POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925.
I. volební období. |
11. zasedání. |
5169.
Návrh
poslance Rudolfa Merty a soudruhů
na odškodnění obyvatelů v území X. jihlavské župy v Třebíči, Brtnici, Kněžicích, v Opatově, v Předíně i jiných místech, postižených strašnou živelní pohromou.
V pondělí dne 11. května 1925 po 3. hodině odpol. strhla se nad městem Třebíči velká průtrž mračen spojená s krupobitím, která trvala až do pozdních hodin večerních. Spousty vod se všech stran valily se do městečka, čímž obytné místnosti nízko položených domků na předměstí Židovského Města a v Podklášteří při řece Jihlavě ležících, byly úplně zatopeny. Z celé řady bytů byl odplaven nábytek, peřiny, šatstvo, prádlo a mnoho nářadí. Záchranných prací muselo se ujmouti hasičstvo. Po vyčerpání vody ze zatopených bytů ukázalo se, že tyto jsou na dále k obývání zcela nezpůsobilé a rodiny v nich bydlící musely býti provisorně umístěny u různých obyvatelů jiných částí města a v náhodou prázdných místnostech bývalé radnice židovského města. Také obchodníci a živnostníci ze zatopených částí města jsou velmi poškozeni, neboť voda vnikla i do krámů a skladišť a zničila velké množství zboží. Kde nebyly byty přímo vyplaveny, mnoho škody způsobil silný nános bláta. Škody zátopou na soukromém majetku způsobené odhadují se na 50.000 Kč. Na majetku veřejném vznikly rovněž veliké škody. Prudkým tokem vody vymlety byly cesty, vytrhána dlažba, rozbořeny zděné stoky. Odhad jest asi 100.000-120.000 Kč. Pro kraj, který již mnoho měsíců trpí nezaměstnaností svého obyvatelstva, stala se tato pohroma přímo katastrofální.
Z postižených obcí nejvíce utrpěla Brtnice u Jihlavy. Po prudké bouři ke 4. hod. odpol. přidružila se v krátkostí průtrž mračen. S okolních kopců valily se spousty vody do Brtnice a odplavily vše, co bylo v cestě. To bylo na jedné straně městečka. Na druhé straně prorvala voda hráz rybníka pod zámkem a vody rybníka se vyvalily do městečka se strany druhé. Tím byla katastrofa dovršena. Popeláři Janu v Brtnici č. 325 vnikla voda do bytu do výše 1.10 metru, vyrvala podlahu, rámy u oken i dvéře a vše odnesla. Rovněž část šatstva, prádla, obuvi byla odplavena, ostatní vodou zničeno. Nános bláta jest 30 cm vysoký. Rodina neštěstím úplně zničena. 9členné rodině Karla Krče, zřízence konsumního spolku Vzájemnost Včela, zničeno nebo odneseno bylo všechno domácí zařízení. Voda v bytě° stoupla na 1.20 m. Rovněž v prodejně konsumu Vzájemnost-Včela zničeno všechno zboží. U Šumpicha Frant., obuvníka, stála voda 1.10 m. Zařízení všechno zničeno, část odplavena. Šustr Karel, řezník, má domek postavený u potoka. Tento rozvodněn podemlel zeď, poškodil střechu, do stavení nanesl hlíny výše 40 cm. Obuvníku Fr. Klementovi v čp. 3:18 stržena pravá stěna domku, rámy u oken a složené dříví odplaveno, dvůr zanesen hlínou a kameny. U Fr. Krause naneseno hlíny přes 20 cm a odplaveny 2 q bramborů. Salátoví Ed. odnesla voda šatstvo a prádlo. U Musila Matěje vyrvala voda podlahy, domácí zařízení zcela zničila. Kromě toho zapálil blesk v Brtnici tři domky, které vyhořely. Postiženi jsou Málek Josef, Cohová Marie, Polman Václav. Domácí zařízení z části poškozeno bylo u Vlka Jakuba, Brychty Ed., Zoufalého Václava, Hernicha Al., Hancusný K., Brychty Fr., Ederové Fr., Mátla Fr., Janíčka Jana, Pojem Fr., Müllera Ant., Fruchtlové Cecilie, Růžičky Jos., Fusche J., Filosa J.
Taktéž strašně řádila bouře v Kněžicích. Poškozeni jsou nejvíce: Salát Jan, Komárek Front., Dohnal Karel, Štefl Tomáš, Adamové Josefa, Oberdlík Jakub, Plavec František, Dohnal Josef, Kondratová L., Obrdlík J., Novotná Františka, Hons Jakub. Těmto byl poškozen nábytek, odplaveno prádlo, brambory, podlahy; škoda obnáší u každého jednotlivce několik tisíc. V Opatově řádila bouře se silným lijákem, který způsobil mnoho škod zejména na polích. Staveni a cesty jsou rovněž značně poškozeny. Postiženi jsou vesměs chudí lidé.
Stejně v Předíně je mnoho obyvatel citelně postiženo živelní pohromou a i zde je zapotřebí rychlé pomoci. Ve všech místech musely býti zaplavené domy vyklizeny a občané po různu prozatímně ubytováni. Satba i setí na polích jsou zcela zničeny. Proto pokládáme za nevyhnutelné, aby se všem poškozeným dostalo co možná nejrychlejší důkladné pomoci a náhrady.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě republiky Československé se ukládá, aby
1. Škody způsobené průtrží mračen a povodní dne 11. května 1925 Jihlavsko postihnuvší byly neprodleně úředně zjištěny.
2. Všem postiženým ze státních peněz budiž poskytnuta přiměřená podpora a potřebné osivo i satba pro pole jehož je třeba.
3. Bez otálení budiž přikročeno k znovuvybudování zničených obytných budov, zejména oněch, které bleskem zapáleny, do základů vyhořely, na útraty státní tak, aby do zimy jejich obyvatelé byli pod střechou.
4. Budiž nákladem státním opatřeno ihned postiženým občanům potřebné nářadí k hospodářským a zemědělským pracem.
5. Na základě zjištěných škod budiž postiženým odepsána daří pozemková a osobní a sníženy podstatně všechny jiné daně.
V Praze dne 22. května 1925.
Merta, Kunst, Šafranko, Malá, Koutný, Blažek, Tausik, Toužil, Sedorjak, Svetlik, Burian, Skalák, Houser, Teska, Kreibich, Haken, Mondok, Krejčí, Mikulíček, dr. Šmeral, Darula.