19. - 20. února 1959

Společná zpráva výborů rozpočtového a hospodářského, zemědělského, kulturního, zdravotního, ústavně právního a zahraničního o vládním návrhu rozpočtového zákona na rok 1959 (tisk 288) - (tisk 295)

Výbory Národního shromáždění projednaly ve dnech 20. ledna až 13. února 1959 podle jednotlivých kapitol státní rozpočet na rok 1959 a vládní návrh rozpočtového zákona na rok 1959.

Státní rozpočet na rok 1959 zabezpečuje potřebné finanční prostředky na další rozvoj národního hospodářství, na další růst hmotné i kulturní úrovně pracujících a na upevnění hospodářské moci a síly republiky. Státní rozpočet vychází z úkolů vytyčených XI. sjezdem KSČ, z velkých úspěchů, kterých pracující lid dosáhl při výstavbě socialismu a opírá se o neustále se prohlubující spolupráci mezi zeměmi socialistického tábora. K neustálému zvyšování rozvoje hospodářství a k odstraňování nedostatků je třeba zvýšené ekonomické účinnosti řízení národního hospodářství. Je proto třeba mobilizovat všechny nevyužité rezervy a možnosti, zejména v produktivitě práce a v nákladech. Je třeba pro dovršení výstavby socialismu neustále rychlejšího zvyšování tempa rozvoje národního hospodářství. Ze všech těchto hledisek projednávali poslanci jednotlivé kapitoly státního rozpočtu. Zabývali se zejména problémy základních surovin, chemizace a elektrifikace. V průmyslové výrobě snižováním nákladů, zlepšováním kvality výrobků, novou technikou, technologií, organizací a řízením výroby. V dopravě byla věnována pozornost velkým úkolům, před kterými stojí, především elektrifikaci tratí. Ve stavebnictví zajištění a zvýšení výroby stavebních hmot, zlevnění nákladů a zmechanizování stavebních prací.

V rozpravě o našem zemědělství zabývali se poslanci především otázkami organizace a řízení zemědělské výroby, jejím dalším rozvojem, a příčinami pomalejšího rozvoje zemědělské výroby proti rozvoji ostatního národního hospodářství.

Při projednávání rozpočtů krajů, k němuž byla zvolena zvláštní komise, byla poslanci zdůrazněna úloha národních výborů, která se neustále zvyšuje a rozšiřuje. Prováděnou decentralizací roste podíl a význam hospodářství spravovaného národními výbory na národním hospodářství. Tím se také neustále zvyšuje pravomoc a odpovědnost národních výborů při výstavbě státu. Národní výbory v současné době spravují více než jednu třetinu základních fondů celého národního hospodářství. K hospodaření národních výborů měli poslanci řadu připomínek.

Velké prostředky vynakládá stát na sociální a kulturní opatření. V rozpočtu na rok 1959 činí výdaje na tato opatření 40 % z celkového objemu výdajů státního rozpočtu. Ve školství jedná se hlavně o opatření vyplývající z prodloužení školní docházky, které si vyžádá značného investičního nákladu, dále nové učebnice a jiné. Ve zdravotnictví jsou to opatření k rozšíření kapacity zdravotních zařízení, nemocnic a zdravotních středisek. Poslanci upozorňovali na některé závady v předpisování léků. Je třeba, aby povolené prostředky, které jsou vysoké, byly využívány co nejlépe, je třeba dále snižovat nemocnost, zejména úrazovost.

Rozpočet na obranu a bezpečnost vykazuje rok od roku sestupnou tendenci. Třebaže náš státní rozpočet je zaměřen na mírové budování, horečné zbrojení v imperialistických státech nás nutí, abychom zabezpečovali obranyschopnost naší republiky a starali se o vysoké morální uvědomění a moderní techniku našich ozbrojených sil.

Poslanci přinesli do rozpravy ze svých pracovišť kritické příspěvky, které směřovaly k odstranění nedostatků, které se ještě na úsecích našeho hospodářství objevují. Mimo to zkoumali, zda vynaložené prostředky jsou dostatečné a zda je jich hospodárně vynakládáno na stanovené úkoly.

Výbory pověřené projednáním jednotlivých kapitol státního rozpočtu na rok 1959 a vládního návrhu rozpočtového zákona na r. 1959 projednaly a schválily a pověřily předsedu rozpočtového a hospodářského výboru a hlavního zpravodaje posl. Valo, aby vypracovali společnou zprávu pro Národní shromáždění.

Výbory Národního shromáždění doporučují vládní návrh rozpočtového zákona na rok 1959 a státní rozpočet na rok 1959 Národnímu shromáždění ke schválení.

V Praze dne 13. února 1959


Josef Štětka v. r.,
Jozef Valo v. r.,
předseda výboru rozpočtového
hlavní zpravodaj
a hospodářského

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP