29. listopadu - 1. prosince 1956

Společná zpráva

výborů rozpočtového a hospodářského, ústavně-právního a zdravotního k vládnímu návrhu zákona (tisk 85) o sociálním zabezpečení (tisk 90).

Výbor rozpočtový a hospodářský a výbor ústavně-právní ve svých schůzích konaných dne 14. listopadu 1956 a výbor zdravotní ve své schůzi konané dne 16. listopadu 1956 projednaly vládní návrh zákona o sociálním zabezpečení (tisk 85). Po podrobném projednání tohoto vládního návrhu zákona usnesly se výbory doporučit jej Národnímu shromáždění ke schválení s těmito změnami:

K § 10 byl připojen další odstavec tohoto znění:

"(7) Vláda může stanovit, že zaměstnancům, kterým by náležel podle odstavců 4 a 5 starobní důchod ve výši jedné třetiny, poskytuje se starobní důchod větším dílem, po případě v plné výši, jsou-li zaměstnáni v určitých pracovních oborech."

Tento doplněk je odůvodněn tím, aby vláda mohla stanovit, že starobním důchodcům pracujícím v některých určitě vymezených pracovních oborech je možno starobní důchod vyplácet nikoli pouze ve výši jedné třetiny, nýbrž větším dílem, na př. ve výši poloviny důchodu po případě v plné výši.

V § 21 odst. 2 se doplňuje nové ustanovení pod písm. c) tohoto znění:

"c) vychovala aspoň 3 děti, nebo". Následující body označené dosud písmeny c), d), e) označí se písmeny d), e), f).

Dosavadní odstavec 4 se přečísluje na odstavec 3.

Dosavadní odstavec 3 se přečísluje na odst. 4 a bude mít toto znění:

"(4) Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, splní-li se některá z podmínek uvedených v odstavci 2 do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod."

Těmito změnami se vychází vstříc požadavkům vznášeným z řad pracujících v průběhu diskuse o osnově navrhovaného zákona.

Nové znění § 21 tedy je:

"§ 21.

Vdovský důchod.

(1) Vdovský důchod náleží vdově po dobu jednoho roku od smrti zaměstnance (důchodce).

(2) Vdovský důchod náleží nadále po uplynutí jednoho roku od smrti zaměstnance (důchodce) vdově, jestliže

a) je invalidní (§ 12 odst. 2), nebo

b) pečuje aspoň o jedno dítě, jež má nárok na sirotčí důchod (§ 24), nebo

c) vychovala aspoň 3 děti, nebo

d) dosáhla věku 45 let a vychovala aspoň dvě děti, nebo

e) dosáhla věku 50 let, nebo

f) její manžel zemřel následkem pracovního úrazu utrpěného v zaměstnání I. pracovní kategorie a vdova dosáhla ke dni jeho smrti věku 40 let.

(3) Nárok na vdovský důchod nezanikne, odpadne-li některá z podmínek uvedených v odstavci 2 písm. a) nebo b), jestliže vdova v době trvání nároku na důchod dosáhla věku 50 let anebo věku 45 let a vychovala aspoň 2 děti.

(4) Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, splní-li se některá z podmínek uvedených v odstavci 2 do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

(5) Vdovský důchod náleží za podmínek uvedených v předchozích odstavcích též ženě, jejíž manželství se zaměstnancem (důchodcem) bylo rozvedeno (rozloučeno), jestliže byla v době jeho smrti odkázána na výživné, které jí byl povinen poskytovat.

(6) Vdovský důchod může být přiznán, jsou-li pro to okolnosti hodné zvláštního zřetele, také družce, která žila se zaměstnancem (důchodcem) až do jeho smrti ve společné domácnosti a byla na něj odkázána výživou.

(7) Nárok na vdovský důchod zaniká provdáním; je-li však splněna některá z podmínek uvedených v odstavci 2, vznikne při opětovném ovdovění nárok znovu, jestliže by po posledním manželu nárok nenáležel, nebo by náležel v nižší výměře."

V § 26 byl dosavadní odstavec 1 nahrazen tímto novým, přesnějším zněním:

"(1) Manželce zaměstnance, který získal dobu zaměstnání potřebnou pro nárok na invalidní důchod (§ 13), nebo poživatele důchodu starobního, invalidního, částečného invalidního nebo za výsluhu let náleží důchod manželky, jestliže se stala invalidní (§ 12 odst. 2) nebo dosáhla věku 65 let a není výdělečně činná ani nepožívá důchod podle předpisů o důchodovém zabezpečení nebo podle jiných předpisů."

V § 42 byla škrtnuta první věta odstavce 2 a nahrazena tímto zněním:

"(2) invalidní a částečný invalidní důchod se nevyplácí po dobu výplaty nemocenského přiznaného na podkladě nemocenského pojištění z doby před vznikem nároku na důchod."

Tato změna je následkem úpravy § 15 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců a jejím účelem je, aby se oba zákony v tomto ohledu shodovaly.

V § 71 byl škrtnut celý odstavec 2 a zrušeno očíslování odstavce 1.

S těmito změnami všechny tři výbory vládní návrh zákona o sociálním zabezpečení (tisk 85) schválily a doporučily též Národnímu shromáždění ke schválení.

V Praze dne 16. listopadu 1956.

Za výbor rozpočtový a hospodářský:


Štětka v. r.,
Václavíková v. r.,
předseda.
zpravodajka.

Za výbor ústavně-právní:


Mráz v. r.,
Mľkvy v. r.,
předsedající.
zpravodaj.

Za výbor zdravotní:


Dr Kácl v. r.,
Valo v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP