Čtvrtek 20. prosince 1923

Čím lépe budou vybaveny naše nemocnice a činí více budeme moci poskytnouti pomocné ruky léčebným ústavům, tím lépe bude se dýchati nejenom nemocným spoluobčanům, ale též i nám při návštěvě členů našich rodin.

Vzorně vybavená léčebna, v níž čistota a pořádek přímo dýší, v níž služba lékařská i dozorčí je zabezpečena sociálně zajištěnými lékaři a zřízenci, v níž není slyšeti stesků, ta vždy zůstane a bude znamenati pokrok na poli zdravotnictví, tohoto základního pilíře lidského podnikání vůbec.

Předložený návrh zákona je pouhou prolongací dosud platného zákona ze dne 21. prosince 1921, čís. 477 Sb. z. a n. Navržená změna výše přirážek z 8% na 7% činěna jedině z toho důvodu, aby i zde projevena byla tendence po snižování daňových břemen.

Druhá změna znamená, že zákon nesmí býti terminován na určitou dobu, nýbrž má trvati do té doby, dokud nebude zákonem jinak stanoveno; dále pak, že výše přirážky bude vždy stanovena nařízením, nesmí však přesahovati 8%.

Zdravotní výbor, pojednav o osnově navržených změn tohoto zákona, doporučuje slavnému senátu Národního shromáždění republiky Československé, aby tento zákon byl schválen ve znění, přijatém poslaneckou sněmovnou dne 14. prosince 1923.

Prospějeme tím svým nemocnicím a léčebným ústavům a tím také našemu lidu. (Souhlas).

Předseda (zvoní): Za výbor rozpočtový přichází ke slovu pan referent sen. Zimák. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj sen. Zimák: Slávny senát! Zmenenými pomerami, vojnou, prišly nemocnice do kritického stavu, menovite tým, že náklady na vydržovanie týchto sa zvýšily desaťnásobne. Prirážky zdravotnické, ktoré v historických zemiach predpisoval rakúsky zákon a na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi zákon uhorský, nestačia na sanáciu nemocníc a tým menej na zlepšenie zdravotníckeho opatrenia.

Na podnet rezolucie prijatej v Národnom shromaždení v 144. schôdzi, dňa 14. dubňa 1920 a dalej na námet sväzu okresov v Čechách prišla vláda s návrhom zákona, ktorým sa na roky 1922 a 1923 ukladajú zvláštne zdravotnícke prirážky k niektorým daniam. Návrh sa stal zákonom, jako zákon z 21. prosinca 1921, č. 477 Sb. z. a n., ale jeho platnosť vyprší koncom roku 1923.

Vláda predkladá nový návrh zákona, ktorým sa zmienený zákon predľžuje a to do neurčita, až do doby, kedy zdravotníctvo bude upravené zvláštnym zákonom. Odpovedajúc tendencii snižovania poplatkových ťarch, ustanovuje predloha prirážky nižšie a sice na rok 1924 7%, oproti predošlému zákonu 8% a ponecháva sa možnosť pre rok alebo roky následujúce zvýšiť prirážky nariadením nanajvýš na 8%, co vo vypršiavajúcom zákone bola daná možnosť až do 10%. Ďalšia zmena v zákone je, že na nemocnice na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi pripadne 5/7 prirážok, vybraných na tomto území, miesto skorších 5/8.

Z prirážok pripadá jeden diel pražskej verejnej nemocnici, další diel pripadá štátu na stavbu nemocníc, menovite na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi a ostatný diel je určený na fond pre podporovanie verejných a súkromých nemocníc a liečebeň. Pre tento fond ostalo z prirážok na rok 1922 12,136.603,37 Kč. Z toho sa vydalo 9,259.872,88 Kč, okrem dielu, ktorý dostala pražská verejná nemocnica a okrem časti, ktorá pripadla štátnej pokladnici práve na štátne nemocnice na Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Je treba poznamenať, že z Podkarpatskej Rusi dosiaľ na fond nebolo nič odvedené. V roku 1923 za dobu od 1. januára 1923 do 30. sebtembra bolo odvedené z Čiech, Moravy, Slizska a Slovenska celkom 6,481.281,35 Kč, takže so zbytkom z r. 1922 a teraz s týmto obnosom do konca sebtembra odvedeným pozostáva fond obnosom 9,358.001,84 Kč. Na tento fond prišlo žiadostí 36 a ako som dostal informácie z ministerstva zdravotníctva, bol tento fond až na nepatrný zbytok rozdelený týmto žiadateľom. Poneváč udržovanie nemocníc a vybudovanie zdravotníckych opatrení sa nemôže bez týchto prirážok obísť ako je vidieť zo zprávy a poneváč štátný rozpočet tež s týmto prirážkami počíta, považuje rozpočtový výbor ktorý o predlohe ako o usnesení posl. snemovne tisk 4321 pojednal 18. decembra, za odôvodnené, aby slavný senát tuto osnovu doporučil ku schváleniu. (Souhlas).

Předseda: Nikdo není ke slovu přihlášen, přikročíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se).

O osnově zákona, jeho nadpisu a úvodní formuli (má 6 §ů) hodlám dáti hlasovati najednou.

Jsou nějaké námitky? (Nebyly.) Námitek není, budeme tedy hlasovat.

Kdo souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí tak, jak jest obsažena ve znění přijatém poslaneckou sněmovnou a vyznačeném v tisku 1771, ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se).

To je většina. Uvedená osnova, zákon i s jeho nadpisem a úvodní formulí přijímají se v naznačeném znění ve čtení prvém.

Přikročíme k dalšímu bodu denního, pořadu, jímž je:

5. Zpráva. I. zahraničního výboru, II. národohospodářského výboru k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1770) o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje zmocnění dané vládě v §u 2 zák. ze dne 4. července 1923, čís. 158 Sb. z. a n., o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou. Tisk 1772.

Zpravodaji jsou: za výbor zahraniční pan sen. dr Krupka, za výbor národohospodářský pan sen. Lisý.

Uděluji slovo zpravodaji za výbor zahraniční panu sen. dr Krupkovi.

Zpravodaj sen. dr Krupka: Slavný senáte! Zákonodárství nemůže držeti stejný krok s obchodem a zejména s jeho úpravou zahraniční. Následkem toho byla vládá zmocněna zákonem ze dne 4. července 1923, č. 158 Sb. z. a n., uváděti v prozatímní platnost obchodní smlouvy s cizími státy sjednané, pokud tyto upravují obchodní styky na základě nejvyšších výhod a to v tomto případě na neurčitou dobu, pokud pak jimi poskytují se cizím státům za přiměřené vzájemné výhody též úlevy z cel platného autonomního celního tarifu na dobu uzavřených smluv do konce listopadu 1923. Vláda obdržela toto zmocnění, poněvadž parlament není vždy s to, aby zavčas smlouvy ratifikoval a uvedl v prozatímní platnost. Tento návrh žádá za prodloužené zmocnění, pokud jde o smlouvy sjednané do 1. února 1924. Jsou to zejména smlouvy s Anglií, Amerikou, Italií, Francií atd. Ježto lhůta tato uplynula a hospodářská situace vyžaduje, aby smlouvy, na jichž rychlém aktivování záviseti bude vzájemné poskytnutí výhod pro náš vývoz se strany cizích států, byly co nejdříve uvedeny v platnost, navrhuje zahraniční výbor senátu schválení svrchu dotčené změny zákona ve smyslu usnesení poslanecké sněmovny, obsaženého v senátním tisku čís. 1770. (Potlesk).

Předseda: Uděluji slovo referentu výboru národohospodářskému panu sen. Lisému.

Zpravodaj sen. Lisý: Slavný senáte! Hospodářské styky Československé republiky s cizími státy vyžadují obchodní smlouvy. Celá řada obchodních smluv byla již provedena. O nových smlouvách bylo jednání s cizími státy již zahájeno, jako s Italií, Rakouskem, Švýcarskem a Belgií, nebo bude zahájeno a dojde pravděpodobně v blízké době k uzavření těchto smluv. Pro tyto obchodní smlouvy je potřebí zmocnění prodloužiti, aby mohly býti uváděny v prozatímní platnost obchodní smlouvy s cizími státy. Platnost zmocnění vlády o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou končila 30. listopadu 1923. Vláda předložila návrh zákona, kterým se zmocnění vlády prodlužuje teprve 6. prosince 1923 a poslanecká sněmovna jej schválila 14. prosince 1923. Je žádoucno, aby vláda příště prodlužování zákona tak důležitého významu, jako je tento, včas podávala. Národohospodářský výbor usnesl se doporučiti usnesení poslanecké sněmovny senátu ke schválení. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Nikdo není k slovu přihlášen, debata je skončena, přikročíme k hlasování.

O osnově zákona, jeho nadpisu a úvodní formuli (má 3 §y) hodlám dáti hlasovati najednou. Jsou námitky proti tomuto způsobu hlasování? (Nebyly). Není jich.

Kdo souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úrodní formulí tak, jak jest obsažena ve znění přijatém poslaneckou sněmovnou a vyznačeném v tisku 1770, ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se).

To je většina. Uvedená osnova zákona s jeho nadpisem a úvodní formulí přijímají se v naznačeném znění ve čtení prvém.

Navrhuji, aby se příští schůze konala zítra, to je 21. prosince o 15. hodině s tímto+

denním pořadem:

1. Druhé čtení zprávy rozpočtového výboru k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1767) o vládním návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 8. dubna 1920, čís. 309 Sb. z. a. n., o dávce z majetku a z přírůstku na majetku. Tisk 1773.

2. Druhé čtení zprávy I. výboru sociálně-politického, II. výboru rozpočtového o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1766) o vládním návrhu zákona, jímž se povoluje dodatečný úvěr k podpoře nezaměstnaných. Tisk 1774.

3. Druhé čtení zprávy I. výboru sociálně-politického, II. výboru rozpočtového o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1765) k vládnímu návrhu zákona, kterým se prodlužuje účinnost zákona z 12. srpna 1921, čís. 322 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 21. prosince 1921, čís. 482 Sb. z. a n., a zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 400 Sb. z. a n., o podpoře nezaměstnaných. Tisk 1777.

4. Druhé čtení zprávy I. výboru ústavně-právního, II. výboru zahraničního o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1763) k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé Dodatečná úmluva k Labské plavební aktě se závěrečným protokolem sjednaná v Praze 27. ledna 1923. Tisk 1778.

5. Druhé čtení zprávy rozpočtového výboru k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1764) o vládním návrhu zákona o dani z uhlí. Tisk 1779.

6. Druhé čtení zprávy ústavně-právního výboru k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1769) o vládním návrhu zákona, kterým se mění ustanovení zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 406 Sb. z. a n., o zmocnění vlády k dalšímu slučování a rozlučování obcí, k změnám hranic obcí, okresů, žup a zemí, jakož i k potřebným opatřením s tím souvisejícím. Tisk 1775.

7. Druhé čtení zprávy I. výboru pro veřejné zdravotnictví a tělesnou výchovu, II. výboru rozpočtového o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1771) k vládnímu návrhu zákona o dalším vybírání zdravotní přirážky ku přímým daním státním, podléhajícím přirážkám, a o veřejném fondu pro podporu veřejných nemocnic a ústavů léčebných v Československé republice. Tisk 1776.

8. Druhé čtení zprávy I. zahraničního výboru, II. národohospodářského výboru k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1770) o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje zmocnění dané vládě v §u 2 zák. ze dne 4. července 1923, čís. 158 Sb. z. a n., o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou. Tisk 1772.

9, Návrh, aby jednáním zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla:

a) zpráva technicko-dopravního výboru k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1768) o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje lhůta pro zřízení pobočného poštovního úřadu šekového v Brně. Tisk 1780;

b) ústní zpráva výboru rozpočtového k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1782) o vládním návrhu zákona, kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 30. června 1921, čís. 242 Sb. z. a n., o dopravních daních;

c) ústní zpráva výboru rozpočtového o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1781) k vládnímu návrhu zákona o výši daně z cukru;

d) ústní správa výboru rozpočtového o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1789) k vládnímu návrhu zákona o všeobecné dani z obratu a pracovních výkonů a o dani přepychové;

e) ústní zpráva výboru ústavně-právního a sociálně-politického k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1783) o vládním návrhu zákona o sloučení rozhodování ve věcech nájemních;

f) ústní zpráva výboru sociálně-politického k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1790) o vládním návrhu zákona, jímž se mění některá ustanovení, případně prodlužuje působnost některých právních předpisů o nemocenském pojištění dělníků.

10. Zpráva technicko-dopravního výboru k usnesení poslanecké sněmovny (stisk 1768) o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje lhůta pro zřízení pobočného poštovního úřadu šekového v Brně. Tisk 1780.

11. Ústní zpráva výboru rozpočtového k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1782) o vládním návrhu zákona, kterým se mění některá ustanovení zákona ze dne 30. června 1921, čís. 242 Sb. z. a n., o dopravních daních.

12. Ústní zpráva výboru rozpočtového k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1781) o vládním návrhu zákona o výši dani z cukru.

13. Ústní zpráva výboru rozpočtového k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1789) o vládním návrhu zákona o všeobecné dani z obratu a pracovních výkonů a o dani přepychové.

14. Ústní zpráva výboru ústavně-právního a sociálně-politického k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1783) o vládním návrhu zákona o sloučení rozhodování ve věcech nájemních.

15. Ústní zpráva výboru sociálně-politického k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1790) o vládním návrhu zákona, jímž se mění některá ustanovení, případně prodlužuje působnost některých právních předpisů o nemocenském pojištění dělníků.

16. Zpráva výboru imunitního o žádosti ministra inž. Nováka za udělení důtky sen. dr Hellerovi podle §u 51 jedn. řádu.

17. Žádost poslanecké sněmovny za prodloužení lhůty k projednání usnesení senátu o vládním návrhu zákona o původcovu právu k literárním, uměleckým, hudebním, výtvarným a fotografickým dílům (tisk 1099) a k vládnímu návrhu zákona o plemenitbě hospodářských zvířat a to koní, skotu, vepřů, ovcí a koz (tisk 1598).

Jsou námitky proti tomuto mému návrhu? (Námitek nebylo).

Námitek není.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 23 hodiny 50 minut.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP