Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1923.
I. volební období. |
7. zasedání. |
4209.
Naléhavá interpelace
poslanců Kreibicha, Hakena, Tausika a soudruhů
vládě
o zneužívání úřední moci úřady republiky ke korupci, znásilňování politického přesvědčení a porušování volební svobody.
Interpelacemi, dotazy a řečmi v plenárních i výborových schůzích sněmovny dovolávali jsme se nesčetněkrát vypsání voleb do obcí i do Národního shromáždění. Upozorňovali jsme také na to, že na Slovensku a v Podkarpatské Rusi nebylo ještě do obcí valeno. V Podkarpatské Rusi nebylo voleb do sněmu této země; ač již mírové smlouvy samostatný sněm tomuto území zabezpečují. Loňského roku podával ministr zahraničí obšírnou zprávu o Podkarpatské Rusi v ústavním výboru. Když při této příležitosti požadovali komunističtí poslanci provedení voleb do obcí a sněmu Podkarpatské Rusi, vymlouval se pan ministr, dr. Leneš, že tam není konsolidovaných politických poměrů, ale slíbil brzké vypsání voleb.
Dnes, kdy konečně dojde v blízké době k vypsání voleb do obcí v Čechách a na Moravě po druhé, budou snad vypsán volby do těchto institucí i na Slovensku a Podkarpatské Rusi.
Interpelacemi i řečmi poslanců komunistické strany bylo v parlamentě mnohokráte poukazováno na strašný korupční a byrokraticko-policejní režim v Podkarpatské Rusi. Odhalili jsme hladomor 150 tisíc lidí této oblasti, což vzbudilo ohromný úžas doma i za hranicemi. Za strašné hospodářské poměry činili jsme zodpovědnou vládu a její neschopný byrokraticko-policejní režim.
Podkarpatská Rus je jediné území snad v Celé Evropě, jež od války neměla voleb a jež je spravováno vnuceným, obyvatelstvu cizím, byrokraticko-policejním režimem. Podkarpatská Rus nemá dosud autonomie, ale perná ani valených zástupců v Národním shromáždění. Správní a hospodářské poměry tohoto území jsou skandálem celé střední Evropy, hanbou republiky Československé.
Z příprav vlády je patrno, že vláda i Podkarpatské Rusi obecní volby konečně letos vypsati míní. Máme v rukou doklady, z nichž ukázky tuto přikládáme, jež jsou neklamným svědectvím, že vláda republiky Československé koná přípravy k vykonávání voleb po vzoru starého, monarchistického, beťárského Maďarska. Doklady, jichž pravost vláda nevyvrátí, dokazují, že vláda, jež se ohání demokratickými hesly a jejíž úřad mají střežiti dle zákona mravnost a poctivost voleb, zasahuje násilným a znemravňujícím způsobem do práv občanských. Je vidět, že vládě nejsou volby prostředkem k seznání pravého politického i národnostního přesvědčení občanstva, ale že přímým zasahováním vlastních orgánů a korupcí hodlá přivoditi volební vítězství směrů jí příznivých.
Dokumenty, jež předkládáme, jsou strašnou obžalobou vlády a jejího režimu. Může míti vláda důvěry občanů, když zneužívá úředníků a četníka nutíc je příkazy a korupcí, aby připravili volební vítězství určitým politickým a národnostním směrům? Je-li vláda složena z čestných mužů, může po těchto odhaleních prováděti volby do obcí, či není její povinností podati okamžitě demisi?
Naše doklady týkají se Podkarpatské Rusi, ale je zřejmo, že i v ostatních oblastech republiky pracuje vláda podobnými prostředky. Jsme oprávněni tvrditi již dnes, že příští obecní volby nebudou výrazem politického a národnostního složení obyvatelstva, že nebudou výrazem demokracie, poněvadž do nich zasáhne nejen násilí a korupce vládních stran, ale i vlády.
Přísně důvěrné oběžníky zaslané politickou správou Podkarpatské Rusi všem úřadům županským a hlavnoslužnovským maďarsky, rusínsky a česky, jež zatím předkládáme, jsou tyto:
(Český překlad z maďarského originálu oběžníků, jež máme v rukou.)
Politická správa Podkarpatské Rusi
II/8388 pres. ai 23.
Užhorod 19. května 1923. Důvěrné! |
Předmět: stálé seznamy voličské.
Všem úřadům županským a úřadům hlavnoslužnovským!
(K rukoum všem přednostům úřadů!)
Zprávy došlé dle nařízení ze dne 14. prosince 1922/II/8189 pres. od županů a hlavných služných beru s uspokojením na vědomí a žádám současně, aby bylo pracováno dále v tom směru.
Jest zejména žádoucno; aby okresní úřady měly v každé obci dva až čtyři důvěrníky, kteří jsou inteligentní a republice věrni a jsou vlivnými osobami v obci. Úkolem těchto důvěrníků jest, aby informovali úřady o každém důležitějším politickém momentu, upozorňovali úřady a v daných případech vhodné rady dávali. Pomocí těchto důvěrníků bude úřad svůj vliv na obyvatelstvo obci uplatňovati.
Tito důvěrníci mají pozorovati živel stá tu nepřátelský.
Úřady mohou žádati obnosy k této práci nutné od podepsaných úřadů.
O výsledku má se podati zprava nejdéle koncem května 1923.
Přednosta politické správy:
Bláha v. r.
Županský úřad v Užhorodě.
E. Č. 423 ai 23.
Užhorod 3. března 1923. |
Předmět: Stálý seznam voličský.
Přísně tajné!
Všem přednostům úřadů hlavnoslužnovských úřadů.
(Do vlastních rukou!)
Přikládáme seznam důvěryhodných osob a žádáme aby seznam tento byl považován za velice důvěrný!
Návrhy ohledně disposičních obnosů musí se přednésti mně osobně.
Podpis: (nečitelný),
župan.
Presidiální oddělení civilní správy Podkarpatské Rusi.
II 3393 pres. ai 23.
Užhorod dne 22./V. 1923. |
Předmět: Stálý voličský seznam a obecní volby.
Přísně důvěrné!
Všem hlavnoslužnovským úřadům!
Přímo!
Sdělte co nejdříve seznam důvěrníků jednotlivých obcí.
V tomto ohledu dává se bližší vysvětlení k nařízení č. II 1388 pres 1923. Po tomto nařízeni došlo od služnovských úřadů pouze pět zpráv.
Předmětu tomuto porozuměly pouze služnovské úřady v Nižních Vereckách a Terešvě, jak to jich hlášení dokazuji. Žádám, aby důvěrníci dostali pokyny v tom směru, aby věnovali největší pozornost pracím sestavování voličských stálých, seznamů již nyní a zejména po jejich vyložení dne 15. června 1923, aby pečovali o to, aby osoby státu přátelské byly zapsány do seznamu a živly státu nepřátelské (Maďaři, cizí příslušníci) byly vyškrtnuty.
V každém případě musí se dbáti toho; aby slovanský živel všude zvítězil. Právě proto osobám slovanské národnosti je třeba vyjíti vstříc a nedělati jim obtíží případné proto, že jsou příslušníky oposičních stran. Osoby slovenské národnosti, ale smýšlení maďarského nebo komunistického nemají se považovati za živel loyální.
V obci, kde by se nenašla spolehlivá osoba k vykonávání funkce důvěrníka, má tuto funkci převzíti četnictvo.
Jest záhodno důvěrníkům těmto nevydávati písemné pokyny, je lepší s nimi ústně konferovati.
Úřad sám musí nejlépe věděti, ve kterých obcích se má vyvíjeti větší agitace. V některých obcích nebude zapotřebí zvláštní činnosti. Jen čas ad času podati zprávu o stavu věcí.
Potřebné peníze budou doručeny!
Odměny netřeba vypláceti ihned, doporučuje se přesvědčiti se o spolehlivosti důvěrníků.
Zprávu pošlete ve třech exemplářích prostřednictvím županského úřadu.
Přednosta politické správy:
Bláha v. r.
:zdůrazňujeme zejména tyto věty úředních důvěrných oběžníků:
ťPomocí těchto důvěrníků bude úřad svůj vliv na obyvatelstvo obcí uplatňovati.Ť ťodměny netřeba vypláceti ihned, doporučuje se přesvědčiti se o spolehlivosti důvěrníkůŤ. ťNávrhy disposičních obnosů musí se přednésti mně osobněŤ. Z nich je jasně viděti, že vláda pomocí peněz bude uplatňovati svůj vliv na obyvatelstvo obcí. Pomocí zvláštních, vládními penězi zkorumpovaných důvěrníků, jež vláda organisuje, má býti potlačeno politické a národnostní přesvědčení obyvatelstva a přivoděno vítězství vládních stran. Jak nazvati vládu, jež sama začíná volební boj do obcí korupcí a znemravňováním voličů, úředníků a četníků?
Tážeme se:
1. Přiznává se vláda poctivé k dokladům námi předloženým?
2. Platí tento plán korupčních voleb pouze pro Podkarpatskou Rus, či je připraven i pro ostatní části republiky?
3. Hodlá vláda korupcí, znemravňováním voličů a znásilňováním úředníků a četníku prováděti volby až do konce?
4. Uznává vláda, že i pro ni platí zákon ze dne 26. ledna 1907, č. 18 ř. z. o ochraně volební svobody?
5. Co hodlá učiniti vláda na ochranu dobré pověsti státu tímto odhalením těžce poškozené?
6. Uzná vláda, že po tomto odhalení je její povinností podati demisi?
Kreibich, Haken, Tausik, Krejčí, Burian, Warmbrunn, Rouček, Svetlik, Blažek, Koutný, Houser, Darula, Jos. Kříž, Nagy, dr. Šmeral, Kučera, Skalák, Mikulíček, Malá, Merta, Teska, Toužil, Kunst.