POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1923.

I. volební období.

8. zasedání.


 

4318.

Naléhavá interpelace

poslance Mikulíčka a soudruhů

vládě

o lihové aféře předsedy senátu Národního shromáždění Karla Práška.

V plzeňském "Českém Deníku" bylo dne 13. listopadu t. r. uveřejněno trestní oznámení; jež učinil nájemce velkostatku p. Pretl z Kumberku, jakožto člen Družstva hospodářských lihovarů o úplatkářství, provozovaném tímto Družstvem.

V trestním oznámení činí se toto obvinění:

"Před valnou hromadou Družstva hospodářských lihovarů v Praze dne 5. března t. r., kde jsem mimořádným členem, dožadoval jsem se o sdělení, komu bylo vyplaceno z kampaně r. 1920 až 1921 11,800.000.- Kč, a z kampaně r. 1921 - 1922 vzato 10,000.000.- Kč, které měly býti použity na umlčení socialistických stran. Vrchní ředitel Berka potvrdil, že se tak stalo, ale že nemůže říci, komu bely peníze vyplaceny. V jiné poradě prohlásil předseda p. Karel Prášek, předseda senátu, že ho nikdo nepřinutí, aby nám sdělil, kdo peníze obdržel. Později sdělil mi správní rada Bachrach, že byli nuceni dáti z kampaně 1921 až 1922 10 mil. Kč na umlčení socialistických stran. Prohlásil jsem, že raději ony miliony mohli sleviti na lihu a že není zapotřebí umlčování a podplácení. Přes moji urgenci bylo odepřeno jednati o této věci na valné hromadě. Šest dnů před tím prosil mne jistý pán, abych záležitost tu nechal, že z toho bude ostuda. Na valné hromadě odmítl Prášek, že není povinen to říci a že to také neřekne. Při mimořádné valné hromadě dne 1. července byly odhlasovány 3 miliony na propagační fond, ačkoliv v předešlých takových schůzích nikdy se o těchto fondech nehlasovalo a většina členu nevěděla, kam se milionové obnosy poděly."

Toto trestní oznámení tedy uvádí, že předseda senátu Národního shromáždění je současně předsedou Družstva hospodářských lihovarů a že v této funkci provozoval politickou korupci nejhoršího druhu a odpíral podati členům Družstva vysvětlení, které poslance i politické strany uplácel. Obvinění toto je tím dalekosáhlejší, ježto korupce v něm označená byla provozována za tím účelem, aby byla okradena republika a sumy, jdoucí do set milionů, jak o tom svědčí číselné doklady, přednesené poslancem Antonínem Remešem ve schůzi rozpočtového výboru dne 16. listopadu t. r. Z číselných dokladů poslance Remeše vyšlo na jevo, že úskoky a manipulacemi osob, obviněných ve zmíněném trestním oznámení byla okradena republika v r. 1918 při zřízení lihové komise o 1 mil. Kč a za čtyři kampaně, tj. za léta 1919 až 1922 okradly hospodářské lihovary republiku o 360 mil. Kč, o něž si nechaly zaplatiti líh dráže.

V číselných dokladech poslance Remeše je řada jiných ještě položek, o něž byla republika zkrácena Družstvem hospodářských lihovarů resp. osobami, stojícími v jeho čele. Aby toto rabování státních financí mohlo Družstvo volně provozovati, zřídilo si za tím účelem zvláštní fond na uplácení politických činitelů a státních funkcionářů. Poslanec Remeš vydal o tom ve schůzi rozpočtového výboru dne 16. listopadu t. r. toto svědectví:

"Jako pomocný prostředek ku brakování státních financí má Družstvo hospodářských lihovarů zvláštní fondy pro účely propagační. Oficielní časopis "Hospodářský lihovarník" sám uveřejnil, že toto Družstvo vynaložilo na propagační účely za tři kampaně 33 mil. Kč. Když na valné hromadě Družstva vytýkali někteří lihovarníci tato vysoká vydání, odpověděl Berka: "Loni obdrželi jste za 10 mil. Kč 80 mil. Kč ve vyšších přijímacích cenách a lotos také nepochodíte špatně." Právě před uzavřením smlouvy se státem mimořádná valná hromada tohoto družstva, konaná 1. července t. r. povolila 12 milionů na tyto propagační účele. Národně demokratický list "Český Deník" v Plzni a po něm i listy pražské rozepsaly se o této věci tak, jakoby peněz, určených lihovarníky pro propagaci, bylo použito ku podplacení socialistických stran, aby nečinily námitek proti této smlouvě. Národně demokratický list ztotožňuje poťouchle mé jméno s těmito lihovarnickými fondy. Nic nepovídá, ale napovídá. Neváhám říci, že také moje čest byla několikráte předmětem rozmanitých útoků Berky, který se mne snažil dostat do svých tenat. Tomuto pánovi vzkázal jsem po jeho prostředníkovi toto: "Vyřiďte panu ředitelovi Berkovi, že s lumpy, kteří okrádají stát, nemluvím!" Nemohu též smlčeti, že podle spolehlivých informaci, pan president senátu Karel Prášek jako předseda Družstva hospodářských lihovarů sám učinil návrh, aby disposiční fondy Družstva spravoval tříčlenný sbor. Když číst lihovarníků žádala na něm vyúčtováni 10 mil. Kč z propagačního fondu za uplynulý rok, odepřel tak učiniti. Pan president senátu bude jistě pokládati za příkaz veřejné morálky říci veřejně a otevřeně, kdo z těchto lihovarnických peněz nechal si dáti úplatky."

Ředitel Berla, jejž poslanec Remeš označil za "lumpa, který okrádá stát", jest ředitelem Družstva hospodářských lihovarů, jehož předsedou jest již tři léta předseda československého senátu p. Karel Prášek. A že provozoval ředitel Berka neslýchanou korupci přímo za vědomí a z popudu předsedy československého senátu Karla Práška, o tom vydal svědectví "Večerník Práva Lidu", kde je mezi jiným uvedeno, že Družstvo hospodářských lihovarů předpisuje lihovarníkům zvláštní daň 49 Kč z hektolitru lihu na korupční fond. Daň tato vynesla v poslední kampani Družstvu skoro 20 milionů a v předposlední Kampani 26 milionů Kč. Z těchto peněz po úhradě kancelářské režie dává Družstvo hospodářských lihovarníků celé desítky milionů na disposiční fond. Citovaný článek "Večerníku Práva lidu" praví o účelu tohoto fondu doslovně toto: "To jest fond, z něhož se mají vypláceti různé úplatky veřejným funkcionářům a politickým činitelům za tím účelem, aby nepřekáželi vyděračné a lichvářské politice Družstva hospodářských lihovarů. Tedy hotové korupční svinstvo! Semknutá klika bezohledných korupčníků v tomto Družstvu potřebovala nějakého předsedu a toho si našla v Karlu Práškoví. Ani v Uhrách se nedálo a nebylo by možno, aby předseda zákonodárného sboru (!) stál v čele všelijakých dobrodruhů, kteří spekulují jen, koho by svými úplatky dostali do svých drápů a kde a jak by republiku a její konsumenstvo okradli. A musíme opravdu vysloviti své ustrnutí nad tím, že u nás je něco podobného vůbec možno a že funkce zákonodárného sboru se takovýmto způsobem znevažuje a uvádí přímo v posměch všech slušných a poctivých lidí. - Podle naprosto hodnověrných zpráv, za něž přijímáme všechnu odpovědnost, jest předseda Prášek v Družstvu neomezeným pánem a disponuje plně samostatně se všemi miliony, které Družstvo za každou kampaň dostane. Předseda Prášek z tohoto svého hospodářství do dnešního dne nesložil nikomu žádných účtů."

Z tohoto usvědčujícího materiálu sneseného listy a příslušníky vládních stran, je vidět, že zde běží o případ korupce největšího slohu, provozované přímo předsedou zákonodárného sboru československého. Koaliční "desítka" sice vydala zprávu, že vyslechla předsedu senátu Karla Práška a že vzala na vědomí jeho tvrzení, dle něhož nikoho z disposičního fondu nekorumpoval, ale tato zpráva veřejnosti nestačí a nemůže stačiti, poněvadž opírá se o pouhé tvrzení obviněného a kdo má odvahu korumpovati milionovými sumami politické činitele, má také odvahu to zapříti, zvláště když se zodpovídá týmž politickým činitelům, jejichž strany jsou a mohou býti jeho spoluviníky.

Veřejnost nemá záruky, nebylo-li vyslýchání Práška koaliční desítkou napřed smluvenou komedií, aby celý případ byl ututlán, poněvadž by zdiskreditoval všechny koaliční strany, které daly souhlas k lihovým podvodům, jimiž byla okradena republika o stamiliony Kč. A proto táží se podepsaní:

Je vláda ochotna všechny záležitosti s touto aférou související podrobiti bezohlednému úřednímu šetření a je ochotna dále o výsledku tohoto vyšetřování podati sněmovně podrobnou zprávu?

Praze dne 23. listopadu 1923.

Mikulíček,

dr. Šmeral, Haken, Kreibich, Skalák, Bubník, Burian, Merta, Krejčí, Darula, Teska, Svetlik, Koutný, J. Kříž, Warmbrunn, Nagy, Kunst, Tausik, Rouček, Houser, Malá, Toužil, Kučera.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP