Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.
I. volební období. |
9. zasedání. |
4762.
Zpráva
výboru imunitního
o žádosti krajského soudu v Uh. Hradišti ze dne 11. prosince 1923, č. j. 162 za vydání k trestnímu stíháni poslance Tomáše Koutného pro zločin úkladu podle § 1, odst. I. a II. zákona na ochranu republiky.
Trestní spisy, které jsou neobyčejně obsáhlé, vybičují známé události, týkající se pokusu o státní převrat na hodonínsku z druhé polovice prosince r. 1920 a v lednu 1921. Trestní spisy uvádí celou řadu účastníků, kteří byli pro tento pokus převratu odsouzení a líčí jako hlavního strůjce tohoto převratu poslance Tomáše Koutného. Na jeho rozkaz byl utvořen revoluční výbor dělnický, bojovné oddíly a na jeho rozkaz byly zabrány četné státní budovy a zákonem stanoveni státní úředníci a zřízenci ze svých míst odstraněni. Na jeho rozkaz byla žádáno vydání zbraní a zamezena povolání vojska k ochraně úřadů a civilního obyvatelstva: Poslanec Tomáš Koutný jako taktický vůdce převratové akce na hodonínsku prohlásil, že nastala nová vláda, že je si dobře vědom, co dělá, že jeho jednání je protizákonné, ale že se zákona držet nebude, naopak, že bude jednat protizákonně.
Poslanec Tomáš Koutný žádal také na vojsku, aby posádka vydala zbraně, aby jimi mohl ozbrojit dělníky a prohlásil, že okresního hejtmana mělo dělnictvo na týden zavřít, aby mu nepřekážel v průběhu revoluce. Poslance Tomáš Koutný nařídil také důvěrníkům v cukrovaru rohateckém, aby obsadili úřady, nádraží a odzbrojili četnictvo, což se také stalo. Na rozkaz poslance Koutného byla obsazena puškařská dílna V. Šedivého a z ni odstraněny pušky a revolvery. Poslanec Koutný byl hlavním strůjcem schůze důvěrníků, na níž se mluvilo následujícím způsobem; ťVemte si nože, ať teče krev! Nebojte se! Přijde li vojsko, vezmeme ženy a děti, postavíme je do první řady a vojáci střílet nebudou. Nebojte se ničeho! Přijde-li vojska z Hradiště, vezměte pantoky a obušky a řežte do nich! Ť
Poslanec Koutný sám přinutil ředitele Hodonínského cukrovaru Buchnera, aby mu vydal automobil k ťúředníŤ cestě do Brna. Poslanec Koutný, jalo svědkové udávají, sám nosil po Hodoníně s množstvím jiných pušky a revolvery od Dělnického domu na náměstí. Když s okresní hejtman Svoboda dověděl, že po městě chodí ozbrojení mladíci, kteří se nazývají ťrudou gardouŤ a že do radničního sklepu snáší zbraně, dal četnictvu rozkaz, aby sklepy prohlédlo a povolal vojenskou asistenci místní posádky. Dav poštvaný a utvrzovaný poslancem Tomášem Koutným, že nadešel den jiné vlády, vrhl se na jednotlivé oddíly vojska, a odzbrojil je.
Na to vyvlekl okresního hejtmana. Svobodu na ulici a za výkřiků: ťOběsit ho!Ť vláčel ho do Dělnického domu a pak k radničnímu sklepu, týraje ho do krve.
Imunitní výbor nabyl přesvědčení, že poslanec, který se stal vůdcem akce směřující k převratu stávajícího státu, musí nést za svoje činy, jak je líčí trestní spis a celá řada svědků, plně zodpověďnost už také proto, ježto případ sám vyžádal s: celou řadu svedených obětí z řad účastníků. Navrhuje proto, aby poslanec Tomáš Koutný vydán byl.
V Praze dne 17. června 1924.
Josef Konečný, v. r., |
Nejezchleb-Marcha, v. r., |
místopředseda. |
zpravodaj. |