Úterý 4. dubna 1978

Vláda bude velmi důrazně trvat na tom, aby všechny vládní orgány důsledně plnily ten soubor opatření, který vláda před několika měsíci přijala ke zdokonalení hmotných vztahů v národním hospodářství, které mají zabezpečit větší provázanost, větší komplexnost a sladěnost úkolů pětiletého plánu i ročního plánu. Je tam celá řada úkolů, které se týkají dotvoření celého systému strukturálních, hmotných a odbytových bilancí, jsou tam úkoly týkající se rozvinutí gescí v naší ekonomice, jsou tam úkoly, týkající se zlepšení praxe hospodářských smluv, včetně vytváření předpokladů pro pětileté hospodářské smlouvy a celá řada dalších opatření, která musí být důsledně splněna, má-li celý koncept řízení v 7. pětiletce mít zase vyšší základnu, větší hloubku než tomu bylo dosud.

Vláda má ve svém programu v nejbližší době projednávat některé velmi závažné otázky z oblasti plánovitého řízení, které se dotýkají životních zájmů rozvoje naší ekonomiky, její dynamiky a vysoké efektivnosti. Konkrétně ve ll. čtvrtletí bude projednávat soubor opatření k zlepšení řízení investiční výstavby, problém, který se i zde v diskusi velmi často ozývá. Bude se zabývat náměty a návrhy, jak zkvalitnit probilancovanost investiční výstavby, zlepšit její projekční připravenost, jak dát větší úlohu velmi důsledné, řekl bych ostré státní expertíze investičních úkolů, jak lépe provázat reprodukci základních fondů s reprodukcí pracovních sil a zvyšovat směnnost, jak konečně v investiční výstavbě důsledněji uplatňovat různé cenové, zásadové limity, aby se skutečně na jednotku výkonu investiční výstavba neprodražovala. Budou předloženy náměty, jak u všech účastníků investiční výstavby celou jejich pozornost více než na kvantitativní úkoly zaměřit na kvalitativní, to znamená na dokončování staveb v termínu za stanovené rozpočtové náklady a při dodržení plánovaných vlastních nákladů z budovaných kapacit, přičemž se chce zde využít velmi značných sovětských zkušeností z tzv. běloruského experimentu, který se v Sovětském svazu ověřuje již v řadě sovětských republik.

Vláda se bude také zabývat celou řadou otázek z oblasti organizace národního hospodářství. Bude projednávat soubor návrhů na zdokonalení řízení výrobně technické základny hutí a strojírenství, bude se zabývat návrhy jak účinněji propojit naše výrobní podniky a podniky zahraničního obchodu k dosažení lepších výsledků v exportu a ve zvyšování jeho efektivnosti.

Mohl bych jmenovat celou řadu dalších opatření, která spolu s tím, co jsem již uvedl, nepochybně budou tvořit velice důležité stavební kameny koncipování dalších směrů zdokonalování řízení v 7. pětiletce. Zůstává pro nás však zásadou, že jádrem, srdcem plánovacího řízení je zdokonalování samotného plánování, a tento úsek musí zaujímat v budoucích směrech základní úlohu.

Chtěl bych vás informovat, že v rámci příprav na 7. pětiletku, pod vedením Státní plánovací komise a na Státní plánovací komisi se rozpracovává celá řada návrhů, které by měly vést k tomu, aby došlo k účinnějšímu skloubení dlouhodobých, pětiletých a ročních plánů, aby došlo k účinnějšímu propojení dosavadních programových průřezů plánů do komplexních programů, spojujících v sobě jak procesy vědeckotechnického rozvoje a strukturálních přeměn, tak akce mezinárodní socialistické integrace, racionalizační prognózy a aspekty rozmísťování pracovních sil. Současně by tyto práce v oblasti zdokonalování plánování měly řešit i otázky rozpracování a zajištění těchto programů po celé ose řízení, cestou projektů realizace programů v jednotlivých oblastech. Dále se v tom řeší i otázky vyšší provázanosti plánů, a to jak z hlediska vybilancování zdrojů a potřeb, tak provázanosti faktorů růstu a jejich vlivů na efektivnost. Přitom půjde jak o výraznější uplatnění hledisek efektivnosti a kvality na všech stádiích vypracování plánu, tak i prohloubení horizontálních vazeb a vyšší užívání výpočetní techniky.

V tomto směru se na Státní plánovací komisi přistoupilo k rozpracování programu tvorby automatizovaného systému plánovitých výpočtů. Vláda bude průběžně důsledně vyhodnocovat schválený komplexní experiment řízení efektivnosti a kvality, který obsahuje asi 50 systémových vzájemně propojených změn ve srovnání s obecně platným hospodářským mechanismem, který má být využit podle závěrů 11. zasedání ÚV KSČ pro přípravu k zdokonalení řízení v 7. pětiletce ve směru zvýšení plánovitosti, dlouhodobosti, zvýraznění ukazatelů efektivnosti a kvality k posílení úlohy VHJ apod.

Z uvedeného vyplývá, že vláda vedle každodenního úsilí zlepšovat konkrétní řídící činnost, se permanentně zabývá a také do budoucna se bude zabývat i zásadními systémovými opatřeními jak to též odpovídá závěrům XV. sjezdu KSČ, aby úroveň plánovitého řízení odpovídala i do budoucna stále náročnějším úkolům. Děkuji za pozornost.

Předseda FS A. Indra: Děkuji soudruhu ministrovi Lérovi. Je poslanec Prchal spokojen s odpovědí? (Poslanec Prchal: Ano.) Ano.

Chce ještě někdo z poslanců vystoupit v rozpravě ke zprávě předsedy vlády? (Nikdo se nehlásil.) Není tomu tak. Můžeme tedy rozpravu ukončit.

Přeje si soudruh předseda vlády závěrečné slovo? (Předseda vlády: Ano.) Ano.

Předseda vlády ČSSR L. Štrougal: Vážený soudruhu předsedo, soudružky a soudruzi poslanci, chtěl bych především poděkovat diskutérům i soudruhům poslancům, kteří se podíleli na přípravě celého tohoto jednání, za přínos, který znamenala tato plenární schůze obou sněmoven pro práci vlády, poněvadž se domnívám, že rozprava byla vhodným doplňkem jednání březnového pléna ústředního výboru, kde byla provedena komplexní analýza, rozbor činnosti strany od XV. sjezdu, a hlavně vytyčeny další konkrétní úkoly na všech úsecích. Myslím, že vaše náměty a zkušenosti z práce v obcích, závodech a volebních obvodech budou pomocí pro naši práci a také přednesené náměty vezmeme v práci vlády v úvahu.

Myslím, soudružky a soudruzi, že po březnovém zasedání ústředního výboru i po tomto zasedání sněmoven ví vláda, co má dělat. Má jasný program, jsou ujasněny konkrétní úkoly. Oceňujeme to, čeho se dosáhlo, oceňujeme pozitiva a úspěchy. Vidíme ovšem slabiny, kterých je nemálo. Nejsme pro to nějak znepokojeni, ale přece jen musíme docenit míru obtížnosti zvládání příštích úkolů, před kterými stojíme. První poločas volebního období se blíží ke svému závěru, druhý poločas bude značně obtížnější, nejen proto, že úkoly se zvyšují, ale i proto, že máme určité resty. Ty zbytky a nedodělky nepocházejí jen z tohoto posledního období, ale mají dlouhou historickou kontinuitu.

O otázkách efektivnosti a kvality práce se nemluví jen na XlV. a XV. sjezdu, o tom strana jedná už čtyři, pět pětiletek. Je pravda, že nikdy nestály tyto otázky tak naléhavě a v takovém tempu náročnosti, tak konkrétně, jako nyní. A přesto ani v minulosti ani nyní se nám beze zbytku tyto úkoly nedaří plnit.

Mluvím o tom proto, že pro nás všechny je to poučení, zkušenost, ale zároveň i výzva, že tradičními metodami nelze pracovat, že každý orgán, vláda jednotliví ministři, jednotlivé články hospodářského či jiného řízení, i ostatní úseky mimohospodářské činnosti, se musí zamýšlet nad tím, jak lépe, jak jinými metodami, jinými formami práce a organizace zvládat složité úkoly, které jmenovitě známe, ale u kterých často nevíme, jak je zabezpečit. Hledání způsobu přístupu, tvůrčí nalézání východisek, to nám přece jenom chybí. A tradice je někdy železnou košilí, která nám, abych tak řekl, svazuje rozhled a přístup k hledání pozitivních východisek. A my ty úkoly zvládnout můžeme a musíme, je to v našich silách. Ale přece jen musíme být trošku nespokojení s tím - vedle ocenění pozitiv - co se v uplynulých dvou a půl letech vykonalo. Některé tyto otázky již v tomto roce by měly zaznamenat podstatné zlepšení, protože letošní rok je třetím rokem pětiletky.

Co je třeba zvlášť zdůraznit, soudružky a soudruzi poslanci? V řízení hospodářství, v řízení všech společenských procesů, v provádění politiky vůbec je třeba v naší zemi upevnit odpovědnost každého článku, každého jednotlivce. Naše odpovědnost je jasně stanovena, jen je ji třeba důsledně v praxi uplatňovat. Trochu jsme si zvykli - a přiznejme si to - tam, kde věci nejdou, a jsou to tzv. souvztažné úkoly, úkoly, které závisejí na vztazích s jiným činitelem nebo článkem, hledá se východisko v tom, aby to vykonal někdo jiný, jiný je vinen, my v podstatě jsme vyčerpali všechny své možnosti. Hledá se prostě někdy alibistický viník mimo nás. A potom pochopitelně ztrácíme čas. Dostáváme se do nerealistických situací, kde se jen těžko hledá řešení daného problému. Stojí to značné zpoždění, mnoho prostředků a je z toho jen společenská, ekonomická nebo politická škoda.

Domnívám se, že březnové zasedání ÚV strany právě v této oblasti - konkrétní odpovědnost u každého článku a jednotlivce upevnit - nám adresovalo tuto výzvu. A my bychom měli, i když to vždy není lehké, tuto výzvu přijmout a snažit se po březnovém plénu měnit kvalitu a výkonnost své práce, a to nejen své vlastní, ale i kolektivu, článku, instituce, za které odpovídáme, snažit se duch kvalitativně nové náročnosti březnového pléna dostat do denního života, do každodenní práce.

Chtěl bych vám, soudružky a soudruzi poslanci, poděkovat za náměty, které jste vyslovili na společné schůzi sněmoven, ujistit vás, že je vezmeme v úvahu. Věřím, že za rok, až se zde sejdeme, dá-li nám předsednictvo a obě sněmovny příležitost, abychom podali znovu zprávu o plnění vládního programu za tři léta volebního období, tedy na začátku roku 1979, se setkáme s lepší bilancí při zvládání úzkých klíčových otázek, o kterých jsme dnes ve zprávě hovořili. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Předseda FS A. Indra: Děkuji předsedovi vlády s. Štrougalovi.

Nyní prosím předsedu námi zvolené návrhové komise, poslance A. Hůlu, aby zdůvodnil návrh usnesení.

Předseda návrhové komise místopředseda SL A. Hůla: Soudružky a soudruzi poslanci, byl vám předložen návrh usnesení Federálního shromáždění ke zprávě vlády Československé socialistické republiky o plnění jejího programového prohlášení (tisk 9/SL a 8/SN). Návrh oceňuje práci vlády, která ve složitých podmínkách zabezpečuje svojí činností závěry XV. sjezdu KSČ. Orientuje další její činnost na hlavní úkoly plynulého a efektivního rozvoje národního hospodářství. Vyjadřuje vztah poslanců k vládě a naší pomoc v duchu politiky Komunistické strany Československa a Národní fronty při dalším plnění závěrů XV. sjezdu KSČ. V zahraniční politice staví se za prohlubování spojenectví a spolupráci se Sovětským svazem a dalšími zeměmi socialistického společenství, za mírové soužití.

Soudružky a soudruzi poslanci, návrhová komise neobdržela žádné připomínky k předloženému návrhu usnesení. Doporučuji proto návrh usnesení odsouhlasit.

Předseda FS A. Indra: Děkuji místopředsedovi Sněmovny lidu, poslanci Hůlovi.

Má ještě někdo z poslanců obou sněmoven připomínky k předloženému návrhu usnesení? (Nebyly.) Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

V této chvíli je přítomen ve Sněmovně lidu 171 poslanec a ve Sněmovně národů 58 poslanců zvolených v České socialistické republice a 68 poslanců zvolených ve Slovenské socialistické republice. Obě sněmovny jsou tedy schopné se usnášet.

Nejprve prosím o hlasování poslance Sněmovny národů.

Kdo z nich souhlasí s předloženým návrhem usnesení? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Sněmovna národů schválila návrh jednomyslně.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu.

Kdo z vás, soudružky a soudruzi, souhlasí s předloženým návrhem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

I Sněmovna lidu vyjádřila jednomyslný souhlas.

Konstatuji, že obě sněmovny Federálního shromáždění jednomyslně přijaly návrh usnesení ke zprávě vlády Československé socialistické republiky o plnění jejího programového prohlášení.

Soudružky a soudruzi, projednáním této zprávy jsme splnili významnou ústavní funkci Federálního shromáždění.

Myslím, že průběh našeho jednání a úroveň rozpravy potvrzují, že jsme se ve všech výborech na dnešní jednání svědomitě připravovali. Uvědomujeme si ovšem, že další náročné úkoly čekají nejen na vládu, na jednotlivé resorty, na jednotlivé stupně řízení naší ekonomiky, ale i na nás, poslance Federálního shromáždění. Uděláme všechno, co je v našich silách, abychom i my přispěli k plnění náročných úkolů.

Za hlavní přitom pokládáme získávání pracujících k aktivnímu řešení základních problémů naší společnosti, jak jsou vyjádřeny v závěrech XV. sjezdu KSČ a v závěrech nedávného 11. zasedání ústředního výboru strany.

Soudružky a soudruzi, za 15 minut bude v této jednací síni plenární schůze Čs. skupiny Meziparlamentní unie. Vzhledem k vážnosti programu vás velmi naléhavě prosím, abyste se všichni této schůze zúčastnili, protože - dovolte mi to tak říci - je naší povinností připojit se k hlasům našeho lidu proti neutronové bombě.

Zítřejší jednání bude řídit místopředseda Federálního shromáždění a předseda Sněmovny národů s. Hanes.

Pokračovat budeme zítra ráno v 9.00 hodin.

(Schůze přerušena v 16.39 hod.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP