Zápis

z 36. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR,

konané dne 25. a 26. září 1991

 

Přítomni:

25.IX.1991 MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.P.Čermák,CSc., MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, J.Payne, ing.M.Raška, doc.MUDr.J.-Šebor, CSc., A.Váchalová;

Omluveni: PhDr.J.Němčík, MUDr.M.Syka, MUDr.L.Šepsová, MUDr.B.Zatloukal;

Přítomni:

26.IX.1991 MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.P.Čermák, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, G.Mazalová, ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., A.Váchalová;

Omluveni: H.Lagová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, MUDr.L.Šepsová, MUDr.B.Zatloukal;

Nepřítomen: Z.Guži;

Program schůze:

1. Návrh poslanců ČNR na vydání ústavního zákona ČNR, kterým se zřizuje Nejvyšší kontrolní úřad ČR (tisk 362);

2. Návrh skupiny poslanců ČNR na projednávání zásad Ústavního zákona ČNR o hlasování v ČNR (tisk 352);

3. Zpráva MPSV ČR o současném stavu přípravy zákonů a vyhlášek v resortu;

4. Zpráva MZ ČR o současném stavu přípravy zákonů a vyhlášek v resortu;

5. Vládní návrh zákona o civilní službě (tisk FS 848);

6. Vládní návrh zákona o životním minimu (tisk FS 839);

7. Návrh statutu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany;

8. Sdělení předsedy výboru

9. Různé

36. schůzi výboru pro sociální politiku a zdravotnictví zahájil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. Seznámil poslance s návrhem pořadu schůze a doporučil zařadit bod 5., 6. a 7. Doplněný pořad schůze byl poslanci jednomyslně schválen.

1.

Návrh poslanců ČNR na vydání Ústavního zákona ČNR, kterým se zřizuje Nejvyšší kontrolní úřad ČR (tisk 362)

Úvodní výklad přednesl poslanec ČNR A. CHUTNÝ, člen návrhové skupiny poslanců.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. A.GJURIČ. Ve své zpravodajské zprávě se ptal po smyslu předloženého návrhu, poukázal na problémy kontinuity, jde o výkřik. Uvedl, že nejdříve se předkládá zřízení úřadu a později se budou předkládat zásady a paragrafované znění této instituce. Seznámil poslance se stanoviskem vlády ČR k zřízení Nejvyššího kontrolního úřadu ČR. Doporučil, aby se nejdříve projednávaly zásady zákona, paragrafované znění a pak teprve předloha tohoto zákona.

V rozpravě vystoupili tito poslanci: doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., J.PAYNE, MUDr,.J.JANEČEK, MUDr.P.ČERMÁK,CSc., PhDr.A.GJURIČ, ing.M.RAŠKA, MUDr.P.LOM,CSc., J.KORÁB, MUDr.J.DOMAS. V rozpravě jednoznačně zaznělo podpoření návrhu poslance - zpravodaje, aby se nejdříve projednávaly zásady a paragrafované znění zákona a pak teprve předloha tisku 362; bylo doporučeno přesné vymezení pravidel kontrolní činnosti a stanovena náplň nově zřizovaného orgánu, upozorněno, že dosud žádný kontrolní úřad neplní dostatečně své povinnosti.

Na dotazy a připomínky poslanců reagoval poslanec ČNR A.CHUTNÝ.

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 124/1991, které poslanci schválili. 8 hlasovalo pro přijetí 2 byli proti a 4 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

2.

Návrh skupiny poslanců ČNR na projednávání zásad Ústavního zákona ČNR o hlasování v ČNR (tisk 352)

Úvodní výklad přednesl poslanec ČNR František KAČENKA, člen návrhové skupiny poslanců.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně G.MZALOVÁ.

V rozpravě vystoupili poslanci: J.KORÁB, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.P.Lom,CSc., MUDr.J.JANEČEK, MUDr.J.DOMAS, G.MAZALOVÁ, H.LAGOVÁ, V.CIBUZAR, J.PAYNE. V rozpravě bylo mimo jiné upozorněno na příklad, že se vnáší nový nacionální prvek do parlamentu a proto není návrh skupiny poslanců tohoto zákona doporučován, ne všichni moravští poslanci podporují tento předložený návrh, jde o nešťastný návrh, je několik měsíců do konce volebního období a je nutno dodržet jednokomorový princip České národní rady, zatím je pouze jedna republika a není důvod k přijetí tohoto zákona, tímto návrhem by šlo o zásadní změnu konstituce Ústavy, nejsou zpracovány kritické varianty návrhu zákona, mohlo by po tomto kroku dojít k zúžení autority parlamentu.

Na dotazy a náměty poslanců odpovídal poslanec ČNR F.KAČENKA, kterého doplňovala poslankyně G.MAZALOVÁ.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně G.MAZALOVÁ návrh usnesení č. 125/1991, které poslanci schválili. 8 hlasovalo pro přijetí, 3 byli proti a jeden se zdržel hlasování. (Viz příloha).

3 .

Zpráva MPSV ČNR o současném stavu přípravy zákonů a vyhlášek v resortu

Předloženou zprávu resortu odůvodnil JUDr.V.ŠMOLCNOP, náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR.

V rozpravě vystoupili poslanci J.PAYNE, MUDr.J.JANEČEK. Z rozpravy vyplynulo, že bude realizován seminář k nemocenskému a důchodovému pojištění. Byla vyslovena kritika ministra práce a sociálních věcí České republiky v tom smyslu, že by si měl udělat čas na osobní uvedení předloženého materiálu.

Předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc., předložil návrh usnesení č. 126/1991, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

4.

Zpráva MZ ČR o současném stavu přípravy zákonů a vyhlášek v resortu

Úvodní výklad k předložené zprávě resortu přednesl JUDr. P.TRÖSTER, náměstek ministra zdravotnictví České republiky.

V rozpravě vystoupili poslanci MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.R.HÁJEK,

MUDr.J,.JANEČEK, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., J.PAYNE. V rozpravy byly vysloveny tyto názory: požadavek na přepracování zákona č. 20, který platí 25 let a je již dávno překonán. Dotaz, proč nebyla včas vytvořena meziresortní komise k přípravě všeobecného zdravotního pojištění a pojišťovny, upozorněno, že veřejnost nesouhlasí s novelizací zákona č.20, doporučeno stanovit termíny a k těmto termínům schválit zákonné normy ve zdravotnictví, veřejnost žádá konkrétní stanovení termínů pro přijetí zákonů o všeobecném zdravotním pojištění a pojišťovně. Upozorněno, že existují judikatury soudů a lze zjistit, kde u zákonů byly problémy a kde jej třeba dopracovat. Nejsme v revolučních dobách, nelze pracovat v chaosu a je nutno připravit kvalitní zákon. Bylo doporučeno zachovat tento postup: vypracovat zásady zákona, poté paragrafované znění zákona a pak teprve vypracovat prováděcí vyhlášky. Bylo upozorněno na sociální zatížení obyvatel. Upozorněno, že musí být jasná představa cíle a vznesen dotaz zda zákon o umělém přerušení těhotenství bude zařazen do legislativního plánu.

Na dotazy poslanců odpovídal JUDr.P.TRÖSTER, kterého doplnil

JUDr. BUZEK, ředitel legislativního odboru MZ a MUDr.KALINA, poradce ministra.

Závěrem projednávání tohoto bodu předložil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. návrh usnesení č. 127/1991, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

5.

Vládní návrh zákona o civilní službě (tisk FS 848)

Vládní návrh zákona odůvodnil JUDr.Pavel ŠIMEK, pracovník sekretariátu místopředsedy vlády České republiky.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec ing. M.RAŠKA.

V rozpravě vystoupili poslanci: doc.MUDr.J.ŠEBOR, CSC., MUDr,.R.HÁJEK, MUDr.J.DOMAS, J.KORÁB, H.LAGOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc. V rozpravě byly dotazy na příklad: na postup při odepření výkonu vojenské služby, na povolávání nastoupení a výkonu civilní služby, za jakých podmínek se povoluje odklad, přerušení a zproštění výkonu civilní služby, byl dotaz na práva a povinnosti občanů v civilní službě, na poskytování dovolené občanů v civilní službě.

Na dotazy poslanců odpovídal JUDr.P.ŠIMEK.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec ing. M.RAŠKA návrh usnesení č. 129/1991, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

8.

Sdělení předsedy výboru

Předseda výboru předal poslancům Ad informandum č. 9. Dále upozornil na skutečnost, že hodiny s vládou se konají ve čtvrtek od 8,00 hodin. Poté bude následovat přednáška. Předseda informoval poslance o Mezinárodním dnu stáří, které vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Informoval o Sdružení "Život 90". Po této informaci výbor vyslovil na návrh předsedy podporu akci Mezinárodního dne stáří i charitativní akci "Život 90".

Předseda dále informoval poslance o semináři, který bude uspořádán v budově ČNR na téma "Dětská práva" a doporučil účast členů výboru.

Požádal poslankyni Váchalovou o účast na akci v Hodoníně a poslance MUDr.P.ČERMÁKA,CSc. na akci v Jablonci n/Nisou.

Dále seznámil poslance členy výboru s úkoly, které vyplynuly z jednání

P-ČNR. Podrobně informoval poslance o problematice interpelací na schůzích ČNR a vyžádal si názor členů výboru. Závěr byl k této problematice ten, že je nutno zejména působit v politických klubech na to, aby se věci řešily i jiným způsobem než formou interpelací.

Tímto bodem byl ukončen 1. den jednání 36. schůze VSPZ ČNR.

26. září 1991 - 2. den jednání schůze

Schůzi řídil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc.

6.

Vládní návrh zákona o životním minimu

Úvodní výklad přednesl JUDr.J.VÍŠEK, ředitel sociálně právního odboru FMPSV.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. J.DOMAS, který doporučil zákon schválit.

V rozpravě vystoupili poslanci: A.VÁCHALOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc., PhDr.A.GJURIČ, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., J.KORÁB. Bylo upozorněno na situaci těžce zdravotně postižených občanů ve vazbě na zákon a doporučeno zohlednit ve finančních částkách vyšší náklady těžce zdravotně postižených, bylo upozorněno na zohlednění dietních nároků ve finančním hodnocení, byl vznesen dotaz, jak je prováděno měření životního minima, jaká byla použita technika pro stanovení životního minima, upozorněno na to, že průměrná mzda v ČSFR stačí na pokrytí holých životních potřeb, v západních zemích je situace zcela jiná, byl několikrát opakován názor, že nelze dokonale postupovat při stanovení životního minima. Na příspěvcích pro životní minimum by se měly podílet i nestátní instituce.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný JUDr. VÍŠEK z FMPSV.

Závěrem projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.J.DOMAS návrh usnesení č. 128/1991, které bylo poslanci schváleno, 11 hlasovalo pro přijetí, 2 byli proti a nikdo se nezdržel hlasování. (Viz příloha).

7.

Návrh statutu vládního výboru pro zdravotně postižené občany.

Úvodní výklad přednesl ing. Jaroslav HRUBÝ, CSc., 3. místopředseda Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.

V rozpravě vystoupili poslanci: A.VÁCHALOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc. MUDr.M.SYKA, MUDr.J.JANEČEK, MUDr.J.DOMAS, MUDr.P.LOM,CSc., ing. M.RAŠKA.

V rozpravě byla vyslovena obava, zda bude vládní výbor funkční při tak širokém zastoupení členů, byly dotazy na mechanizmus schvalování a odvolávání členů výboru. Upozorněno na to, že bude obtížné přesně definovat kdo ve vládním výboru má být a kdo má být odvolán. Byly osvětlovány důvody vytvoření vládního výboru jako orgánu vlády. Byl vznesen názor, aby ve vládním výboru byli zástupci zdravotně postižených občanů.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný ing. Jaroslav HRUBÝ, CSc.

Vystoupil rovněž host paní poslankyně A.VÁCHALOVÉ JUDr.HUBAŘ za zdravotně postižené občany.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil MUDr.M.SYKA návrh usnesení č. 130/1991, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

9.

Různé.

Předseda výboru MUDr.P.LOM, připomněl konání semináře a 37. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Předseda výboru ukončil jednání schůze výboru v 13,20 hodin.

 

V Praze 10. října 1991

Zaznamenala: ing. M.Pospíšilová - tajemnice VSPZ ČNR

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP