Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období. 3. zasedání.

302.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne 1949,

jímž se mění a doplňuje zákon o úpravě svátkového práva.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

ČI. I.

Zákon ze dne 20. prosince 1946, č. 248 Sb., o úpravě svátkového práva, ve znění zákona ze dne 7. dubna 1948, č. 78 Sb., se mění a doplňuje takto:

1. V § 3 se vkládá za odstavcem 4 nový odstavec 5, který zní: —

,, (5) Vyžadují-li toho hospodářské zájmy státu, může vláda v době, uvedené v odstavci 3, větě první, usnesením pro jednotlivý rok stanoviti, že pro státně uznaný svátek nebo památný den, na nějž se nevztahuje ustanovení odstavce 3, neplatí v dotčeném roce ustanovení o nedělích. Za takový svátek (památný den) určí vláda zároveň náhradní volný den, pro který pak platí ustanovení o státně uznaných svátcích a památných dnech. "

2. V § 3 se dosavadní odstavec 5 označuje jako odstavec 6.

8. § 7 zní:

"Ustanovení §§ 4 až 6 se nevztahují na dny, pro něž podle ustanovení § 3, odst. 3, věty prvé nebo podle usnesení vlády učiněného ve smyslu ustanovení § 3, odst. 5, věty prvé neplatí ustanovení o nedělích. "

čl. II

Ministr vnitra se zmocňuje, aby ve Sbírce zákonů vyhlásil plné znění zákona č. 248/1946 Sb., jak vyplývá z předpisů jej měnících a doplňujících.

Čl. III.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři vnitra a sociální péče v, dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Důvodová zpráva.

Podle platné úpravy svátkového práva jest po přechodnou dobu celkem 10 státně uznaných svátků a památných dnů, pro něž platí ustanovení o nedělích. Jsou to svátky: Nový rok, pondělí velikonoční, pondělí svatodušní, Všech Svatých (1. listopad), Hod Boží vánoční (25. prosinec) a druhý svátek vánoční (26. prosinec) a památné dny: 1. květen (svátek práce), 5. červenec (sv. Cyrila a Metoděje), -6. červenec (mistra Jana Husi) a 28. říjen jako státní svátek.

Svátky a památné dny, které jsou položeny uprostřed pracovního týdne, způsobují však přerušováním provozu značné hospodářské ztráty ve výrobě.

Tomu má čelit navržené opatření. Podle něho se vláda zmocňuje, aby usnesením přeložila konkrétní státně uznaný svátek nebo památný den, o němž platí ustanovení o nedělích, na jiný den.

Pro vládou určený volný den platí ustanovení o státně uznaných svátcích a o památných dnech (§ 3, odst. l, §§ 4 až 6 zákona o úpravě svátkového práva).

Opatření vlády na podkladě uvedeného zmocněni může přispěti nejen k odvrácení hospodářských ztrát ve výrobě, nýbrž i zároveň k zvýšení výkonnosti zaměstnanců tím, že vhodným určením všeobecného náhradního volného dne (na rozdíl od náhradního volného dne ve smyslu § 6, odst. 5) jim vznikne nepřetržitá delší pracovní přestávka.

Usnesení vlády se uveřejní v úředním listě.

Doplnění § 7 je pouze důsledkem nového ustanovení § 3, odst. 5.

Provedení osnovy si nevyžádá žádných nových nákladů ani nezatěžuje veřejnou správu.

V Praze dne 10. května 1949.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr vnitra: V. Nosek v. r.

Ministr sociální péče: Evžen Erban v. r.

Stáni! tiskárna v Praze. — 2618-49.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP