Úterý 21. října 1980

Súdružky, súdruhovia, v súčasnej etape rozvoja našej socialistickej spoločnosti sa zvyšujú nároky na všestrannú prípravu kvalifikovaných robotníkov pre všetky odvetvia národného hospodárstva. Dvojnásobne to platí pre rezort elektrotechniky.

Naše poznatky potvrdzujú, že rezort, VHJ a podniky venujú veľkú pozornosť príprave učňovského dorastu. V súlade s dokumentom o ďalšom rozvoji československej výchovno-vzdelávacej sústavy sa realizuje prestavba učňovského školstva.

V rezorte sa v minulom školskom roku pripravovalo 16 043 žiakov v 67 učňovských zariadeniach, z čoho bolo 25 stredných odborných učilíšť. Výhľad do roku 1985 ráta s tým, že v rezorte bude zriadených 44 stredných odborných učilíšť s 18 500 žiakmi. Darí sa zabezpečovať úlohy v nábore učňovského dorastu.

Napriek pozitívnemu vývoju zotrvávajú problémy v kádrovom zabezpečovaní stredných odborných učilíšť či už pri učiteľoch alebo majstroch odborného výcviku. V školskom roku 1979/80 v ČSR len 57 % a v SSR 66 % riaditeľov SOU spĺňa kvalifikačné predpoklady. U majstrov odborného výcviku to bolo 72 %, resp. 78 %. Rovnako bude potrebné, napriek zložitej situácii, účinne a postupne riešiť problémy v materiálno-technickom zabezpečení učilíšť. Vzhľadom na zvyšujúce sa počty žiakov a postupnú realizáciu dokumentu je značne napätá situácia v učebniach.

Potvrdzuje sa, že treba vynakladať ešte veľké úsilie pri prekonávaní nesprávného vzťahu k robotníckemu povolaniu, presvedčivo objasňovať podstatné zmeny v charaktere práce, v celom spoločenskom postavení robotníka za socializmu. Napríklad súdruhovia vo VHJ Tesla-Spotrebná elektronika, upozornili, že u žiakov stredných odborných učilíšť s maturitou už počas štúdia prevláda orientácia na ďalšie vysokoškolské štúdium, alebo prácu na technicko-administratívnych pracoviskách a nie na výkon vysokokvalifikovanej robotníckej profesie. Značná časť vyučencov SOU v priebehu niekoľkých rokov odchádza pracovať na iné menej náročné pracoviská, než na aké boli pripravovaní.

V závere chcem zdôrazniť, že vytvorenie predpokladov pre aplikáciu a efektívne využitie výsledkov práce rezortu v celom národnom hospodárstve, vyžaduje, aby pri obsahovej prestavbe štúdia od základných, cez stredné až po vysoké školy boli v celom komplexe a vo vzájomných väzbách vkomponované problémy elektroniky. Včas treba pripraviť odborníkov aj v ostatných odvetviach národného hospodárstva, aby sa nestalo, že budeme mať napríklad mikropočítače, mikroprocesory a nebudeme mať ľudí, ktorí budú schopní túto techniku efektívne využívať. Rovnako dôležité je, aby pracujúci už od útleho veku získavali vzťah k technike, k jej tvorivému uplatneniu rozvíjali svoje technické myslenie. K tomu treba s väčším dôrazom nadviazať na prvé pozitívne výsledky, ktoré sa dosiahli v záujmovej technickej a prírodovednej činnosti v PO, SZM a vo Zväzarme a pre takúto činnosť vytvárať vhodné materiálno-technické a kádrové predpoklady.

Vyjadrujem, súdružky a súdruhovia, presvedčenie, že sa nám bude dariť zabezpečovať náročné úlohy, ktoré nás v elektrotechnickom priemysle a v celej spoločnosti čakajú, že každý z nás napomôže svojou aktívnou prácou k ich realizácii. To bude náš najlepší vklad blížiacemu sa XVI. zjazdu Komunistickej strany Československa.

Předsedající místopředseda SL R. Nejezchleb: Ďakujem poslancovi Šalingovi; slovo má poslankyňa Kohoutová, pripraví sa poslanec Janec.

Poslankyně V. Kohoutová: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, z toho, co jsme dosud slyšeli, je zřejmé, že elektronika je obor, který ve svých důsledcích zasahuje do sociálně ekonomických procesů každé, nejen naší země, že je současně nositelem vědeckotechnického pokroku a rozhodujícím činitelem ve vědeckotechnické revoluci. Můžeme si donekonečna vypočítávat výhody, které zavedením elektroniky a mikroelektroniky budou přineseny národnímu hospodářství. Uvádění těchto fakt jen potvrzuje potřebu urychleného rozvoje elektrotechnického průmyslu a rychlého zavádění vědeckých poznatků a výsledků výzkumu do každodonní praxe, jak nám to znovu ukládá i 18. zasedání ÚV KSČ.

Ve svém diskusním vystoupení bych se pokusila ukázat na nové možnosti vyvolané rozvojem elektroniky. Prudký rozvoj vědy a techniky vyvolává rozvoj výroby, zvyšuje efektivnost, prostě celkově zvyšuje ekonomickou potenci země. Přínos vědeckotechnického rozvoje, především fakt nahrazování živé práce výkonnou technikou vyvolává sociální problémy, na jejichž řešení se musíme v předstihu připravit. Jak tyto problémy řeší kapitalistické průmyslově vyspělé země je všeobecně známo. Faktem zůstává, že přes prudký rozvoj výroby v kapitalistických státech se sociální podmínky pracujících nelepší, ale naopak. Modernizace, zvědečtění výroby, zostřuje třídní vztahy a zhoršuje životní postavení pracujících. Automatizace, výkonná technika vylučují pracující z pracovního procesu a vedou je stále ke zvyšující se nezaměstnanosti, postihující především a v největší míře mládež.

Dá se tedy říci, že do kapitalistických zemí ve vědeckotechnickém pokroku pracující nevidí svého pomocníka, ale nepřítele. Zisk z přínosu vědy a techniky má jen a jen kapitalista, kterému přináší stále se zvyšující zisky. Jde tedy o společenský problém, který může vyřešit jen socialismus. Nejen využít zisky z přínosu vědy k dalšímu celospolečenskému prospěchu, ale již předem řešit problémy, které nutně rozvoj vědy a techniky vyvolává i v oblasti sociální. Kdybych je chtěla jen namátkou vyjmenovat, aby bylo zřejmé, o co půjde v řešení sociálních procesů, patří sem především otázka mobility pracovníků do nových profesí a výrob, řešení otázky usnadnění přechodu do nových pracovních poměrů bez negativních vlivů na životní způsob, příprava nové generace dělníků a odborníků se zvýšeným kulturním základem klasifikace. To je celý komplex úkolů pro oblast technických, ale i společenských věd.

Sociální podstatou technického pokroku se zabýval již V. I. Lenin, který ji definoval jako činnost přenášející práci z člověka na stroj. Z hlediska této definice se elektronika a mikroelektronika přetváří v technického činitele způsobujícího rozsáhlé změny v povaze, obsahu a intenzitě práce se značnými společenskými důsledky. Uvedu příklad: Mikroprocesor, mikropaměť a na nich založené technické aplikace jsou novými milníky technického pokroku. Mají obrovský výkon, soustředění do nepatrného prostoru, jsou vysoce spolehlivé, jsou stavebnicové a mohou být kdykoliv lehce obnovovány. Jejich výrobní cena klesá nejen relativně, ale výrazně i absolutně.

Mikroelektronika je příkladem vysokého zhodnocování materiálu, hmoty. Za použití elektroniky i mikroelektroniky se, obrazně řečeno, přes noc mění možnosti řešení takových společenských problémů, jako je snižování hmotnosti výrobků, úspor energií, surovin, snižování vlastních nákladů, spolehlivost výrobků apod. Použití elektroniky a mikroelektroniky však také bude a musí řešit takový společenský problém jako je nedostatek pracovních sil. A dá se říci, že při řešení těchto problémů nepůjde v důsledcích jen o nějaká procenta, ale řádově o desítky a stovky procent.

Dá se tedy říci, že elektronika a mikroelektronika je nositelem převratných změn jak ve výrobě, tak v řízení, ale i ve spotřebě. Rozvoj mikroelektroniky má mimořádné a závažné společenské důsledky. Přinese nám viditelné snížení pracnosti, uvolňování pracovníků a snížení nutné pracovní doby, snížení nároků na energetický příkon, na spotřebu materiálů, na investice. A co mně, jako zdravotnici nejvíce zajímá a těší, i ozdravění pracovního prostředí, odstranění těžké namáhavé práce.

Řekla jsem, že s rozvojem elektroniky a mikroelektroniky budeme muset řešit řadu sociálních problémů s celospolečenskými důsledky, chceme-li, aby rozvoj vědy a techniky se stočil správným směrem, to je k povzbuzování a stále plnějšímu uspokojování materiálních a kulturních potřeb našeho lidu. Můžeme si ukázat na příkladech, jak se v různých oblastech národního hospodářství s použitím elektroniky a mikroelektroniky změní povaha různých činností a jaké, zejména sociální důsledky to může způsobit.

Dojde zákonitě ke změně ve vztahu jednotlivých profesních skupin. U dělnických profesí umožní mikroelektronika další rozmach automatizace výroby, dojde k omezení fyzicky náročné práce a práce jednotvárné ve prospěch činností se stoupajícími požadavky na dnešní stránku práce, často se značnými kvalifikačními nároky. Vznik komplexnějších a univerzálnějších procesů bude vyžadovat širší přípravu v dělnických profesích. Jen tak bude možný mobilní přechod mezi různými pracovními místy. Dojde k postupnému vyloučení pracovníka z přímého pracovního procesu a postupně se přeorientuje na kontrolní a organizační činnost.

Aplikace elektroniky ovšem vyvolá změny i u technických profesí. Budeme potřebovat pracovníky se širokými obecnými znalostmi, ale současně úzce specializované, schopné pracovat v organizovaných týmech. Prostě řečeno u technického pracovníka se předpokládá, že bude muset zvládnout prolínání jednotlivých vědních oborů a přitom dosáhnout vysoké specializace. Je zřejmé, že již dnes v předstihu se budeme muset vážně zabývat studiem vlivu zavádění elektroniky a mikroelektroniky na sociální struktury podniků a institucí, jejich organizace, změnu pozic a rolí jednotlivých skupin pracovníků.

To všechno ukazuje jak elektronika ovlivní sociální strukturu podniků a kolektivů. S touto skutečností již dnes musíme při rozhodovacích procesech velmi reálně počítat. Pro krátkost času se nemohu ve svém diskusním vystoupení zabývat šířeji otázkami vlivu elektroniky a mikroelektroniky na životní prostředí. Když si ale uvědomíme bezprostřední vztahy mezi růstem životní úrovně a růstem produktivity práce, vidíme, že i v této oblasti vliv elektroniky je jednoznačně pozitivní. Rozšifrováno do jednotlivých hlavních oblastí životní úrovně se to promítne v pracovních podmínkách, tj. poměru pracovní a mimopracovní doby, v rozsahu dovolené, v životním prostředí, v osobní spotřebě, ve službách, v rozsahu mimopracovního a volného času a ve vytváření materiálních podmínek pro jeho kulturní využití. Samostatnou oblastí, o které jsem se zmínila, je otázka vlivu elektroniky a mikroelektroniky na životní prostředí. V této souvislosti chci říci, že současný rozvoj zejména techniky, chemie, městských aglomerací způsobuje zhoršování životního prostředí. Proto i ochrana zdraví obyvatelstva s sebou přináší stále vyšší výdaje. Cesta, kterou je nutno nastoupit, je především prohloubení společenské prevence. I v této oblasti elektronika a mikroelektronika přispívá k racionalizaci a optimalizaci preventivní a léčebné činnosti. Už dnes jsou známy výsledky, kterých je možno dosahovat při ochraně životního prostředí. Nejznámější aplikace použití elektroniky a mikroelektroniky souvisí se sférou ochrany a kontrolou čistoty ovzduší a vod.

Vážené soudružky a soudruzi, cílem mého diskusního vystoupení bylo upozornit na řadu nových a mnohdy dosud neřešených otázek a problémů, které s sebou přináší nástup nového odvětví elektroniky a mikroelektroniky. Příklady, které zde byly uvedeny, možnosti, které se leckdy dají jen tušit, naznačují, co nás v budoucnost očekává. Naší starostí musí být, aby nás vývoj elektroniky a jeho společenské důsledky nezastihl nepřipravené, abychom správně dovedli odhadnout a využít jen ty sféry elektroniky, které jsou skutečným přínosem pro národní hospodářství, pro společenský pokrok. Děkuji za pozornost.

Předsedající místopředseda SL R. Nejezchleb: Ďakujem poslankyni Kohoutovej, slovo má poslanec Janec, pripraví sa poslankyňa Dvořáková.

Poslanec I. Janec: Vážené súdružky a súdruhovia poslanci, v nadväznosti na vystúpenie s. poslanca ing. Františka Exnera by som sa chcel zaoberať skúsenosťami z poslaneckého prieskumu Výboru Snemovne ľudu pre poľnohospodárstvo a výživu získanými pri aplikácii automatizovaných systémov riadenia biologických a technologických procesov v živočíšnej a rastlinnej výrobe. Ide o veľmi zložitú a z hľadiska perspektívneho vývoja nesmierne dôležitú oblasť, kde racionálne využitie výpočtovej techniky môže spôsobiť kvalitatívny skok vo využití doteraz skrytých zdrojov v poľnohospodársko-potravinárskom komplexe, predovšetkým vo využití biologických rezerv, v ďalšom zvýšení produktivity práce a úspory energie. O týchto nádejných možnostiach aplikácie elektroniky priamo v poľnohospodárskej výrobe sa naši poslanci presvedčili pri prieskume automatizovaných systémov riadenia živočíšnej výroby v odštepnom závode v podniku racionalizácie a riadenia výpočtovej techniky v Benešove, kde sa časť týchto projektov spracováva a s perspektívnymi možnosťami využitia mikroelektroniky pri riadení technologických procesov boli zoznámení vo Výskumnom ústave poľnohospodárskych strojov v Chodove a v JRD Chříč v okrese Plzeň-sever.

Dovoľte mi preto, aby som najskôr charakterizoval rozsah aplikácie systémov v živočíšnej a rastlinnej výrobe, ktoré využívajú výpočtovú techniku v rezorte poľnohospodárstva a výživy a sú východiskovou informačnou základňou pre riadenie šľachtiteľského a reprodukčného procesu prakticky u všetkých druhov hospodárskych zvierat a selekcie u hlavných druhov plodín v rastlinnej výrobe.

Len pre názornosť môžem uviesť, že v ČSSR v súčasnej dobe na počítačoch Tesla spracovávajú výsledky v chove rožného statku pre všetky plemenice v inseminácii 1,4 mil. kráv v kontrole úžitkovosti. Tento typ automatizovaného systému riadenia sa rýchle rozširuje aj na úseku mladého rožného statku a v chove prasiat, kde sú do spracovania už dnes zapojené všetky veľkochovy a chovy s insemináciou. Takto koncipované systémy obsahujú podrobnú evidenciu jednotlivých zvierat s údajmi o ich úžitkovosti a reprodukčných cykloch, takže databázy s celoživotnými výsledkami môžu byť využité nielen pre kontrolu dedičnosti, ktorou sa priebežne sledujú úžitkové vlastnosti a zdravie potomstva plemeníkov používaných v inseminácii, ale aj pre odhad produkcie živočíšnych výrobkov za dlhšie časové obdobie, alebo pre odhad natality i potreby krmív.

Systém v chove rožného statku je v súčasnej dobe najrozšírenejším automatizovaným systémom v poľnohospodárstve, pretože zasahuje prakticky do každého poľnohospodárskeho podniku, kde poskytuje podklady pre výber najlepších zvierat v chove a umožňuje riadiť obrat stáda pomocou podrobných informácií o reprodukcii. Prieskum ukázal, že úroveň týchto systémov vyvinutých v ČSSR v rámci štátnej výskumnej úlohy P-04 je nielen porovnateľná s podobnými systémami v zahraničí, ale v niektorých ohľadoch - najmä svojím systémovým pojatím - ich predčí. Preto boli naše skúsenosti využité v rámci RVHP pri návrhu typového projektu automatizovaných systémov riadenia pre živočíšnu výrobu "SELEKS" a ČSSR zodpovedá za metodické riadenie ďalšieho vývoja projektov tohto typu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP