Schůze zahájena ve 3 hod. 35 min. odpol.
Přítomni:
Předseda: Prášek.
Místopředsedové: Kadlčák, Klofáč, Niessner, dr Soukup.
Zapisovatelé: dr Přikryl, Löw.
124 senátorů podle presenční listiny.
Zástupci vlády: min. předseda Černý; ministři: Hanačík, dr Gruber, dr Kovařík.
Z kanceláře senátní: senátní tajemník dr Šafařovič, jeho zástupci dr Bartoušek a dr Trmal.
Předseda (zvoní): Zahajuji schůzi.
Slavný senáte! Sbor náš utrpěl opětně bolestnou ztrátu svého váženého kolegy, senátora Josefa Hyrše, člena klubu republikánské strany československého venkova, který dne 3. května v požehnaném věku zemřel.
S ním odešel typický zjev pilného uvědomělého českého rolníka. Lásku k rodné hroudě, ze které vyšel, vtělil v celý svůj život.
Široké bylo pole jeho obětavého a blahodárného působení. Blahu lidu, především svého rodného kraje, věnoval všecky své síly, stál u kolébky mnoha podniků svépomocných a národních, zvlášť účinně pracoval pro chudý kraj Českomoravské vysočiny a získal si všestranným působením svým všeobecné vážnosti a lásky.
Byl z prvních pracovníků v agrárním hnutí jako člen zákonodárných a samosprávných sborů a funkcionář různých zemědělských korporací a institucí.
Nemalý význam přísluší zemřelému jako pracovníku národnímu a zejména naše menšinové korporace, jichž byl věrným podporovatelem, ocení jeho neúmornou a, v pravdě ideální práci.
V našem sboru byl činným jako předseda výboru národohospodářského, v němž uplatňoval bohaté zkušenosti svého plodného života.
Národ ztratil v něm vzácnou, ryzí duši, republikánská strana československého venkova jednoho ze svých nejlepších předáků a náš sbor milého člena a svědomitého, zdatného pracovníka.
Budiž mu čestná pamět!
Dovolenou udělil jsem pro dnešní schůzi pp. sen. dr Stojanovi, Hrejsovi, dr Wittovi.
Dle sdělení ministerstva vnitra vzdal se senátorského mandátu dr Osvald a nastupuje na jeho místo jako zvolený senátor Josef Bárinka.
Týž dostavil, se do dnešní schůze a vykoná ústavou předepsaný slib.
Žádám p. sen. tajemníka, aby přečetl příslušnou formuli slibu a p. sen. Barinku, aby vykonal do mých rukou slib slovem >slibuji<.
Senátní tajemník dr Šafařovič (čte):
>Slubujem, že budem vernýČeskoslovenskej republike a že budem zachovávať zákony a svůjmandát zastávať podle svého najlepšího vedomí asvedomí.<
Sen. Bárinka skládá slib do rukou předsedy podáním ruky a slovem >slubujem<.
Předseda: Předsednictvu senátu zaslán byl dopis kanceláře presidenta republiky z 25. dubna 1921, čís. P 573/21 o sproštění ministra dr Brdlíka správy ministerstva pro zásobování lidu a pověření ministra dr Procházky, správou tohoto ministerstva. Žádám, aby byl přečten.
Senátní tajemník dr Šafařovič (čte): >Pane ministře dr Brdlíku! Sprošťuji Vás s díky prozatímnísprávy ministerstva pro zásobování lidu, vyhovuje tím Vašemupřání, věnovati se plně úkolům ministerstva zemědělství.T. G. Masaryk v. r., Černýv. r. V Praze dne 25. dubna 1921.
Pane ministře dr Procházko! Pověřuji Vás prozatímní správouministerstva pro zásobování lidu. T. G. Masarykv. r., Černý v. r.<
Předseda: Prosím, aby byly přečteny zprávy.
Senátní tajemník dr Šafařovič (čte): Tiskem rozdáno:
Tisk 698. (Poštou.) Zpráva výboru technicko-dopravního o návrhu p. sen. Hartlaa druhů ve příčině příslušnosti ministerstva veřejných prací ve věcech vodních družstev (tisk.448).
Tisk 699. (Poštou.) Zpráva výboru technicko-dopravního o dodatečném schválení podle §u 3 zák. ze dne 15. dubna 1920, čís. 337 Sb. z. a n., vládního nařízení ze dne 4. března 1921, čís. 92 Sb: z. a n., o zrušení zákazu jízdy soukromými osobními automobily (čís. 2097 Předs.).
Tisk 721. (Poštou.) Zpráva sociálně-politického výboru o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 615), ve věci vládního návrhu zákona (tisk 1199) o státním příspěvku k podpoře v nezaměstnanosti (tisk 1538).
Dnes tiskem bylo rozdáno:
Tisk 649. Interpelácia sen. Babku a súdruhov na vládu, zvlášte na pp. ministrov zemedeľstva a verejného vyživovania ve veci včelársta a vydania zákona, vztahujúceho sa na včelárstvo.
Tisk 671. Odpověď správce ministerstva pro zásobování lidu na interpelaci sen. Friedricha, dr Ledebur-Wichelna a druhů, aby byl zrušen zákon o dávce moučné a z chlebových lístků (tisk 253).
Tisk 672. Odpověď vlády na interpelaci sen. Jelinka a soudr. ve věci zastavení >PreßburgerZeitung< (tisk 133).
Tisk 673. Odpověď správce ministerstva pro zásobování lidu na interpelaci sen. Linka, dr Hellera a druhů o poruše v dodávání mouky do německých průmyslových okresů a o nákupu obilí v cizině (tisk 215).
Tisk 674. Interpelace sen. MUdr Přikryla a druhů na pana ministra školství a národní osvěty o přídělu sbírek zrušené německé státní reálky v Prostějově.
Tisk 675. Interpelace sen. Lisého a soudr. na ministra výživy stran nedostatečného a nepravidelného zásobování průmyslových okresů severovýchodních Čech.
Tisk 676. Návrh sen. dr Witta, Smetany a soudr. na vydání zákona, jímž se poskytuje po dobu mimořádných drahotních poměrů úředníkům státních báňských úřadů mimořádný drahotní příspěvek.
Tisk 677. Návrh sen. Rudolfa Pánka a spol. na změnu zákonů ze dne 7. října 1919, čís. 541 Sb. z. a n., ze dne 19. března 1920, č. 186 a 195 Sb. z. a n., jimiž se upravují poměry státních zaměstnanců, jakož i zaměstnanců v podnicích a fondech státem spravovaných a požitky československého četnictva a vojska.
Tisk 684. Interpelace sen. Špery a soudr. na ministra vnitra stran rozpouštění obecních zastupitelstev na Moravě.
Tisk 685. Návrh sen. Hucla, Kroihera a spol., aby ministerstvem zemědělství byla vydána osnova jednotného zákona I. o zcelování pozemků pro celé území Československé republiky, II. o dělení společných pozemků, III. o úpravě užívacích a správních práv stran pozemků společných, IV. o zcelování lesů a očišťování jich od enklav.
Tisk 686. Interpelace sen. Lukeše a soudr. k vládě o ratifikaci hranic v horním Slezsku.
Tisk 687. Interpelace sen. Lisého a soudr. na ministra vnitra, financí a zahraničních věcí v záležitosti odškodnění obětí rakouské persekuce a postupu při vyplácení náhrady.
Tisk 688. Interpelace sen. Sáblíka, Hrejsy a soudr. na p. ministra železnic v záležitosti úpravy železničního spojení Vel. Meziříčí s pražskými rychlíky v Okřískách.
Tisk 690. Odpověď ministra vnitra na interpelaci sen. Meissnera a druhů o zákazu vánoční nadílky německým dětem v Jaktaři, okres opavský (tisk 446).
Tisk 691. Odpověď ministra vnitra na interpelaci sen. Lipperta, Spiese, Zulegera a soudr. stran skácení a násilného odstranění pomníku císaře Josefa v Hořejších Sekyřanech u Stříbra (tisk 503).
Tisk 692. Interpelace sen. Hartla, Friedricha a soudr. na p. ministerského předsedu jako správce ministerstva vnitra, týkající se zneužití zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 267 Sb. z. a n.
Tisk 693. Interpelace sen. Hartla a soudr. na p. ministra školství a národní osvěty, ve příčině nerovnoměrného zastoupení Němců a Čechů v jejich autonomních školních úřadech.
Tisk 694. Odpověď předsedy vlády na interpelaci sen. dr Herzigové a soudr. stran domnělých mobilisačních příprav v okresu trutnovském (tisk 473), na interpelaci sen. Friedricha a soudr. stran přesunů vojska do německých okresů (tisk 485) a na interpelaci sen. dr LedeburWichelna, dr Spiegela, dr Naegle a soudr. stran přesunů vojska do převážně německého území pohraničního (tisk 487).
Tisk 695. Odpověď ministra financí na interpelaci sen. dr Hellera, Löwa a soudr. ve příčině vybírání obecních přirážek berními úřady (tisk 423).
Tisk 696. Odpověď ministra vnitra na interpelaci sen. dr Procházky, Kadlčáka, Šachla, dr Mudroně a soudr. stran zastavení osobní dopravy na městských elektrických drahách v Praze (tisk 130).
Tisk 697. Odpověď ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. dr Karasa a druhů o stranickém jednání učitelů ve škole (tisk 484).
Tisk 700. Interpelace sen. dr Herzigové a soudr. na pana ministra železnic ve příčině železničního spojení se severními Čechami.
Tisk 701. Interpelace sen. Spiese, Zulegera a soudr. na pana ministra zemědělství ve příčině odebrání koní, kteří byli vojenskou správou rolníkům vydáni.
Tisk 703. Odpověď ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. Ševčíka, Kadlčáka a soudr. ve příčině provedení článku IV, zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 306 Sb. z. a n., kterým se přechodně upravují právní svazky učitelstva na veřejných školách obecných a měšťanských. (Min. výnos dtto 31. prosince 1920, čís. 40897) (tisk 620).
Tisk 704, Odpověď předsedy vlády na interpelaci sen. dr Naegle, dr Hilgenreinera a soudr. stran náhrady škod, způsobených v listopadových nepokojích 1920 v Praze a jinde na četném německém majetku (tisk 475).
Tisk 705. Odpověď ministra spravedlnosti na interpelaci sen. dr Hellera, Niessnera a soudr. ve věci rady Nejvyššího soudu Karla Kolaciho (tisk 545).
Tisk 706. Vládní návrh zákona o zápisu elektrických vedení všeužitečných elektrických podniků do pozemkových knih.
Tisk 707. Návrh sen. dr Ledebur -Wichelna a soudr. na vydání zákona, kterým má se usnadniti slučování polních a lesních pozemků.
Tisk 708. Návrh sen. dr Ledebur-Wichelna a soudr. na bezodkladné zrušení Pozemkového úřadů.
Tisk 709. Odpověď ministra pošt a telerafů na interpelaci sen. Hartla a druhů o opatření, kteréž obyvatelstvo znepokojuje (tisk 596).
Tisk 711. Odpověď ministra vnitra na interpelace sen. dr Naegle a soudr. ve věci zákazu politických úřadů německých studentům nositi barvy (tisk 132) a v příčině zákazu studentských odznaků (tisk 425).
Tisk 712. Vládní návrh zákona o nakladatelské smlouvě.
Tisk 713. Odpověď ministra spravedlnosti na interpelaci sen. dr Hellera, Niessnera a soudr. ve příčině dalšího používání Karla Kolacího ve službě soudní (tisk 665),
Tisk 714. Odpověď ministra zahraničních věcí na interpelaci sen. dr Spiegela, Jelínka a soudr. stran předložení materálií k mírovým smlouvám (tisk 528).
Tisk 715. Dodatek k odpovědi ministra sociální péče na interpelaci sen. Folbra a soudr. stran zajištění československých válečných poškozenců žijících v cizině (tisk 262),
Tisk 716. Odpověď ministra národní obrany na interpelaci sen. Hrejsy a soudr. ve věci dovolené brancům zemědělcům (tisk 190),
Tisk 717. Odpověď ministra vnitra na interpelaci sen. Kiesewettera, Hackera a soudr. stran protizákonného postupu při sčítání lidu v Kocléřově, politický okres Dvůr Králové (tisk 546).
Tisk 718. Odpověď ministra pošt a telegrafů na interpelaci sen. Hartla a soudr. stran úředního poslouchání telefonních rozhovorů (tisk 595).
Tisk 719. Odpověď předsedy vlády na interpelaci sen. dr Přikryla a druhů o ochraně občanů Československé republiky před neoprávněným zdaňováním rakouskou vládou (tisk 647).
Tisk 725. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňují některá ustanovení advokátních řádů.
Zápisy:
Zápis o 45. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 3. března 1921.
Zápis o 46. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 8. března 1921.
Těsnopisecká zpráva o 20. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 23. listopadu 1920.
Těsnopisecká zpráva o 21. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 7. prosince 1920.
Těsnopisecká zpráva o 22. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 8. prosince 1920.
Těsnopisecká zpráva o 23. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 14. prosince 1920.
Těsnopisecká zpráva o 54. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 21. března 1921,
Těsnopisecká zpráva o 55. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 1. dubna 1921.
Těsnopisecká zpráva o 56. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze dne 1. dubna 1921.
Předseda: Zápisy o 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56. schůzi senátu Národního shromáždění R. Č. ověřené byly podle §u 72 jedn. řádu vyloženy v senátní kanceláři k nahlédnutí.
Jelikož v předepsané lhůtě nebyly žádným p. senátorem písemné námitky podány, dlužno pokládati zápisy ty za správné a dají se do tisku.
Senátní tajemník dr Šafařovič (čte):
Z předsednictva přikázáno: výboru inicitivnímu:
Tisk 676. Návrh sen. dr Witta, Smetany a soudr. na vydání zákona, jímž se poskytuje po dobu mimořádných drahotních poměrů úředníkům státních báňských úřadů mimořádný drahotní příspěvek.
Tisk 677. Návrh sen. Rudolfa Pánka. a spol. na změnu zákonů ze dne 7. října 1919, čís. 541 Sb. z. a n. ze dne 19. března 1920, č. 186 a 195 Sb. z. a n., jimiž se upravují poměry státních zaměstnanců, jakož i zaměstnanců v podnicích a fondech státem spravovaných a požitky československého četnictva a vojska.
Tisk 685. Návrh sen. Hucla, Kroihera a spol., aby ministerstvem zemědělství byla vydána osnova jednotného zákona I. o zcelování pozemků pro celé území Československé republiky, II. o dělení společných pozemků, III. o úpravě užívacích a správních práv stran pozemků společných, IV. o zcelování lesů a očišťování jich od enkláv.
Tisk 707. Návrh sen. dr Ledebur-Wichelna a soudr. na vydání zákona, kterým má se usnadniti slučování polních a lesních pozemků.
Tisk 708. Návrh sen. dr Ledebur-Wichelna a soudr. na bezodkladné zrušení Pozemkového úřadu.
Z předsednictva přikázáno:
Podle §u 3 zákona ze dne 15. dubna 1920, čís. 337 Sb. z. a n.
výboru národo-hospodářskému:
nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. března 1921 o uvolnění obchodu kukuřicí na Slovensku,
nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. března 1921, jímž se povoluje přezimovací příplatek za dodané brambory ze sklizně 1920. (Současně přikázáno též výboru rozpočtovému),
nařízení vlády republiky Československé ze dne 7. dubna 1921 o ochraně proti zavlečení rakoviny bramborů a jejím potírání. (Současně přikázáno výboru rozpočtovému),
nařízení vlády republiky Československé ze dne 7. dubna 1921, jímž se uvolňuje obchod bramborovou sadbou ze sklizně 1920,
nařízení vlády republiky Československé ze dne 14. dubna 1921, jímž se uvolňuje obchod rybami sladkovodními,
nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. března 1921 o použití cukrovky ze sklizně 1921. (Současně přikázáno výboru živnostensko-obchodnímu a rozpočtovému),
nařízení vlády republiky Československé ze dne 7. dubna 1921, kterým se uvolňuje obchod olejnatými plodinami. (Současně přikázáno výboru živnostensko-obchodnímu),
nařízení vlády republiky Československé ze dne 14. dubna 1921, jímž se doplňují, případně mění některá ustanovení nařízení vlády ze dne 7. května 1920, č. 355 Sb. z. a n. o prozatímní úpravě poměrů průmyslu lihovarského a hospodaření lihem. (Současně přikázáno též výboru rozpočtovému a živnostensko-obchodnímu),
nařízení vlády republiky Československé ze dne 21. dubna 1921, jímž se mění ustanovení §u 9 vládního nařízení ze dne 15. července 1920, č. 481 Sb. z. a n. o upotřebení obilí a mlýnských výrobků ke krmení,
nařízení vlády republiky Československé ze dne 21. dubna 1921, kterým se zrušují některá doposud platná omezení pří hospodaření ovocem a zeleninou a ovocnými a zeleninovými výrobky. (Současně přikázáno též výboru živnostensko-obchodnímu),
nařízení vlády republiky Československé ze dne 21. dubna 1921 o přejímacích cenách sladovnického ječmene,
výboru ústavně-právnímu:
nařízení vlády republiky Československé ze dne 21. dubna 1921, kterým se rozšiřuje platnost zákonů o právu tiskovém, spolkovém a shromažďovacím na Hlučínsko,
nařízení vlády republiky Československé ze dne 21. dubna 1921, podle kterého se přerušují spory o splnění peněžitých závazků ve starých korunách v poměru k republice Rakouské. (Současně přikázáno výboru zahraničnímu),
výboru brannému:
nařízení vlády republiky Československé ze dne 7. dubna 1921, kterým se zrušují §§ 3 a 4 nařízeni vlády republiky Československé ze dne 19. května 1919, čís. 253 Sb. z. a n. o obchodu lučebninami. (Současně přikázáno výboru živnostensko-obchodnímu),
nařízení vlády republiky Československé ze dne 7. dubna 1921, kterým se zrušuje nařízení vlády republiky Československé ze dne 28. listopadu 1919, čís. 627 Sb. z. a n. o rozdílení a vydávání demobilisovaných koní zájemníkům;
výboru sociálně-politickému:
nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. března 1921 o drahotních přídavcích k důchodům vypláceným na Hlučínsku všeobecným pensijním ústavem podle §u 8 nařízení vlády republiky Československé ze dne 4. května 1920, čís. 321 Sb. z. a n.;
výboru imunitnímu:
žádost vrchního státního zastupitelství v Košicích za svolení k trestnímu stíhání člena senátu Júlia Klimko pro zločin pobuřování podle § 172 odst. I., II. tr, z.
Předseda:Přikročíme k projednání denního pořadu:
1. Zpráva sociálně-politického výboru o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 615) o vládním návrhu zákona o státním příspěvku k podpoře v nezaměstnaností. Tisk 721.
Poněvadž v 53.schůzi senátu přiznána byla této věci pilnost, navrhuji, aby celá věc byla projednána v celkové době 3 a 1/2 hodiny, aby řečnická lhůta byla stanovena pro jednotlivé kluby na 1/2 hodiny, německým občanským stranám 3/4 hodiny. Jsou proti tomu způsobu projednávání námitky? (Nebyly.) Není jich. Můj návrh jest přijat. Zpravodajem jest pan sen. dr Brabec.
Řečníci jsou: proti: Ackermann, dr Hilgenreiner, dr Herzigová, Jakubka, Jarolim; pro: Jílek, Kovalik, Šťastný.
Dávám slovo panu zpravodaji sen. dr Brabcovi.
Zpravodaj sen dr Brabec: Slavný senáte! Předloha, která jest dnes předmětem jednání, to jest usnesení poslanecké sněmovny ve věci vládního návrhu zákona, o státním příspěvku k podpoře v nezaměstnanosti, jest zajisté rázu neobyčejně významného a byla velice důkladně projednána jednak v subkomitétu sedmičlenném, kde byly zastoupeny všechny strany tohoto slavného sboru, jednak v sociálně-politickém výboru, a jest zajímavo, že se tam návrhy, které si dovolím předložiti, setkaly se všeobecným souhlasem.
Během debaty ovšem vyjde na jevo, že někteří pánové stanovisko své do jisté míry mění a že činí návrhy odlišné od návrhu výboru sociálně-politického. Já bych si k tomu dovolil jen tolik podotknouti, že tento zákon, který jest, abych tak řekl, rázu socialistického, není zákonem v zájmu jen jedné třídy, nýbrž že je to skutečně zákon, na který se musíme dívati s hlediska všech tříd v našem státu, že se tu nejedná pouze o dělnictvo a jeho podporování v nezaměstnanosti, nýbrž že se tu naopak jedná o udržení klidu a pořádku, o pravidelný rozvoj našeho hospodářského života a že se tu jedná velmi též o to, aby každý, kdo upadne do nezaměstnanosti, byl již veden k tomu, by hned se znovu hlásil o práci, stavěl se pod kontrolu svých soudruhů a skutečně intensivně práci hledal. S těchto hledisek usnesl se sociálně-politický výbor na 2 změnách usnesení poslanecké sněmovny.
I o ostatních paragrafech tohoto usnesení byly některé pochybnosti, ale nechtěli jsme ničeho měniti, co nebylo naprosto nutným, a skutečně teď jsme soustředili se jen na to, kde jsme viděli, že zákon resp. usnesení poslanecké sněmovny - a to konstatuji beze vší animosity, - jest vadné, po případě neúplné, že by vedlo mimovolně k tomu, aby byl porušován § 55 ústavní listiny, že totiž nařízením je možno upravovati pouze to, co je přesně v zákoně obsaženo, že tedy nařízení vlády jsou určena k tomu, aby zákon prováděla, ale nejsou určena k tomu, aby zákon doplňovala nebo dokonce snad měnila.
Budeme svědky tohoto velmi nebezpečného úkazu právě při provádění stavebního ruchu. Toho jest nejlepším dokladem velká anketa, která se dnes a včera konala - snad není dosud skončena, nevím - a kde skutečně to nařízení má nahražovati v mnoha směrech zákon a kde otázka contra legem a praeter legem je takřka za každým krokem nadhazována.
My jistě nesmíme takovým způsobem zákony dělati, jinak bychom si počínali protiústavně a octli bychom se v zákonodárné činnosti naší na scestí a mimo to ovšem dávali bychom vládním orgánům do rukou moc, která patří nám, jako zákonodárnému sboru a nikoliv vládě.
Já především upozorním - poněvadž v tom je jádro věci - na ta dvě ustanovení, která se mají v usnesení poslanecké sněmovny měniti. Jsou to ustanovení o výši státního příspěvku (§ 7) a o výplatě a účtování státního příspěvku (§ 8). Zde jsme uznali za nutné navrhnouti změnu v tom smyslu, že § 7 podle usnesení poslanecké sněmovny měníme tím způsobem, že restituujeme tam jakožto odstavec první, odstavec první vládního návrhu, že totiž státní příspěvek rovná se co do výše podpoře, kterou podporovanému vyplácí odborová organisace. To jest věc naprosto nezbytná; v tomto paragrafu byla vypuštěna v poslanecké sněmovně patrně pří tom, když se jednalo o kompromisy a v těch kompromisech se zašlo tak daleko, že z toho vyšel zákon neúplný, že tam podstata té zákonodárné látky (Hlas: Po řádku!) vlastně schází. To jest skoro úplné zapření gentského systému, a my tento systém vším právem restituujeme, ačkoliv jsme si vědomi, že naše odborové organisace nejsou ještě tak vybudovány, ale s druhé strany očekáváme, že právě to bude míti vliv na další vybudování odborových organisací a mimo to přirozeně, poněvadž se tu zasahuje také hluboce do sociálního života, že nebude se tento zákon v žádném kvapu okamžitě aktivovati, nýbrž, že jeho aktivování se stane teprve, až poměry hospodářské se ustálí, až se odborové organisace přizpůsobí, tedy až skutečně k provádění gentského systému bude možno přikročiti s nadějí,že se také setká s úspěchem. My si nezapíráme, že dnes gentský systém nelze prováděti ihned, ale to vyplývá z neurovnaných hospodářských a sociálních poměrů a my musíme počítati s tím, že se nám podaří tyto poměry uvésti do pořádku.