Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1925.

I. volební období.

11. zasedání.


 

5131.

Naléhavá interpelace

poslance Tesky a soudruhů

vládě

o ostravské stávce.

Včera vstoupilo dělnictvo na Ostravsku do stávky. Horníci, kovodělníci a lučebníci ostravské oblasti zahájili boj, aby odrazili stále rostoucí drzé útoky podnikatelů na životní úroveň dělnictva. Dělnické mzdy klesly proti r. 1921 průměrně o 60 procent, ceny životních potřeb od léta m. r. neustále stoupají a znehodnocují mzdu dělnickou. Vláda nejen neučinila ničeho proti tomuto soustavnému a plánovitému zbídačování životních poměrů dělnictva, nýbrž je přímo i nepřímo podporovala. Vláda přes neustálé protesty dělnictva trpěla vzrůst drahoty a sama se postavila v čelo zdražovatelů a lichvářů, zvýšivši dopravní sazby o 10 procent v době všeobecného -boje proti drahotě. Po žních r. 1924 zanášela se vláda úmyslem zavésti zemědělská cla a tím do té míry podepřela vzrůst drahoty, že okamžitého zavedení cel na prospěch velkoagrárníků nebylo ani třeba. Ani mohutné protidrahotní demonstrace provedené po celé republice a zejména v Praze, nepřiměly vládu, aby sama účinně proti drahotě zasáhla. Vláda, která měla tolik troufalosti a drzosti, že dala do dělnictva proti drahotě demonstrujícího střílet, spokojila se frázovitým prohlášením ve sněmovně, které drahotu přirozeně neodklidilo. Zatím co nyní ceny obilí a mouky na cizozemských trzích klesají, v Československu drahota trvá dále a vláda zřejmě ve službách lichvářů dává znovu oficielně prohlašovati, že přikročí k zavedení zemědělských cel.

A jako vláda podporuje soustavně lichváře, tak podporuje podnikatele v jejich útocích na životní úroveň dělnictva a celé pracující třídy. Vláda dala podnět k snižování mezd a platů snížením platů státních zaměstnanců, přispěla podnikatelům, sníživši životní úroveň nezaměstnaných zavedením gentského systému, vláda a její orgány přes neustálé stížnosti trpí soustavné porušování 8 hodinné doby pracovní.

Toto souručenství vlády s vydřiduchy a spekulanty jde tak daleko, že vláda staví celý státní aparát do jejich služeb, takže se v Československu pomalu neobejde jediný hospodářský a mzdový boj bez zasažení policie, četnictva i vojska proti dělnictvu, jež pak končí stále častěji prolitím dělnické krve. Tyto všechny metody vlády přirozeně povzbuzují všechny spekulanty ještě k větší troufalosti. Nejúčinnějším prostředkem proti vyděračským plánům majitelů dolů by bylo provedení socialisace uhelné těžby. Místo dosavadní ochrany zájmů uhlobaronů měla by vláda obrátiti veškeru snahu k uskutečnění socialisace dolů a velkých podniků v oblasti celé republiky.

Včera zahájený boj ostravských dělníků je nejen odpovědí na všechny dosavadní útoky a nové vykořisťovatelské plány podnikatelů, nýbrž je zároveň varovným hlasem všem jejich spojencům, aby zanechali svého provokačního souručenství se spekulanty a vydřiduchy.

Tlumočíce na půdě parlamentní tento varovný hlas ostravských dělníků, tážeme se vlády:

Chce vláda okamžitě přinutiti podnikatele, aby bezpodmínečně vyhověli požadavkům všeho dělnictva?

Je ochotna vláda, budou-li podnikatelé klásti odpor, uvaliti na všechny podniky nucenou správu?

Upustí konečně již jednou vláda od svých dosavadních metod a zdrží se v tomto boji jakéhokoliv angažování státního aparátu proti dělnictvu?

V Praze dne 31. března 1925.

Teska,

Burian, dr. Gáti, Blažek, Darula, Merta, Krejčí, Houser, Kučera, J. Kříž, Koutný, Skalák, Kunst, Svetlik, Mikulíček, Mondok, Rouček, Tausik, Šafranko, Sedorjak, Toužil.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP