Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1923. |
|
I. volební období. |
8. zasedání. |
4290.
Naléhavá interpelace
poslance Heřmana Tausika a soudruhů
vládě
o hrozných poměrech, jimiž trpí obyvatelstvo okresu svidnického na Východním Slovensku.
Jíž v r. 1920 upozornili jsme vládu a zejména ministerstvo školství na kulturní skandál nedostatku školství v tomto okresu, který byl dlouhou dobu dějištěm světové války, která tam zuřila tak hrozně, že ještě dnes jsou její stopy patrny na soukromém, státním i obecním majetku. V největší části obcí stojí ještě dnes rozvaliny domků chudého obyvatelstva a pouze několik obcí, kde ještě zasáhla maďarská akce nouzových staveb, má domky postavené z nepálených cihel a pokryté lepenkou. Od r. 1920 nesčetněkrát jsme měli příležitost v interpelacích, řečech, parlamentě i v intervencích na příslušných místech upozorniti na zoufalý stav, v němž žije tamější obyvatelstvo. Posledně dne 10. dubna t. r. interpelací číslo XI/4048 jsme poukázali na tamější poměry a žádali nápravu. Přes všechny naše uvedené pokusy a přímo k výsměchu ústavou zaručeného práva petičního nebylo učiněno příslušnými činiteli ani jediného kroku k nápravě. Také ministr školství, který při své úřední návštěvě Východního Slovenska měl příležitost seznati tamější poměry, nepokusil se napraviti hrozné poměry školské, které jsou skutečným skandálem.
Školské budovy vystavěné ještě za maďarského režimu jsou z největší části válkou zničeny, takže se v nich vůbec vyučovati nemůže. Chudé obce tamější nemají prostředků na znovuzřízení školních budov a tak jest zjištěným faktem, že v sedmdesáti čtyřech obcích svidnického okresu vyučuje se jedině v devíti školách.
Přes devět set rusínských a slovenských dětí déle než devět roků postrádá školního vyučování.
Pouze v obvodu okresního náčelníka svidnického jsou školní budovy, vystavěné za maďarské vlády, válkou tak poškozené, že vyučovati v nich nelze. Postiženy jsou obce: Roztoky, Kečkovce, Rovno, Vyškovce, Soročín, Nedveze, Krajná - Porubka, Hunkovce, V. Jedlová, Svidničky, Krajna Bystra, Pstriňa, Nižný Komárník, Podružal, Šemetkovce, Niž. Pisaná, Šar. Bukovce, Mergaška, Mestisko, Jurkovola, Niž. Orlich, Vápeník, Veselka, Vyslava, Varince, Krušinec, Kružlová, Cermina, Kurinka, Belejovce, Niž. a Viž. Polianka, Varadka, Kutky.
V některých obcích se uvolili jednotliví občané školou povinné dítky vyučovati. Po krátké době dal však školní inspektor v Bardiově na rozkaz školského referenta v Bratislavě všechny osoby, které dítky vyučovaly, předvésti četnictvem na slúžnovský úřad, kde jim byla tato kulturní činnost zakázána a musely se písemně zavázati, že již vyučovati nebudou. Na županský úřad v Košicích docházejí spousty žádostí obcí o povolení sbírek na postavení škol ve svidnickém okrese. Županský úřad povolení k tomuto žebrání dává a tak Východní Slovensko jest zaplaveno mužicky oblečenými osobami, které po úřadech, obchodnících a soukromnících podnikají sbírky na školy; výnosy sbírek pohltí obyčejně výlohy sběratelů.
Vzhledem k uvedeným okolnostem táží se podepsaní:
Ví pan ministr školství o skandálních neudržitelných poměrech školských na Východním Slovensku, při nichž na 1000 dětí rusínské a slovenské národnosti postrádá přes devět roků školního vyučování?
Jest vláda ochotna obcím a chudému obyvatelstvu v okresu svidnickém poskytnouti neprodleně podle platných zákonů a nařízení finanční pomoc z fondů pro škody způsobené válkou a kromě toho dáti ze státních lesů chudému obyvatelstvu tolik dřeva, aby si mohlo opraviti svoje chatrná obydlí?
V Praze dne 13. listopadu 1923.
Tausik,
Kučera, Blažek, Rouček, Kunst, Svetlik, Houser, Burian, Mikulíček, Bubník, Darula, Malá, Krejčí, Koutný, J. Kříž, Haken, Kreibich, Merta, Skalák, dr. Šmeral, Warmbrunn, Nagy, Teska, Toužil.