Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1948.

I. volební období. 2. zasedání.

162.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.................................1948

o výkonu finanční správy národními výbory.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Finanční správu vykonávají v první stolici okresní národní výbory, v druhé stolici krajské národní výbory.

(2) Na okresní národní výbory přejde působnost, kterou dosud vykonávají. finanční úřady I. stolice a finanční úřady výkonné.

(3) Na krajské národní výbory přejde působnost, kterou dosud v českých zemích vykonávají finanční úřady II. stolice a působnost téhož druhu, kterou na Slovensku dosud vykonávají pověřenectvo financí a okresní finanční ředitelství. Vláda může však nařízením přenést část působnosti uvedené v předcházející větě na okresní národní výbory.

§ 2.

Národní Výbory budou se ujímat výkonu finanční správy (§ 1) počínajíc dnem 1. ledna 1949 postupně v časovém pořadí, jež určí vláda nařízením.

§ 3.

(1) U krajských a okresních národních výborů a u místních národních výborů, které vykonávají jejich působnost, se zřídí pro obstarávání finanční správy finanční referát.

(2) Organisaci a činnost finančního referátu upraví vláda nařízením.

§ 4.

Finanční úřady I. a II. stolice a finanční úřady výkonné se zruší dnem, kdy veškerou jejich působnost budou již vykonávat národní výbory, po případě jiné orgány (úřady) podle zvláštních předpisů o tom vydaných. Tento den vyhlásí ministerstvo financí vyhláškou v úředním listě.

§ 5.

Vláda může pro dobu, než se okresní národní výbory ujmou výkonu finanční správy v plném rozsahu (§2), nařízením přenést část působnosti vykonávané dosud finančními úřady II. stolice a na Slovensku působnosti téhož druhu vykonávané pověřenectvem financí nebo okresními finančními ředitelstvími (§ l, odst. 3) na dosavadní finanční úřady L stolice a působnost dosavadních finančních úřadů I. stolice a finančních úřadů výkonných na berní správy.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí v dohodě s ministrem vnitra.

Důvodová zpráva.

Národní výbory budou podle § 124 ústavy vykonávat veškerou veřejnou správu včetně správy finanční; tuto podle zvláštních ustanovení.

Podle osnovy zákona o krajském zřízeni zřizují se kraje dnem 1. ledna 1949 a obory veřejné správy, které dosud nebyly národními výbory vykonávány, budou na národní výbory přeneseny zvláštními zákony.

Toto ustanovení je v souladu s § 176, odst. 3 ústavy. Oborem veřejné správy, národními výbory dosud nevykonávaným, je i finanční správa.

Přenesení působnosti finanční správy na národní výbory činí naléhavým osnova zákona o všeobecné dani, kterážto daň bude zavedena dnem 1. ledna 1949. Je účelné, aby tuto daň spravovaly již ty orgány veřejné moci, které budou finanční správu vykonávat v budoucnu. Podmínkou ovšem je, že tyto orgány jsou pro převzetí výkonu finanční správy přizpůsobeny. Této podmínce' vyhovují zřizované krajské národní výbory, organisované již na podkladě zmíněného zákona o krajském zřízeni. Naproti tomu nelze zatím přenést působnost finančních úřadů I. stolice a výkonných finančních úřadů na okresní národní výbory; nutno vyčkat, až bude provedena nová územní organisace okresů

a až bude upravena vnitřní organisace okresních národních výborů obdobně se strukturou krajských národních výborů.

Za tohoto stavu lze převádět jednotlivá odvětví finanční správy na národní -výbory postupně a osnova proto zmocňuje vládu, aby nařízením stanovila, kdy se tak má stát.

Na okresní národní výbory bude přenesena dosavadní věcná působnost, kterou vykonávají finanční úřady I. stolice, t. j. berní správy, okresní finanční ředitelství, celní úřady a katastrální měřické úřady a úřady výkonné, t. j. berní úřady a důchodkové kontrolní úřady. Na krajské národní výbory bude přenesena působnost zemských finančních ředitelství až na některá odvětví (na př. likvidatura pensí) a na Slovensku působnost, kterou vykonávají jako úřady II. stolice pověřenectvo financí a okresní finanční ředitelství. Poslední věta § l, odst. 3 zajišťuje přenesení působnosti s II. stolice na stolici I. a tím umožňuje provádění účelné decentralisace.

Národní výbory vykonávají finanční správu finančními referáty, jejichž organisaci a činnost upraví vláda nařízením. Toto ustanovení se opírá o § 124 ústavy, podle něhož národní výbory vykonávají finanční správu podle zvláštních ustanovení.

Finanční úřady budou zrušovány dnem, kdy veškeré jejich působnosti se ujmou národní výbory. Den, kterým se finanční úřad zrušuje, vyhlásí ministerstvo financí vyhláškou v úředním listě. Zvláštním zákonem bude přenesena na jiné orgány působnost zemských finančních ředitelství na př. v oboru likvidace pensí.

Ustanovení § 5 je odůvodněno tím, že všeobecná daň je zaváděna od 1. ledna 1949 a že přenesení výkonu finanční správy na okresní národní výbory bude možno provést až v pozdější době. Tato daň musí být spravována jen

jedním úřadem, jehož obvod se nejvíce přibližuje příštím obvodům okresů. Proto bude nutno již k 1. lednu 1949 přenést působnost dosavadních okresních finančních ředitelství, důchodkových kontrolních úřadů a berních úřadů na berní správy, jimž pro přechodnou dobu bude svěřeno provádění zákona o všeobecné dani v I. stolici.

Předkládanou osnovou splňuje finanční správa zcela úkol, vyplývající pro ni z § 176, odst. 3 a zčásti z § 124, odst. l ústavy.

V Praze dne 4. prosince 1948.

Úřadující náměstek předsedy vlády: Zd. Fierlinger v. r.

Ministr financí:

Dr. Dolanský v. r.

Státní tiskárna v Praze. - 6240-48


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP