POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.


4020.

Zpráva

I. výboru pro průmysl, obchod a živnosti,

II. výboru ústavně-právního

k vládnímu návrhu zákona (tisk 3972),

kterým se mění některá ustanovení konkursního a vyrovnávacího řádu uvedeného v platnost císařským nařízením ze dne 10. prosince 1914, č. 337 ř. z.

I.

Výbor pro průmysl, obchod a živnosti prozkoumal uvedený vládní návrh se stanoviska národohospodářského a uznal za nutné čeliti spekulačním pokusům zvýšením vyrovnávací částky z dosavadních 25% na 35%.

Dosavadní praxe vyrovnávacího řízení v letech poválečných ukázala nutnost změny platného zákona také s hlediska národohospodářského, neboť úpadky dlužníků měly v zápětí další úpadky věřitelů, čímž některá výrobní odvětví byla do základů otřesena.

Vyrovnávací řízení podle vyrovnávacího řádu má býti výhodou pro dlužníky, kteří nezaviněným způsobem přišli do finanční tísně, nemohouce svým věřitelům zaplatiti, avšak u nichž nenastaly ještě všechny předpoklady k uvalení konkursu a mají býti tudíž ušetřeni jeho následků. Aby dobrodiní tohoto zákonného ustanovení nemohlo býti zneužíváno v rozsáhlé míře z důvodů spekulačních, shledal výbor pro průmysl, obchod a živnosti správným zvýšení vyrovnávací částky z dosavadních 25% na 35% jak v čl. I. je ustanoveno.

plánek II. návrhu zákona umožňuje stanoviti nařízením, že o uvalení konkursu a zavedení vyrovnávacího řízení mají soudy vyrozuměti veřejné korporace obchodní komory, stavovská sdružení, jako na př. spolky na ochranu věřitelů, zájmová hospodářská sdružení a jiné.

V dalším poukazuje výbor na důvodovou zprávu vládního návrhu č. 3972, kde jsou uvedeny četné doklady, které přiměly vládu k podání tohoto návrhu.

Výbor pro průmysl, obchod a živnosti doporučuje, aby sněmovna návrh tohoto zákona schválila.

V Praze dne 15. února 1923.

Jan Slavíček, v. r.,

Fr. Geršl, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

 

Zákon

ze dne........... 1923,

kterým se mění některá ustanovení konkursního a vyrovnávacího řádu uvedeného v platnost císařským nařízením ze dne 10. prosince 1914, č. 337 ř. z.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

(1) Vyrovnávací řízení nelze zahájiti, nenabídne-li dlužník zaplatiti věřitelům, jichž pohledávky nepožívají přednostního pořadí, aspoň 35% jejich pohledávek s příslušenstvím do dvou let.

(2) Tím se částečně mění § 3, odst. 2. vyrovnávacího řádu uvedeného v platnost císařským nařízením ze dne 10. prosince 1914, č. 337 ř. z.

Čl. II.

75, odst. 3., věta druhá, konkursního řádu a § 5, odst. 3., věta druhá, vyrovnávacího řádu, uvedených v platnost tímto císařským nařízením, zní takto:

Nařízením lze stanoviti, že na místě finanční prokuratury nebo kromě ní jest zpraviti jiné orgány finanční správy, veřejné korporace nebo stavovská sdružení.

Čl. III.

§ 57 téhož vyrovnávacího řádu doplňuje se takto:

Totéž platí, nesplní-li dlužník včas a vlně potvrzeného vyrovnání.

Čl. IV.

(1) Zákon, jenž neplatí pro Slovensko a Podkarpatskou Rus, nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Návrhy dlužníků na zahájení vyrovnávacího řízení, které byly učiněny před tímto dnem a nebyly konečně zamítnuty, jest co do míry nejnižší vyrovnací částky posuzovati podle dosavadního předpisu.

(2) Zákon provede ministr spravedlnosti v dohodě s ostatními zúčastněnými ministry.

 

 

II.

Ústavně-právní výbor jednal dne 27. února 1923 o vládním návrhu zákona, kterým se mění některá ustanovení konkursního a vyrovnávacího řádu uvedeného v platnost císařským nařízením ze dne 10. prosince 1914, č. 337 ř. z.

Ústavně-právní výbor připojuje se k odůvodnění vládního návrhu a zprávy výboru pro průmysl, obchod a živnosti a ježto není také námitek s hlediska ústavně právního, doporučuje poslanecké sněmovně N. S. přijetí vládního návrhu.

V Praze dne 27. února 1923.

Dr. Hnídek, v. r.,

Dr. Matoušek, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP