Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období. 3. zasedáni.

313.

Zpráva

výboru hospodářského

k vládnímu návrhu zákona (tisk 305)

o přezkoušení některých energetických zařízení.

Výbor hospodářský projednal ve své schůzi konané dne 8. června 1949 vládní návrh zákona (tisk 305) o přezkoušení některých energetických zařízení a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho schválení se změnou v § 4,

odst. l, kde v páté řádce se slovo "nejpozději" vkládá za slovo "vznesenými" a v § 5, odst. 4 se slovo "energického" opravuje na slovo "energetického".

V Praze dne 8. června 1949

Jura v. r.,

místopředseda.

Dr. Hulínský v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne 1949

o přezkoušení některých energetických zařízení.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Tento zákon platí pro energetická zařízení, která jsou v majetku podniků národních, znárodněných, komunálních nebo společenstev vý-

dělkových a hospodářských (družstev), pokud tato zařízení slouží výrobě, opatřování, rozvodu nebo dodávce energie všeho druhu, kterou lze rozváděti širšímu okruhu spotřebitelů, ze-

jména elektřiny, plynu a páry, byla-li uvedena v činnost přede dnem 1. ledna 1948 a nelze-li

u nich prokázati, že pro jejich zřízení a provozování bylo uděleno schválení nebo povolení podle předpisů práva živnostenského, vodního, stavebního nebo podle zvláštních předpisů o energetických dílech vedeních (dále jen "energetická zařízení").

§2.

(1) Krajský národní výbor, v jehož obvodě jest energetické zařízení (§1), přezkouší je na

žádost příslušného podniku, podanou ve dvojím vyhotovení nejpozději dne 31. prosince 1949; k žádosti jest připojiti trojmo:

a) stručný náčrtek zařízení podle skutečného stavu, v němž jsou zakresleny příslušné

budovy a vodní díla, u energetických vedení jejich situační plánek,

b) stručný technický popis energetických zařízení podle skutečného stavu, v němž jsou zejména uvedena strojní zařízení, rozměry budov a u vodních děl též způsob a rozsah užívání vody,

c) potvrzení příslušného okresního národního výboru, že zařízení bylo uvedeno v činnost nejpozději 31. prosince 1947.

Pokud energetická zařízení jsou buď zcela nebo zčásti na pozemcích sloužících provozu železnic, nebo v zakázaném nebo požárním pásmu dráhy budiž to jak v náčrtku [písm. a)], tak i v technickém popisu [písm. b)] jasně vyznačeno.

(2) V jedné žádosti může býti navrženo přezkoušení více energetických zařízení, která jsou v obvodě téhož krajského národního výboru. V takovém případě jest připojiti pro každý další zúčastněný okresní národní výbor po jednom vyhotovení žádosti a všech jejích příloh. § 3.

Krajský národní výbor určí dobu, kdy se o žádosti bude konati místní šetření, a vyhlásí obsah žádosti a dobu místního šetření v sídlech všech zúčastněných okresních národních výborů a ve všech zúčastněných obcích tak, aby vyhláška byla uveřejněna alespoň 8 dní přede dnem místního šetření. K místnímu šetření pozve všechny úřady a orgány povolané k hájení zájmů uvedených v § 5.

§ 4.

(1) Práva dotčená energetickým zařízením, která by bylo možno uplatniti v řízení, jímž se schvaluje nebo povoluje zřízení nebo provozování energetického zařízení, mohou býti uplatněna námitkami vznesenými nejpozději při místním šetření.

(2) Pokud nebylo možno námitky podle odstavce l urovnati smírem, poukáže krajský národní výbor bez újmy opatření podle § 5, odst. 2 spor o ně zvláštním výměrem k dalšímu řízení podle povahy vždy na pořad práva nebo na řízení správní.

(3) Při místním šetření nebo v jakémkoliv jiném řízení mohou býti uplatňovány jen ta-

kové nároky, které nejsou na újmu nerušeného provozu energetického zařízení.

§ 5.

(1) Při místním šetření se přezkouší, zda energetická zařízení vyhovují s hlediska veřejné bezpečnosti, veřejných zájmů, zejména zájmů chráněných vodním zákonem, s hlediska předpisů stavebních a regulačních a s hlediska ochrany života a zdraví zaměstnanců; při tom se přihlédne k technickým možnostem žadatelovým a k požadavkům nerušeného provozu.

(2) O přezkoušení podle odstavce l vydá krajský národní výbor osvědčení, které nahrazuje schválení nebo povolení podle příslušných předpisů práva živnostenského, vodního, stavebního nebo podle zvláštních předpisů o energetických dílech a vedeních, a to s účinností ode dne, kdy zařízení bylo zřízeno nebo uvedeno v činnost. Pokud jde b užívání vody a vodní díla, stanoví krajský národní výbor v osvědčení znění zatímního zápisu do vodní knihy.

(3) Pokuď nahrazuje vodoprávní povolení, pozbývá osvědčení platnosti, nebyto-li do tří let od jeho vydání zažádáno o projednání podle vodního zákona nebo bylo-li v téže lhůtě dodatečně prokázáno, že povolení podle vodního zákona bylo uděleno již před účinností tohoto zákona. V řízení o této žádosti nemohou býti soukromá práva uplatněna proti provozovateli energetického zařízení.

(4) Byly-li při místním šetření podle odstavce l zjištěny závažné závady s některých hledisek tam uvedených, oznámí to krajský národní výbor současně s vydáním osvědčení podle odstavce 2 ministerstvu průmyslu, po případě též jinému zúčastněnému ministerstvu. Ministerstvo průmyslu učiní, po případě v dohodě se zúčastněným ministerstvem, na podkladě tohoto oznámení vhodné opatření k odstranění závad, při čemž přihlédne k technickým možnostem provozovatele energetického zařízení a potřebě nerušeného provozu.

§ 6.

Písemnosti a úřední úkony, jichž je třeba k provedení ustanovení § 2 a § 5, odst. l, jsou osvobozeny od poplatků a dávek.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr průmyslu v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Státní tiskárna v Praze. __ 2938-19.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP