Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924. |
|
I. volební období. |
10. zasedání. |
4977.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne...................
o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
(1) Pro stroje a přístroje sazební třídy XL. [vyjma stroje sazebních čísel 531, 532, 533, 534a) a stroje podle poznámky k sazebnímu číslu 535 a 3. poznámky k sazebnímu číslu 538], pro stroje a přístroje sazebního čísla 539 (vyjma motory a dynama podle poznámky k sazebnímu číslu 539) a pro elektrické přístroje a elektrotechnická zařízení sazebního čísla 543, dovezené za účinnosti tohoto zákona, může býti povolena sleva dovozního cla, pokud se v tuzemsku nevyrábějí a pokud jejich dovoz je nutný, aby se zavedl nebo zdokonalil některý obor výroby průmyslové nebo zemědělské.
(2) Rovněž může býti povolena sleva dovozního cla pro nejdůležitější a význačné náhradní součástky k takovýmto z ciziny dovezeným strojům, jež se v tuzemsku vůbec nevyrábějí, dovezou-li se za účinnosti tohoto zákona a bude-li prokázána jejich skutečná příslušnost k oněm strojům.
§ 2.
Povolí-li se tato sleva, vybírá se clo podle všeobecné základní celní sazby platné dne 1. ledna 1922 se součinitelem 4.
§ 3.
Ministerstvo financí může před rozhodnutím o žádostech za slevu cla podle tohoto zákona vyžádati si dobré zdání poradního sboru.
§ 4.
(1) Tento zákon nabývá účinnosti osmého dne po vyhlášení a pozbude jí koncem roku 1920.
(2) V případech zvláštního zřetele hodných může však ministerstvo financí povoliti obdobnou slevu pro takové stroje, přístroje a zařízení, dovezené v době od 1. července 1924 do dne, kdy tento zákon nabude účinnosti.
(3) Zákon provede ministr financí po dohodě s ministrem obchodu a ministrem zemědělství.
Důvodová zpráva.
Dnem 31. prosince 1922 pozbyl účinnosti zákon ze dne 12. srpna 1921, čís. 311 Sb. z. a n. (o doplnění článku IX. zákona o celní sazbě z 13. února 1906, čís. 20 ř. z. a uherského zákonného článku LIII z roku 1907), dle něhož mohly býti v případech zcela výjimečných, zvláštního zřetele hodných, zejména, šlo-li o zřízení nového důležitého odvětví průmyslového dosud v tuzemsku nezastoupeného nebo o nové methody výrobní v určitém průmyslovém odvětví, povoleny celní výhody pro dovoz strojů a pod.
Provádění zákona, zamýšleného v první řadě pro podporu přesídlení závodů z ostatních nástupnických států do Československé republiky - jak vysvítá z jeho vsunutí do článku IX. čís. 8 zákona ze dne 13. února 1906, čís. 20 ř. z. - vyvinulo se průběhem jeho účinnosti velmi blahovolně a vyvolalo po uplynutí jeho platnosti požadavek po jeho prodloužení, resp. obnově a rozšíření na dovoz strojů a přístrojů zemědělských.
Důvody mluvící pro obnovu zmíněného zákona resp. pro rozšíření jeho výhod i na dovoz zemědělských strojů nutno zásadně uznati. Rozsah celních výhod ovšem nutno vymeziti jednak s náležitým zřetelem na tuzemský průmysl strojírenský, jednak s patřičným ohledem na státní finance. První podmínce hledí se vyhověti ustanovením §u 1.; zájmy státních financí mají býti chráněny jednak vyloučením slevy pro dovoz strojů, jež již ode dne 1. ledna 1922 požívaly celních sazeb obzvláště výhodných, jednak ustanovením §u 2 o výměře celní slevy.
Pro posouzení podmínek celní slevy, resp. namnoze velmi nesnadné otázky, zda některý stroj, pro nějž se sleva žádá, se v tuzemsku vyrábí či nikoliv, umožňuje osnova vyslechnouti poradní sbor.
Fakultativní vyslechnutí poradního sboru je vysloveno proto, že mohou nastati případy rozhodnutí o žádostech bez slyšení poradního sboru (na př., když byla žádost podána po době platnosti zákona nebo kdy jedná se o dovoz strojů atd. jiných než zákonem pro slevu uvedených sazebních položek neb o dovoz strojit provedený mimo dobu platnosti zákona).
Účinnost zákona stanoví se na dobu do konce roku 1926.
Zároveň umožňuje osnova přiznati celní slevu v případech zvláštního zřetele hodných i pro dovoz strojů v rozsahu tohoto zákona, provedený po 1. červenci 1924, chtíc v rámci finančních možností státu aspoň jistou měrou přiznati celní slevy i pro stroje dovezené v době, než dojde k uzákonění slevy podle tohoto zákona.
Vláda doporučuje, aby tento její návrh zákona byl přikázán v poslanecké sněmovně výborům rozpočtovému, zemědělskému a pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu a v senátu výborům národohospodářskému, rozpočtovému a živnostensko-obchodnímu k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.
V Praze dne 28. listopadu 1924.
Předseda vlády:
Švehla, v. r.
Ministr financí: |
|
Inž. Boh. Bečka, v. r. |