Zápis

z 28. schůze výboru ČNR pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 10. dubna 1991

 

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová, A.Váchalová, MUDr.B.Zatloukal;

Omluveni: MUDr.P.Čermák,CSc.

Program schůze:

1. Vládní návrh zákona ČNR o působnosti orgánů ČR ve věcech převodů majetku

státu na jiné osoby pro účely podnikání a o Fondu národního jmění ČR

(tisk 104)

2. Návrh poslanců ČNR P.Loma a dalších na vydání zákona ČNR o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře

(tisk 220)

3. Návrh poslanců ČNR E.Kantůrkové a V. Preclíka na vydání zákona ČNR,

kterým se mění zákon ČNR č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích (tisk 226)

4. Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v ČR (tisk 237)

5. Sdělení předsedy výboru

6. Různé

28. schůzi výboru pro sociální politiku a zdravotnictví zahájil v 9,00 hodin předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. Předložil návrh pořadu schůze, který byl schválen 15 hlasy, 1 poslanec se zdržel hlasování.

1.

Vládní návrh zákona ČNR o působnosti orgánů ČR ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby pro účely podnikání a o Fondu národního jmění ČR (tisk 104 a)

Úvodní výklad přednesl JUDr. Jiří VODIČKA, náměstek ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec J.KORÁB.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci: ing.M.RAŠKA, MUDr.J.DOMAS.

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci MUDr.P.LOM,CSc.,doc.MUDr.J.

Šebor, CSc., ing.M.RAŠKA, J.PAYNE, J.KORÁB, MUDr.M.SYKA, PhDr.A.GJURIČ.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný JUDr.J.VODIČKA.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec zpravodaj J.KORÁB návrh usnesení č. 94/1991, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

Na pozvání předsedy výboru MUDr.P.LOMA,CSc. přišel do jednání schůze výboru mpř. vlády ČSFR JUDr.J.MIKLOŠKO. Místopředseda vlády charakterizoval jednotlivé úseky, za které zodpovídá ve vládě ČSFR. (Na př. zdravotní a sociální oblast, tisk, společenské organizace, strany a hnutí, církev, další sdělovací prostředky, rozhlas a televize, výstavy, problematika Romů, drogy a další).

Po jeho úvodním slově se uskutečnila neformální rozprava, ve které poslanci kladli dotazy na některé úseky činnosti JUDr. MIKLOŠKA.

V rozpravě vystoupili poslanci MUDr. J.JANEČEK, MUDr.B.ZATLOUKAL, Z.GUŽI,

MUDr.R.HÁJEK, H.LAGOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.L.ŠEPSOVÁ, J.KORÁB, MUDr.M.SYKA, J.PAYNE. Diskutovány byly na př. tyto problémy: posílení theologů a psychologů NVÚ, zohlednění novelizace zákona o civilní službě, dotaz na otázku kompetencí, upozornění na to, že zdravotnictví je nadále neúnosné pod republikovými vládami, zastřešení federální, systém zdravotního pojištění musí být dělán federálně, byly vysloveny obavy, že v Listině základních práv a svobod je v článku 31 zakotvena bezplatná zdravotní péče, což je zábranou zdravotního pojištění. Byl vznesen dotaz, zda má federální vláda připraven scénář "Moravu". Byl vznesen dotaz, kdy bude přednesen zákon o sdělovacích prostředcích. Bylo upozorněno na to, že zvládnutí ekonomické reformy bude v mnoha směrech ležet na bedrech ženy - doporučeno zřídit vládní výbor pro otázky žen. Bylo upozorněno na usnesení ČNR, které požadovalo učinit opatření ve vedení Čsl. televize. Vznesen dotaz, zda se někdo v ČSFR zabývá ovlivňováním mládeže pornografií.

Předseda výboru MUDr. P.LOM,CSc., poděkoval místopředsedovi vlády ČSFR JUDr.MIKLOŠKOVI za účast na schůzi VSPZ ČNR a navrhl, aby příští setkání bylo připraveno monotematicky s určitým předem stanoveným tématem. Tento návrh byl místopředsedou vlády akceptován.

2.

Návrh poslanců ČNR P.Loma a dalších na vydání zákona ČNR o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře (tisk 220)

Řízení této části schůze převzal místopředseda VSPZ MUDr.M.SYKA.

Úvodní výklad přednesl předseda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR MUDr.P.LOM,CSc. V úvodním slově se soustředil na to, aby v širších souvislostech objasnil důvody předložení zákona. Zdůraznil vazbu na zákon o zdravotním pojištění. Upozornil na některé paragrafy zákona, podrobně osvětlil jejich obsah. Označil zákon za jeden z nejdůležitějších, který je nyní projednáván, dotýká se každého člověka - jde o zdraví.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jiří PAYNE. Ve své zpravodajské zprávě upozornil na to, že rok a práce na zákoně není na něm vidět. Jako velký nedostatek uvedl, že chyběly zásady zákona. Na zákoně je znatelný spěch. Upozornil na to, že chyběla spolupráce iniciativní skupiny poslanců s resortem zdravotnictví. Zdůraznil několik základních otázek, které položil předkladateli. Např. co je hlavním posláním lékařské komory? Jaké jsou hlavní cíle a poslání lékařské komory, chtěl znát přesnou definici její úlohy. Které z funkcí lékařské komory je nutno upravit zákonem? Upozornil na to, že chybí vymezení pravomocí lékařské komory vůči státu a státu vůči lékařské komoře. Řekl, že lékařská komora si může zvolit takové vedení, že zlikviduje celé zdravotnictví.

Předkladatel návrhu zákona MUDr.P.LOM,CSc., odpověděl na jednotlivé připomínky uvedené ve zpravodajské zprávě poslance J.PAYNA.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci: doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.R.HÁJEK, PhDr.A.GJURIČ, G.MAZALOVÁ, MUDr.B.ZATLOUKAL, MUDr.L.ŠEPSOVÁ as A.VÁCHALOVÁ.

Rovněž na dotazy jednotlivých poslanců reagoval předseda VSPZ ČNR MUDr.P.LOM,CSc.

V rozpravě vystoupili přizvaní hosté a to JUDr.P.TRÖSTER, náměstek ministra zdravotnictví České republiky, prof. NIEDERLE a MUDr. KALINA, poradce ministra zdravotnictví ČR.

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.R.HÁJEK, J.PAYNE, MUDr.B.ZATLOUKAL, MUDr.P.LOM,CSc., doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., A.VÁCHALOVÁ, MUDr.J.JANEČEK, MUDr.J.DOMAS, J.KORÁB.

Na dotazy poslanců odpovídal MUDr.P.LOM,CSc.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil v zastoupení zpravodaje J.PAYNEA posl. MUDr.R.HÁJEK, pověřený zpravodajskou povinností ve druhé části projednávání zákona z důvodu nepřítomnosti poslance - zpravodajce J.PAYNA návrh usnesení č. 95/1991, které bylo schváleno 10 hlasy a 3 se zdrželi. (Viz příloha).

3.

Návrh poslanců ČNR E. Kantůrkové a V.Preclíka na vydání zákona ČNR, kterým se mění zákon ČNR č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích (tisk 226)

Úvodní výklad přednesl poslanec Prof. P.PRECLÍK, člen návrhové skupiny poslanců.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci:doc. MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.P.LOM,CSc., A.VÁCHALOVÁ, MUDr.L.ŠEPSOVÁ, MUDr.J.DOMAS,

V podrobné rozpravě se nikdo nevyjádřil.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.M.SYKA návrh usnesení č. 96/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

4.

Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v ČR (tisk 237)

Úvodní výklad přednesl JUDr. František JAKEŠ, zástupce ředitele odboru personální činnosti ministerstva spravedlnosti České republiky.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.R.HÁJEK.

Ve všeobecné rozpravě nevystoupil žádný poslanec. V podrobné rozpravě vystoupil poslanec MUDr.P.LOM,CSc.

Na jeho dotaz odpověděl JUDr. František JAKEŠ.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec - zpravodaj MUDr.R.HÁJEK návrh usnesení č.97/1991, které poslanci schválili. (12 hlasovalo pro přijetí, nikdo nebyl proti a 3 se zdrželi hlasování). (Viz příloha).

5.

Sdělení předsedy výboru

MUDr.P.LOM,CSc. informoval členy výboru o tom, že P-ČNR omezuje počet tisků odebíraných Českou národní radou. Z tohoto důvodu byla provedena redukce počtu výtisku zdravotnických novin. pouze na 5 výtisků pro potřeby VSPZ. Byl vysloven souhlas s tím, že tyto výtisky budou mezi poslanci kolovat.

28. schůzi výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR ukončil předseda VSPZ ČNR MUDr.P.LOM,CSc., ve 22,20 hodin.

 

V Praze 22. dubna 1991

Zaznamenala: ing. M.Pospíšilová

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP