ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VI. volební období

národohospodářský výbor

Usnesení č.157

národohospodářského výboru České národní rady

ze dne 12.12.1991

 

k iniciativnímu návrhu skupiny poslanců zákona České národní rady o Pozemkovém fondu České republiky - tisk 464

a vládnímu návrhu zákona ČNR o Pozemkovém fondu ČR - tisk 496

 

Národohospodářský výbor České národní rady po vyslechnutí výkladu zástupce předkladatele poslance Stibice a náměstka ministra zemědělství ing. Čaněk, zpravodajské zprávy poslance Miloslava Šabaty, povšechné a podrobné rozpravě

I. Doporučuje České národní radě, aby schválila zákon o Pozemkovém fondu ve znění:

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

§ 1

(1) Zřizuje se Pozemkový fond České republiky (dále jen "Pozemkový fond"). Pozemkový fond je právnická osoba a zapisuje se do podnikového rejstříku. Sídlo Pozemkového fondu je Praha.

(2) Podrobnosti o organizačním uspořádání a činnosti Pozemkového fondu upravuje statut Pozemkového fondu, který schvaluje Česká národní rada.

§ 2

Působnost Pozemkového fondu

(1) Pozemkový fond spravuje nemovitosti ve vlastnictví státu určené zvláštním předpisem 1) a nemovitosti, jejichž vlastník není znám.

(2) V rámci schváleného privatizačního projektu Pozemkový fond

a) zakládá akciové a jiné obchodní společnosti nebo se účastní na jejich zakládání a vkládá do nich vklady, k nimž se zavázal,

b) nabývá akcie na základě své účasti na podnikání akciových společností a vykonává práva akcionáře včetně účasti na valných hromadách,

c) vykonává práva společníka ve své účasti na jiných než akciových společnostech,

d) podílí se na hospodářském výsledku obchodní společnosti, jejíhož podnikání se účastní a nese jeho důsledky ve formě zisku a ztrát,

e) prodává akcie nebo podíly na jiných než akciových společnostech,

f) podílí se na likvidačním zůstatku společnosti v rozsahu své účasti na jejím podnikání, jestliže dojde k jejímu zrušení,

g) uzavírá smlouvy o prodeji podniků, jejich organizačních složek a částí jejich majetku, přitom může využít též veřejné soutěže,

h) pronajímá nemovitosti podle odstavce (1) do doby jejich privatizace,

i) převádí majetek státu na obce,

j) používá majetek státu k plnění závazků podniků určených k privatizaci.

(3) V součinnosti s Pozemkovým úřadem zprostředkovává vlastníkovi výměnu jeho pozemků za jiné pozemky ve vlastnictví státu i na území různých obcí a okresů.

(4) Ke změně schváleného privatizačního projektu je Pozemkový fond povinen si vyžádat souhlas Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci nebo vlády České republiky.

§ 3

Orgány Pozemkového fondu

(1) Orgány Pozemkového fondu jsou presidium, dozorčí rada a výkonný výbor.

(2) Nejvyšším orgánem Pozemkového fondu je presidium, jež se skládá z devíti členů. Předsedu, místopředsedu a dalších sedm členů presidia volí Česká národní rada na návrh vlády na dobu pěti let z řad odborníků. Volba a odvolání se provádí tajným hlasováním.

(3) Do působnosti presidia patří

a) jmenovat a řídit výkonný výbor a dohlížet na jeho činnost,

b) vypracovat statut Pozemkového fondu a předložit jej vládě,

c) schvalovat odměňování členů výkonného výboru,

d) vypracovat návrh rozpočtu Pozemkového fondu a předkládat jej k projednání vládě,

e) projednávat roční účetní závěrku Pozemkového fondu a předkládat ji k projednání vládě,

f) projednávat nejpozději do 30. dubna výroční zprávu o činnosti Pozemkového fondu za předcházející rok.

(4) Vláda předložené návrhy předkládá se svým stanoviskem ke schválení České národní radě.

(5) Činnost Pozemkového fondu řídí v rámci pokynů presidia výkonný výbor. Výkonný výbor jedná jménem Pozemkového fondu v rozsahu vymezeném statutem.

(6) Výkonný výbor se skládá z předsedy, místopředsedy a dalších sedmi členů jmenovaných presidiem na dobu pěti let. Před uplynutím této lhůty může presidium člena výboru odvolat, jestliže porušuje své povinnosti nebo není schopen řádně vykonávat svou funkci. Členové výboru jsou zaměstnanci Pozemkového fondu.

(7) Dozorčí rada Pozemkového fondu dozírá na činnost a hospodaření Pozemkového fondu, jeho presidia a výkonného výboru. Rada projednává návrh rozpočtu, roční účetní závěrku a výroční zprávu před jejich předložením vládě.

(8) Dozorčí rada se skládá z pěti členů volených Českou národní radou na dobu pěti let. Volba i odvolání člena dozorčí rady se provádí tajným hlasováním. Členy dozorčí rady nemohou být zaměstnanci Pozemkového fondu. Rada volí ze svého středu předsedu a místopředsedu.

(9) Funkce člena presidia, výkonného výboru a dozorčí rady jsou neslučitelné. Členové presidia, výkonného výboru a dozorčí rady nesmějí být členy orgánů akciových společností a nemohou nabývat majetku spravovaného Pozemkovým fondem kromě akcií za kupóny.

§ 4

Příjmy Pozemkového fondu

(1) Příjmy Pozemkového fondu plynou z prodeje nemovitostí a akcií, z výnosů účastí Pozemkového fondu na činnosti akciových a jiných obchodních společností a z pronájmu nemovitostí, které spravuje.

(2) Příjmy Pozemkového fondu netvoří součást státního rozpočtu České republiky.

(3) Pozemkový fond hradí náklady spojené se svou činností ze svých příjmů v rámci svého rozpočtu schváleného Českou národní radou.

§ 5

O ukončení činnosti Pozemkového fondu a o způsobu použití zůstatku na jeho účtech rozhodne Česká národní rada zákonem.

§ 6

Zákon České národní rady č. 171/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky se doplňuje takto:

v § 18 odst. 2 se za písmeno f) vkládá nové písmeno g), které zní: "g) k vyrovnání rozpočtu Pozemkového fondu."

§ 7

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

1/ Zákon č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku.

2/ Zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu

na jiné osoby.

3/ Zákon ČNR č. 171/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku

České republiky.

4/ Zákon ČNR č. 284/1991 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech.

II. Zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby s přihlédnutím k uvedeným připomínkám a připomínkám ostatních výborů ČNR, které vládní návrh projednaly, vypracovali spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů ČNR společnou zprávu, která bude předložena schůzi České národní rady.

 

JUDr. Vladimír Komárek

Karel Ledvinka

ověřovatel

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP