Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3775.

Návrh

poslanců Merty, Tesky, Mikulíčka a soudruhů

na vydání zákona o úpravě pachtovného z pozemků.

Zákon

ze dne............. 1922,

jímž se upravuje pachtovné z pozemků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Nejvyšší přípustné pachtovné z pozemků zemědělských smí obnášeti nanejvýše obnos, jenž odpovídá přípustné zákonné míře úrokové z hodnoty propachtovaného pozemku, s připočtením daně pozemkové a všech státních, zemských, okresních (silničních) a obecních přirážek k této dani vyměřených.

Hodnotou pozemku rozumí se jeho obecná cena dne 1. srpna 1914.

§ 2.

Dnem, kdy tento zákon nabude platnosti, pozbývají všechny jiné úpravy pachtovného platnosti.

§ 3.

Obecní pozemky ve smyslu ustanovení 9 zák. ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n., dává do pachtu obecní výbor. Pořizuje za tímto účelem v obcích soupis nejpotřebnějších uchazečů. Těmto všem se propachtují pozemky stejným dílem za pachtovné vyměřené dle § 1 tohoto zákona.

Doba pachtu pro obecní pozemky obnáší vždy tři roky.

Do jednání obecního výboru jest možno stěžovati si u úřadů dohlédacích na správu jmění obecního.

§ 4.

Úpravu pachtovného ve smyslu 1 tohoto zákona provede okresní soud, v jehož obvodu pozemek leží, k ústní neb písemné žádosti strany v řízení nesporném. Poplatky a útraty řízení tohoto se vyměřují podle zásad, vytčených v soudním řádu civilním.

§ 5.

Zákon tento vztahuje se na veškerou půdu v oblasti republiky Československé v pacht danou, nabývá platnosti po skončení sklizně r. 1922. Provedením tohoto zákona se pověřuje ministr zemědělství, vnitra a spravedlnosti.

Důvody.

Pozemky v pacht dané jsou kapitálem. Bylo by nespravedlivé, kdyby jejich majitelé měli míti co do úroků výhodu proti majitelům kapitálů peněžních. Hodnota ze dne 1. srpna jest základem spravedlivým pro měření těchto úroků, neboť zvýšení ceny pozemků v pacht daných se nestalo nikterakž přičiněním majitele, nýbrž mimořádnými poměry.

Licitační spekulace, která těžce stíhá zejména chudé obyvatelstvo venkovské, malorolníky, domkáře a bezzemky, musí býti odstraněna a pozemky všechny musí býti dány do pachtu za podmínek stejných. Tak se musí státi zejména, pokud se týče pozemků obecních, aby byl zjednán průchod zákonu ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb. z. a n.

Navrhujeme proto přijetí tohoto zákona a činíme dále návrh po stránce formální, aby byl přikázán výboru ústavně-právnímu a zemědělskému.

V Praze dne 22. června 1922.

Merta, Teska, Mikulíček, Blažek, Rouček, Burian, Svetlik, Bubník, Haken, Nagy, Kunst, Warmbrunn, Krejčí, Houser, Malá, Toužil, Skalák, Darula, Kučera, Koutný, dr. Šmeral.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP