POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1923.

I. volební období.

8. zasedání.


4273.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne................

o zákazu premiových obchodů předměty denní potřeby.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Premiové obchody předměty denní potřeby se zakazují.

§ 2.

Premiový mi obchody ve smyslu tohoto zákona rozumějí se obchody, při kterých se nabízejí nebo prodávají předměty s poukazem na odměnu, která jest předmětům těm připojena, ať již jako peníze, jiná věc nebo jako známka k odběru premie opravňující.

§ 3.

Přestupky tohoto zákona trestají se politickými úřady, na území dříve uherském administrativní policejní vrchností a to peněžitou pokutou až do 20.000 Kč, při nedobytnosti budiž uloženo vězení, trvající však nejvýše 6 měsíců, nebo tresty na svobodě do 6ti měsíců, dále propadem předmětů, na něž se trestní čin vztahuje a konečně ztrátou živnostenských oprávnění. Tyto tresty mohou uloženy býti též současné; trest na svobodě spolu s náhradním trestem za nedobytnou pokutu nesmí činiti více než jeden rak.

§ 4.

Provedení tohoto zákona ukládá se ministrům zásobování, obchodu, zdravotnictví a vnitra.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva.

V poslední době rozšířil se premiový obchod předměty denní potřeby, zejména potravinami v netušené míře. Premiový obchod ve své podstatě jest nekalou soutěží nejhoršího druhu, poněvadž využívá nevědomosti konsumentovy a nemožnosti kontroly, zda nabízené premie skutečně ke zboží byly připojeny, k tomu, aby celý obchod určitého odvětví strhl na sebe. Konsumenti jsou těmito obchody velice poškozováni, poněvadž dostávají zboží špatné jakosti za ceny nepoměrně vysoké vzhledem ke kvalitě výrobku. Netoliko výrobci, ale i obchodníci používají tohoto způsobu obchodu, balí zboží solidních firem do svých obalů, aby je pak za přehnané ceny prodávali. Dále sluší při tam vzíti zřetel i na závady hygienické, když špinavé, roztrhané peníze přikládají se ku zboží určenému k požívání a na nepřístojnosti při prodeji zboží na ulicích, kde dochází k rozčilujícím scénám při sklamání kupujících, když dostanou zboží špatné bez premií. Uváží-li se konečně, že obchody těmi trpí nejvíce lidé chudší, kteří jsou jako kupující nejčastěji súčastněni na těchto obchodech, a vzhledem k tomu, že průmysl předměty ty vyrábějící pro budoucnost těžce by byl ohrožen, navrhuje se zákaz těchto obchodů zvláštním zákonem, jakožto opatření, jehož jeví se nutná potřeba. Toto stanoviska zaujala také anketa pořádaná dne 3. listopadu 1923 v ministerstvu obchodu za předsednictví pana ministra obchodu a účasti zástupců ministerstva vnitra, zdravotnictví, zásobování, polic. presidenta, zástupců zemské politické správy a magistrátu města Prahy.

Vláda doporučuje, aby osnova byla přikázána k podání zprávy v poslanecké sněmovně výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a v senátě výboru živnostensko-obchodnímu.

V Praze dne 6. listopadu 1923.

Předseda vlády:

Ant. Švehla, v. r.

 

Ministr pro zásobování lidu:

dr. Franke, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP