POSLANECKÁ SNĚMOVNA

I. volební období

7.zasedání


 

4176.

Návrh

poslance Nejezchleba-Marchy a soudruhů

na udělení vydatné podpory postiženým krajům živelními pohromami v soudních okresích: Bučovice, Blansko, Boskovice, Kunštát, Židlochovice, Tišnov a Hustopeč v župě brněnské.

 

Dne 1. června t. r. strhla se nad výše uvedenými okresy v župě brněnské ohromná průtrž mračen spojená s povodněmi a krupobitím. Tato katastrofa způsobila nepřehledné řadě obcí škody jdoucí do milionů a milionů. V soudním okrese blanenském a kunštátském byly postiženy obce: Bořitov, Obora, Brtoví, Dl. Lhota, Žerůtky, Bejkovice, Lysice a jiné. V obci Bořitově a Oboře panovalo takové krupobití, jakého nebylo pamětníka, takže úroda, která byla velmi slibná, byla úplně zničena a to nejen oziminy a jařmy, nýbrž také řepy, brambory a ostatní plodiny. Celý kraj, čítající mnoho set ha zemědělské půdy se proměnil v úplnou poušť, tak že už dnes je veškeré osení posečena a role zejí prázdnotou.

V okrese židlochovickém byly postiženy obce Třebomyslice, Začany, Nesvačilka, Rajhrad, Opatovice, Blučina, Holasice, Bračice, Rajhradice, Loučka, Hrušovany a Syrovice. V okrese bučovském postiženy byly krupobitím a zátopami obce: Nesovice, Milonice, Nevojice, Letošov, Uhřice, Chválkovice, Nemochovice a Bránkovice. V přečetných těchto obcích zní úřední odhad na 100 procent zničené úrody, v ostatních nejméně na 80%. Ze svahovitých rolí byla povodní v pravém slova smyslu prst odnesena a způsobeno mnoho škod na zahradách, ovocném stromoví a zvláště na obecních cestách, jichž oprava bude vyžadovati značného nákladu obcí. V družstevní cihelně nesovické, která je majetkem konsorcia rolníků, byly způsobeny milionové škody; o prudkosti povodně svědčí ta okolnost, že vada odnesla plných 15 vagonů uhlí, zatopila úplně pece a zničila velkou část materiálu připraveného k pálení. Na okrese hustopečském byla zničena úroda v obci Rakvicích. Na tišnovském okrese, který byl už loni dvakrát postižen velkými katastrofami povodňovými, takže stát tam byl nucen nejen udělit podpory, nýbrž i regulovat potoky a spravovat silnice a obecní cesty - řádila opětně velká smršť spojená s krupobitím, která v okolí Lomnice, Vochozi, Osykách a vůbec na Lomnicku natropila velmi mnoho škod. Konečně také bylo oznámeno krupobití po různu. Tak z obce Trboušan na Ivančicku, dále z nejhornějšího cípu okresu mor.-třebovského a odjinud.

Při nynější hospodářské krisi, která panuje, bylo obyvatelstvo vzpomenutých vesnic v pravém slova smyslu ožebračeno, poněvadž všecky jeho naděje na úrodu a možnost platit daně, přirážky, dávky a existovat za nynější doby, byly naprosto pochovány. Berní úřady žádají neúprosně splátky na dávku z majetku a přírůstku, přečetné z uvedených obcí mají do set jdoucí přirážky a také nekoneční řada jiných daní je berními úřady vymáhána. Obyvatelstvo těchto krajů nemůže prostě žádných daní, dávek, ani přirážek platit, naopak, potřebuje rychle vydatné pomoci, potřebuje osiva směskového a osiva pro podzim, poněvadž už nyní je nepřehledná řada rolí posečena. Je nutno, aby vláda sama, resp. ministerstvo financí dalo rozkaz zemskému finančnímu ředitelství v Brně k rozsáhlým daňovým úlevám. Je dále nutno, aby ministerstvo vnitra a ministerstvo zemědělství podalo svou pomocnou ruku a aby tak učinilo i ministerstvo veřejných prací.

Podepsaní ví ze zkušenosti, že loňského roku nebylo vyhověno přečetným obcím, které žádaly o tak zvané úřední komise a že nebyly v dotyčných obcích zjištěny škody a protokolovány.

Vzhledem k tomu navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá:

1. Aby dala veškeré škody svrchu zmíněné úředně zjistit, a sice tak, aby úřední komise do každé obce dojela, škody zjistila a sepsala o tom protokol. Tyto protokoly nechť jsou v opisech zaslány také berním správám; aby těmto byl rozsah škod v jednotlivých obcích znám a aby zbytečně poplatníky nechikanovaly exekucemi a vymáháním dávek a přirážek.

2. Aby prominula obyvatelstvu v postižených krajích veškeré předepsané daně pro rok 1923, počítaje v to i daň z obratu.

3. Aby dohodla ses komunálními orgány, by obecní, zemské a jiné přirážky, které se k dani pozemkové počítají, nebyly od postižených vybírány.

4. By veškerým postiženým obcím byl na generelní žádosti povolen odklad splatných dávek na dani z majetku a přírůstku nejméně do příštích žní, než postižení po nové sklizni budou aspoň přibližně schopni platit.

5. Aby bylo zemskému finančnímu ředitelství v Brně dáno ministerstvem financí svolení vyřídit každou generelní žádost o odpuštění tak zv. 7% z nezaplacených daní a dávek.

6. Aby povolila pro postižené kraje 60% slevu na dovoz osiva, krmiv, slámy a steliva.

7. Aby dala pokyn příslušným berním správám, by při žádostech postižených občanů o snížení dávky z majetku a přírůstku na majetku dle § 56 zákona ze dne 8. dubna 1920, č. 309 Sb. z. a n., vycházely co nejvíce vstříc.

8. Aby ministerstvo veřejných prací poskytlo obcím v dohodě se zemskými správními komisemi co nejvydatnější podpory na správu obecních cest a aby byla provedena regulace drobných potoků, které zaviňují povodně.

9. Aby ministerstvo zemědělství obdrželo zvláštní dotaci k opatření potřebného podzimního osiva a k zahájení nejširší pomocné akce tam, kde je toho třeba.

10. Aby postarala se o levný úvěr buď zárukou, nebo přímo akcí úvěrovou.

11. Aby tato opatření děla se co nejrychlejším tempem, poněvadž by jinak pozbyla na své účinnosti.

V Praze dne 2. června 1923.

 

Nejezchleb-Marcha,

Dubický, Valášek, Sopko, dr. Vanovič, dr. Šrobár, dr. inž. Botto, Oríšek, Karlovský, Branecký, Janček, dr. Klimo, dr. Blaho, Vraný, Staněk, Vacula, Haupt, Malík, Molík, Vahala, Prokůpek, Mašata, Beran, dr. Srdínko, Bradáč, Rychtera, Stodola.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP