Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1925. |
|
I. volební období. |
10. zasedání. |
5128.
Usnesení senátu Národního shromáždění republiky Československé
o vládním návrhu zákona (tisk sen. 1793),
kterým se některé obory soukromého sprostředkování prohlašují za živnost koncesovanou ve smyslu živnostenského řádu (tisk sen. 2083).
Senát Národního shromáždění republiky Československé přijal v 255. schůzi dne 24. března 1925 tuto osnovu zákona:
Zákon
ze dne ...............
kterým se některé obory soukromého sprostředkování prohlašují za živnost koncesovanou ve smyslu živnostenského řádu (zákona).
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
(1) Po živnostensku provozované soukromé sprostředkování:
koupě, prodeje a směny realit, jakož i práv k nim se vztahujících,
koupě, prodeje a směny podniků výrobních a obchodních,
nájemních a pachtovních poměrů,
úvěru hypotekárního i osobního
jest živností koncesovanou a podléhá ustanovením živnostenského řádu (zákona).
(2) K nastoupení této živnosti vyžaduje se kromě všeobecných podmínek, předepsaných pro veškeré živnosti, spolehlivost se zřetelem k této živnosti a průkaz dostatečného všeobecného vzdělání jakož i odborné způsobilosti.
§ 2.
(1) Koncesi ku provozování živnosti v § 1 dotčené uděluje živnostenský úřad II. stolice.
(2) Po nabytí účinnosti zákona ze dne 29. února 1920, čís. 126 Sb. z. a n. o zřízení župních a okresních úřadů uděluje koncesi v I. stolici župní úřad.
(3) Při rozhodování o propůjčeni koncese budiž přihlíženo k potřebě obyvatelstva a budiž v tom směru před rozhodnutím slyšena obchodní a živnostenská komora i příslušné společenstvo.
(4) V koncesním dekretu jest podrobně uvésti, na které druhy soukromého sprostředkování ve smyslu § 1 se koncese vztahuje.
§ 3.
Živnost v § 1 dotčená budiž zpravidla provozována osobně majitelem koncese. Úřad koncesí udělující může ze závažných důvodů povaliti, aby živnost byla provozována náměstkem nebo pachtýřem. Podnájem živnosti se nedopouští. Náměstek nebo pachtýř musí vždy právě jako majitel živností sám míti vlastnosti, kterých třeba jest k samostatnému provozování této živnosti; totéž platí i o náměstku nebo pachtýři při provozování živnosti na účet vdovy nebo nezletilých dětí.
§ 4.
(1) Každý žadatel o koncesi musí úřadu, který koncesi uděluje, zároveň se žádostí předložiti ku schválení řád o provozování podniku, v němž musí býti přesně uveden způsob provozování živnosti a sazba poplatková.
(2) Bude-li koncese udělena, budiž provozovací řád a zejména sazba poplatková schválen současně s udělením koncese.
(3) Před schválením provozovacího řádu a poplatkové sazby může živnostenský úřad II. stolice slyšeti obchodní a živnostenskou komoru, příslušné společenstvo a jiné nájemníky.
(4) Schválení sazby buď zejména tehdy odepřeno, není-li sazba přiměřená poměrům nebo není-li podrobně specialisována.
(5) Každá změna provozovacího řádu i sazby poplatkové podléhá schválení úřadu; který koncesi uděluje.
(6) Provozovací řád i poplatková sazba, opatřená schvalovací doložkou, buďtež vyvěšeny v potřebném počtu stejnopisů v místnostech podniku určených pro jednání se stranami na nápadném místě a buďtež udržovány stále v čitelném stavu.
(7) Podnikatel jest povinen, převezme-li sprostředkování, doručiti straně při zahájení jednání jeden exemplář schválené sazby poplatkové a zachovati se při provozování podniku přesně podle této sazby.
(8) Ti, kdož nabyli podle starších předpisů oprávnění k některému z druhů soukromého sprostředkování vyznačených v § 1 tohoto zákona, jsou povinni do jednoho měsíce po účinností tohoto zákona předložití živnostenskému úřadu II. stolice ke schválení řád provozovací i sazbu poplatkovou ve smyslu předchozích odstavců.
(9) Mimo to jsou povinni všichni, kdož nabyli podle tohoto zákona nebo zákonných předpisů dřívějších oprávnění k některému z druhů soukromého sprostředkování vyznačených v §u 1 tohoto zákona, na vyzvání živnostenského úřadu podati údaje o svém podniku k účelům statistickým.
§ 5.
(1) Vláda nařízením vydá podrobnější ustanovení o všeobecném vzdělání a odborné způsobilosti žadatelů o koncesi; mimo to může vláda nařízením vydati podrobnější ustanovení o způsobu, rozsahu a podmínkách provozování živnosti, zejména pokud snad zakázáno jest provozovati živnost pachtýřem, anebo provozovati současně jiné živnosti.
(2) Kromě toho mohou nařízením býti vydány předpisy a povinností k vedení zvláštních kmih a výkazů a o přípustnosti zvláštní živnostensko-policejní úpravy.
§ 6.
Provedení zákona ukládá se ministru průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministrem vnitra a ministrem školství a národní osvěty.
Václav Donát v. r.,
předseda.
Dr Šafařovič v. r., |
Dr Ot. Krouský v. r., |
sen. tajemník. |
zapisovatel. |