POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.


4011.

Návrh

poslanců Toužila, Skaláka, Svetlíka a soudruhů na zavedeni stavební povinnosti velkých podniků.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne............. 1923

o stavební povinností velkých podniků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Banky, průmyslové podniky a velkostatky zaměstnávající nejméně 51 zaměstnanců jsou povinny postaviti činžovní domy neb rodinné domky pro své zaměstnance a jich rodiny podle ustanovení tohoto zákona.

§ 2.

Podniky v §u 1 jmenované, pokud zaměstnávají 51 až 200 zaměstnanců jsou povinny postaviti činžovní domy neb rodinné domky nejméně pro 5% z celkového počtu svých zaměstnanců a jich rodiny; ty pak, které zaměstnávají 201 až 500 zaměstnanců jsou povinny postaviti činžovní domy neb rodinné domky nejméně pro 10% z celkového počtu svých zaměstnanců a jich rodiny, ony pak, které zaměstnávají větší počet zaměstnanců než 500, jsou povinny postaviti činžovní domy neb rodinné domky nejméně pro 15 z celkového počtu svých zaměstnanců a jich rodiny.

§ 3.

Pro stavební povinnost podniků v §u 1 uvedených a pro její rozsah dle §u 2 jest rozhodujícím počet zaměstnanců z 1. ledna 1922.

§ 4.

Se stavebními pracemi dle tohoto zákona jsou podniky v §u 1 uvedené povinny započíti nejpozději do 1. května 1923.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministru sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministru.

Důvodová správa.

Zákonem navrhovaný má býti od pomoženo bytové krisi a nezaměstnanosti stavebního dělnictva i dělnictva oborů příbuzných. Zkušenost ukázala, že nelze bytovou krisi úspěšně zdolati tím, ponechá-li se podnikání staveb obytných budov soukromé iniciativě. Soukromý podnikatel budu vždy zdržován ve svém podnikání ohledem na zisk a bude je tedy říditi dle okamžité konjunktury, nikoliv dle potřeb skutečných poměrů. Účelem tohoto zákona jest, aby zásahem veřejné moci do podnikáni stavebního byly opatřeny byty pracujícím vrstvám, jejichž příjmy, jsouce neustále omezovány, nestačí vzestupné tendenci činží v obytných domech, stavěných za účelem docílení soukromopodnikatelského zisku.

Provádění tohoto zákona nedotýká se státních financí a není tudíž zapotřebí zvláštního úhradového návrhu dle §u 41 ústavní listiny.

V Praze dne 20. února 1923.

Toužil, Skalák, Svetlik,

Kučera, Haken, Tausik, Darula, Houser, Krejčí, J. Kříž, Merta, Nagy, Teska, Kunst, Kreibich, dr. Šmeral, Mikulíček, Rouček, Warmbrunn, Blažek, Bubník, Koutný, Malá, Burian.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP