Předsednictvo Národního shromáždění Československé socialistické republiky 1964

IV. volební období

5-P

Vládní návrh,

kterým se předkládají Národnímu shromáždění Československé socialistické republiky k projevu souhlasu změny článků 23, 27 a 61 Charty Organizace spojených národů, přijatých XVIII. Valným shromážděním Organizace spojených národů dne 17. prosince 1963 v rezoluci č. 1991/XVIII A a B.

 

Návrh schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění Československé socialistické republiky souhlasí se změnami článků 23, 27 a 61 Charty Organizace spojených národů přijatých XVIII. Valným shromážděním Organizace spojených národů dne 17. prosince 1963 v rezoluci č. 1991/XVIII A a B.

Důvodová zpráva

Vláda ČSSR předkládá Národnímu shromáždění k vyslovení souhlasu podle článku 42 Ústavy změny článku 23, 27 a 61 Charty OSN.

Na XVIII. zasedání Valného shromáždění OSN byly dne 17. prosince 1963 přijaty na návrh zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky rezoluce 1991/XVIII A a B o otázce spravedlivého zastoupení v Radě bezpečnosti a v Hospodářské a sociální radě. Těmito rezolucemi mají být změněny příslušné články Charty v tom smyslu, že se zvyšuje počet členů Rady bezpečnosti z 11 na 15 a počet členů Hospodářské a sociální rady z 18 na 27 a zvyšuje se dosavadní většina 7 hlasů pro rozhodování v Radě bezpečnosti na 9.

Podle odstavce 1 rezoluce 1991/XVIII A rozhodlo Valné shromáždění "přijmout podle článku 108 Charty Organizace spojených národů tyto změny Charty a předložit je k ratifikaci členům OSN:

a) v článku 23, odstavci 1 budiž slovo "jedenácti" v první větě nahrazeno slovem "patnáct" a slovo "šest" v třetí větě slovem "deset";

b) v článku 23, odstavci 2 budiž druhá věta přeformulována takto: "Při první volbě nestálých členů po zvýšení počtu členů Rady bezpečnosti z jedenácti na patnáct budou dva ze čtyř dalších členů zvoleni na dobu jednoho roku";

c) v článku 27, odstavci 2 "sedm" budiž nahrazeno slovem "devíti";

d) v článku 27, odstavci 3 "sedm" budiž nahrazeno slovem "devíti".

Podle odstavce 1 rezoluce 1991/XVIII B rozhodlo Valné shromáždění přijmout podle článku 108 Charty OSN tyto změny Charty a předložit je k ratifikaci členům OSN:

"Článek 61

1. Hospodářská a sociální rada se skládá z dvaceti sedmi členů Organizace spojených národů zvolených Valným shromážděním.

2. S výhradou ustanovení odstavce 3 volí se každý rok devět členů Hospodářské a sociální rady na dobu tří let. Vystupujícího člena lze ihned volit znovu.

3. Při první volbě po zvýšení počtu členů Hospodářské a sociální rady z osmnácti na dvacet sedm bude zvoleno k členům, voleným na místo šesti členů, jejichž funkční období uplyne koncem tohoto roku, devět dalších členů. Z těchto devíti dalších členů uplyne funkční období tří členů takto zvolených po jednom roce a tří jiných členů po dvou letech podle opatření učiněných Valným shromážděním.

4. Každý člen Hospodářské a sociální rady má v Radě jednoho zástupce."

Rezoluce zároveň stanoví, v jakém poměru budou místa v obou Radách rozdělena mezi hlavní zeměpisné oblasti. Valné shromáždění současně vyzvalo všechny členské státy, aby uvedené změny Charty ratifikovaly do 1. září 1965.

Socialistické státy podporovaly spravedlivý požadavek nových nezávislých států Afriky a Asie na jejich přiměřenější zastoupení v hlavních orgánech OSN, jež by odpovídalo jejich počtu a významu ve světě. Pro nevyjasněnost stanoviska Čínské lidové republiky, jejíž zájmy jako jednoho ze stálých členů Rady bezpečností by mohly být ratifikací změn bez její přímé účasti dotčeny, však socialistické státy byly nuceny hlasovat proti oběma rezolucím. Poté, když vláda Čínské lidové republiky vyjádřila svůj souhlas s tím, aby otázka spravedlivého zastoupení afro-asijských zemí v hlavních orgánech OSN byla vyřešena cestou změn v Chartě, odpadly námitky socialistických zemí proti formě, jíž se změny uskutečňují.

Na urychlené ratifikaci změn mají mimořádný zájem afro-asijské země. Jejich značný zájem o tuto otázku znovu potvrdilo usnesení konference ministrů zahraničních věcí Organizace africké jednoty v Lagosu, v němž bylo doporučeno všem africkým státům ratifikovat změny Charty do 31. srpna 1964 a současně byli vyzvání stálí členové Rady bezpečnosti, aby tyto změny rovněž ratifikovali. Socialistické státy hodlají svou ratifikací změn vyjít vstříc požadavkům afro-asijských zemí. Do 11. 12. 1964 uložilo u generálního tajemníka OSN ratifikační listiny těchto 39 států: Albánie, Alžírsko, Rakousko, Kamerun, Kanada, Středoafrická republika, Cejlon, Čad, Kostarika, El Salvador, Ethiopie, Gabon, Ghana, Guinea, Island, Indie, Irák, Irsko, Pobřeží slonoviny, Jamajka, Jordánsko, Keňa, Libérie, Libye, Mali, Maroko, Nový Zéland, Nepal, Niger, Nigérie, Filipíny, Rwanda, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Tanzanie, Horní Volta a Jugoslávie.

Pokud se týká významu ratifikace změn Charty OSN socialistickými zeměmi, lze očekávat, že se projeví již na XIX. zasedání Valného shromáždění OSN, kdy tato skutečnost by mohla významně přispět k utužení spolupráce s neutrálními státy při řešení aktuálních politických problémů.

Podle situace a v dohodě se spojenci bude rozhodnuto, zda při uložení čs. ratifikačních listin, u generálního tajemníka OSN bude učiněno prohlášení o tom, že ČSSR ratifikovala změny Charty OSN uvedené v rezoluci 1991/XVIII A a B Valného shromáždění s vědomím, že se změnami projevila souhlas vláda Čínské lidové republiky, které je zatím upíráno její zákonné právo stálého člena v Radě bezpečnosti stejně jako členství v OSN a že čs. ratifikace v žádném případě neznamená uznání nezákonného stavu panujícího dosud v otázce zastoupení Číny v OSN.

Z uvedených důvodů vláda doporučuje Národnímu shromáždění, aby vyslovilo se změnami článků Charty OSN o počtu členů Rady bezpečnosti a Hospodářské a sociální rady svůj souhlas.

V Praze dne 18. prosince 1964

Ministr zahraničních věcí:

Předseda vlády:

v z. dr. Gregor v. r.
I. náměstek ministra.

Lenárt v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP