POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1923.

I. volební období.

8. zasedání.


 

4328.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ......................................,

kterým mění se ustanovení zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 406 Sb. z. a n. o zmocnění vlády k dalšímu slučování a rozlučování obcí, k změnám hranic obcí, okresů, žup a zemí, jakož i k potřebným opatřením s tím souvisejícím.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Článek I. bod 1. zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 406 Sb. z. a n. mění se a má zníti takto:

Vláda se zmocňuje, aby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a v územích jim inkorporovaných v přechodné době až do konce dubna 1924 slučovala a rozlučovala obce, jakož i měnila hranice obcí, okresů politických, soudních a zastupitelských, a k tomu cíli i hranice žup a zemí, byl-li do konce roku 1920 politickým úřadům správním písemným podáním dán k tomu podnět, nebo bylo-li těmito úřady v téže lhůtě z moci úřední zahájena řízení.

Článek II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1924.

Provedení jeho ukládá se ministru vnitra.

Důvodová zpráva.

Zmocnění vlády, aby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a v územích jim inkorporovaných slučovala a rozlučovala obce, jakož i manila hranice obcí, okresů politických, soudních a zastupitelských a k tomu cíli i hranice žup a zemí, byl-li do konce roku 1920 politickým úřadům správním písemným podáním dán k tomu podnět, nebo bylo-li těmito úřady v těže lhůtě z moci úřední zahájeno řízení, bylo zákonem ze dne 21. prosince 1922, čís. 406 Sb. z. a n. prodlouženo do konce roku 1923. Toto zákonodárné opatření bylo nutným proto, že koncem roku 1922 bylo v jednání více jak 900 případů územních změn v hranicích obcí a okresů, o nichž vláda nemohla ještě rozhodnouti.

O všech podnětech, o nichž řízení úplně bylo provedeno, vláda během roku 1923 rozhodla, nebo ještě do konce t. r. bude moci rozhodnouti.

Jsou však případy takové, při nichž potřebné řízení a zjištění skutkových podkladů pro vládní rozhodnutí nemohlo až do této doby býti skoncováno podřízenými úřady politickými, jeho úřady ty byly jinými naléhavými pracemi přetíženy, zejména prováděním voleb do obcí. Namnoze zaviněn nevítaný průtah též tím, že zúčastněné obce, majíce opatřiti potřebné pomůcky a vysvětlení, nepostupovaly vždy se žádoucí rychlostí. Tomu jest přičísti, že do konce roku asi ve 200 případech nebude ministerstvo vnitra sto; aby řízení skončila a podalo vládě návrhy.

Ve většině případů byla však nejpodstatnější část řízení již provedena a bylo by litovati, kdyby dosavadní výsledky šetření a jednání namnoze obtížného a často i nákladného měly přijíti na zmar.

V zájmu zúčastněných obcí a stran považuje vláda za svoji povinnost žádati, aby působnost článku I. bodu 1. zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 406 Sb. z. a n. byla pro historické zelně a území inkorporovaná prodloužena ještě na další čtyři měsíce, zvláště když působnost uvedeného zákona pro Slovensko a Podkarpatskou Rus rozšířena byla do konce roku 1924.

Vláda navrhuje, aby osnova byla projednána jednáním zkráceným dle §§ 55 jednacích řádů sněmovních; zároveň se doporučuje, aby osnova byla přikázána v obou sněmovnách výborům ústavně-právním k podání zprávy vždy ve lhůtě 3 dnů.

K odůvodnění návrhu na zkrácené jednání se uvádí, že působnost zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 406 Sb. z. a n. pro historické země a území jim inkorporovaná končí posledním prosincem b. r.

V Praze dne 29. listopadu 1923.

Předseda vlády:

Ant. Švehla, v. r.

 

Ministr vnitra:

 

Jan Malypetr, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP