Středa 27. října 1948

Chtěla bych jim povědět malou historku: Když jsem před několika dny stála tak hluboce otřesena nad zříceninami Varšavy, že jsem nemohla až slzy potlačit, přistoupily ke mně účastně 2 mladé Varšavanky a těšily mne: "Nechť paní není smutná, vždyť my tu hrůzu už ani tolik nevnímáme. A potom, vždyť my si postavíme Varšavu novou a ještě krásnější! Jen se pojďte podívat!" A potom mi ukazovaly jedno přes druhé: Obrovské staveniště metra a bloky nových, radostných bílých domů, kypící továrny a obnovenou národní galerii, neuvěřitelně buclaté děti ve vzorných závodních jeslích i dospělé lidi, kteří se honem učí gramotě. Uviděla jsem množství živoucích tváří Varšavy (Hluk. Předseda zvoní.) i celého nového Polska a přesvědčila jsem se v tom i v nesčetných projevech nádherného přátelství, že tu jde o mnohem více než o pouhé slovanské příbuzenství: že tu jde o dvě země, které spolu bok po boku vykročily na cestě k socialismu.

Co tím chci říci? že nejsme sami, že je nás mnohem více. Řada je lidově demokratických zemí, které nově spolu s námi vstoupily do arény světa. A za námi Moskva a Sovětský svaz. (Potlesk.) Jak být byť i jen na okamžik v rozpacích a na pochybách, myslíme-li na stalingradské gardisty a hrdinky leningradské blokády, vzpomeneme-li na let Rudé armády od Berlína až po Prahu a budeme-li i my v těchto dnech oslavovat třicet let hrdinského sovětského Komsomolu. Děkujeme ti, veliká sovětská země, za pomoc a podporu v dobách našich nejtěžších bojů i nyní, kdy stavíme na svém a pro sebe. Děkujeme ti, že utvrzuješ klid v duších našich matek a umožňuješ našim lidem jít radostněji po práci.

Ale nás, kteří chceme mír a dobro, je ještě mnohem více, a proto zdravíme tebe, francouzský horníku, i přístavní dělníku anglický, zdravíme tebe, česači bavlny a náš barevný bratře v Americe, zdravíme tě, asturská partyzánko, i tebe, statečný řecký, čínský, vietnamský a korejský bojovníku, zdravíme vás, mladé republiky, které povstáváte z trosek řítící se budovy světové kapitalistické nadvlády. Až se milionový řetěz našich rukou úplně spojí, nebude síly, která by mohla zabránit vítězství socialismu na celém světě.

A s láskou a nesmírnou oddaností zdravíme tebe, naše rodná komunistická strano! Za to, že jsi nám byla světlem v dobách tmy. Za to, že jsi dovedla vždy a všude podat pomocnou ruku a podpořit umdlené a klesající, že jsi šla v čele lidu a nastavila vždy svoji hruď, abys zachytila nejtěžší rány. Za to, že jsi uměla správně ukazovat cestu a neváhala odstraňovat chyby a nedostatky, ať se ukázaly kdekoliv, v celku nebo u jednotlivců. Že jsi tak vychovala statisíce pevných, celých komunistů. Že jsi obstála nejen v dobách útisku, ale i v dobách rozmachu naší svobody. Že jsi dokázala znovu nám všem dát tvrdé úkoly a mnoho práce. Že nám bedlivě střežíš, abychom nezpychli z úspěchů. Že nás pozorně a neúnavně vedeš od stupně ke stupni a že jsi nyní iniciátorkou a hlavní připravovatelkou našeho prvního pětiletého plánu.

Děkujeme ti, naše rodná komunistická strano! A děkujeme Tobě, náš soudruhu a presidente Klemente Gottwalde! (Potlesk.)

Náš lid nyní vykročí znovu levou. Půjde stále výš, aby usilovnou prací vytvořil z naší Československé republiky skutečně šťastný domov všech jejích pracujících. A proto: Ať žije náš lid! Ať žije jeho cesta k socialismu náš první pětiletý plán! (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu již není nikdo přihlášen, rozprava je skončena. Dávám slovo k doslovu paní gen. zpravodajce posl. dr Mouralové.

Gen. zpravodajkyňa posl. dr Mouralová-Úlehlová: Panie a páni!

Plénum Národného shromaždenia končí rozpravu o vládnom návrhu zákona o prvom päťročnom hospodárskom pláne rozvoja Československej republiky.

Za malú chvíľu zodvihneme ruky, aby sme hlasovaním učinili päťročný plán zákonom. Budeme rozhodovať menom miliónov voličov, robotníkov, roľníkov, inteligencie, remeselníkov a živnostníkov, ktorí nás vyslali do NS, aby sme robili zákony dobré, ľudu a štátu prospešné, zákony ľudovej demokracie.

Priebeh záverečnej rozpravy rovnako ako celé doterajšie rokovanie Národného shromaždenia znovu dosvedčuje, že poslanci všetkých politických strán obrodeného NF, predstavujúci všetky vrstvy nášho obyvateľstva, pokladajú návrh zákona o päťročnom pláne za dobrý, ľudu a republike prospešný a ľudu odpovedajúci.

Budeme rozhodovať nielen menom všetkého čs. ľudu, ale aj o tomto čs. ľude, o mužoch, ženách a deťoch českého a slovenského národa, o dedinách, mestách a krajoch, lebo zákonom o päťročnici dávame rámec všetkej hospodárskej činnosti v tomto štáte a tým aj dennému životu, ktorý na hospodárskej základni vyrastá.

Akonáhle sa päťročnica stane zákonom, založí nové povinnosti a záväzky. Povinnosť čs. vlády tento zákon previesť, rozvrhovať jeho celkové úlohy podrobnými plánmi do všetkých úsekov výroby, prispôsobovať ich skutočnostiam, narábať múdro a zodpovedne so širokým zmocnením, ktoré jej Národné shromaždenie k prevedeniu dáva.

Zákon bude znamenať ďalej i povinnosti našich plánovateľov, ústrednej plánovacej služby, ktorá je mozgom a nervami päťročnice, vykonávať a kontrolovať hospodárske, sociálne a kultúrne budovanie na svojom území. Povinnosťou znárodneného priemyslu, znárodneného peňažníctva, veľkoobchodu a štátneho zahraničného obchodu je byť výkonným a pohotovým nástrojom uskutočňovania plánu. Zákon určí tiež úlohy veľkých ľudových organizácií, predovšetkým jednotných odborových organizácií, jednotných svzov roľníkov, strednej rady družstiev, organizácie žien, mládeže a ostatných, ktoré sa budú vo svojom odbore pôsobnosti pričiňovať o stupňovanie úsilia k splneniu päťročnice a o stále hospodárnejšie uskutočňovanie jej úloh. A konečne určí zákon povinnosť každého občana, ktorému pripadá akýkoľvek úkol pri vykonávaní a plnení päťročnice, vykonávať tento úkol svedomite a hospodárne, podľa svojich osobných a hospodárskych možností.

Zákon hovorí, že plnenie úloh päťročnice je občianskou povinnosťou a cťou každého jednotlivca, lebo na riadne a poctive vykonanej práci spočíva uskutočnenie plánu a tým celkový vzostup hospodárskej sily štátu a životnej úrovne každého občana.

Novým zákonom nevzniknú pre občanov Československej republiky len nové povinnosti, ale súčasne aj práva. Veď podiel na budovateľskej práci, podiel na rozmnožovaní hmotných a kultúrnych statkov národa, možnosť pracovať skutočne pre uskutočňovanie socializmu, pre lepší a krajší život, pre deti tohto národa či samo o sebe nie je len povinnosťou a cťou, ale aj najsvätejším právom každého občana?

Riadne a svedomité splnenie každého úkolu pri plnení plánu dá právo každému mať spravodlivý podiel na bohatom ovocí spoločnej práce a umožní každému rozvíjať slobodne vlastné schopnosti, zlepšovať a skrášľovať vlastný život.

Pán predseda vlády nás pri odovzdaní vládneho návrhu zákona Národnému shromaždeniu žiadal, aby sme rozhodovali vo vedomí svojej zodpovednosti, vo vedomí dôležitosti, významu zákona pre šťastnú budúcnosť, pre ľud a národ. Rozhodnutie, ktoré Národné shromaždenie učiní, vyplynie práve z tohto vedomia, že zákon o päťročnom pláne svojím obsahom a cieľom šťastnú budúcnosť pre ľud a štát zaisťuje, že kľúč k jeho úspechu je v uvedomelej práci tohto ľudu a že český a slovenský ľud vie a dokáže túto prácu splniť pre seba, pre deti, pre drahú pamiatku všetkých tých, čo za ciele socializmu položili životy.

Pre udržanie radostného a rušného kroku s tými, čo socializmus v mierumilovnej časti sveta budujú, aj pre vzor pracujúcim, ktorí dnes často v ťažkých chvíľach bojujú proti kapitalizmu, budeme s nádejou a dôverou pre tento zákon hlasovať. (Dlhotrvajúci potlesk.)

Předseda (zvoní): Přistoupíme k hlasování.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

O osnově zákona o prvním pětiletém hospodářském plánu rozvoje Československé republiky míním dáti hlasovati takto:

Nejprve o části prvé, pak najednou o části druhé a třetí, nato o části čtvrté a nakonec o části páté až osmé, nadpisech všech částí, oddílů a paragrafů, nadpisu zákona a úvodní formuli, a to ve všech případech podle zprávy výborové.

Jsou nějaké námitky proti ohlášenému pořadu hlasování? (Nebyly.)

Není jich. Budeme tedy hlasovati, jak jsem uvedl.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Gen. zpravodajkyňa posl. dr Mouralová-Úlehlová: Nie sú.

Předseda: Není jich.

Kdo souhlasí s první částí osnovy zákona - Cíl a obsah prvního pětiletého hospodářského plánu - to jest s §§ 1 až 3, ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Část první je schválena podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s částí druhou - Rozvoj výroby - mající 5 oddílů a zahrnující §§ 4 až 14 - a s částí třetí - Rozvoj hmotné a kulturní úrovně lidu - mající 2 oddíly a zahrnující §§ 15 až 20, ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Část druhá a třetí jsou schváleny podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s částí čtvrtou - Předpoklady splnění pětiletého plánu - mající 6 oddílů a zahrnující §§ 21 až 28, ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Část čtvrtá je schválena podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s částí pátou - Úkoly pětiletého plánu v oblastech - mající dva oddíly a zahrnující §§ 29 až 33, s částí šestou - Provádění pětiletého plánu - mající tři oddíly a zahrnující §§ 34 až 40, s částí sedmou - Prováděcí předpisy - to jest s §§ 41 až 43, s částí osmou - Ustanovení všeobecná a závěrečná - mající 2 oddíly a zahrnující §§ 44 až 49, dále s nadpisy částí, oddílů a paragrafů, s nadpisem zákona a úvodní formulí ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Části pátá až osmá, dále nadpisy všech částí, oddílů a paragrafů, nadpis zákona a úvodní formule jsou schváleny podle zprávy výborové.

Tím Národní shromáždění přijalo zákon o prvním pětiletém hospodářském plánu rozvoje Československé republiky. (Potlesk.)

Zbývá nám hlasovati o resolucích, otištěných ve zprávě výborové.

Kdo souhlasí se čtyřmi resolucemi výboru zásobovacího, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Resoluce jsou přijaty.

Kdo souhlasí se dvěma resolucemi výboru soc.-politického a zdravotnického, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Resoluce jsou rovněž přijaty.

Kdo souhlasí se čtyřmi resolucemi výboru hospodářského, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Také tyto resoluce jsou přijaty.

Vyřídili jsme pořad schůze.

*

Paní a pánové!

Prvních třicet let našeho státu bylo právě uzavřeno parlamentem odhlasováním pětiletého hospodářského plánu republiky Československé. V tom je víc zúčtování s minulostí, součet šťastných, méně šťastných, ale také přesmutných let, v tom je síla sebevědomí, pýcha pravdy a jistota dobré cesty. Co bylo, bylo, ať dobré nebo zlé, před námi jsou obzory rozhozeny do daleka a my, pracující lid Československa, již jdem. Širokým, mohutným proudem my všichni dělníci tohoto státu, my všichni, kteří milujeme svou zemi, my všichni, pro něž barva vlastní krve je praporem svobody, šťěstí a vítězství v jediném cíli.

Československá republika se v třicátém roce svého trvání jednoznačně a navždy rozhodla pro socialismus. Svoboda národa a státu z r. 1918 je takto znásobena v r. 1948 ke své úplnosti skutečnou svobodou všeho našeho pracujícího lidu.

Když 28. října 1918 se uzavíral poslední rys feudální kapitoly střední Evropy, zdálo se, že také její kapitalistické dny jsou sečteny. Zář velké ruské revoluce osvětlovala nové nástupní prostory i naší dělnické třídě a otevírala bránu už nikoliv pouze národní revoluci československé. Tehdejší osvobozené Československo, to neměl být konec, nýbrž počátek onoho mohutného a vlastně nezastavitelného pohybu, který nutně a logicky, ale také vědomě a chtěně měl již tehdy směřovat a dojít k úplné svobodě pracujícího člověka u nás. Na dosah ruky před československým lidem byl tedy nejenom stát osvobozený, nýbrž také stát svobodný uvnitř, to je socialistický.

Co bylo, bylo, a přec je škoda těch třiceti let, jež proto nenašly naplnění ve svých počátcích, nutně potom dorůstaly až do apokalyptické hrůzy Mnichova. Už v r. 1918 jsou jeho kořeny, a to nejen u nás. Jsou již v onom zrazeném míru, který nikdy mírem nebyl. Jsou v oné křeči obrany kapitalistického světa, který už tehdy byl světem umírajícím. Jeho rány rozbily ještě jednotu dělnické třídy také u nás, navršily obrannou hráz pokroku lidského vývoje a to i za cenu další nesmyslné, zbytečné a nelítostné hospodářské krise, vyhýčkaly fašistického upíra, vysávacího od samého počátku všecku sílu i svému tvůrci.

Kde vlastně začíná a končí tato přesmutná historie? Zajisté že nikoliv v zakouřené a poplivané pivnici německého podsvětí a v prvních vraždách italských černých košil. To jsou jenom první konce oné demokracie, jež byla demokracií horních deseti tisíc a jenom jejich svobodou, konce, jež nutně končí Mnichovem, a to nejen pro Československo. Mnichov, to není a nikdy nebyla zrada jenom Československa, to je a vždycky byla zrada všech lidí na celém světě. (Potlesk.)

Pro tento Mnichov, pro tento připravovaný a připravený Mnichov, zahynuly na světě miliony lidí. Kolik však jich bylo z těch, kteří chtěli a vytvořili Mnichov tak, jako dnes chtějí a připravují novou válku.

Mnichované na celém světě neumírají v koncentrácích, na popravištích a ve válce. To je místo smrti pro obyčejného pracujícího člověka, pro miliony pracujících lidí, a nezáleží na tom, jaké jsou to koncentráky, jaká popraviště a jaké války. Vůbec na tom nezáleží, protože Mnichovanům na celém světě je každé takové místo, ať je kdekoliv, příliš dobré pro to, aby byl zabit pokrok a skutečná svoboda.

Snad naši Mnichované byli jenom potůčkem v mohutné řece. Ale ať byli jakkoliv malí, v tomto srovnání, tož byli, a to je tím horší. Ano, v r. 1938 bylo Československo ukřižováno a oni ho pomáhali ukřižovat. Pro svoje pole, pro svoje továrny, pro svoje zlato.

1938 - 1939 - 1940 - 1941 - 1942 - 1943 - 1944 - 1945 - to není výpočet několika let z těch posledních třiceti. To je věčnost zasazená doprostřed pouhých třiceti let.

Kdo na ni zapomněl a kdo má odvahu na ni zapomenout? A právě dnes, deset let po roce 1938 a 30 let od vzniku Československé republiky? Na pokraji nového života, nového státu a nového světa? Ano, nemůžeme zapomenout a nesmíme zradit.

V r. 1918 Češi a Slováci národně ožili, po staletích ve své republice Československé. Základy našeho státu byly tehdy stmeleny krví sovětských soudruhů, kteří bojujíce za svobodu člověka bojovali také o národní svobodu naši. V r. 1938 sovětští soudruzi byli jediní na celém světě ochotni a připraveni bojovat pro svobodu naši, protože bojovali stále o svobodu člověka. No, stále i v těch příštích letech, kdy slavnou obětí milionů svých mužů, žen i dětí vykupovali také náš květen roku 1945.

Každý z nás to ví. Nebylo by už pro nás 28. října 1948, kdyby nebylo Svazu sovětských socialistických republik. A nejenom to, ani v budoucnu by nebylo svobodného Československa, kdyby nebylo Svazu sovětských socialistických republik. (Poslanci povstávají. - Hlučný potlesk. - Poslanci usedají.)

Toto spojení je nejhlubší a nejosudovější a ve své věrnosti znamená mír pro celý svět a šťastnou budoucnost všem pracujícím lidem v naší zemi.

Skláníme se v úctě a vděčnosti před těmi, kteří vykupovali naše osvobození v r. 1918 svými životy a svou prací. Ve stejné úctě a vděčnosti se také dnes skláníme před těmi z nás, kteří stejně připravovali naše osvobození v roce 1945. Jejich jména půjdou celou naší historií, jež se na konci těch minulých třiceti let rozevírá před námi. Naše místo a náš osud jsou v ní přesně vymezeny. Ve věrnosti sobě a ve věrnosti těm, kteří s námi bojovali, umírali a zvítězili pro svobodu člověka a také pro svobodu naši.

Prvních třicet let života našeho státu bylo právě uzavřeno parlamentem odhlasováním pětiletého hospodářského plánu republiky Československé. V tom je víc než zúčtování s minulostí, součet šťastných, méně šťastných, ale také přesmutných let, v tom je síla sebevědomí, pýcha pravdy a jistota dobré cesty. Co bylo, bylo, ať dobré nebo zlé, před námi jsou obzory rozhozeny do daleka a my, pracující lid Československa, již jdem. Širokým, mohutným proudem my všichni dělníci tohoto státu, my všichni, kteří milujeme svou zemi, my všichni, pro něž barva vlastní krve je praporem svobody, štěstí a vítězství v jediném cíli, v socialismu a v míru celého světa. (Potlesk.)

To je odkaz těch minulých třiceti let.

Ať žije a do štěstí vzkvétá naše drahá republika Československá! (Potlesk.)

Ať žije president republiky Klement Gottwald! (Hlučný potlesk. - Shromáždění povstává.)

Ať žije a je stále zárukou míru věrné spojení všech států lidové demokracie v čele se Sovětským svazem! (Hlučný potlesk.)

Ať žije generalissimus Stalin! (Dlouho trvající bouřlivý potlesk.)

Sděluji, že se předsednictvo usneslo, aby příští plenární schůze byla svolána písemně nebo telegraficky.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 11 hod. 30 min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP