Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období. 3. zasedání.

301.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne 1949

o vnitřním obchodě.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§1.

Ministr vnitřního obchodu se zmocňuje, aby k. zajištění oběhu zboží v rámci jednotného hospodářského plánu a v zájmu zabezpečení plynulé distribuce zboží, především pracujícímu obyvatelstvu, řídil a kontroloval na vnitřním trhu jeho oběh, odbyt a spotřebu a činil za

tím účelem všechna nutná opatření, pokud k tomu není potřeba zákona.

§2.

Opatření všeobecné povahy, učiněná podle ustanovení § l, vyhlásí ministerstvo vnitřního obchodu v úředním listě.

§3.

(1) Na příkaz ministerstva vnitřního obchodu nebo orgánů a podniků jím pověřených jsou vyzvané orgány nebo podniky povinny poskytovati zprávy, zasílati nebo předkládati zboží nebo jiné předměty, jako vzorky, výsledky zkoušek zboží a pod. ministerstvu vnitřního obchodu nebo orgánům nebo podnikům jím pověřeným. Předpisy o případné náhradě stanoví ministerstvo vnitřního obchodu vyhláškou v Úředním listě.

(2) Podniky, u nichž se provádí kontrola nebo revise, jsou povinny býti nápomocny příslušným organům při plnění jejich úkolů,

zejména podati potřebná vysvětlení a informace, předkládati účetní knihy, účetní zápisy, účetní doklady a veškeré záznamy a korespondenci, umožniti přístup do všech obchodních, provozních a skladištních místností a prostorů, kde se uskladňuje zboží; do jiných místností jen v případě důvodného podezření, že zboží jest v nich uloženo, na základě úředního písemného příkazu.

(3) Orgány pověřené prováděním úkolů podle tohoto zákona nebo na nich zúčastněné, zejména také dozorčí orgány, znalci a všechny pomocné síly, jsou povinny zachovávati mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dověděly při své činnosti, nebudou-li této povinnosti ve veřejném zájmu zproštěny. Povinnost mlčenlivosti nezaniká skončením činností nebo služebního poměru.

§4.

(1) Jednání a opomenutí, příčící se opatřením učiněným podle tohoto zákona nebo předpisům vydaným podle něho, trestají okresní národní výbory, pokud nejde o čin trestný soudně, jako správní přestupek peněžitým trestem do 1, 000. 000. — Kčs nebo vězením (uzamčením) do jednoho roku nebo oběma těmito tresty. Pro případ nedobytnosti vyměří se náhradní trest na svobodě podle míry zavinění do jednoho roku. Uloží-li se oba tresty, nesmí trest na svobodě spolu s náhradním trestem za nedobytnou pokutu přesahovati jeden rok.

(2) Kdo předsevezme jednání, směřující přímo ke spáchání přestupku a čin nedokoná jen pro nemožnost, nebo pro zevní překážku nebo pro náhodu, je trestně odpověden, jako kdyby byl čin dokonal.

(s) Kdo návodem, rozkazem, radou, utvrzováním, slibem nebo poskytnutím pomoci nebo jinak vědomě způsobí nebo usnadní spáchání přestupku jinou osobou (pachatelem), je stejně trestný, jako pachatel bez ohledu na potrestání pachatele samého.

(4) Řízení o přestupcích podle tohoto zákona se provádí podle předpisů pro stihání trestných činů v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém.

§5.

(1) Zrušuje se použivatelnost vládního nařízení ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží. Dále se zrušuje zákon ze dne 5. června 1942, č. 100 Sl. z., o Nejvyšším úřadě pro zásobování ve znění předpisů jej měnících a doplňujících, pokud nejde o působnost ve věcech cenových.

(a) Nedotčeny zůstávají veškeré předpisy o působnosti jiných ministerstev, ostatních ústředních úřadů nebo orgánů a to zejména:

a) zákon, ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb., o obraně státu a předpisy jej pozměňující a doplňující,

b) dekret presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 109 Sb. o řízení výroby,

c) dekret presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 113 Sb., o úpravě, řízení a kontrole zahraničního obchodu,

d) dekret presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 118 Sb., o opatřeních v řízení vyživovacího hospodářství ve znění zákona ze dne 1. prosince 1948, č. 274 Sb., jímž se mění dekret presidenta republiky o opatřeních v řízení vyživovacího hospodářství a rozšiřuje platnost některých jeho ustanovení na území Slovenska,

e) zákon ze dne 11. března 1848, č. 38 Sb., o Národní bance československé,

f) zákon ze dne 7. dubna 1948, č. 80 Sb., kterým se ministr zemědělství zmocňuje k opatřením v zemědělské výrobě,

g) zákon ze dne 22. února 1949, č. 60 Sb., o hospodářském plánování (plánovací zákon).

(3) Ustanovení tohoto zákona se nevztahují na:

a) výzbroj a jiné statky, které se vyrábějí jen pro potřebu vojenské správy, nebo které se podle své povahy nebo svého určení hodí výhradně pro tuto potřebu;

b) léky, léčiva, diagnostické látky, séra a vakciny.

§6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr vnitřního obchodu v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Důvodová zpráva.

Ministerstvo vnitřního obchodu používá k řízení oběhu a spotřeby zboží prozatím pouze pro zemi českou a Moravskoslezskou vládního nařízení č. 175/1943 Sb., o oběhu zboží. Pro Slovensko používá se k tomuto účelu zákona č. 100/1942 Sl. z., o Nejvyšším úřadě pro zásobování ve znění nařízení č. 5/1945, 27/ 1945 a 91/1947 Sb. n. SNR.

Aby mohlo býti dosaženo pružného a rychlého řízení distribuce zboží a vyrovnávání mimořádných výkyvů, jest třeba, aby dosavadní provisorní normy v oboru řízení oběhu

zboží, pocházející z doby nesvobody, byly s urychlením nahrazeny normou, která by opravňovala ministerstvo vnitřního obchodu k opatřením platným pro celé státní území.

Osnova zmocňuje ministra vnitřního obchodu k opatřením potřebným k zabezpečení plynulé distribuce zboží a to především ve prospěch pracujícího lidu. Dosavadní nesoulad mezi nabídkou a poptávkou a výrobou a spotřebou vyžaduje pružných zásahů, jimiž se reguluje oběh zboží. Jest nutno určovati a přidělovati na základě poměrů hospodářských a sociálních za šetření celostátních zájmů, především však za šetření hospodářských plánů, příslušný druh nebo množství zboží spotřebitelům, případně určovati a měniti podmínky nákupu a prodeje.

účelem zákona je zmocniti ministerstvo vnitřního obchodu k sledování a regulování oběhu zboží na cestě od výrobce či dovozce ke spotřebiteli. Přitom dovozce a výrobce se zapojují do tohoto oběhu jako první článek svou činností prodejní a spotřebitel jako poslední článek svou činností nákupní.

K jednotlivým ustanovením osnovy se poznamenává toto:

K§ 1:

Ustanovením § l se dostává ministru vnitřního obchodu zmocnění plniti hospodářské úkoly rámcově tam uvedené. Pod pojmem nutných opatření rozumí se také pověření nižších složek, zejména národních podniků, provedením určitých úkolů. Je pamatováno na to, aby zmocnění udělené ministru vnitřního obchodu sloužilo především plnění pětiletého plánu a zvýšení životní úrovně pracujícího lidu. Zmocnění je omezeno v těch případech, kde určitá materie je upravena zákonem. V těchto případech je k odlišné úpravě opět třeba zákona.

K §2:

Opatření podle § l budou se díti vyhláškami v úředním listě, na Slovensku pak analogicky podle stávajících ústavních předpisů.

K§ 3:

Dozor nad dodržováním ustanovení tohoto zákona bude kromě jiných úřadů vykonávati též ministerstvo vnitřního obchodu vlastními orgány. Poněvadž však kontrolní služba bude možná sjednocena, byly do zákona jako kontrolní orgány pojaty pouze "příslušné orgány", pod kterýmžto pojmem jest rozuměti jak orgány ministerstva vnitřního obchodu, tak případně jiné úřední orgány, kterým dozorčí pravomoc bude svěřena. (Na př. orgány krajských národních výborů atd. ).

Je možné, že v rámci kontroly bude muset ministerstvo, případně jím pověřený orgán požadovati zaslání vzorků nebo zkoušek zboží. Poněvadž tento požadavek si může vyžádati někdy i větších nákladů, je pamatováno na to, aby ministerstvo vnitřního obchodu mohlo upraviti úhradu těchto nákladů.

Povinnost mlčenlivosti kontrolních orgánů sice již není absolutní a kategorická, poněvadž může nastati případ, kdy zveřejnění vý-

sledků revise nebo kontroly bude ve státním zájmu; přesto však by nekontrolovatelné rozšiřování poznatků kontrolních orgánů mohlo způsobiti škody zvláště v těch případech, kdy by předčasné zveřejnění mohlo mařiti další pátrání v souvisejících případech. Proto byla volena cesta, aby osoby zúčastněné na kontrole nebo na revisi mohly případy zveřejniti jedině se souhlasem svých nadřízených.

Ustanovením § 3 nemá býti dotčena působnost Státního úřadu statistického.

K §4:

Ježto v nejbližší době dojde ke kodifikaci správního práva trestního, kde bude vzat patřičný zřetel na potřeby ve věcech distribučních, bylo upuštěno od vlastní úpravy řízení, což bylo tím snadnější, že dosavadní předpisy pro potřeby distribučního úseku plně vyhovují.

K§5:

(1): Nebylo lze zrušiti úplně zákon č. 100/ 42 Sl. z., neboť se tohoto zákona používá na Slovensku v oboru cenovém. Z tohoto důvodu byl zrušen pouze pokud jde o úpravu věcí vnitřního obchodu.

(2) + (3): Tyto odstavce upravují ony úseky, které jsou jinými zákony vyňaty z oboru působnosti ministerstva vnitřního obchodu. V zákoně jsou výslovně citovány jenom nejdůležitější normy, generální klausule však výslovně stanoví, že veškeré předpisy o působnosti jiných ministerstev, ostatních ústředních úřadů nebo orgánů zůstávají tímto zákonem nedotčeny.

Jsou to především předměty státních finančních monopolů ve smyslu císařského patentu o celním a monopolním řádu ze dne 11. července 1835, č. 113 ř. z., a zákona ze dne, 19. února 1946, č. 30 Sb., o úpravě československého práva v oboru přímých daní a státních finančních monopolů.

V oboru vyživovacího hospodářství kromě výslovně v zákoně jmenovaného zákona č. 118/ 45 Sb. bude platit i zákon č. 89/1897 ř. z.

Nedotčena zůstává dále dosavadní příslušnost ministerstva zemědělství ve smyslu vládního nařízení ze dne 4. října 1939, č., 265 Sb., kterým ministerstvo zemědělství zmocňuje k úpravě lesního a dřevařského hospodářství a předpisů podle něha vydaných, dále kontrola prostředků na ochranu rostlin a rostlinných produktů proti škodlivým činitelům a obchodu s nimi zůstává ve smyslu vládního nařízení ze dne 5. prosince 1940, č. 89 Sb., vyhrazena příslušnosti ministerstva zemědělství, stejně tak jako bude platit nadále vládní

nařízení ze dne 7. srpna 1940, č. 270 Sb., o příslušnosti ministerstva zemědělství ve znění vládního nařízení ze dne 23. března 1942, č. 105 Sb., a vládní nařízení ze dne 10. října 1940, č. 69 Sb., z roku 1941 o osivu a sadbě a zákon že dne 2. prosince 1948, č. 278 Sb., o ústředí pro hospodaření se zemědělskými výrobky. Rozumí se, že i zákony ze dne 2. února 1949, č. 27 Sb., o mechanisaci zemědělství a zákon ze dne 23. února 1949, č. 69 Sb., o -jednotných zemědělských družstvech zůstávají nedotčeny.

Je přirozené, že zůstává nedotčen i zákon ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb., o obraně státu a předpisy jej pozměňující a doplňující. Pokud se týče ustanovení § 5, odst. 3 a), nutno míti za to, že i předměty nalézající se v dílnách vojenské správy jsou vyňaty z oboru působnosti ministerstva vnitřního obchodu.

Podobně jako předměty sloužící průmyslové výrobě a zpracování jsou vyňaty i před -
měty sloužící přímo telekomunikační a dopravní správě.

Dosavadní obhospodařování uhlí a palivového dříví, minerálních olejů a pohonných látek zůstává zachováno ve smyslu dekretu pre-

sidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 115 Sb., o hospodaření uhlím a palivovým dřívím a zákona ze dne 5. března 1946, č. 48 Sb., o hospodaření minerálními oleji. Pro úplný výpočet se ještě dodává, že i následující normy zůstávají nedotčeny:

zákon ze dne 11. dubna 1946, č. 92 Sb., o vázaném devisovém hospodářství,

- zákon ze dne 16. května 1946, č. 116 Sb.,

o jednotné organisaci podnikového početnictví,

zákon ze dne 13. února 1947, č. 15 Sb.,

o stíhání černého obchodu a podobných pletich,

zákon ze dne 28. dubna 1948, č. 118 Sb., o organisaci velkoobchodní činností a o znárodnění velkoobchodních podniků,

zákon ze dne 28. dubna 1948, č. 119 Sb., o státní organisaci zahraničního obchodu a mezinárodního zasilatelství,

zákon ze dne 27. října 1948, č. 241 Sb., o prvním pětiletém hospodářském plánu rozvoje československé republiky a

zákon ze dne 21. prosince 1948, č. 313 Sb., o vázaných stavebninách a jejich přídělu.

Tímto zákonem nevzniknou státu výdaje.

V Praze dne 10. května 1949.

Předseda vlády:

Ant. Zápotocký v. r.

Ministr vnitřního obchodu:

Krajčír v. r.

Státní tiskárna v Praze. — 2579-49.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP