ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VI. volební období
rozpočtový a kontrolní výbor
Usnesení č. 230
ze dne 31. října 1991
k rozdělení finančních prostředků vyčleněných ve státním rozpočtu České republiky na rok 1991 pro československé (české) veřejné rozhlasové vysílání
Po vyslechnutí úvodního výkladu poslankyně D. Kolářové a po rozpravě rozpočtový a kontrolní výbor České národní rady
I. žádá
a) místopředsedu vlády České republiky prof. M. LUKEŠE, aby komisi pro výběr uchazečů pro nestátní rozhlasové a televizní vysílání (usnesení vlády ČR č.395 ze dne 9.10.1991) pověřil rozdělením finančních prostředků ze státního rozpočtu České republiky na rok 1991 pro české veřejné rozhlasové vysílání;
b) výše uvedenou komisi, aby postupovala podle zásad v příloze k tomuto usnesení, a to co nejrychleji;
c) ministra kultury České republiky, aby urychleně uzavřel s vybranými provozovateli smlouvy o poskytnutí finanční výpomoci tak, aby finanční prostředky bylo možno uvolnit nejpozději do 15. 12. 1991;
d) ministra financí České republiky, aby umožnil převod těchto prostředků na tento účel až do konce roku 1991;
II. zmocňuje předsedu výboru, aby informoval o tomto usnesení místopředsedu vlády prof. M. Lukeše a příslušné ministry.
ing. Z. Smělík, v.r. |
ing. Petr Kozánek, v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Příloha usnesení č. 230
Rámcové zásady
pro rozdělování finančních prostředků vyčleněných ve státním rozpočtu České republiky na rok 1991 pro československé (české) veřejné rozhlasové vysílání.
K zabezpečení usnesení č.92 České národní rady ze dne 22. prosince 1990 k vládnímu návrhu zákona České národní rady o státním rozpočtu České republiky na rok 1991 se navrhují následující zásady:
1. Finanční prostředky vyčleněné ve státním rozpočtu pro československé (české) veřejné rozhlasové vysílání mohou být na základě žádosti přiděleny provozovatelům, kterým byla do 15.11.1991 udělena licence k rozhlasovému vysílání. V České republice budou za platné licence považovány ty, které do účinnosti příslušných zákonů vydá ministerstvo kultury ČR a Úřad předsednictva vlády ČSFR. Příspěvek nepřísluší provozovatelům se zahraniční kapitálovou účastí.
Na příspěvek není právní nárok a jeho poskytnutí je nutno chápat jako finanční výpomoc státu nezávislé rozhlasové stanici (vysílání ) na základě licence.
2. Příspěvek se poskytuje na základě žádosti předané ministerstvu kultury ČR do 15.11.1991. Její součástí je licence a rozpočet rozhlasové stanice (rozpočet příjmů a výdajů). Součástí žádosti nezávislé rozhlasové stanice je i číslo bankovního účtu, na který budou finanční prostředky poukázány. Na zaslané žádosti po 15.11.1991 nebude již brán zřetel.
3. Ministerstvo financí ČR převede příslušnou částku na účet ministerstva kultury ČR.
Meziresortní komise pro výběr uchazečů o nestátní rozhlasové a televizní vysílání na území ČR určí výši příspěvku ze státního rozpočtu ČR pro konkrétní uchazeče. Ministerstvo kultury ČR uzavře s provozovatelem radiové stanice písemnou dohodu o poskytnutí finanční výpomoci. V dohodě budou stanoveny podmínky včetně účelů, ke kterým budou prostředky poskytnuty. Zároveň poukáže příslušnou částku na účet provozovatele.
4. Poskytnuté prostředky je subjekt vlastnící licenci k vysílání povinen použít co nejhospodárněji a to zejména na technické, případně provozní zabezpečení rozhlasového vysílání. Tyto prostředky nemohou být použity k hrazení mzdových a ostatních osobních nákladů. Základní prostředky pořízené z této dotace jsou po dobu 3 let nezcizitelné.
Příspěvek je účelový a podléhá ročnímu vyúčtování, to znamená, že provozovatel, který obdržel příspěvek ze státního rozpočtu na rozhlasové vysílání, je povinen předložit ministerstvu kultury ČR po ukončení hospodářského roku písemné vyúčtování s uvedením, na jaké účely byly finanční prostředky vynaloženy. Nevyčerpané prostředky odvede do státního rozpočtu České republiky.
5. V případě, že nezávislému provozovateli bude licence odejmuta do konce roku 1991, je povinen neprodleně celý příspěvek vrátit do státního rozpočtu ČR.
6. Použití poskytnutých finančních prostředků ze státního rozpočtu podléhá kontrole finančních orgánů ministerstva kultury ČR, ministerstva financí ČR a ministerstva státní kontroly ČR. Pokud finanční orgán zjistí použití příspěvku na jiné účely, než je stanoveno v dohodě, bude příspěvek, resp. jeho příslušná část, vrácen do státního rozpočtu.
V Praze dne 31. října 1991