Pondělí 15. prosince 1980

Pondělí 15. prosince 1980

(Začátek schůze ve 14 hodin)
Přítomno:179 poslanců Sněmovny lidu
68poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice
72poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice

Omluveni poslanci

Sněmovny lidu:

Barčák, Biľak, Fučíková, Gahurová, Hajn, Hejna, Hruškovič, Janec, Korčák, Kubinský, Kubrt, Lněnička, Matuchová, Mikundová, Niedobová, Pitra, Seidlová, Štecková, Švestka, Tesař

Sněmovny národů zvolení v České socialistické republice:

Fojtík, Havlín, Huml, Kempný, Kudláčková, Půček, Stočková

Sněmovny národů zvolení ve Slovenské socialistické republice:

Babilonská, Blažej, Mihálik

Předseda FS A. Indra: Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté, zahajuji 20. společnou schůzi III. volebního období Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění Československé socialistické republiky.

Dovolte mi především, abych jménem všech přítomných upřímně přivítal mezi námi generálního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Československa, prezidenta republiky soudruha Gustáva Husáka. (Potlesk.)

Vítám i ostatní vedoucí funkcionáře Komunistické strany Československa, představitele orgánů Národní fronty, společenských organizací a nekomunistických politických stran. Upřímně vítám také členy federální vlády, vedené jejím předsedou soudruhem Lubomírem Štrougalem. (Potlesk.)

Soudružky a soudruzi, dostali jsme smutnou zprávu, že nás včera navždy opustil dlouholetý člen a funkcionář Komunistické strany Československa, člen předsednictva Federálního shromáždění, předseda Kulturního svazu maďarských pracujících v Československu, národní umělec Július Lörincz.

Prosím vás, abychom památku soudruha Lörincze uctili povstáním. (Shromáždění povstáním uctilo památku s. Lörincze.)

Děkuji vám.

Soudružky poslankyně a soudruzi poslanci, předsednictva Sněmovny lidu a Sněmovny národů navrhla na svých schůzích 25. listopadu t. r. konat společnou schůzi sněmoven s pořadem, který jste obdrželi písemně.

Má někdo z vás doplňující návrh nebo připomínku k návrhu předsednictev sněmoven? (Doplňující návrhy ani připomínky nebyly.) Není tomu tak.

V této chvíli je v zasedací síni přítomno 175 poslanců Sněmovny lidu, 64 poslanci Sněmovny národů zvolení v České socialistické republice, 70 poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice. Obě sněmovny jsou usnášeníschopné.

Nejdříve prosím o hlasování poslance Sněmovny lidu.

Kdo souhlasí s návrhem předsednictva Sněmovny lidu na konání společné schůze s navrženým pořadem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

Sněmovna lidu jednomyslně souhlasí s návrhem svého předsednictva.

Nyní prosím, aby se hlasováním vyjádřili poslanci Sněmovny národů.

Kdo z nich souhlasí s návrhem předsednictva své sněmovny na konání společné schůze s navrženým pořadem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

Sněmovna národů schválila návrh jednomyslně.

Konstatuji, že obě sněmovny se usnesly podle článku 34 odstavce 2 ústavního zákona o československé federaci na konání společné schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů a schválily její pořad.

Přistoupíme k projednání prvního bodu schváleného pořadu schůze, kterým je

I

Návrh poslanců M. Beňa, V. Biľaka, A. Blažeje, J. Boroše, P. Colotky, H. Čermákové, Z. Češky, V. Davida, E. Erbana, J. Fekote, K. Fojtíka, V. Hajka, J. Hamana, D. Hanese, J. Havlína, A. Himla, K. Hoffmanna, K. Holuba, V. Horáčka, I. Horečné, M. Hruškoviče, A. Hůly, V. Hůly, A. Humla, A. Indry, M. Jakeše, K. Juríka, M. Kabrhelové, J. Kalkuse, D. Kancírové, A. Kapka, J. Kempného, M. Kondrčíkové, J. Korčáka, J. Kožešníka, B. Kučery, V. Kuželové, N. Lefflerové, J. Lenárta, J. Lörincze, V. Malíkové, J. Marka, V. Maříka, R. Nejezchleba, J. Poláka, J. Poledníka, J. Procházky, L. Sakmara, J. Srba, V. Šalgoviče, L. Štrougala, E. Švehlové, B. Švestky, O. Švestky, F. Tomana, T. Trávníčka, M. Tvrzníkové, D. Vávrové, V. Vedry, M. Vojtekové, D. Zagiby, Z. Zusky, M. Žákoviče na vydání ústavního zákona o skončení volebního období zastupitelských sborů (tisk 101).

Uvedený návrh zdůvodní první místopředseda Federálního shromáždění soudruh Ján Marko, kterého prosím, aby se ujal slova.

První místopředseda FS J. Marko: Vážený súdruh generálny tajomník a prezident Československej socialistickej republiky, vážené Federálne zhromaždenie, vážení hostia! Zjazdy našej komunistickej strany vždy boli významnými miľníkmi v novodobých dejinách Československa. Nebude tomu inak ani v prípade XVI. zjazdu, ku ktorému už dnes obracajú svoju pozornosť nielen komunisti, ale celá naša verejnosť. Pracujúci ľud Československa žije teraz v atmosfére všestranného, zodpovedného bilancovania a tvorivého prístupu k prípravám na tento zjazd. Na závodoch, na stavbách, v družstvách, v mestách i na dedinách občania hodnotia plnenie úloh 6. päťročnice, plnenie volebných programov a súčasne vytvárajú predpoklady, aby štart do prvého roku 7. päťročnice bol čo najlepšie pripravený. Splnené úlohy napĺňajú našich pracujúcich oprávnenou hrdosťou. Tam, kde sa nepodarilo vytýčené ciele dosiahnuť, kolektívy pracujúcich, stranícke a odborové orgány a hospodárske vedenie sa vážne zamýšľajú nad príčinami, ktoré brzdili ich úsilie a prichádzajú s návrhmi a opatreniami, ako prekonať ťažkosti, hľadajú cesty, ako odstrániť nedostatky.

Táto pracovná aktivita, otvorený rozhovor s pracujúcimi a tvorivá účasť miliónov občanov na výrobe a plnení spoločenských úloh je jedine správnou cestou, ako dôstojne jeho významu privítať XVI. zjazd KSČ, ako prehĺbiť a ďalej upevňovať spojenie strany s ľudom.

Po celé obdobie od XV. zjazdu práve takto a práve týmto smerom orientovala Komunistická strana Československa celú našu spoločnosť za dôsledné plnenie jeho záverov. Viedla pracujúcich k sústavnému zvyšovaniu efektívnosti a kvality všetkej práce, k zlepšeniu riadiacej činnosti a zodpovednosti najmä vedúcich pracovníkov, ku kritickej náročnosti na vlastnú prácu, podporovala iniciatívu na zvýšenie výkonnosti našej ekonomiky. Rovnako nástojčivo stavala do popredia význam sústavnej politickovýchovnej práce a aktívnej uvedomelej účasti všetkých pracujúcich na riadení a správe verejných záležitostí.

Myslím, súdružky a súdruhovia poslanci, že s reálnym pohľadom i hrdosťou na dosiahnuté výsledky, s vedomím náročnosti budúcich úloh, ale predovšetkým s mandátom plnej dôvery ľudu pôjde Komunistická strana v ústrety XVI. zjazdu.

Je tomu tak najmä preto, že k nesporným hodnotám uplynulého obdobia patrí skutočnosť, že sa ďalej upevnila moc pracujúceho ľudu, vedúca úloha strany, robotníckej triedy, posilnil sa zväzok robotníkov, družstevných roľníkov a inteligencie, upevnila sa pod vedením Komunistickej strany Československa morálno-politická jednota československého ľudu, ako aj jeho internacionálne cítenie.

Súdružky poslankyne, súdruhovia poslanci! Z rokovania XVI. zjazdu KSČ vyplynú závery a úlohy, ktoré sa stanú základným smerom ďalšieho rozvoja našej spoločnosti. So sociálno-ekonomickým programom strany predstúpime pred našich občanov vo voľbách. Budeme ich žiadať o podporu, budeme sa usilovať v otvorenom dialógu s nimi o to, aby sme ich získali pre tento program, aby si ho osvojili, považovali ho za svoj a v priebehu ďalších rokov ho iniciatívne a húževnato uskutočňovali na svojich pracoviskách. V krajoch, okresoch a na dedinách pôjde nám tiež o aktívnu účasť na tvorbe a realizácii volebných programov.

Aby účasť pracujúcich na tvorbe a posúdení tak závažných cieľov spoločnosti bola čo najviac a včas podchytená, aby sa ďalej mohla prehlbovať a zdokonaľovať socialistická demokracia, ukázalo sa byť účelným zvážiť trvanie volebného obdobia v roku 1981.

Vychádzajúc z týchto skutočností a zámerov, skupina poslancov oboch snemovní Federálneho zhromaždenia si plne osvojila odporúčanie 18. zasadnutia ÚV KSČ a predkladá Federálnemu zhromaždeniu Československej socialistickej republiky návrh na vydanie ústavného zákona o skončení volebného obdobia zastupiteľských zborov. Navrhujeme skončiť volebné obdobie v júni 1981.

Súdružky a súdruhovia poslanci! Je evidentné, že usporiadanie volieb v júni 1981 umožní organicky preniesť predzjazdovú aktivitu pracujúcich do predvolebnej prípravy, v ktorej kandidáti Národného frontu na poslancov spolu s voličmi sa budú môcť aktívne podieľať na tvorbe volebných programov. Zastupiteľské zbory a ich poslanci takrečeno získajú náskok štyroch mesiacov k dôkladnej príprave štátneho rozpočtu na nasledujúci rok a tiež ich starostlivosť o realizáciu úloh prvého roku siedmej päťročnice sa zvýši a prehĺbi. Uplatní sa tak ďalšia stránka našej socialistickej demokracie, že novozvolené zastupiteľské zbory a ich poslanci budú pod vedením straníckych orgánov spoluzodpovední za ďalšie upevnenie socialistického štátu a za úspešnú výstavbu rozvinutej socialistickej spoločnosti.

Činnosť nášho socialistického štátu sa zakladá na jednote základných záujmov pracujúcich občanov; ale súčasne socialistický štát sa stará o to, aby sa jeho činnosť stala účinným politickým nástrojom robotníckej triedy k vytváraniu tejto jednoty, jednoty spoločenských záujmov občanov. Táto dialektika vyjadruje živý proces vývoja, prehlbovania a zdokonaľovania socialistickej demokracie, o ktorej vykorisťovateľské buržoázne štátne systémy nemôžu ani len snívať, lebo z majetkovej nerovnosti rezultuje nerovnosť politická a sociálna.

Prijatím tohto návrhu ústavného zákona, súdružky a súdruhovia poslanci, vytvoria sa lepšie podmienky na prehĺbenie socialistickej demokracie v praxi, pre poslaneckú prácu, a to tak vo Federálnom zhromaždení, ako aj vo všetkých zastupiteľských zboroch a v činnosti poslancov vo volebných obvodoch. Pomimo už spomenutého návrhu štátneho rozpočtu na rok 1982 zlepšia sa podmienky pre prerokúvanie významných normotvorných opatrení, ktoré súvisia so Súborom opatrení na zdokonalenie plánovitého riadenia národného hospodárstva. Poslanci sa budú môcť s nimi včas zoznámiť, poradiť sa s pracujúcimi a tak styk poslanca s voličmi bude konkrétnejší práve v tej oblasti, ktorá vyžaduje trvalú a priamu politickú prácu.

Súdružky a súdruhovia poslanci! Z toho, čo som uviedol, zjavne vyplýva, že uskutočnenie volieb v júni 1981 je v záujme ďalšieho úspešného rozvoja našej spoločnosti, je v záujme každého občana tohto štátu a je v celom svojom súhrne i v jednotlivostiach plne odôvodnené. Predložený návrh ústavného zákona vytvára reálne politické a organizačné predpoklady na úspešnú prípravu, na volebnú kampaň a priebeh všeobecných volieb, na aktívnu politickú účasť poslancov na rozpracovaní úloh plánu rozvoja národného hospodárstva na roky 1981 a 1985. Preto vám, súdružky poslankyne a súdruhovia poslanci, v mene skupiny poslancov odporúčam, aby ste s predloženým návrhom ústavného zákona vyslovili svoj súhlas.

Předseda FS A. Indra: Děkuji prvnímu místopředsedovi Federálního shromáždění s. Markovi. Návrh byl přikázán k projednání výborům ústavně právním obou sněmoven.

Jako zpravodaj výboru ústavně právního Sněmovny národů vystoupí jeho předseda poslanec Vladimír Mařík.

Zpravodaj poslanec SN V. Mařík: Vážený soudruhu generální tajemníku Komunistické strany Československa a prezidente republiky, vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, dovolte mi jako zpravodaji výboru ústavně právního Sněmovny národů předložit stanovisko a závěry k iniciativnímu návrhu skupiny poslanců na vydání ústavního zákona o skončení volebního období zastupitelských sborů. Chtěl bych konstatovat, že logika důvodů obsažená v důvodové zprávě je nejen věcně a politicky přesvědčivá, ale objektivně i oprávněná a potřebná. Taktéž z legislativního hlediska vzato je navrhovaný postup shledán za odpovídající a dostane se mu ústavní podpory.

Máme za to, že návrh na přijetí tohoto ústavního zákona, opírající se o využití legislativní iniciativy skupiny poslanců podle ústavního zákona o čs. federaci a v souladu se zákonem o jednacím řádu Federálního shromáždění dostane jednoznačnou podporu sněmovny. Ústavně právní výbor je přesvědčen, že stejně bude z hlediska nesporného společenského zájmu přijat všemi poslanci národních výborů a národních zastupitelských sborů.

Chtěl bych zdůraznit, že se tímto opatřením pouze zkracuje délka třetího volebního období, přesouvá se začátek čtvrtého volebního období blíže ke vstupu a zajišťování 7. pětiletky, takže se tím nemění pětiletá délka budoucího volebního období. Utvářejí se však společensko-politické podmínky pro to, abychom, jak to zdůvodnil první místopředseda Federálního shromáždění s. Marko, v organické jednotě volených orgánů státní moci všech stupňů vstoupili bezprostředně po XVI. sjezdu Komunistické strany Československa do kolektivního úsilí našeho lidu při rozvíjení masové organizátorské práce a vysoké angažovanosti. Zbývající etapa současného volebního období bude poměřovat všestrannou účinnost organizátorské úlohy poslanců, jejich obětavost a ofenzívní přístup k důslednému naplňování jim volbou svěřené funkce a společenské odpovědnosti. Plná důvěra našeho pracujícího lidu v politiku komunistické strany je oproštěna jakéhokoliv formálního aspektu, ale vyvěrá z životem ověřených zkušeností, že strana je záštitou a zárukou osvobozené práce, socialistických jistot a životních perspektiv. Proto přípravy na konání XVI. sjezdu Komunistické strany Československa se stávají stále intenzívněji zájmem nejširších vrstev našeho lidu, který jej vyjadřuje pracovní aktivitou, rostoucím hnutím socialistických závazků a novátorských počinů.

Návrh na uskutečnění voleb bezprostředně po konání XVI. sjezdu strany dá této návaznosti hybné impulsy nejen v tvorbě volebních programů Národní fronty, ale zejména v aktívním zajišťování a v tvorbě ročních plánů 7. pětiletky. To bude od státních, hospodářských i odborových orgánů a ostatních organizací Národní fronty vyžadovat, aby mobilizovaly naše pracující, aby vytvářely konkrétní předpoklady pro úspěšné plnění linie efektivnosti v 7. pětiletému plánu. A k tvorbě a zajišťování plánu bude potřebná aktivní účast co nejširšího okruhu poslanců a jejich orientace na řešení klíčových otázek naší ekonomiky, sociální a kulturní politiky.

Vstup nejširších mas do politiky není v podmínkách naší socialistické demokracie odtažen od ekonomických a sociálních zájmů, ale bezprostředně s nimi spojen. Pro obsahový přístup předvolební kampaně bude určující strategická linie strany, aby extenzívní rozvoj byl rozhodněji nahrazován intenzifikací, aby byly všestranněji využívány materiálové rezervy i rezervy živé práce a plně podporováno úsilí federální vlády a národních vlád o uvádění Souboru opatření ke zdokonalení řízení do praxe.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP