Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


4575.

Zpráva

výboru imunitního

o žádosti okresního soudu pro přestupky v Praze za vydání k trestnímu stihání poslance Josefa Hakena pro přestupek podle § 20 zákona na ochranu republiky.

Okresní soud pro přestupky v Praze žádá podáním ze dne 24. března 1924 za svolení k trestnímu strhání poslance Josefa Hakena pro přestupek podle § 20 zákona na ochranu republiky.

Dle obsahu trestního oznámení, o něž se žádost opírá, postavil při zahájení schůze poslanecké sněmovny dne 6. března 1924 poslanec Josef Haken na ministerskou lavici láhev s lihem, ve které zaražena byla československá vlajka.

Imunitní výbor jednaje o této žádosti dospěl k názoru, že v daném případě jsou tu podstatné důvody pro zrušení imunity. Celý způsob postupu poslance Josefa Hakena svědčí o tom, že československá vlajka byla potupena.

Vlajka jest zevním symbolem neodvislého státu, symbolem, který u všech států a národů jest rozhodně hájen proti každému potupení. Jestli se pokládá za samozřejmé, že každý občan státu se zdrží každého činu, který by znamenal potupení jeho státní vlajky, jest tím samozřejmější, že se zdrží a zdržeti musí takového činu člen Národního shromáždění, nejvyšší veřejné korporace státu. Poslanec Josef Haken v dopisu, poslaném předsednictvu sněmovny ze dně 7. března 1924 prohlásil, že mu nešlo o útok rva československou vlajku, nýbrž o lihovou korupci.

Imunitní výbor jest toho názoru, že zkoumání subjektivní stránky činu jest předmětem meritorního rozhodování věci, jež se vymyká z oprávnění výboru a jež přísluší soudu, a navrhuje proto, aby poslanecká sněmovna dala souhlas k trestnímu stihání poslance Josefa Hakena pro přestupek § 20 zákona na ochranu republiky ze dne 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n.

V Praze dne 11. dubna 1924.

Josef Konečný, v. r.,

Dr. Josef Patejdl, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP