POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1923.

I. volební období.

7. zasedání.


4199.

Naléhavá interpelace

poslanců Housera, Malé a soudruhů

ministrovi vnitra

o protizákonném jednání úřadů při červnovém vyložení voličských seznamů.

Naléhavou interpelaci poslance Kreibicha, Hakena, Tausika a soudruhů vládě ze dne 15. června t. r. poukázali jsme na to, jak neuvěřitelně zneužívají úřady republiky v Podkarpatské Rusi úřední moci ke korupci, znásilňování politického přesvědčení a ku porušování volební svobody. Ještě dříve, nežli mohla vláda na tuto interpelaci odpověděti, jsme nuceni znovu protestovati proti hrubému porušování zákonů, kterého se dopustily úřady při červnovém vyložení voličských seznamů.

Kdybychom měli vypočítávati všechny případy, kdy úřady republiky při této příležitosti porušily zákon, nebyli bychom patrně s jich výčtem vůbec hotovi. Uvádíme tudíž hlavní případy porušení zákona úřady, zjištěné osobně jediným funkcionářem naší strany, které jsou tím povážlivější, že se udály v hlavním městě republiky, kde úřady jsou pod přímou kontrolou orgánů ústředních, jež se kdykoliv mohou svými představenými bezprostředně o činnosti podřízených úřadů přesvědčiti. Jestliže přes to došlo k tak četným a přímo soustavným porušením zákona, je to svědectvím, že státní orgány jsou si vědomy toho, že moji pro svá protizákonná jednání účinnou podporu v dnešním vládním režimu.

I. Dle § 9 zákona o stálých seznamech voličských jest obec povinna vydati každému, kdo se domáhá rozmnoženého seznamu voličského, seznam za náhradu režijních výloh. Pražská obec žádala za voličský seznam Velké Prahy, ve kterém jest 420.000 voličů, 80.000.-= Kč. Část seznamu pro Hostivař, kde jest 1.700 voličů, byla oceněna na 1.700.- Kč a tento obnos požadován od zájemníků. V Karlíně bylo placeno na žádost místní úřadovny při vyložení stálých seznamů voličských v Prosinci za seznam voličů karlínských, obsahující 14.000 jmen, 320.-Kč, v červnu 1923 pak za tentýž seznam 1.600.- Kč.

Tyto vysoké ceny požadované za rozmnožené voličské seznamy znemožňují takřka, aby si je interesenti opatřili, a jejich výše není oprávněna. Obec nemá práva zakalkulovati do ceny seznamů voličských výlohy spojené se soupisem a s pořizováním seznamu voličského, jelikož dle § 8 musí obec seznam voličský poříditi ve čtyřech exemplářích a sice jeden pro politický úřad a tři pro vyložení na obecním úřadě. Úhrada nutná pro výlohy, spojené se soupisem seznamů voličských, musí býti opatřena obecním rozpočtem, a ti, kdož žádají za rozmnožené voličské seznamy, jsou povinni platiti pouze výlohy vzniklé rozmnožováním.

II. Dle odstavce 6, § 8, zák. o stálých seznamech voličských musí býti ve všech obcích s více než 20.000 obyvateli voličské seznamy voličů v domě bydlících vyvěšeny v každém domě po dobu 8 dnů, t. j. od 15. do 22. června. V Karlíně, Vršovicích, Praze VILI. a v jiných čtvrtích pražských nebyly v několika stech domech voličské seznamy vyvěšeny. Proti tomu bylo protestováno v časopisech a zakročováno u dohledacího úřadu, ale náprava nebyla zjednána.

III. Dle odstavce 1, § 9 cit. zák. musí býti voličský seznam v obcích s více než 5.000 obyvateli k žádosti kteréhokoliv občana včas rozmnožen a nejdéle 1. den reklamační lhůty vydán. Okresní výbor komunistické strany Československa v Praze VIII. objednal rozmnožený voličský seznam trojmo a zaplatil 2.400.Kč zálohy. Seznamy byly však doručeny až 20. června asi v 6 hodin večer, tedy až šestý den reklamační lhůty a to ještě v nepořádku.

IV. Dle § 9 cit. zák. má každý žadatel obdržeti celý seznam voličský. V Praze VIII. obdrželi žadatelé šestý den reklamační lhůty pauze část seznamu, ve kterém scházelo několik ulic s několika tisíci voliči. V Karlíně obdrželi žadatelé pouze seznamy voličů občanského povolání, kdežto seznamů voličů vojáků vůbec nedostali, ačkoliv je vojenských voličů v Karlíně okolo dvou tisíc.

V. Dle § 8 cit. zák. má býti voličský seznam pro účely úřední zhotoven ve čtyřech stejnopisech. V Karlíně seznam voličů vojínů byl pořízen pouze jednou. VI. Dle § 28 cit. zák. má býti jestliže je zapsáno do seznamu voličského jednoho volebního obvodu více než 1.000 voličů, konána volba v několika místnostech a to tak, aby do jedné místnosti nebylo přikázáno více než 1000 voličů. Tímto ustanovením a také ustanoveními zákona o stálých seznamech voličských se rozumí, že voliči přikázaní do jednotlivých místností musí býti přesně označeni tím, že je určitě vysloveno, že v té neb oné volební místnosti volí voličové, od určitého čísla až do jiného čísla ve voličském seznamu uvedení, aby volební komise a zájemníci mohli prováděti kontrolu voličů. V Karlíně voličově občanského povolání jsou do volebních místností přikázáni a přesně označeni takže jest možno každého jednotlivého zjistiti, avšak voličově vojáci uváděni jsou pouze úhrnným počtem, takže u volebních místností, kam jsou přikázáni, je vždycky poznámka: ťvolí 150 vojínů, nebo 200 vojínů, nebo 300 vojínů, z těch nebo z oněch kasárenŤ. Tímto docela protizákonným opatřením jest naprosto znemožněno prováděti kontrolu vojenských voličů a jest umožněno provedení nesprávných voleb. VII. Obecní úřadovna v Karlíně žádala 22. června od reklamantů doklady, ačkoliv zákon výslovně praví, že obecní úřad je povinen přijmouti námitky bez zdráhání. Teprve na zakročení našeho klubu byla sice zjednána náprava, avšak jest otázka, v kolika nezjištěných případech obecní úřad docela protizákonně reklamace odmítl.

Toto jsou úžasné případy neuvěřitelného porušování zákona úřady republiky.

Náš poslanecký klub v jednotlivých případech protestoval proti tomu, avšak většinou marně, ačkoliv dle § 17 cit. zák. jest dohlédací úřad povinen na útraty obce zjednati nápravu. Státní úřady takto při samotném zahájení voleb ukázaly před celou veřejností naprostou nevážnost k zákonu v republice, která si tak ráda zakládá na své demokratické tradici a kde volby do obcí jsou zahajovány se strany státní správy způsobem, za který by se styděl nejreakčnější a nejabsolutističtější stát.

Podepsaní se táží:

1. Jak vysvětlí pan ministr vnitra toto protizákonné jednání podřízených úřadů?

2. Jaká opatření učiní pan ministr vnitra, aby zmíněné nepořádky byly napraveny a aby jim bylo napříště zabráněno?

3. Je pan ministr vnitra ochoten závazně a neprodleně prohlásiti v poslanecké sněmovně, že se postará, aby napříště podřízené státní orgány šetřily úzkostlivě platných zákonů?

V Praze dne 26. června 1923.

Houser, Malá, J. Kříž, Burian, Mikulíček, Warmbrunn, Merta, Haken, Tausik, Toužil, Koutný, dr. Šmeral, Svetlik, Bubník, Kreiblch, Krejčí, Kunst, Nagy, Rouček, Skalák, Darula.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP