Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1948.

I. volební období. 2. zasedání.

145.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne 1948

o úpravě celního sazebníku v době přechodné.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákone:

§ 1

Vláda může v době od 1. ledna 1949 do 31. prosince 1953 se zřetelem na mimořádné světové hospodářské poměry, zejména měnové a cenové, upravovati nařízením celní sazebník pro československé celní území.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1949; provede jej ministr financí v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Důvodová zpráva.

Doba, po kterou jest vláda zmocněna upravovati nařízením celní sazebník (zákon ze dne 16. května 1946, č. 117 Sb. ), uplyne dnem 31. prosince 1948.

Ježto důvody, pro něž bylo vládě dáno toto zmocnění, dosud trvají v neztenčené míře, jest třeba, aby dosavadní zmocnění bylo prodlouženo na další dobu. Navrhuje se prodloužiti zmocnění do konce roku 1953, tedy na stejnou dobu, na jakou jest stanoven první pětiletý jednotný hospodářský plán rozvoje republiky československé.

K bližšímu odůvodnění potřeby, aby dosavadní zmocnění bylo prodlouženo způsobem v osnově navrženým, sluší uvésti:

Mimořádné hospodářské poměry, jež po druhé světové válce dolehly na většinu světa a zejména také na náš stát, a jež se projevují ve všeobecném nedostatku výrobních i spotřebních statků a jich nerovnoměrné distribuci, ve velké nestejnoměrnosti a fluktuaci cen zboží i neurovnanosti měnových poměrů v cizině, s řadou průvodních nepříznivých vlivů, stále ještě trvají a vykonávají tlak na hospodářství

našeho státu, u něhož zahraniční obchod hraje velmi význačnou roli. Kromě toho naše řízené hospodářství provádí a bude dále prováděti v rámci hospodářského plánu různá opatření, jež způsobí strukturální změny ve výrobě, mající účinek i na strukturu našeho zahraničního obchodu.

Vylíčené mimořádné poměry v zahraničí i vlastní naše domácí opatření budou vyvolávati, mimo jiné potřebu, aby byl pružně upravován celní sazebník, jak co do sazeb, tak co do svého členění, za účelem jeho co nejvhodnějšího přizpůsobování současné potřebě celní ochrany domácí výroby nebo potřebě usnadněného dovozu nebo taktické potřebě negociační (za účelem dosažení smluvních výhod pro vývoz našeho zboží). Tato nutnost pružného přizpůsobování bude vyžadovati, aby potřebné změny celního sazebníku mohly býti uskutečňovány rychle,

pročež je žádoucí, aby vládě bylo i nadále ponecháno zmocnění prováděti tyto změny nařízením.

Zmocnění bude používáno zejména ke krátkodobým úpravám týkajícím se suspense nebo podstatného snížení cel na předměty výživy a na suroviny, polotovary a pomocné látky v rozsahu odpovídajícím okamžité potřebě, jako tomu bylo v pololetních úpravách celních sazeb, vydaných podle dosavadního zmocnění daného zákonem č. 117/1946 (vl. nař. č. 141-1946, 219/1946, 99 1947, 197/1947, 161/1948).

Jakmile budou pro to hospodářské předpoklady zralé, bude vypracována zákonná osnova nového celního sazebníku, uzpůsobeného tak. aby jeho schéma co nejlépe vyhovovalo současnému stavu techniky, potřebám domácí výroby všech odvětví i zájmům obchodně-politickým.

V Praze dne 9. listopadu 1948.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr financi:

Dr. Dolanský v. r.

Státní tiskárna v Praze. — 5969-48


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP