Úterý 2. prosince 1924

Schůze zahájena v 14 hodin 35 minut.

Přítomni:

Předseda: Donát.

Místopředsedové: dr. Franta, Klofáč, Niessner, dr. Soukup, Valoušek.

Zapisovatelé: dr. Vlček, dr. Reyl.

88 senátorů podle presenční listiny.

Zástupci vlády: ministři: dr. Dolanský, Habrman, Udržal.

Z kanceláře senátní: senátní tajemník dr. Šafařovič; jeho zástupci dr. Bartoušek, dr. Trmal.

Předseda (zvoní): Zahajuji schůzi.

Sděluji, že udělil jsem dodatečně dovolenou pro včerejší schůze sen. Švecovi, Hnátkovi, dr. Herzigové již také pro dnešní schůzi, dále sen. Ackermanovi, inž. Klimkovi a Dúrčanskému pro dnešní schůzi.

Navrhuji, aby byla udělena zdravotní dovolená do 20. t. m. p. sen. Barinkovi.

Kdo s tímto návrhem, souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh můj je přijat.

Tiskem bylo rozdáno:

Senátní tajemník dr. Šafařovič (čte):

Tisk 2017. Zpráva výboru technicko-dopravního o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné (tisk 2006).

Zápisy o 231. a 232. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé ze dne 4. a 5. listopadu 1924.

Z cizích parlamentů ročník 5. č. 10-12 r. 1924.

Předseda: Přikročuji k projednávání denního pořadu:

l. Návrh, aby podle §u 55 jedn. řádu senátu jednáním zkráceným projednán byl vládní návrh zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné. Tisk 2006.

Pilnost této věci odůvodňují tím, že jedná se o osnovu zákona, kterou prodlužuje se dosavadní zákon, jehož účinnost končí dnem 31. prosince 1924 a nový zákon má nabýti účinnosti l. lednem 1925.

Poněvadž pak je potřebí, aby o osnově tohoto zákona usnesla se také poslanecká sněmovna, je potřeba věc tuto projednati řízením zkráceným.

Prosím pány, aby zaujali místa. (Děje se.)

Konstatuji, že senát je schopen se usnášeti.

Kdo souhlasí s tím, aby věc tato projednána byla ve smyslu §u 55 jedn. řádu zkrácené, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Pilnost této věci se přiznává.

Vzhledem k přiznané pilnosti navrhuji, aby věc tato vyřízena byla jako bod 2. dnešního denního pořadu, a to v jediné debatě ve lhůtě 1/2hodinové se stanovením řečnické doby na 10 minut.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Můj návrh je přijat.

Bod

2. Zpráva výboru technicko-dopravního o vládním návrhu zákona (tisk 2006), kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné. Tisk 2017.

Zpravodajem je pan sen. dr. Brabec. Prosím, aby se ujal slova.

Zpravodaj sen. dr. Brabec: Slavný senáte! V roce 1919 usneslo Národní shromáždění zákon o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace a tehdy předpokládalo, že naše hospodářské poměry se budou tak rychle konsolidovati, že stačí, aby předpokládaná státní podpora soustavné elektrisaci byla vyměřena časově do konce roku 1920. Avšak brzy se shledalo, že ta lhůta je naprosto nedostatečná, že poměry se nekonsolidují tak rychle a že je těžko překonávati různé hospodářské obtíže a povstalou průmyslovou krisi, a byla proto lhůta zákonem ze dne 15. července 1920 prodloužena dále, až do 31. prosince r. 1924, tedy přestává platnost toho zákona koncem letošního roku. Je viděti, že jsme si jaksi činili příliš velké naděje o těchto směrech a dnes přichází vláda s novým návrhem, aby lhůta k označení elektrických podniků - to jest vlastně podstata celé věci - jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné, byla prodloužena až do konce r. 1930, tedy velmi střízlivě žádáme prodloužení lhůty proti dřívějším návrhům o celých 6 let. Myslím, že toto je návrh, který vyplývá ze skutečných poměrů a že jest zcela odůvodněný, chceme-li dosíci skutečně soustavné elektrisace, na které našemu hospodářskému životu a našemu průmyslu jistě velmi záleží a od které závisí hospodářská prosperita našeho státu.

Výbor technicko-dopravní, jemuž návrh byl včera přidělen, projednal tuto věc ve své schůzi včerejšího dne konané a usnesl se na tom, aby vládní návrh byl schválen ve znění předloženém tiskem čís. 2006. Dovolují si tudíž jménem technicko-dopravního výboru navrhnouti, abyste osnovu zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné schválili tak, jak ve zmíněném návrhu vládním je obsažena a jak výborem technicko-dopravním beze změny byla schválena se lhůtou do konce r. 1930. Zákon má nabýti účinnosti dnem l. ledna a provedení jeho je přikázáno súčastněným ministrům veřejných prací v dohodě s ministrem spravedlnosti, financí, průmyslu, obchodu a živností a zemědělství. Doporučuji tento návrh technicko-dopravního výboru slavnému senátu ku schválení.

Předseda: Nikdo není k slovu přihlášen. Prosím pány senátory, aby zaujali místa. (Děje se.)

O osnově zákona, jeho nadpisu a úvodní formuli hodlám dáti hlasovati najednou.

Jsou námitky? (Nebyly.) Nejsou.

Kdo souhlasí s uvedenou osnovou zákona,jeho nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Osnova zákona s jeho nadpisem a úvodní formulí přijímají se podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Ve smyslu přiznané pilnosti přikročíme ihned ke hlasování ve čtení druhém.

Táži se pana zpravodaje, zda navrhuje nějaké textové změny.

Zpravodaj sen. dr. Brabec: Ne.

Předseda: Kdo souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí tak, jak byly právě přijaty ve čtení prvém, také ve čtení druhém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Osnova zákona s jeho nadpisem a úvodní formulí přijímají se také ve čtení druhém.

Dalším bodem denního pořadu je:

3. Zpráva I. národohospodářského výboru, II. rozpočtového výboru o návrhu sen, Lipperta a soudr. (tisk 1922) na poskytnutí rychlé a vydatné podpory obcím okresu stříbrského a plzeňského, ležícím na řekách Mži a Radbůze, kteréž těžce byly postiženy bouří v noci ze dne 13. na 14. června 1924. Tisk 1995.

Zpravodajem za výbor národohospodářský je pan sen. Petřík.

Zpravodaj sen. Petřík: Slavný senáte! Pan kolega Lippert se soudruhy podali návrh, aby poskytnuta byla vydatná podpora obcím a obyvatelům v okresu stříbrském a plzeňském, ležícím na řekách Mži a Radbůze, kde strhla se značná bouře v noci ze dne 13. na 14. června t. r., tedy ve dnech, kdy také jiné kraje postiženy byly buď průtržemi, nebo krupobitím. Národohospodářský výbor projednal návrh pana kolegy ze dne 30. září t. r. a navrhl doporučiti senátu, aby se usnesl na tom, že návrh ten doporučuje se ministerstvům vnitra, zemědělství a financí s tím, aby po zjištění způsobených škod poskytnuta byla vydatná podpora postiženým obcím a jednotlivcům. Podpora má býti udělena, váženy senáte, z obnosu 10 milionů Kč, který podle zákona čís. 212 ze dne 25. září t. r. má býti k tomu účelu věnován.

Předseda: Uděluji slovo zpravodaji za výbor rozpočtový, panu sen. Kroiherovi.

Zpravodaj sen. Kroiher: Mám čest sděliti za rozpočtový výbor, že týž se připojuje úplně k návrhu výboru národohospodářského.

Předseda: Nikdo není ke slovu přihlášen.

Prosím paní a pány senátory, aby zaujali svá místa. (Děje se.)

Kdo souhlasí s resolučním návrhem, jak je vyznačen ve zprávě výborové tisk 1995, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Uvedený resoluční návrh se schvaluje.

Sděluji, že do výboru ústavně-právního na místo sen. Kouší nastupuje sen. Smetana, do výboru kulturního za sen. Barinku sen, Dúrčanský, do výboru zahraničního za sen. inž. Klimka sen. dr. Kovalik.

Navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý dne 9. prosince 1924 o 15. hodině s tímto

denním pořadem:

1. Zpráva rozpočtového výboru o účetní závěrce nejvyššího účetního kontrolního úřadu za r. 1922 s dodatkem k účetní závěrce za r. 1920 (čís. 7243 předs.) a o účetní závěrce téhož úřadu za r. 1923 (čís. 9669 předs.). Tisk 1986.

2. Zpráva imunitního výboru o žádosti disciplinární rady pro advokáty a kandidáty advokacie v Čechách ze dne 4. října 1924, aby k disciplinárnímu stíhání sen. dr. Soukupa byl dán senátem souhlas (čís. 10264 předs.). Tisk 2001.

Jsou nějaké námitky? (Nebyly.) Nejsou.

Končím schůzi.

Konec schůze ve 14 hodin 50 minut.


Související odkazy