Předsednictvo Národního shromáždění Republiky československé 1960

II. volební období

36-P

Vládní návrh

Zákonné opatření

předsednictva Národního shromáždění

ze dne ............... 1960

o podnikových fondech pracujících ve strojních a traktorových stanicích

Předsednictvo Národního shromáždění Republiky československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto zákonném opatření:

§1

K podnícení hmotného zájmu pracujících ve strojních a traktorových stanicích (dále jen "stanice") na plnění a překračování nových úkolů stanic, k rozvíjení socialistického soutěžení a ke zvyšování účasti pracujících na řízení stanice v duchu jednoty zájmů pracujících, stanic a celého národního hospodářství, se zřizují ve stanicích podnikové fondy pracujících.

§ 2

Na podnikové fondy pracujících stanic se vztahují ustanovení zákona č. 23/1957 Sb., o podnikových fondech pracujících a předpisů vydaných k jeho provedení, a to i pro výpočet podílů za první čtvrtletí 1960.

§ 3

Zrušuje se:

a) zákonné opatření č. 25/1956 Sb., o ředitelských fondech ve strojních a traktorových stanicích,

b) ustanovení § 3 odst. 2 zákona č. 23/1957 Sb., pokud se týká platnosti zákonného opatření č. 25/1956 Sb.

§ 4

Toto zákonné opatření nabývá účinnosti ode dne vyhlášení; provede je ministr zemědělství v dohodě s ministrem financí.

 

Důvodová zpráva

Usnesením politického byra ÚV KSČ ze dne 20. října 1959 a usnesením vlády Republiky československé ze dne 24. 11. 1959 č. 974 bylo v souvislosti se stanovením postupu při dokončování prodeje strojů do jednotných zemědělských družstev rozhodnuto o dalším zaměření činnosti strojních a traktorových stanic.

Až dosud vykonávaly strojní a traktorové stanice jako svou hlavní činnost zemědělské polní práce (polní práce, výmlat, dopravu pro zemědělství, ochranu rostlin atd.), přičemž náklady stanic byly financovány z rozpočtů okresních národních výborů. Jako mimorozpočtovou činnost prováděly stanice opravy strojů a traktorů pro jiné závody, zaváděly mechanizaci živočišné výroby a vykonávaly na objednávku i jiné práce.

Po převodu mechanizačních prostředků do jednotných zemědělských družstev mění se již v roce 1960 zaměření výrobní činnosti strojních a traktorových stanic; tak zvaná rozpočtová činnost klesá ve svém objemu a netvoří již rozhodující náplň činnosti strojních a traktorových stanic. Mimorozpočtová činnost, zejména opravy strojů a traktorů pro cizí, se má podstatně rozšířit. Strojní a traktorové stanice převzaly od 1. 1. 1960 distribuci náhradních dílů k traktorům a zemědělským strojům dosud prováděnou národním podnikem Agrotechnou.

Od 1. 1. 1961 budou strojní a traktorové stanice organizovány jako chozrasčotní podniky a budou tudíž hradit náklady na všechnu svou činnost z vlastních příjmů.

Ředitelské fondy strojních a traktorových stanic, zřízené zákonným opatřením č. 25/1956 Sb., zaměřovaly pracující strojních a traktorových stanic výhradně na tzv. činnost rozpočtovou, tj. na zemědělské práce, na zemědělskou dopravu atd. Výsledky tzv. mimorozpočtové činnosti, která již v roce 1960 bude u většiny stanic svým rozsahem přesahovat rozsah rozpočtové činnosti, nebyly citovaným zákonným opatřením vůbec brány v úvahu při stanovení podílů do ředitelských fondů.

I když strojní a traktorové stanice budou převedeny na chozrasčot až od roku 1961, je nutno již nyní provést opatření k podnícení hmotné zainteresovanosti pracovníků stanic na všechny jejich činnosti. Toho lze dosáhnout tím, že budou u stanic zřízeny podnikové fondy pracujících podle ustanovení zákona č. 23/1957 Sb.

Podmínky stanovené tímto zákonem a prováděcím předpisem pro přiznání podílů do těchto fondů odpovídají novému zaměření činnosti stanic a nutné zainteresovanosti jejich pracujících. Z těchto důvodů se navrhuje zrušení nevyhovujícího již zákonného opatření č. 25/1956 Sb. a rozšíření platnosti zákona č. 23/1957 Sb. i pro strojní a traktorové stanice.

Zřízení podnikových fondů pracujících ve strojních a traktorových stanicích nebude znamenat zhoršení finančních vztahů stanic k rozpočtům okresních národních výborů a nevyžádá si tudíž zvýšení rozpočtových prostředků kapitoly Zemědělství.

V Praze dne 11. dubna 1960.

Ministr zemědělství:

Předseda vlády:

L. Štrougal v. r.

V. Široký v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP