Zápis

z 35. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR,

konané dne 29. srpna 1991

 

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc.,V.Cibuzar, MUDr.P.Čermák,CSc., PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., A.Váchalová;

Omluveni: MUDr.R.Hájek, J.Koráb, ing.M.Raška, MUDr.L.Šepsová, MUDr.B.Zatloukal;

Nepřítomni: Z.Guži;

Program schůze:

1. Zpráva o stavu prokuratury v České republice (tisk 354)

2. Státní bytová politika České republiky (tisk 316)

3. Vládní návrh zákona ČNR o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí ČR (tisk 303)

4. Vládní návrh zákona ČNR o platových poměrech soudců, státních notářů, justičních a notářských čekatelů (tisk 351)

5. Sdělení předsedy výboru

6. Různé

35. schůzi zahájil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. Seznámil přítomné poslance s návrhem pořadu schůze, který byl jednomyslně schválen.

Navrhl poslancům změnit pořadí projednávání jednotlivých bodů pořadu. I s tímto návrhem poslanci vyslovili rovněž souhlas.

5.

Sdělení předsedy výboru

Byla podána informace o tom, že na výbor pro sociální politiku a zdravotnictví přišel požadavek o převzetí záštity nad sympóziem o AIDS, které pořádá Nadace pro demokracii a jednotnou Evropu v Praze.

S převzetím záštity vyslovili poslanci jednomyslný souhlas. Dále byla podána informace o stanovisku k televizní věži Žižkov.

Byla podána informace o průběhu semináře VSPZ ČNR, který se konal dne 28. srpna 1991 v budově ČNR k návrhu hlavních zásad systému a zákonů všeobecného zdravotního pojištění.

Byly předány tiskoviny např. časopis Systém nemocenského pojištění v Rakousku a další zahraniční časopisy.

Byl přečten otevřený dopis od představitelů Lékařské komory v Domažlicích.

Tajemnice výboru ing. M.POSPÍŠILOVÁ informovala o schůzce zpravodajů, která se koná dne 5. 9. 1991 v 9,00 hodin v místnosti JUDr.Z.LEDVINY. Zúčastní se jí tito poslanci : zpravodajové MUDr.J.JANEČEK, V.CIBUZAR.

Bylo upozorněno na neúčast poslanců na jednání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví (opakovaná neúčast poslanců Z.GUŽIHO a ing. M.RAŠKY). Tato problematika bude zařazena jako samostatný bod pořadu nejbližší schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

1.

Zpráva o stavu prokuratury v České republice (tisk 354)

Úvodní výklad přednesl JUDr. Ludvík BRUNER, gen. prokurátor České republiky.

Zpravodajskou zprávu ke zprávě o stavu prokuratury v ČR přednesl poslanec - zpravodaj doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc. Doporučil výboru, aby zprávu o stavu prokuratury v ČR projednala Česká národní rada.

V rozpravě vystoupili poslanci: PhDr.A.GJURIČ, Doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc. J.PAYNE, MUDr.M.SYKA, MUDr.M.ČERMÁK,CSc. G.MAZALOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.J.DOMAS..

V rozpravě zaznělo např., že problémem je dozorová prokuratura ve vazebních věznicích, dotaz, kolik lidí skutečně z prokuratury odešlo a zda skutečně tito lidé byli nezpůsobilí výkonu prokurátorské funkce, vysloven názor, že prokurátoři by měli být právní a morální elita národa, doporučeno, aby se

se stávajícími lidmi (prokurátory) intenzivně pracovalo a tak z nich udělat lidštější a profesionálnější lidi, doporučeno odstranit nejhorší lidi z prokuratury a zavést takovou činnost, která by zabezpečila dozor nad stávajícími lidmi v prokuratuře, vysloven názor, že problém souvisí i s kvalitou právnických fakult i s kapacitou těchto fakult, doporučeno, aby v rámci rekvalifikace vysokoškoláků bylo umožněno studium právnické fakulty ve zkrácené době, dotaz na vazbu prokuratury na ústavní soud, bylo kriticky upozorněno na to, že se stále hovoří, že nejsou lidi, ale co se udělalo, aby se situace změnila nikdo nepředložil. Vysloven názor, že lidé se budou i stěhovat za prací a doporučeno, aby vláda České republiky předložila návrh na řešení situace v prokuratuře.

Upozorněno na nebezpečnost dvou způsobů vzdělávání, někdo bude mít kratší a někdo delší vzdělání. Doporučeno provést lustrace v prokuratuře. Dotaz zda je dozorováno psychiatrické vyšetření a dotaz na řešení zůstatkových trestů. Bylo rovněž upozorněno, že závěr předložené zprávy generálního prokurátora o stavu prokuratury v České republice je zpracován v socialistickém duchu.

Na dotazy poslanců odpovídal generální prokurátor ČR JUDr. Ludvík BRUNER.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec - zpravodaj

doc., MUDr.J.ŠEBOR,CSc., návrh usnesení č. 118/1991, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

Další část schůze řídil 2. místopředseda VSPZ PhDr.J.NĚMČÍK.

2.

Státní bytová politika České republiky (tisk 316)

Před projednáváním tohoto bodu byli poslancům předány připomínky k zásadám státní bytové politiky zpracované Občanským sdružením majitelů domů v České republice.

Úvodní slovo ke koncepci státní bytové politiky České republiky přednesl náměstek ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky

ing.J.PŘIKRYL.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Hana LAGOVÁ. Ve své zprávě upozornila na potřebu sociálně spravedlivé politiky i v oblasti bydlení. Upozornila na to, že zprávu nelze akceptovat tak, jak je předložena. Uvedla, že lze pochybovat zda je vůbec v materiálu definována státní bytová politika, chybí hlubší rozklad některých faktů nejen u státních ale i u ostatních forem bydlení.

Upozornila na problém rozestavěných bytů.

V rozpravě vystoupili tito poslanci: PhDr.J.NĚMČÍK, PhDr.A.GJURIČ, A.VÁCHALOVÁ, MUDr.J.DOMAS. Byli vysloveny názory a dotazy na cenu bytů v porovnání s náklady na živobytí, byl vznesen argument, že ve státních bytech bydlí jedna třetina obyvatel sociálně mírně nadprůměrných, jak se dívat na to, že majitelé rodinných domů dostali vysoké státní dotace na výstavbu, jak budou řešeny byty se zvláštním určením (bezbariérové byty), byla odmítnuta předložená koncepce bytové politiky a byly dotazy kdy bude zvýšeno nájemné.

V rozpravě dále vystoupili pan SKOPEC, za Sdružení zdravotně postižených občanů a žádal osvětlení termínu "byty se zvláštním režimem".

V rozpravě dále vystoupil pan PEXA ze Svazu bytových družstev a zdůraznil, že je nutno vytvořit podmínky pro novou výstavbu. Doporučil vytvořit jeden orgán pro bytovou politiku a v tom smyslu přijmout i zákony.

Na dotazy poslanců i hostů výboru reagoval přítomný náměstek

ing. J.PŘIKRYL.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně Hana LAGOVÁ návrh usnesení č. 122/1991, které poslanci schválili, nikdo nebyl proti, jeden se zdržel hlasování.(Viz příloha).

3.

Vládní návrh zákona o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí ČR (tisk 303)

Úvodní výklad přednesl poslanec J.ŽIŽKA, člen výboru pro životní prostředí a urbanismus, odůvodnil úpravy vládního návrhu zákona ČNR o státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí. Jeho výklad doplnil RNDr. TRPÁK, náměstek ministra životního prostředí České republiky. Vyslovil ztotožnění s iniciativním návrhem poslanců ČNR - výboru pro životní prostředí a urbanismus.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Václav CIBUZAR. Doporučil předložený vládní návrh zákona ČNR ke schválení.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci: PhDr.J.NĚMČÍK, A.VÁCHALOVÁ, J.PAYNE.

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: PhDr.J.NĚMČÍK, MUDr.P.LOM,CSc., A.VÁCHALOVÁ, PhDr.A.GJURIČ a J.PAYNE. Byly vysloveny názory, že vlastní obsah zákona po právní stránce je nesprávný, zákon má formální nedostatky. Upozorněno na věcný rozpor, kdy není zabezpečen mechanismus jak ministr může zodpovídat za něco o čem nerozhoduje, upozorněno na obcházení zákona v oblasti pokut.

Na dotazy poslanců odpovídal RNDr. TRPÁK, náměstek ministra životního prostředí ČR.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec Václav CIBUZAR návrh usnesení č. 111/1991, které bylo poslanci schváleno, nikdo nebyl proti, jeden se zdržel hlasování. (Viz příloha).

4.

Vládní návrh zákona ČNR o platových poměrech soudců, státních notářů, justičních a notářských čekatelů (tisk 351)

Úvodní výklad přednesl JUDr.Milan HAVLIŠ, I. náměstek ministra spravedlnosti České republiky.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.Josef DOMAS. Doporučil důsledné řešení otázek stabilizace soudců a doporučil předložený vládní návrh zákona přijmout.

V povšechné rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.M.SYKA.

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci : MUDr.P.LOM, MUDr.M.SYKA,

PhDr. A.GJURIČ. Byly vysloveny tyto názory, jako např.: návrh předloženého zákon lze chápat jako pozdní reagenci na interpelaci předsedy výboru pro sociální politiku a zdravotnictví MUDr.P.LOMA,CSc, když na schůzi ČNR, upozorňoval na nutnost úpravy platů soudců. Doporučeno přihlédnout nejen k zahraničním, ale také k domácím vlastním zkušenostem, hovořeno o problematice pohotovostní služby a stanovení tarifu za hodinovou pohotovostní službu, upozorněno, že i ostatní profese nemají dořešené platové podmínky (učitelé zdravotníci).

Podpořen názor, že je nutno zlepšit materiální podmínky soudců, tím se podpoří jejich nezávislost.

Na dotazy poslanců odpovídal JUDr. Milan HAVLIŠ, I. náměstek ministra spravedlnosti České republiky.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr. J.DOMAS návrh usnesení č. 123/1991, které bylo poslanci schváleno, nikdo nebyl proti, jeden se zdržel hlasování. (Viz příloha).

6.

Různé

Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. podal informaci o jednání 57. schůze

P-ČNR, konané dne 29. 8. 1991. Výbor vzal předložené informace na vědomí.

Předseda výboru dále sdělil, že na 1. schůzi VSPZ ČNR v září bude projednána struktura práce výboru a sdělil, že bude jednáno o pozdních příchodech na jednání schůze i o účasti či neúčasti poslanců na jednání.

PhDr.J.NĚMČÍK ukončil 35. schůzi VSPZ ČNR v 16,45 hodin.

 

V Praze 3. září 1991

Zaznamenala: ing. M.Pospíšilová - tajemnice VSPZ ČNR

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP