313 Sb. z. a n., jímž drobné zemědělské pachty obnoveny byly i proti vůli propachtovatelově na další tři roky, tudíž do r. 1924. Mimo to zákonem tímto má býti odstraněn pramen četných sporů soudních, spočívající v nedostatečném ustanovení §u 5 cit. zákona ve příčině ustanovení přiměřeného pachtovného.

Zemědělský výbor je přesvědčen, že poměry je zcela odůvodněno, aby této kategorii zemědělských pachtýřů taktéž dostalo se ochrany a to v míře dostatečné.

Čl. I. a II. nepotřebuje bližšího objasnění.

Čl. III. Praxe ukázala, že není spravedlivo, aby z ochrany zákonů vyjmuti byli podpachtýři hospodářských celků nebo jich dílů, náležejících do vlastnictví právnických korporací, které je daly do pachtu. Má-li přímý drobný pachtýř naproti těmto propachtovatelům nárok na obnovu pachtů, jest zajisté spravedlivo, aby stejný nárok poskytnut byl i podpachtýři bez ohledu na to, že mezi něho a vlastníka postavil se prostředník v osobě pachtýře.

Čl. IV. Zemědělský výbor po dlouhém a obtížném jednání přijal ve příčině úpravy pachtovného formuli, vyjádřenou v tomto článku, podle níž pachtovné upravuje se způsobem spravedlivějším a poměrně jednoduše, takže může ustanovení toto zabrániti nákladným soudním sporům, bude-li na obou stranách trochu dobré vůle. Aby pak pachtýři i propachtovatelé zavčas měli po ruce úředně ověřené průměrné ceny za žito, směrodatné pro výpočet pachtovného, bylo uloženo ministerstvu zemědělství tyto vyšetřiti a včas v úředních listech vyhlásiti. Toto prospěje zajisté i soudům a jejich rozhodování ve sporech podle - tohoto zákona usnadní.

Poslední odstavec čl. IV. má vyrovnávati rozdíly v bonitě půdy, jež se jeví uvnitř jednotlivých oblastí, na něž půda republiky je rozdělena.

Čl. V. Článkem tímto se poskytuje pachtýřům, jimž pachtovné upraveno bylo podle zákona z 12. srpna 1921 právo, žádati za úpravu pachtovného podle tohoto zákona pro zbývající 2 pachtovní léta.

Čl. VI. a VII. nepotřebuje bližšího objasněn.

V Praze dne 27. června 1922.

Adolf Prokůpek, v. r.,

Jan Koudelka, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP