§ 30.

Ředitelství vyřizuje práce své v plných schůzích, jež koná podle potřeby, nejméně však každého čtvrt roku nebo v odborech, jež skládati se musí nejméně ze čtyř členů, čítaje v to i starostu, jenž je řídí.

Usnesení ředitelstva činí se za přítomnosti nejméně poloviny členů nadpoloviční většinou hlasů.

Odbory usnášeti se mohou jen, jsou-li nejméně tři členové přítomni.

Do schůzí ředitelstva mohou povoláni býti též znalci a úředníci záložny. Vedoucí úředník má právo i povinnost účastniti se valné hromady a schůzí ředitelstva, odborů i komisí s hlasem poradním.

Ředitelství může se usnášeti jen v plných schůzích, jde-li o:

a) obstarávání pokladních věcí okresu obcí a hospodářských družstev,

b) přijímání vkladů, do které výše a za kterých podmínek,

c) stanovení úrokové míry ze vkladů i zápůjček,

d) poskytování úvěru společenstvům, zřízeným podle zákona ze dne 9. dubna 1873, č. 70 ř. z., vodním a melioračním družstvům,

e) pěstování ještě jiného způsobu úvěru mimo ty, jež zákon tento výslovně uvádí (§ 10),

f) zásadní usnesení, které z obchodů uvedených v §u 7, odst. 10., mají býti záložnou pěstovány,

g) užívání reservního fondu v obchodě,

h) uložení reservního fondu neb výdajného jmění jiným způsobem, než které zákon výslovně připouští (§§ 12, 17),

ch) rozmnožení kmenového jmění (§ 41,)

i) učiněné zápůjčky záložny jiným způsobem než reeskontem směnek,

j) přijetí účtu výročního,

k) vedení právní pře a ustanovení právního zástupce,

l) ustanovení neb propuštění úředníků a zřízenců záložny (§ 36), jakož i o stanovení požitků a nároků s místem jich pojených,

m) vydání služebních a jiných řádů pro úředníky a zřízence,

n) vydání nálezu disciplinárního,

o) podání zprávy, dobrozdání, návrhů valné hromadě, výboru okresnímu nebo zemskému správnímu výboru, nebo mají-li se ve skutek uvésti usnesení a nařízení orgánů těchto,

p) ukládání vydajných hotových peněz podle § 12 odst, 1,

Usnesení ředitelstva, jež se týkají věcí uvedených pod a), b), d), e), f), g), h) a m), jsou platná jen tehdy, byla-li učiněna za přítomností dvou třetin členů ředitelstva a byla-li schválena zemským správním výborem.

§ 31.

O způsobu, jak se zná ve schůzích ředitelstva i odborů postupovati a jaká práva a povinnosti náležejí starostovi a jiným funkcionářům, ustanoveno budiž v jednacím řádě záložny.

§ 32.

Okresní záložna hospodářská nabývá práv z jednání právních, jež jménem jejím ředitelství bylo učinilo, i jest jimi zavázána.

Každou listinu, již záložna vydala a jež obsahuje právní jednání, podepíší starosta nebo jeho náměstek a jeden člen ředitelství, nebo za člena ředitelství vedoucí úředník, který k tomu účelu obdržel od ředitelství plnou moc.

Cokoli doručiti se má okresní záložně hospodářské, budiž odevzdáno starostovi nebo jeho náměstkovi, nebo některému jinému starostou ustanovenému členu ředitelstva nebo starostou zmocněnému úředníku.

§ 33.

Ředitelství okresní záložny hospodářské jest povinno, jakmile volby nebo jmenováni členů ředitelstva nabyla mocí práva, uložiti u okresního výboru vlastnoruční podpisy všech členů a úředníka k spolupodpisování zmocněného. Nepodpisuje-li se přímo u okresního výbavu, jest podpisy soudně nebo notářsky ověřiti.

Totéž platí i při každém doplnění ředitelstva ohledně členů nově zvolených nebo jmenovaných. Okolnost, že člen ředitelstva jest starostou neb náměstkem, budiž při podpisech výslovně vyznačena.

V podpisu u okresního výboru takto uložené může každý nahlédnouti.

c) Revidující výbor.

§ 34.

Valná hromada volí na dobu jednoho roku tříčlenný výbor revidující.

Okresní zastupitelstvo, jež vzalo na se dobrovolnou záruku za závazky záložny, může si vyhraditi právo jmenovati z řad účastníků záložnu jednoho člena revidujícího výboru na dobu, jíž samo ustanoví, nebo do odvolání. V případě tomto volí valná hromada jen dva členy výboru. Členové revidujícího výboru valí se odděleně nadpoloviční většinou hlasů. Jestliže při volbě člena druhého a tam, kde valí valná hromada jen dva členy, již při volbě člena prvého dosáhl kdo jedné třetiny odevzdaných hlasů, vstupuje vedle osoby zvolené do revidujícího výboru a další volba odpadá.

Důvody, které vylučují z práva býti volenu do ředitelství (§ 27), vylučují též z volby do revidujícího výboru, členy revidujícího výboru nemohou býti členové ředitelství, členem revidujícího výboru může však býti zvolen i ten, kdo není účastníkem záložny.

Člen revidujícího výboru může býti úřadu toho zbaven zemským správním výborem, nekoná-li svých povinností nebo poškozuje-li záložnu.

Odpadne-li během roku některý ze zvolených členů revidujícího výboru, zvolí si zbylí členové revidujícího výboru náhradníka, nedohodnou-li se, nebo odpadnou-li všichni členové revidujícího výboru, jmenuje náhradníka k návrhu ředitelství okresní výbor.

Povinností revidujícího výboru jest, aby řídě se pokyny okresního a zemského správního výboru, dohlížel na činnost ředitelství, zejména též pokud jde o povolování a zajišťování zápůjček, aby zkoumal roční účty záložny, jemu ředitelstvím před valnou hromadou v čas odevzdané, též knihy, spisy a protokoly její, aby vedle toho kdykoli, nejméně však třikráte do roka, o stavu okresní záložny hospodářské v každém směru se přesvědčoval a aby o všem, co při tam zpozoroval, podal zprávu a po případě návrhy ředitelství a nejbližší valné hromadě. Revidující výbory koná tyto revise nejméně za účasti dvou svých členů a o výsledku sepíše protokol.

Shledá-li revidující výbor v záložně nesprávností a nejsou-li tyto do 14 dnů ředitelstvím odstraněny, má o tam učiniti oznámení okresnímu výboru.

§ 35.

Členové ředitelství a revidujícího výboru odpovídají za škody způsobené tím, že neplní-li svých povinností.

Měla-li by se z důvodu tahu na někom pohledávati náhrada, budiž to učiněno pořadem práva a mají rozepře takové jménem záložny vésti ti z účastníků, kteří k tomu valnou hromadou budou zvolení (§ 24 h).

Kdyby však valná hromada odepřela volbu tu vykonati, může zemský správní výbor, je-li o vině členů ředitelstva neb revidujícího výboru přesvědčen, ustanoviti záložně na její útraty právního zástupce, aby náhradu škody vymáhal.

Úřednictvo.

§ 36.

K vykonávání účetnických a jiných prací může ředitelství (§ 30 l) okresní záložny hospodářské jmenovati zvláštní úředníky, činí-li vklady záložny alespoň 3,000.000 Kč, musí záložna jmenovati nejméně jednoho úředníka při výši vkladů přes 5,000.000 Kč pak nejméně dva úředníky. Úchylky od tohoto ustanovení povoluje zemský správní výbor vyslechna Svaz okresních záložen hospodářských. Ředitelství určuje úředníkem písemnou smlouvou jejích požitky a další nároky a stanoví služebním, pensijním a disciplinárním řádem, jakož i instrukcemi jejich práva a povinnosti. Základní platy služební nebuďtež nižší než zákonné platební minimum účetních úředníků okresních stejné kvalifikace a doby služební. Spory o požitky a nároky úřednictva rozhoduje s konečnou platností zemský správní výbor.

Na místa úřednická, pokud neobsazují se postupem vypisují se veřejné konkursy.

Úředníkem okresní záložny hospodářské může býti ustanoven jen ten, kdo prokázal věk dokonaného dvacátého prvého roku, bezúhonnost a všeobecné i odborné vzdělání, absolventům vyšších učilišť obchodních náleží za stejných okolností přednost. V záložnách, které zaměstnávají více než dva úředníky, může býti úředníkem vedoucím napříště, kdo absolvoval střední nebo jí na roveň postavenou odbornou školu a prokázal odborné vzdělání obchodní.

Úředníkem okresní záložny hospodářské nesmí býti jmenován člen příslušného dohlédacího úřadu, ani ten, kdo je spříbuzněn nebo sešvagřen do druhého stupně se členem ředitelství, revidujícího výboru nebo úředníkem záložny. Rovněž nesmí býti úředník okresního výboru zároveň úředníkem okresní záložny hospodářské. Výjimku z toho může povoliti zemský správní výbor jen v případech zvláště odůvodněných.

Ohledně zaopatření úředníků v okresních záložnách hospodářských pro případ stáří a invalidity platí zákon o pensijním pojišťování zřízenců ve službách soukromých, smlouvou mohou jim však vyhrazeny býti požitky zaopatřovací nad míru zákonem tím stanovenou (§ 17).

Ustanovení výše uvedená netýkají se sil výpomocných.

Svaz.

§ 37.

Veškeré okresní záložny hospodářské musí býti členy Svazu okresních záložen hospodářských, který bude míti povahu veřejnoprávní korporace a jehož úkolem bude hájiti a podporovati zájmy okresních záložen hospodářských. Zástupce zemského správního výboru účastní se jednání Svazu s hlasem poradním a má právo do spisů Svazu nahlížeti, informací si vyžadovati a s výhradou stížnosti zastaviti usnesení Svazu, která by se příčila zákonům a jednacímu řádu Svazu.

Svaz může též se svolením zemského správního výboru a na podporu ředitelstev a okresních výborů vykonávati úkoly revisní, řídě se zásadami, platnými pro zemské revise okresních záložen hospodářských, a jest poradním sborem zemského správního výboru a vlády při řešení zásadních otázek, týkajících se úpravy okresních záložen hospodářských. Záložny jsou povinny Svazu podávati vyžádané zprávy a informace, zej měna pokud se týká statistiky. Svaz jest oprávněn svým delegátem prováděti informativní šetření záložen se týkající na místě samém.

Správu Svazu vede výbor, jejž volí valná schůze zástupců okresních záložen hospodářských. Bližší ustanovení o účelu, prostředcích a organisací Svazu obsahují stanovy Svazu, jež schvaluje zemský správní výbor. Příspěvky záložen ke Svazu vymáhají se cestou politické exekuce.

Zemský správní výbor může výbor Svazu pro nezákonné jednání a opětující se překročování oboru působnosti rozpustiti. V případech takových ustanoví komisaře k prozatímní správě Svazu, který má do 30 dnů vypsati a provésti nové volby.

Úřadové dohlédací.

§ 38.

Okresní záložna hospodářská jest pod ochranou a bezprostředním stálým dohledem okresního výboru, jenž jest povolán, kdykoli toho potřebu uzná, revise předsebráti a pokladnu zkontrolovati, zaváděti vyšetřování, vysvětlivek a předpisů si vyžadovati a popřípadě sjednati přiměřenou pomoc.

Okresní výbor jest povinen provésti nejméně jednou v roce v záložně nepředvídanou letmou přehlídku. Přehlídky své okresní výbor vykonávati může buď prostřednictvím Svazu okresních záložen hospodářských anebo osobou místních poměrů znalou.

Funkcionáři, úřednicí neb zástupci jiného úvěrního ústavu v obvodu záložny nemají býti za okresní výbor k revisím záložny vysíláni.

§ 39.

Kromě toho vykonává výbor okresní dozor nad okresní záložnou hospodářskou zvláštním svým zástupcem, jejž ze svého středu volí na určitou dobu.

Úřadu zástupce okresního výboru pozbývá, kdo přestal býti členem okresního výboru.

Zástupcem okresního výboru nemůže býti jmenován, kdo je funkcionářem, úředníkem nebo zástupcem jiného úvěrního ústavu v obvodu záložny.

Zástupce okresního výboru jest povinen účastniti se všech valných hromad a plných schůzí ředitelstva, a má s výhradou stížnosti k okresnímu výboru zastaviti každé usnesení, jež bylo učiněno proti zákonu nebo jednacímu řádu, nebo které by zřejmě bylo záložně na podstatnou škodu. Zástupce okresního výboru má právo zúčastniti se a činiti táž opatření i ve schůzích odborů záložny. Zastavil-li zástupce okresního výboru usnesení odboru, nutno věc předložití především plné schůzi ředitelstva.

Zruší-li okresní výbor opatření svého zástupce, má tento právo stěžovati si k zemskému správnímu výboru. Stížnost ta má účinek odkládací.

Zástupce okresního výboru je též povinen podávati tomuto časté zprávy o stavu okresní záložny hospodářské.

Náklad s dohledem spojený platí se z fondu okresního,

§ 40.

Okresní výbor má zejména toto právo:

a) činiti návrh zemskému správnímu výboru na rozpuštění ředitelství nebo revidujícího výboru,

b) činiti návrh zemskému správnímu výboru, aby jednotliví členové ředitelstva nebo revidujícího výboru zbaveni byli úřadu z důvodu, že povinností svých nekonají nebo záložnu poškozují,

c) v pilných případech s výhradou rozhodnutí zemského správního výboru ředitelství neb revidující výbor neb i jednotlivé členy jejích suspendovati a prozatímní správu ustanoviti,

d) naříditi ředitelství, aby s úředníkem zavedlo disciplinární řízení,

e) usnášeti se, pokud to neučinilo ředitelství záložny, v případech hrozícího nebezpečí o suspendování úředníků okresní záložny hospodářské do doby, kdy učiní konečné rozhodnuti ředitelství (§ 30 n).

§ 41.

Okresní výbor jest povinen v každém sezení zastupitelstva okresního dáti tomuto zprávu o stavu okresní záložny hospodářské, vystříhaje se podrobností a šetře obchodního tajemství záložny.

Okresnímu zastupitelstvu jest zůstaveno, aby o poměrech okresní záložny hospodářské padalo zemskému správnímu výboru zprávu po případě návrhy.

§ 42.

Ve vyšší stolici koná dohled k okresním záložnám hospodářským zemský správní výbor, jemuž náleží také, aby vydával pro všecky okresní záložny hospodářské závazné předpisy v mezích tohoto zákona.

Dozor nad okresními záložnami hospodářskými vykonává zemský správní výbor svými úředníky, jichž počet a plat sám ustanovuje a pro něž vydává služební instrukce.

Zemský správní výbor rozhoduje též ve všech neshodách vzniklých z různých názorů jednotlivých revisních orgánů (§.37, 38).

Okresní záložny hospodářské povinny jsou přispívati ročně k nákladu spojenému s prováděním revisí zemských dvěma procenty celého svého bilančního ročního výtěžku.

Okresní záložny hospodářské povinny jsou předkládati prostřednictvím okresních výborů zemskému správnímu výboru ve lhůtě jím k tomu ustanovené zprávy o svých poměrech způsobem, který zemský správní výbor určí, a podávati jemu potřebná vysvětlení. Zástupci zemského správního výboru mají právo účastniti se schůzí ředitelstva, odborů i valných hromad s hlasem poradním.

O rozpuštění ředitelstva a revidujícího výboru, jakož i o tona, aby jednotliví členové ředitelstva nebo výboru revidujícího zbavení byli úřadu, rozhodne zemský správní výbor. V případě rozpuštění ředitelstva vede až do nejbližší řádné valné hromady správu záložny komise, zemským správním výborem po slyšení okresního výboru a Svazu okresních záložen hospodářských ustanovená.

§ 43.

Shledal-li zemský správní výbor, že okresní záložna hospodářská nevyvíjí zdárné činnosti a účelu svého neplní, má, vyšetře příčiny toho, vyslechna výbor okresní a Svaz, učiniti opatření na odstranění stavu toho.

Zejména může zemský správní výbor ředitelství rozpustiti a ustanoviti komisí správní (§ 42), naříditi, aby v záložně ustanoven byl způsobilý úředník, nebo přeložiti sídlo záložny do jiného místa téhož obvodu.

Zemský správní výbor poskytuje podle potřeby slabším záložnám a Svazu okresních záložen hospodářských podpory.

§ 44.

O stížnostech a závadách ve správních záležitostech okresních záložen hospodářských rozhoduje, ač nepatří-li věci takové před soud, v první stolici okresní výbor, v druhé zemský správní výbor.

Všechny stížností takové padány buďtež do 14 dnů odporučení v odpor vzatého výměru, nebo nebyl-li žádný výměr doručen, od doby, kdy opatření v odpor vzaté bylo učiněno, a to u výboru okresního, jenž není-li sám povolán o nich rozhodnouti, předloží je do 8 dnů zemskému správnímu výboru.

Zřizování nových záložen. Spojení a zrušení okresních záložen hospodářských.

§ 45.

V zastupitelských okresech, v nichž není dosud záložen zákonu tomu podléhajících zřídí se z kontribučenských fondů peněžních a praestačních fondů obcím do vlastnictví dosud neodevzdaných, jakož i jiných podobných fondů okresní záložny hospodářské a platí pak o záložnách takových veškerá ustanovení tohoto zákona.

Nestačí-li jmění těchto fondů na zřízení okresní záložny hospodářské, přikáže je zemský správní výbor zpravidla některé ze sousedních okresních záložen hospodářských. V té příčině platí totéž, co dále ustanoveno o nuceném spojení a zrušení okresní záložnu hospodářské (§ 46).

Veškerá opatření ke zřízení nové okresní záložny hospodářské potřebná učiní okresní výbor.

O sporech nebo závadách, jež by vzešly při zřizování nových okresních záložen hospodářských, rozhoduje v první stolící okresní výbor, a vzešly-li by spory mezí dvěma okresy, zemský správní výbor.

§ 46.

Nevyvíjí-li některá okresní záložna hospodářská dostatečné činnosti a není-li možno nadíti se jejího zdárného rozvoje, ani kdyby učiněna byla opatření v § 43 tohoto zákona uvedená, vyslechne zemský správní výbor zúčastněné okresy a Svaz a předloží návrhu své valné hromadě záložny k přijetí. Neusnese-li se valná hromada záložny na těchto nápravách, může zemský správní výbor spojití okresní záložnu hospodářskou s některou ze sousedních záložen hospodářských, a to pokud možno nejbližší a s toutéž řečí jednací.

Okresní záložna hospodářská, s níž jiná okresní záložna hospodářská takto byla spojena, nastupuje ve veškerá práva a závazky této záložny. Jen kdyby spojení takovému v cestu se kladly nepřekonatelné překážky, může zemský správní výbor, usnesou-li se na něm účastnící většinou dvou třetím k návrhu okresního zastupitelstva povoliti, aby okresní záložna hospodářská byla zrušena a aby veškeré vlastní jmění její po likvidaci a splnění všech závazků věnováno bylo obcím neb okresu k určitému obecně prospěšnému zemědělskému účelu.

Věnování taková nesní se však příčiti veřejnoprávní povaze kmenového jmění jejího,

Za těchto podmínek může zemský správní výbor v případech, kde ze jmění bývalých kontribučenských fondů obilních, kontribučenských sýpek obilních nebo peněžních fondů obilních, pokud se týče z bývalých záložen, zřízených podle zemských zákonů ze dme 9. července 1863, č. 45, a ze dne 6. srpna 1864, č. 28, nebyla v některém okresu dosud utvořena okresní záložna hospodářská, upustiti od zřízení takové záložny a povoliti, aby jmění věnováno bylo obcím neb okresu k určitému, obecně prospěšnému zemědělskému účelu.

Ustanovení závěrečná

§ 47.

Zákony zemské ze dne 30. června 1896, z, z. č. 56, ze dne 26. dubna 1900, z. z. č. 32, a ze dne 13. března 1903, z. z. č. 61, pozbývají platností, rovněž pozbývají platnosti zákony o kontribučenských peněžních fondech ze dne 7. července 1864, z. z. č. 26. ze dne 20. prosince 1881, z. z. č. 70, a ze dne 26. dubna 1900, z. z. č. 33, a min. nař. o praestačních fondech ze dne 10. září 1858, č. 150 ř. z.

§ 48.

Tam, kde zákon užívá slov: ťokresní výborŤ (zastupitelstvo) budiž, až na další, rozuměna okresní správní komise.

Dnem, kdy nabude v Čechách účinnosti zákon ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n., přenese se příslušnost okresních výborů na okre ní úřad, okresních zastupitelstev na okresní výbor a příslušnost zemského správního výboru na úřad (úřady), jež se určí nařízením (§§ 4, 5 a 8 cit. zákona).

§ 49.

Zákon provedou ministři vnitra, financí, spravedlnosti a zemědělství.

Prášek v. r.,

předseda,

Dr. Šafarovič v. r.,

Dr. Ot. Krouský v. r.,

sen. tajemník.

zapisovatel.


Resoluce.

Vláda se vyzývá, aby pečovala o to, aby do jednacího řádu okresních záložen hospodářských, jenž bude schválen zemským výborem správním, byla pojata ustanovení, jež zaručují bezpečné uložení cenných papírů a cenných hodnot, jakož i přijímání školeného personálu za účelem bezvadného provádění agendy těchto záložen.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP