Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3773.

Návrh

poslanců Draxla, Laubeho a spol.,

kterým se pozměňují ustanovení § 34 zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 260 Sb. z. a n., jakož i zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 296 Sb. z. a n. o úpravě uhelného hospodářství.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne............ 1922,

kterým se pozměňují ustanovení § 34 zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 260 Sb. z. a n., a článek III. zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 296 Sb. z. a n. o úpravě uhelného hospodářství.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

§ 34 uvedeného zákona se pozměňuje a má napříště zníti:

Uhelná dávka se neodvádí za podmínek stanovených prováděcím nařízením Odst. 1. a 2. zůstávají nezměněny. Odstavec třetí zní:

3. Z uhlí potřebného ku vyrobení koksu.

Použité uhlí k výrobě koksu určeného a od uhelné dávky osvobozeného k jiným účelům stíhá se jako těžký důchodkový přestupek; uhlí k jinému účelu použité propadá ve prospěch státu.

§ 2.

Ministři veřejných prací a financí se zmocňují, aby dle potřeby stanovili úchylky od zásad platných pro vybírání uhelné dávky z drobných druhů uhlí podle zákona z 9. dubna 1920, čís. 260 Sb. z. a n.

§ 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Ministrům veřejných prací a financí se ukládá, aby tento zákon provedli.

Důvodová zpráva.

Výrobní krise průmyslu koksového dostoupla takové výše, že je nezbytně zapotřebí rychle odpomoci, aby tento kdysi náš kvetoucí a důležitý průmysl byl udržen. Dle zprávy učinili dělníci i podnikatelé vše, co bylo možno s jejich strany ke snížení ceny koksu, aby tento nabyl opět schopnosti konkurovati nejen koksu cizímu na svých zahraničních, nýbrž i domácích tržištích. Je všeobecně známo, že do nedávno přišel 1 q koksu westfálského na hutích Pražsko-železářské společnosti v Kladně asi na 54 Kč, kdežto nejlacinější koks ostravský přijde na tomtéž místě asi na 80 Kč. Nezbývá tudíž jiného, než aby se stát odhodlal k oběti a slevil dávku z uhlí potřebného k výrobě koksu. Oběť tato je tím lehčí, že se jedná o sumy poměrně malé a úbytek příjmů státní pokladny zmenší se ještě tou okolností, že zvýšená činnost koksoven i železného průmyslu získá státu nových zdrojů příjmů, nehledě k tomu, že odpadne povinnost státu placení podpory značnému počtu nezaměstnaných.

Co se drobného uhlí týče, tvoří toto průměrně jen asi 18-20% celé těžby a používá ho hlavně průmysl, v první řadě i podniky veřejně prospěšné, jako vodárny, elektrárny, cihelny atd. I zde lze očekávati zlevněním značnou odpomoc v nezaměstnanosti.

Předloha budiž přikázána výboru dopravnímu a rozpočtovému. Vzniklý pokles financí státních budiž hrazen snížením rozpočtu státního.

V Praze dne 24. června 1922.

Draxl, Laube, Špatný, Sladký, Langr, David, Landová-Štychová, Buříval, Prášek, dr. Uhlíř, Hrušovský, Zeminová, Netolický, Slavíček, Patejdl, Pšenička, dr. Bartošek, Pelikán Sajdl, Pechmanová, dr. Franke, Trnobranský.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP