Poslanecká sněmovna N.S.R.Č. 1923. |
|
I. volební |
7. zasedání. |
4142.
Zpráva
výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona
o uplatnění nároků vůči ústřednám, komisím, ústavům, po případě jich odbočkám (expositurám) a jiným hromadným útvarům, které spolupůsobily při státním hospodaření předměty spotřeby (tisk 4095).
Zákon
ze dne...............
o uplatnění nároků vůči ústřednám, komisím, ústavům, po případě jich odbočkám (expositurám) a jiným hromadným útvarům, které spolupůsobily při státním hospodaření předměty spotřeby.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
(1) Nároky (i nedospělé) za ústřednami, komisemi, ústavy, po případě za jich odbočkami (expositurami) a jinými hromadnými útvary, které spolupůsobily při státním hospodaření předměty spotřeby a jsou v likvidaci, nebo budoucně do ní vstoupl, pokud nebyly jimi dosud výslovně uznány, neb nejsou či nebyly zažalovány, jest přihlásiti - bude-li přihlášení takové vyhláškou uloženo - u orgánu, který jest nebo bude pověřen likvidací jejich.
(2) Přihláška staniž se doporučeným dopisem ve lhůtě nedělní, jejíž počátek a kanec určí ministerstvo, do jehož oboru likvidace dotyčné ústředny spadá, vyhláškou v Úředním listě republiky Československé. Na následky promeškáni (§ 2) jest ve vyhlášce upozorniti. Ve vyhlášce jest označiti orgán, u něhož jest nároky přihlásiti.
(3) Vláda určí vyhláškou ve Sbírce zákonů a nařízení, na které ústředny, komise, ústavy a útvary v odst. 1. zmíněné se má tento zákon vztahovati.
§ 2.
(1) Nároky přihlášené ve lhůtě dle § 1, jichž likvidující orgán do 8 neděl po uplynulé přihlašovací lhůtě bud výslovně neuzná, neb se o nich v téže lhůtě vůbec neprohlásí. pak neuznané části nároků včasně přihlášených, nutno uplatňovati žalobou (nedospělé žalobou dle § 228 civ. ř. s. - na Slovensku a v Podkarpatské Rusi dle § 130 zák. článku I. z r. 1911) u příslušného soudu do 6 neděl ode dne, kdy prošla 8nedělní lhůta vyčkávací, jinak všechny nároky takové zanikají i s příslušenstvím, a nelze jich ani kompensací uplatniti, a to ani proti ústředně, resp. jejím odbočkám (§ 1), ani případně proti státu.
(2) Byla-li žaloba včas podaná soudem pro nepříslušnost odmítnuta, může žalobce podati novou žalobu do 14 dnů po tom, co odmítací usnesení nabylo moci práva, i když lhůta § 2 odst. 1. prošla.
(3) Rovněž tak zanikají nároky, jež nebyly dle § 1 včasně přihlášeny.
(4) Počátek a konec lhůt v prvním odstavci tohoto paragrafu uvedených budiž ve vyhlášce vyznačen.
§ 3.
zákon tento se nevztahuje na veřejnoprávní nároky, pak na nároky vzniklé po vydání vyhlášky v § 1, odst. 2 zmíněné a na nároky, v době jejichž vzniku měl oprávněný řádné své bydliště (sídlo) mimo území republiky.
§ 4.
Dny poštovní dopravy se do lhůt v předešlých paragrafech uvedených nezapočítávají.
§ 5.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provésti jej přísluší ministru pro zásobování lidu, financí, obchodu a zemědělství v souhlasu s ministrem. spravedlnosti.
Ústavně-právní výbor projednal ve své schůzi dne 11. května 1923 svrchu připomenutý vládní návrh a z důvodů uvedených v důvodové zprávě návrhu vládního (tisk 4095) doporučuje poslanecké sněmovně přijetí osnovy zákona svrchu uvedené.
V Praze dne 11. května 193.
Dr. Hruban, v. r. |
Dr. Hnídek, v. r. |
předseda. |
zpravodaj. |