Úterý 20. prosince 1932

Předseda (zvoní): Dále má slovo pan posl. Hrubý.

Posl. Hrubý: Poslanec soudr. Zápotocký a posl. soudr. Tyll už jasně odpověděli na tuto osnovu o snížení platů státních zaměstnanců, ke které celý náš klub zaujímá nejostřejší zamítavé stanovisko.

Dovolte však, abych jménem statisíců vojáků protestoval tady proti zamýšlenému snížení žoldu vojákům z 1.50 na 1 Kč. V době, kdy v rudé armádě zdvojnásobuje se žold, u nás se zkracuje o celou 1/3. Dvacet milionů ušetřených na vojácích má spadnouti do kapes déle sloužících poddůstojníků. Prostě řečeno: Béře se zde vojákům a dává se zupákům. Politický smysl tohoto opatření je, utvořiti v armádě [ ] spolehlivé jádro, především proti vnitřnímu nepříteli, [ ].

Rozpočet ministerstva nár. obrany je o 50 milionů menší než r. 1932, a téměř polovina z toho jde na účet těch nejbídnějších, tedy na účet žoldu vojáků. Rovněž ostatní úspory jsou prováděny na účet vybavení výstroje a zejména stravování vojáků, zatím co deset tisíc čsl. oficírů a deset tisíc čsl. rotmistrů, t. j. 20.000 gážistů bere ročně dále svých 420 mil., zatím co plat déle sloužících stoupl z 20 mil. na 43 mil., ačkoli počet déle sloužících je pouze o 60% větší, jejich plat však stoupl podle nového rozpočtu o 108%. Z těchto číslic je jasně viděti, kde by se dalo v ministerstvu nár. obrany nejlépe ušetřiti.

Máme na př. dokonalou demokratickou armádu a v ní 119 generálů včetně jednoho koňského generála a jednoho duchovního generála. Dále máme 360 plukovníků, nečítaje pak ještě menší [ ], jakých je v armádě nadbytek. Prostě počet generálů a vysokých důstojníků je více než o 1/4 větší, než za dřívějšího starého Rakouska, které mělo 60 mil. obyvatel.

Ústřední správa ministerstva nár. obrany má 1096 zaměstnanců, zatím co velmoc, jako je Velká Britanie, má ve svém ministerstvu války jen o 10 zaměstnanců více.

Snížením počtu vysokých oficírů a snížením počtu zaměstnanců ústřední vojenské správy, jakož i snížením platů, při nejmenším o 1/4 všem vysokým gážistům, ušetří se naráz 150 mil. Ministerstvo nár. obrany jako odběratel zbraní, letadel, munice, výstroje a potravin cpe ročně stamiliony do chřtánu vojenských dodavatelů, Škodovce, Zbrojovce, Avii, Aerovce, Letecké továrně v Letňanech, kde rozhoduje soc. demokratický exministr Srba, agrární Kooperativě, soc. demokratické družstevní velkonákupně atd.

Nejskandálnější jsou obchody ve vojenském letectví: na př. ministerstvo nár. obrany zadalo před rokem Avii 10 bombardovacích letadel typu "Rohrbach", šmejd, který stál 30 milionů, dobrý jen k zabíjení letců.

Že šlo o konkurenční továrnu, pan soudr. Srba začal se stavěti na zadní nohy, ale naneštěstí se při tom ukázalo, že za jeho ministrování bylo z jeho letňanské továrny dodáno 10 letadel typu "Fahrmann", rovněž německého typu za 20 mil.; tato letadla jsou od té doby v leteckých hangarech úplně k nepotřebě. Rovněž letadla typu Š 33, vyrobená v Letňanech, pověstný zabiják letců, byla letos po 4 katastrofách vzata z oběhu.

T. zv. odborníci, důstojníci z ministerstva nár. obrany při přejímání letadel z továrny mají provise z každého letadla převzatého z továrny, a je úplně jasno, že tato korupce a nekalá soutěž sociálfašistických vůdců s agrárníky v leteckých továrnách stála stát na 30 letadel, t. j. nejméně 60 milionů Kč a přes 50 životů letců.

Ministerstvo nár. obrany přebírá ze Škodovky a Zbrojovky řadu zbraní a munice méněcenné a platí za to krvavé peníze. Na př. puška vzor 24 poškodí se často vydutím hlavně a vojáci musí platiti 100 až 150 Kč náhrady za tuto poškozenou hlaveň, zaviněnou většinou nedbalou výrobou leteckých továren a nikoliv nedbalým čištěním, jak se tvrdí. Rovněž lehký kulomet snadno se poškozuje na podstavcích, na pažbičce, v měřidlech a každou chvíli selhává, což je rovněž vinou nedbalé výroby.

Kapitolou pro sebe jsou vejčité granáty, které při cvičení většinou nevybuchnou, což se vysvětluje většinou špatnou rotací za letu. Ale zato velmi často vybuchují neočekávaně v rukou civilistů nebo vojáků. Ještě nevyšel z paměti ohromný výbuch v Truhlářské ulici v Praze a výbuch na střelnici u Košic, který zabil několik dětí, a letos výbuch u Hradce Králové, kde vybuchly granáty v rukou 2 důstojníků. Kde se má šetřit ještě v době míru? V rozpočtu na rok 1933 je položka 70 mil. na střelivo.

Nejhorší poměry jsou při dodávkách potravy pro armádu. Oproti r. 1931 bylo r. 1932 vydáno o 17 mil. méně a o 50 mil. méně než r. 1930. Tyto úspory byly tak veliké, že zasáhly strašlivě do života vojáků a přispěly často k sebevraždám vojáků. Náš tisk přinášel denně zprávy o hladu vojáků a nesčetných případech nepoživatelné stravy. Připomínám v poslední době hromadné otravy vojáků ve Vys. Mýtě a smrt vojína Škody tamtéž, dále smrt jednoho dělostřelce v Ruzyni následkem špatné stravy. Tyto poměry byly zaviněny nejen snížením výdajů na stravném, nýbrž i následkem podmínek nákupu ministerstva národní obrany u armádních dodavatelů. Ceny potravin klesly v tomto roce na tolik, že vojáci neměli ani pocítiti zhoršení stravy, ale naše zprávy dokazují, že vojáci pocítili to zhoršení sakramentsky důkladně. Kdo je tím vinen? Především armádní dodavatelé, zejména agrární Kooperativa a soc. dem. družstevní velkonákupna, které jsou hlavními dodavateli naturalií pro armádu. Dodávají podle tržních a bursovních cen zboží většinou staré a méněcenné kvality a shrabují při tom stamilionové zisky. O tomto způsobu nákupu chlebovin, rovněž tak i obilí, byla napsána v našem tisku již řada zpráv, které ukazují na docela otevřenou zlodějnu.

Můžeme však posloužiti p. ministrovi nár. obrany dalšími čísly o nákupu naturalií pro armádu. Na příklad seno, sláma, řezanka, oves, dodává se takto: Kooperativa skoupí spolu s několika velkoobchodníky potřebné množství. Dodá je podle cen plodinové bursy, které ona vlastně diktuje. Při tom zůstane Kooperativě za nehty 30 až 80% výdělek. Na př. na českém jihu nakoupila u rolníků seno po 30 Kč za 1 q, řezanku po 25, ale dodala je za 45 a 52 Kč. Slámu prodává rolník Kooperativě po 20 Kč a ještě ji musí dovézti až do kasáren. Kooperativa ji účtuje podle bursy za 35 až 45 Kč. Oves nakoupí za 65 Kč 100 kg a prodává za 100 až 115 Kč. Ministerstvo nár. obrany spotřebuje ročně v jedné posádce 400 vagonů a z 1 vagonu má Kooperativa čistý zisk 200 Kč čili na jedné posádce vydělá jenom na ovsu 800.000 Kč. (Výkřiky komunistických poslanců.) R. 1933 zvyšují páni výdaje na naturalie o 25 mil. Že z toho vojáci téměř nic míti nebudou, přiznává samo "České slovo", které k této otázce napsalo, že sice je zvýšena položka na stravné vojákům, která se pravděpodobně neprojeví v lepší stravě vojákům, nýbrž nejhůře u armádních dodavatelů budou vyšší platy a budou vyšší ceny. Páni drží se samozřejmě jako vždy hesla, že ani kuře zadarmo nehrabe. Jak tyto vojenské dodávky jdou k duhu nejenom dodavatelům, nýbrž i vojenským hodnostářům, ukazuje případ zemřelého ministra sebevraždy, jak říkají vojáci, býv. ministra nár. obrany Viškovského, který po sobě zanechal maličkost 72 mil. Kč. Stát je největším obilním producentem a mohl by dodávati řadu potravin sám, ale vlast válečných dodavatelů obchodujících s krví a hladem vojáků musí též v ministerstvu přijíti na své peníze.

Jak se hospodaří se státními penězi, ukazují případy ve vojenských hřebčincích, kde péče, ne však sociální péče, o jedno hříbě stojí 20.000 Kč, ačkoli za tyto peníze může ministerstvo nár. obrany koupiti nejlepšího arabského koně. Zkrátka kdyby na věcných úsporách chtělo ministerstvo nár. obrany šetřiti, dalo by se ušetřiti u nás nejméně 100 milionů Kč. Konečně odchodem mužstva starého ročníku z r. 1931, vynuceného nejen z úsporných důvodů, nýbrž hlavně tlakem pracující mládeže, ušetří se podle "Prager Tagblattu" asi 25 milionů Kč. Jak jest viděti, mohlo by ministerstvo nár. obrany šetřiti, stamiliony by mohlo ušetřiti, ale sahá-li na žold vojáků, je to jen neslýchaná provokace celé pracující třídy.

Sociálfašističtí vůdcové staví se dnes demagogicky proti snižování žoldu. Prohlašuji zde, že je to úplně falešná hra. Dnes píší ve svých časopisech proti snížení žoldu, ale zítra budou pro ně hlasovati a jejich ministři je potom budou prováděti. Že však jim nejde ve skutečnosti o vojáky, prozradil dnes ve své řeči pan posl. Pik, býv. dodavatel a člen správní rady Škodovky, který říká, že finanční správa a činitelé, kteří zpracovávali rozpočet ministerstva nár. obrany, připravili novému ministru nepříjemnou situaci. Tedy nic o tom, že mají býti vojáci okradeni o třetinu svého hubeného žoldu, panu posl. Pikovi záleží hlavně na tom, že pan ministr nár. obrany, agrárník, byl přiveden do nepříjemné situace.

Ostatně i vůdce soc. demokratické mládeže Dvořák napsal ve "Večerníku Práva lidu", že snížení žoldu znamená nebezpečí pro brannost tohoto státu, t. j. kapitalistického státu, avšak ani slova o tom, že se snížení žoldu dotýká přímo životní existence dělníka, oblečeného do vojenského kabátu. Mnoho slov píší t. zv. socialistické časopisy proti snižování žoldu a dělá se z toho celá kampaň, chce se všechno svésti na vojenskou správu, která prý návrh na snížení žoldu podává. Tohle jest ovšem také podvod, neboť dostali jsme již do rukou rozpočet na r. 1933, ve kterém snížení žoldu jest již provedeno. Tento rozpočet je přece návrhem vlády, ve které sedí 7 socialistických ministrů.

"Večerník Českého slova" z dnešního dne také píše proti snížení žoldu: "Nár. socialistická mládež z Kladenska protestovala v neděli na velké manifestační schůzi v Dělnickém domě na Kladně proti úmyslům snížiti vojákům žold. K tomu je třeba připomenouti, že rozpočtová parlamentní "sedma", jež prováděla ve státním rozpočtu úsporné škrty, provedla sice v rozpočtu ministerstva nár. obrany úspory, ale žoldu vojáků se nedotkla. Když pak zástupce ministerstva nár. obrany mluvil o úmyslu snížiti žold v branném výboru, postavili se proti tomu poslanci strany nár. socialistické i ostatních koalovaných stran. Nápad se snížením žoldu nevyšel z kruhů zákonodárných. Máme k našim generálům a k jejich organisačním schopnostem důvěru a věříme, že si dovedou ve svém rozpočtu najíti potřebnou úsporu v jiné položce. Šetření na úkor haléřového žoldu, který u mnohých vojínů je jediným příjmem po celou dobu vojenské služby, je nemístné a nemožné. Žold snížen nebude".

My prostě nevěříme tomu, co dnes píše "České slovo", že žold snížen nebude. Věří-li tomu ještě socialistická mládež, přesvědčíme ji okamžitě o opaku.

Oznamuji zde, že dnes podáváme resoluční návrh tohoto znění:

"Návrh posl. Hrubého a soudr. podle §u 46 jedn. řádu posl. sněmovny NSRČ: Navrhujeme usnesení sněmovny, aby se do dnešní plenární schůze dostavil ministr nár. obrany (Slyšte!) a podal zprávu a vysvětlení o chystaném snížení žoldu vojáků z 1.50 Kč na 1 Kč denně, jakož i o tom, je-li ochoten od tohoto neslýchaného opatření ihned upustiti". Uvidí se, jaké stanovisko, zdali pro nebo proti, zaujmou nár. socialističtí i ostatní socialističtí poslanci.

V tomto článku je mimo jiné zajímavo, že se píše, že nápad ten nevyšel z kruhů zákonodárných. Odkud tedy vyšel? Generálům se v tomto článku vyslovuje důvěra. Návrh na snížení žoldu spadl tedy patrně s nebe, když se k němu nechce nikdo hlásiti a každý od něho utíká. Ale děje se tak proto, že se každý bojí soudu dělníků a hlavně vojáků. Ovšem tento tanec socialistů a socialistických vůdců mezi vejci usvědčuje je úplně z demagogie a falešné hry, kterou chtějí sehráti s vojáky. Setkáváme se dnes často s podobnými manévry socialistických vůdců mládeže a přiskřípneme-li je trochu a řekneme jim, že za všechnu tuto politiku nesou také odpovědnost socialističtí vůdcové, neboť jsou ve vládě, vymlouvají se jako vůdce nár. sociálního svazu mládeže Šantrůček. Když tomuto se na schůzi ve Skutči při kritice, že se posílají na př. četníci na dělníky a k obraně stávkokazů a že zatím, co se zavírá člověk, který vykřikne: Ať žije Sovětský svaz! - jsou korupčníci na svobodě, vytklo, že nesou spoluodpovědnost, poněvadž sedí ve vládě, prohlásil: To všechno děláme v zájmu tohoto státu:

Táži se: Je snad zájmem státu, aby vojáci trpěli hlad a nouzi a aby na druhé straně armádní dodavatelé mohli ještě více krásti? Táži se: Je snad zájmem státu, že se bere chudým a dává bohatým ve všech směrech, jak to ukazuje státní rozpočet? Je snad zájmem státu snížení hubených platů těch nejubožejších státních zaměstnanců? Na toto nám socialisté nedají jasnou odpověď. Ale my odpovídáme docela jasně a otevřeně: Ano, to je všechno v zájmu toho kapitalistického státu, který chudým bere a bohatým dává, neboť je to stát kapitalistů, je to třídní nástroj té třídy, která vlastní továrny, banky a půdu. Tento stát nejsme všichni, jak se nám říká, to je policie, vojsko, zákony, soudy, parlament, vláda, a když je i dnes buržoasie v úzkých, tento stát bude vždycky ochranou buržoasie, bude chrániti buržoasii, to znamená, že bude bráti ne buržoasii, nýbrž chudým, té třídě, na jejíž účet kapitalisté, buržoasie, žije.

A konečně nemusíme se diviti, že socialističtí vůdcové budou chrániti vždy bohaté a budou se vždycky stavětí proti chudým. Nemusíme se diviti, jestliže dnes jsou zakrytě proti snížení žoldu, že zítra budou hlasovati docela otevřeně pro jeho snížení. Není třeba se tomu diviti, neboť, jak jsem již sám uvedl, kdyby se těch 20 mil. Kč, které se mají ušetřit na žoldu vojáků, mělo vrátiti vojákům zpět a žold by nebyl snížen, znamenalo by to, že by Velkonákupna a letecká továrna, která je pod vlivem t. zv. socialistů, sociálních demokratů, měly o nějakých 20 mil. Kč příjmů méně. Prostě kdyby tito pánové hlasovali proti snížení žoldu, kdyby hlasovali na záchranu chudých, proti položkám na zbídačení chudých, museli by sahati do svých vlastních kapes. A to nejsou socialisté, to jsou již kapitalisté.

Proto je potřebí jíti před socialistické dělníky a říci jim: Neklamte se, že tito pánové, kteří k vám jdou se socialismem v ústech, budou hlasovati proti kapitalistům, na záchranu chudých, poněvadž by musili hlasovati tím sami proti sobě.

Socialisté odmítli náš návrh na zlepšení žoldu vojáků. Odmítli náš návrh na okamžité propuštění starého mužstva po 14 měsících. Socialističtí vůdcové propagují sbor pro národní obranu, československé vydání francouzské válečné rady. Socialističtí vůdcové hlasovali již proti vyplacení výbavného 400 Kč. Již před měsícem podali jsme návrh, aby toto výbavné dostal každý voják, který 14. ledna bude po 16měsíční presenční službě propuštěn do civilu. [ ] Do posledního dechu budou chrániti svoji vlast, svůj stát, stát kapitalistů a válečných dodavatelů, neboť na této t. zv. obraně státu, která je z vojenského hlediska nesmyslem, teprve vydělají.

Avšak s míněním socialistů, generálů a válečných dodavatelů nesouhlasí [ ] dělnická třída. Je nanejvýš pobouřena chystaným snížením žoldu. Nespokojenost se projevuje na všech stranách [ ]. Nespokojenost [ ] vyrůstá již v otevřený odpor. [ ].

Ze všech stran docházejí protesty proti snížení žoldu, jako na př. z Prahy, z Brna, ze Skutče, z Kladna. Pracující mládež protestuje na řadě veřejných i závodních schůzí, svolaných mládeží komunistické strany Československa.

Dochází nejen ke sbírkám pro vojáky, nýbrž protestuje se také proti snížení žoldu vojákům, vybírá se na vojáky na doklad bojovného souručenství dělníků a vojáků.

Také já s tohoto místa jménem klubu komunistických poslanců a mládeže komunistické strany Československa prohlašuji, že učiníme všechno, abychom zabránili snížení žoldu. Jsme toho názoru, že žold nesmí býti snížen, nýbrž naopak zvýšen, prozatím z 1.50 na 2.50 Kč. Dále navrhujeme také zvýšení stravného ze 4.50 na 5·50 Kč. Navrhujeme vedle toho vyplacení výbavného vojákům, kteří budou propuštěni 14. ledna uprostřed hladové zimy, kteří bez naděje na práci mají podle Czechova výnosu zůstati dva měsíce bez nejmenší podpory. Navrhujeme, aby toto výbavné pro vojáky činilo 400 Kč.

Ale náš návrh nesmí zůstati jen na pořadu jednání tohoto parlamentu, nýbrž dělnická třída [ ] musí k tomu říci své rozhodné slovo, abychom ukázali buržoasii svoji pěsť a poučili ji, že není radno hráti si s dělnickou bídou, [ ]. Proto vyzýváme celou pracující mládež továren i polí, jakož i mládež nezaměstnanou a celou dělnickou třídu k plamenným protestům proti soustavnému zbidačování našich kamarádů [ ]. Ve všech schůzích plenárních, veřejných, ve schůzích závodních výborů a ve skupinách odborových usnášejte se na protestech proti snížení žoldu a pro vyplacení výbavného pro vojáky vrátivší se z vojny 14. ledna 1933.

Využijte vánočních dovolených k poradám [ ] o společném bojovném postupu, využijte akce k organisování a posílení vojenského haléře a patronátu. Vysílejte protestní deputace na vojenské úřady, velitelství pluků a posádek. Organisujte širokou podpisovou protestní akci, posílejte protestní resoluce do tisku a na adresu klubu komunistických poslanců. Spojte se k této akci se socialistickou mládeží a s pracující mládeží ostatních politických i tělovýchovných organisací a bez rozdílu národnosti vybudujte bojovný svazek pracující mládeže [ ]. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Přerušuji schůzi na půl hodiny.

(Schůze přerušena ve 4 hod. 58 min. odpol. - opět zahájena v 6 hod. 13 min. večer.)

Místopředseda Špatný (zvoní): Zahajuji přerušenou schůzi. (Výkřiky komunistických poslanců. Někteří komunističtí poslanci tlukou pěstmi do lavic. - Hluk.)

Prosím o klid.

Budeme pokračovati v jednání o prvém odstavci pořadu, jímž jest:

1. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2099) zákona o úsporných opatřeních personálních (tisk 2113).

Zpravodaji jsou: za výbor soc.-politický p. posl. Blažek, za výbor rozpočtový p. posl. dr Černý.

Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Žádám o přečtení podaných pozměňovacích návrhů.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

1. Návrh posl. Zápotockého, Štětky, Tylla a soudr.:

Navrhujeme, aby se přes zprávu výborů soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2099) zákona o úsporných opatřeních personálních (tisk 2113) přešlo k pořadu. (Hluk trvá.)

Místopředseda Špatný (zvoní): Prosím o klid.

Zástupce sněm. tajemníka r Mikyška (čte):

2. Návrh posl. Horpynky a druhů:

Navrhujeme, aby se přes návrh zákona tisk 2099 přešlo k pořadu.

3. Pozměňovací návrh posl. Zápotockého, Štětky, Tylla a soudr.:

Zákon znějž:

"Zákon

ze dne ........

o úsporách ve státním hospodářství v Československu.

§ 1.

Aby bylo zabráněno snížení platů nižších státních a veřejných zaměstnanců, budou od 1. ledna 1933 provedena úsporná opatření podle tohoto zákona:

§ 2.

(1) Plat presidenta republiky stanovený zákonem ze dne 12. srpna 1921, č. 290 Sb. z. a n., v obnose 1 mil. Kč snižuje se na 500.000 Kč.

(2) Výdaje na úřad presidenta republiky v obnose 2 mil. Kč snižují se na 1 mil. Kč.

§ 3.

(1) Po dobu vykonávání úřadu ministerského a po dobu pobírání ministerského platu nesmí ministr pobírati plat ze státní nebo veřejné pokladny jako úředník anebo poslanec.

(2) Po dobu vykonávání funkce poslanecké, senátorské a po dobu pobírání diet nesmí poslanec či senátor pobírati ze státní či veřejné pokladny jako státní či veřejný zaměstnanec plat.

(3) Platy členů obou sněmoven Národního shromáždění, poslanců i senátorů podle zák. z 18. března 1921, č. 115 Sb. z. a n., snižují se o 30%.

§ 4.

Platy generálů, plukovníků, podplukovníků, majorů a štábních kapitánů čsl. vojska a četnictva snižují se tak, že pensijní základna spolu s činovným nesmí přesahovati 26 až nejvýš 56 tisíc Kč ročně.

§ 5.

Platy sekčních šéfů, min. radů, vlád. radů, náměstků, vrch. ředitelů, ředitelů, soudních presidentů, soudních radů, profesorů a tajemníků, jakož i všech státních úředníků ve služebních třídách I a), I b), I c), II a III snižují se tak, že pensijní základna spolu s činovným nesmí přesahovati od 26 do 56 tisíc Kč ročně.

§ 6.

Pense generálů, vysokých důstojníků, sekčních šéfů, radů, vrch. ředitelů, ředitelů a všech vysokých býv. hodnostářů snižují se tak, že pense se všemi příplatky nesmí přesahovati 24 tisíc Kč ročně.

§ 7.

Velitelský paušál generálů, plukovníků, podplukovníků, majorů a štábních kapitánů čsl. vojska a četnictva snižuje se o 50%.

§ 8.

Odměny, honoráře, premie a tantiemy vyplácené ze státní pokladny vysokým státním úředníkům s ročním platem nad 36 tisíc Kč se zrušují a nesmí v žádné jiné formě býti vypláceny.

§ 9.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1933. Tím dnem zrušují se všechna zákonná ustanovení, jemu odporující.

Provedou jej všichni ministři, celá vláda."

4. Pozmeňovací návrh posl. Suroviaka a druhů:

V §u 2 má odst. (1) znieť:

"(1) Z platov členov oboch snemovieň Národného shromaždenia podľa §u 1 zákona zo dňa 18. marca 1921, čís. 115 Sb. z. a n., sa srazí 10%, z platov členov N. S. pražského volebného kraja 50% a z ďalších platov"... atď.

5. Pozmeňovací návrh posl. Suroviaka a druhů:

V §u 4 má odst. (2) znieť:

"Z aktívnych platov ostatných zamestnancov sa srazí, činí-li srážková základna nad 25.200 Kč, 10% srážkovej základne."

6. Pozmeňovací návrh posl. Suroviaka a druhů:

V §u 6 má odst. (1) znieť:

"Z odpočivných (zaopatrovacích) platov štátnych zamestnancov a ich pozostalých sa sráža, činí-li srážková základna nad 25.200 Kč, 10% srážkovej základne."

7. Pozmeňovací návrh posl. Mojtu a druhov:

V §u 6 buď odst. (4) škrtnutý.

8. Pozmeňovací návrh posl. Suroviaka a druhů k §u 7:

Odst. (1) má znieť:

"Z doplatkov kongruy duchovenstva kongruálnych cirkví a náboženských spoločností štátom uznaných, prípadne recipovaných (§ 1 zákona zo dňa 25. júna 1926, č. 122 Sb. z. a n.) sa sráža, činí-li penzijná základna (§ 2 tohože zákona) nad 14.400 Kč, 10%."

Odst. (2) má znieť:

"Z celkových odpočivných (zaopatrovacích) príjmov týchto duchovných a pozostalých po nich bez výchovného (§ 2 zákona č. 122/1926 Sb. z. a n.) sa sráža, činí-li nad 14.000 Kč, 10%. Príspevky na výchovu sa poukazujú oddelene od vdovskej penzie."

9. Doplňovací návrh posl. Chloupka, Brodeckého, Bergmanna, Vičánka, Tauba, Ježka, Hellera a druhů:

K §u 12 budiž připojen třetí odstavec tohoto znění:

"(3) Zánikem odpočivných platů nesmí celkové odpočivné příjmy klesnouti pod částku 12.000 Kč ročně."

10. Pozměňovací návrh posl. Chloupka, Brodeckého, Bergmanna, Vičánka, Tauba, Ježka, Hellera a druhů:

První věta §u 13 se nahrazuje větou:

"Ustanovení §u 12, odst. 1 a 3, platí obdobně také pro pozůstalé po státních zaměstnancích s odchylkou, že mez stanovená v odstavci 3 určuje se částkou 9.000 Kč."

11. Pozměňovací návrh posl. Köhlera a druhů:

V §u 15 budiž číslice 36.000 Kč jako úhrn odpočivných platů a výdělečného příjmu nahrazena číslicí 24.000 Kč.

12. Doplňovací návrh posl. Dubického, Kleina, Vičánka, Pechmanové, dr Hodiny, Tauba, Hudce a druhů:

§ 15 budiž doplněn touto poslední větou:

"U osob, jichž se týče § 6, odst. 4, jest směrodatným služné odpovídající pensijní základně, kterou by měly důsledkem zákona č. 70/1930 Sb. z. a n."

13. Pozměňovací návrh posl. Köhlera a druhů:

Poslední věta prvého odstavce §u 27 nechť zní:

"Kolektivní smlouvy dělníků a smluvních zaměstnanců zůstávají tímto zákonem nedotčeny."

Místopředseda Špatný (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru soc.-politického, p. posl. Blažkovi. (Výkřiky. - Místopředseda Špatný zvoní.)

Zpravodaj posl. Blažek: Slávna snemovňa! V dodatočnom jednaní porad koalovaných strán bola konštatovaná potreba ponekiaľ zmeniť §§ 12, 13 a 15. Za tým účelom boly podané 3 koaličné pozmeňovacie návrhy nasledovného znenia:

Doplňovací návrh posl. Chloupka, Brodeckého, Bergmanna, Vičánky, Tauba, Ježka, Hellera a druhů:

K §u 12 budiž připojen třetí odstavec tohoto znění:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP