Zápis

z 34. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR

konané dne 21. a 22. srpna 1991

 

Přítomni:

21.8.1991 MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.P.Čermák,CSc., MUDr.J.Domas,

PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, PhDr.J.Němčík, G.Mazalová, J,Payne, MUDr.M.Syka, A.Váchalová, MUDr.B.Zatloukal;

Omluveni: Ing.M.Raška, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová;

Přítomni:

22.8.1991 MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.P.Čermák,CSc., MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, MUDr.M.Syka, A.Váchalová, MUDr.B.Zatloukal;

Omluveni: Ing.M.Raška, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová;

Program schůze:

1. Iniciativní návrh skupiny poslanců - zásady zákona ČNR o lidovém hlasování (tisk 323);

2. Návrh poslanců ČNR J.PAYNA a H.MARVANOVÉ na projednání zásad zákona ČNR o místním referendu (tisk 335);

3. Návrh poslanců ČNR J.PAYNA a H.MARVANOVÉ na projednání zásad zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.367/1990 Sb.,

o obcích (tisk 334);

4. Vládní návrh zásad zákona, kterým se stanoví podmínky pro výkon některých funkcí (tisk FS 740);

5. Vládní návrh obchodního zákoníku (tisk FS 684);

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk FS 685);

7. Vládní návrh zákona o živnostenském podnikání (živnostenský zákon) (tisk FS 761);

8. Sdělení předsedy výboru

9. Různé

34. schůzi zahájil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. Seznámil přítomné poslance s návrhem pořadu schůze. Informoval o tom, že bod č. 1 byl dle informace poslance ČNR MUDr.B.ZATLOUKALA doporučen k odložení. Dále informoval, že bod č.4 bude vypuštěn z pořadu schůze. Tento návrh zásad zákona je již připraven ve FS k projednání a to v paragrafovaném znění. P-ČNR rozhodlo o zrušení přikázání tohoto bodu výborům ČNR. Po těchto úpravách byl návrh pořadu schůze jednomyslně poslanci schválen.

Před zahájením vlastního jednání popřál předseda výboru poslancům mnoho zdraví a úspěchů v posledním roce VI.volebního období.

2.

Návrh poslanců ČNR J.PAYNA a H.MARVANOVÉ na projednání zásad zákona ČNR o místním referendu (tisk 335)

Úvodní výklad podal poslanec Jiří PAYNE, člen návrhové skupiny poslanců ČNR.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jaroslav KORÁB.

Pracovník ministerstva vnitra České republiky JUDr.V.ŠLAUF, uvedl, že resort vítá iniciativu poslanců České národní rady a že na tento zákon čeká široká veřejnost. Uvedl dále, že zásady zákona byly 22. července 1991 souhlasně projednány ve vládě České republiky,.

V povšechné rozpravě vystoupili tito poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.M.SYKA, PhDr.A.GJURIČ, J.PAYNE. V rozpravě zazněly tyto názory:

ve velkém rozsahu se referenda využívá ve Francii a Švýcarsku. Byly vzneseny dotazy na finanční otázky spojené s referendem. Bylo předneseno stanovisko Městského úřadu Znojmo, které vyjadřovalo, že zákon opět neumožňuje řešení statutu země Moravskoslezské. Po zákonu o celostátním referendu, který v podstatě řeší pouze rozpad státu, přichází nyní další návrh o referendu, který opět záležitost Moravy přehlíží.

V podrobné rozpravě vystoupili tito poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., J.KORÁB, MUDr.J.DOMAS, PhDr.J.NĚMČÍK, PhDr.A.GJURIČ, H.LAGOVÁ, MUDr.R.HÁJEK.

V podrobné rozpravě se vyjadřovali poslanci zejména k zásadě č. 2, 4, 5.

Byl upozorněno na rozpor mezi zásadou 5 a 6 a doporučeno vypuštění zásady č.7. Bylo diskutováno, zda připustit konání více referend najednou, nebo několik referend s více otázkami. Doporučeno v zásadě č. 13 vypustit slovo "zpravidla" a v zásadě č. 15 "blízká osoba" přesněji vymezit.

Na dotazy poslanců odpovídal poslanec Jiří PAYNE.

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec Jaroslav KORÁB návrh usnesení č. 116/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno.

(Viz příloha).

3.

Návrh poslanců ČNR J.PAYNA a H.MARVANOVÉ na projednání zásad zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 367/1990 Sb.,o obcích (tisk 334)

Úvodní výklad k návrhu zásad zákona přednesl poslanec Jiří PAYNE, člen návrhové skupiny poslanců.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Zdeněk GUŽI.

Ve všeobecné rozpravě nevystoupil nikdo.

V podrobné rozpravě vystoupili MUDr.P.LOM,CSc. a H.LAGOVÁ.

Jejich dotazy zodpověděl poslanec J.PAYNE.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec Zdeněk GUŽI návrh usnesení č. 117/1991, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

6.

Vládní návrh zákona, kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk FS 685)

Úvodní výklad k vládnímu návrhu zákona přednesl JUDr.Otakar MOTEJL, předseda Nejvyššího soudu ČSFR. V hodinovém úvodním vystoupení zdůvodnil potřebu novelizace občanského zákoníku. Uvedl např., že novela občanského zákoníku je součástí uceleného procesu přeměn v soukromoprávní oblasti. Zejména zdůraznil, že úplná rekodifikace občanského zákoníku vyžaduje několikaletou přípravu a je potřebné v relativně krátké době přizpůsobit soukromé právo, vyjádřené především občanským zákoníkem současným naléhavým potřebám tak, aby úprava vyhovovala nejen v období přechodu k tržnímu mechanismu, ale aby současně vytvořila přirozený přechod k zákonnému vyjádření koncepce soukromého práva na moderních principech.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.A.GJURIČ. Mimo jiné upozornil na to, že nejde o novelu, ale o nový občanský zákoník. Zdůraznil, že nenabyl důvěry k předloženému návrhu novely zákona. Doporučil vrátit se k rakouskému zákonu z roku 1811 a k zákonu z roku 1931. Doporučil předložený návrh vrátit a vypracovat nový občanský zákoník.

V rozpravě povšechné vystoupili poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.M.SYKA a J.KORÁB.

Na vystoupení zpravodaje a dotazy z rozpravy reagoval předseda Nejvyššího soudu ČSFR JUDr.O.MOTEJL. Uvedl, že nelze akceptovat některé návrhy ze zpravodajské zprávy a zejména odůvodnil proč nelze použít zákoník z roku 1811 a 1931. Uvedl, že zpravodajská zpráva nebyla příliš objektivní. Odůvodnil proč bylo použito občanského zákoníku z roku 1964. Odmítl příměr, že termín socialistické soužití je v předložené novele občanského zákoníku nahraženo termínem "dobré mravy".

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 120/1991, kterým výbor nevyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem zákona a doporučil jej k přepracování. 12 poslanců hlasovalo pro takto předložené usnesení, nikdo nebyl proti a 3 poslanci se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

8.

Sdělení předsedy výboru

Předseda výboru seznámil poslance s obsahem Ad informanda č.7. Dále informoval výbor o ustavení lékárnické komory. Přednesl docházku členů výboru za 1. rok VI. volebního období.

9.

Různé

Poslanec PhDr.J.NĚMČÍK podal stručnou informaci o své soukromé návštěvě parlamentu ve Švýcarsku.

Poslankyně G.MAZALOVÁ informovala o svém setkání s horníky a o tom, že vyslovili nedůvěru zdravotnímu zařízení v ZÚNZ Příbram. Horníci žádají jiné zdravotní zařízení než Příbram.

Poslanec V.CIBUZAR informoval o shromáždění starostů měst a obcí okresu Strakonice, které se zabývalo zdravotnickou situací v okrese a dále podal informaci o shromáždění starostů měst a obcí k problematice bytů okresu Prachatice.

MUDr.P.LOM,CSc, předseda výboru informoval o přípravách zákona o všeobecném zdravotním pojištění. Uvedl, že chybí zákon o nemocenském pojištění.

Poslankyně H.LAGOVÁ informovala o jednání Rady sociální dohody České republiky, kterého se střídavě s poslanci PhDr.J.NĚMČÍKEM a J.KORÁBEM zúčastňuje.

Tímto bodem skončilo jednání 1. dne 34. schůze VSPZ ČNR.

Druhý den jednání výboru - 22. 8. 1991

5.

Vládní návrh obchodního zákoníku (tisk FS 684)

Úvodní výklad k předloženému vládnímu návrhu přednesl JUDr. Alois FOREJT, odborný poradce Legislativního odboru Úřadu předsednictva vlády

ČSFR. Uvedl mimo jiné, že základním účelem navrhovaného zákona je soustředit v jednom právním předpisu komplexní právní úpravu podnikání Československých i zahraničních osob, právních forem obchodních společností a obchodních závazkových vztahů způsobem, který odpovídá potřebám ekonomiky, spočívající na tržním základě a zapojení této ekonomiky do mezinárodní dělby práce. Navrhovaný zákon je součástí přestavby Čsl. právního řádu, kterou si vyžaduje přechod od administrativně direktivního řízení hospodářství k tržní ekonomice.

Zpravodajskou zprávu měl přednést poslanec ing. M.RAŠKA, který se na jednání schůze výboru těsně před konáním schůze omluvil.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci H.LAGOVÁ, A.VÁCHALOVÁ, J.PAYNE, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.M.SYKA, J.KORÁB. Bylo mimo jiné doporučeno důkladně koordinovat práce na novele občanského i obchodního zákoníku. Neopakovat v obou návrzích základní úpravy jednotlivých institutů, ale v obchodním zákoníku ponechat nezbytné speciální úpravy vyžadující odchylky či zvláštnosti rozdílné od občanského zákoníku. Byl vznesen dotaz na prováděcí předpisy k předloženému návrhu zákona. Byl vznesen názor proč se autoři zákona nepřidrželi původní rakousko-české verze zákona. Proč se pokouší vytvořit třetí cestu a zavádí prvky socialistického práva do tržní ekonomiky. Zdůrazněno, že tímto postupem bude narušen postup ekonomické reformy, dotaz proč byla vypuštěna komanditní společnost, byl vysloven názor, že předkladatel nepochopil nastalou změnu v politickém klimatu společnosti u nás i SSSR. Dřívější předpisy byly ucelenější než je tato zákonná předloha. Práce na zákoně je dělána velmi kvapně a nedokonale. Byl vznesen dotaz na akcie a diskutovalo se o připravovaném zákonu o cenných papírech a zákonu o burzách.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný JUDr.Alois FOREJT.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 119/1991, kterým poslanci vzali předložený vládní návrh obchodního zákoníku na vědomí. 11 poslanců hlasovalo pro přijetí tohoto usnesení, nikdo nebyl proti a 3 se hlasování zdrželi. (Viz příloha)

Tuto část schůze řídil 2. místopředseda výboru PhDr.J.NĚMČÍK.

7.

Vládní návrh zákona o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)(tisk FS 761)

Úvodní výklad k předloženému návrhu zákona přednesl JUDr.Alexej KOHOUT, pracovník Legislativního Úřadu vlády ČSFR. Jeho výklad doplnila

JUDr. Eva HORZINKOVA, vedoucí právního oddělení živnostenského úřadu ministerstva obchodu a cestovního ruchu ČR.

JUDr. KOHOUT mimo jiné uvedl, že návrh živnostenského zákona je předkládán jako součást širšího souboru právních úprav podnikatelské činnosti v tržním hospodářství, který zahrnuje zejména obchodní zákoník, novelizaci občanského zákoníku a občanského soudního řádu a návrh zákona o konkursním a vyrovnávacím řízení.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.Richard HÁJEK. Doporučil předložený návrh zákona vzít na vědomí.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili tito poslanci: PhDr.J.NĚMČÍK, J.PAYNE, J.KORÁB. V jejich vystoupeních zazněly názory a připomínky zejména k výchově učňovského dorostu a struktuře učňovského školství; bylo doporučeno doplnit předlohu o podrobnější rozpracování živnostenských společenstev. Bylo upozorněno na to, zda některé živnosti by neměly patřit pod koncesované živnosti.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec zpravodaj MUDr.R.HÁJEK návrh usnesení č. 121/1991, které poslanci jednomyslně schválili.

(Viz příloha).

2. místopředseda výboru PhDr.J.NĚMČÍK ukončil 34. schůzi VSPZ ČNR v 15,50 hodin.

 

V Praze 26. srpna 1991

Zaznamenal: Ing.Milada Pospíšilová - tajemnice VSPZ ČNR

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP