Zápis

z 37. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR

konané dne 3. října 1991

 

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.P.Čermák,CSc., MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, ing.J.Raška, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., A.Váchalová, MUDr.B.Zatloukal;

Omluveni: MUDr.J.Janeček, J.Payne, MUDr.L.Šepsová;

Program schůze:

1. Vládní návrh zákona o způsobu provádění referenda (tisk FS 853)

2. Návrh poslanců FS J.Dienstbiera a dalších na vydání usnesení FS ČSFR o návrhu na vyhlášení referenda (tisk FS 860)

3. Iniciativny návrh skupiny poslancov FS E.Vaĺka a dalších na vydanie ústavného zákona o vysporiadani majetku ČSFR medzi Českú a Slovenskú republikou v prípadě zániku Českej a Slovenskej Federativnej Republiky (tisk FS 857)

4. Vládní návrh zásad zákona o daních z příjmů (tisk FS 854)

5. Návrh skupiny poslanců ČNR I. Svobody a dalších na vydání zásad zákona ČNR o postavení a působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu ČR (tisk 389)

6. Návrh poslanců FS ČSFR J.Sokola a dalších na vydání Ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o Československé federaci ve znění pozdějších ústavních zákonů (tisk FS 858)

7. Sdělení předsedy výboru

8. Různé

37. schůzi zahájil předseda výboru MUDr. Petr LOM,CSc. Seznámil přítomné poslance s návrhem pořadu schůze, který byl po doplnění bodu 6 jednomyslně poslanci schválen.

1.

Vládní návrh zákona o způsobu provádění referenda (tisk FS 853)

Úvodní výklad přednesl JUDr. Jiří PATERA, pracovník Legislativního ústavu vlády ČSFR.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec zpravodaj Jaroslav KORÁB. Zdůraznil, že jde o technický zákon, který upravuje věci v obecné rovině a doporučil poslancům vyslovit souhlas s předloženým návrhem zákona.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., J.KORÁB, G.MAZALOVÁ, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., H.LAGOVÁ, MUDr.M.SYKA. V rozpravě bylo doporučeno např., řešení problematiky Moravy, dotaz na to, jak bude řešeno odvolání referenda, jaký bude právní postup při jeho odvolání nebo při jeho pozdržení. Byl dotaz na okolnosti, které způsobí, že se nebude referendum konat, dotaz, zda mají i jiné země možnost odvolání referenda.

Na dotazy poslanců odpověděl přítomný JUDr.J.PATERA.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec J. KORÁB návrh usnesení č. 131/1991, které bylo poslanci schváleno. 11 hlasovalo pro, nikdo nebyl proti a 4 se hlasování zdrželi. (Viz příloha).

2.

Návrh poslanců FS J. Dienstbiera a dalších na vydání usnesení FS ČSFR o návrhu na vyhlášení referenda (tisk FS 860)

Úvodní výklad přednesli poslanci FS ČSFR J.SOKOL a P.KUČERA, členové návrhové skupiny poslanců FS.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jaroslav KORÁB.

V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.M.SYKA, MUDr.P.ČERMÁK,CSc., MUDr.P.LOM,CSc., doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., ing.M.RAŠKA, Z.GUŽI, G.MAZALOVÁ, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.B.ZATLOUKAL, MUDr.R.HÁJEK, H.LAGOVÁ.

V rozpravě bylo např. upozorněno na historické kořeny České a Slovenské republiky, které hrají uvědomovací roli obou národů, byly uvedeny zkušenosti z federací v Rakousku. Upozorněno na článek v Občanském denníku od P.Černockého, který vyšel 3.X.1991. Byl vysloven názor, že na Slovensku jsou také snahy o odtržení Slovenska a upozorněno na problematiku menšin na Slovensku, upozorněno na to, že v polarizování situace na Slovensku udělá referendum mnoho zla, vyjádřen názor, že uzavřít smlouvu mezi Českou a Slovenskou republikou je to, co jsme nechtěli, upozorněno na určitou pozitivní roli, kterou by mělo FS sehrávat ve sjednocování stanovisek, vznesen dotaz, kdo uzavře smlouvu, doporučeno postavit otázku v referendu negativně. Vysloven názor na významnou úlohu ČNR v uspořádání státu a doporučeno, že FS by mělo být aktivním účastníkem při jednání o státoprávním uspořádání naší republiky, FS zaspalo na startu. Dotaz, zda byla uvažována analýza výsledků referenda. Vyslovena obava, že výsledky referenda budou napadány a vznášeny požadavky na uspořádání nového, veřejnost bude zavedena někam, kam nechceme, bylo upozorněno na určitý posun v postojích Slovenska a vysloven názor, že budou následovat další faktické kroky. Diskutováno bylo o formulování konkrétní otázky do referenda, kterou by mělo položit FS ČSFR, FS pokud není schopno postavit otázku pro referendu by se mělo ústavní cestou rozpustit. Položení negativní otázky bylo hodnoceno jako alibistický prvek, lidé nepůjdou k referendu a problém se zasádruje. Vysloven názor, že vyhlášení referenda není v současné době nejvhodnější způsob. Bylo hovořeno o uspořádání státu a vysloven názor, že poslanci nedostali mandát k rozpuštění republiky, doporučeno, aby se jednání o budoucím státu zúčastnili zástupci Moravy a Slezska. Doporučeno uvažovat o třech otázkách pro referendum. Byl vysloven názor, že referendum nepřinese nic nového a je prakticky zpochybněním demokracie. Bylo doporučeno FS jednodušeji formulovat otázku pro referendum.

Na dotazy a názory poslanců reagovali oba přítomní poslanci FS ČSFR J.SOKOL a P.KUČERA.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec Jaroslav KORÁB návrh usnesení č. 132/1991, které bylo poslanci schváleno. 13 hlasovalo pro přijetí, 2 byli proti a jeden se zdržel hlasování.(Viz příloha).

3.

Iniciativny návrh skupiny poslancov FS E.Vaĺka a dalších na vydanie ústavného zákona o vysporiadani majetku ČSFR medzi Českú a Slovenskú republiku

v prípadě zániku Českej a Slovenskej federativnej republiky (tisk FS 857)

Úvodní výklad podal poslanec FS ČSFR Oskar VILÁGI, člen návrhové skupiny poslanců FS.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Jaroslav KORÁB.

V rozpravě vystoupila poslankyně G.MAZALOVÁ, která upozornila, že se zdrží hlasování k tomuto návrhu. Další rozprava nebyla.

Návrh na usnesení č. 133/1991 přednesl poslanec Jaroslav KORÁB. Poslanci předložený návrh schválili. 11 hlasovalo pro přijetí, nikdo nebyl proti, 1 se zdržel hlasování. (Viz příloha).

4.

Vládní návrh zásad zákona o daních z příjmů (tisk FS 854)

Úvodní výklad k předloze zákona přednesl ing. Václav GRAMMETBAUER, ředitel odboru daní FMF.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Hana LAGOVÁ.

V rozpravě vystoupili poslanci: PhDr.A.GJURIČ, MUDr.J.DOMAS, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc.

Byl vznesen dotaz, od kdy bude účinnost tohoto zákona, dotazy na sponzorství a jak se bude snižovat daňový základ.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný ing. V.GRAMMETBAUER.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně Hana LAGOVÁ návrh usnesení č. 134/1991, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

5.

Návrh skupiny poslanců ČNR Ivo Svobody a dalších na vydání zásad zákona ČNR o postavení a působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu České republiky (tisk 389)

Předložený návrh odůvodnil poslanec ČNR Ivo SVOBODA, člen návrhové skupiny poslanců.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.A.GJURIČ. Ve zpravodajské zprávě bylo položeno několik dotazů na předkladatele, které se týkaly smyslu inciativy poslanců, byl vysloven názor, že není špatné, aby existovalo ministerstvo kontroly a Nejvyšší kontrolní úřad, doporučeno schválit předložené zásady zákona ČNR.

V rozpravě vystoupili poslanci: doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.J.DOMAS, MUDr.M.SYKA, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.B.ZATLOUKAL. Byly vzneseny dotazy na způsob provádění kontrolní činnosti státního aparátu a to ministerstva financí, ministerstva státní kontroly a Nejvyššího kontrolního úřadu, bylo doporučeno sjednotit úsilí kontroly a upozorněno na problém dvojkolejnosti kontroly, důrazně upozorněno na potřebu snížení administrativy státního aparátu, byl vznesen dotaz na určení časového horizontu od kdy má Nejvyšší kontrolní úřad vzniknout a vysloven názor, že paralelní existence dvou kontrolních úřadů není šťastná.

Na dotazy poslanců odpovídal přítomný poslanec ČNR Ivo SVOBODA.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 135/1991, které poslanci schválili. 8 hlasovalo pro přijetí, nikdo nebyl proti a 2 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

6.

Návrh poslanců FS ČSFR J.Sokola a dalších na vydání Ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 143/1968 Sb., o československé federaci ve znění pozdějších ústavních zákonů (tisk FS 858)

Úvodní výklad přednesl poslanec FS ČSFR J.SOKOL, člen návrhové skupiny poslanců FS.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. M.SYKA.

Rozprava k předloženému návrhu poslanců FS ČSFR nebyla žádná.

Poslanec MUDr.M.SYKA předložil návrh usnesení č. 136/1991, které poslanci schválili. 14 hlasovalo pro přijetí, nikdo nebyl proti a 2 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

7.

Sdělení předsedy výboru

Předseda výboru informoval poslance, že bude svolána pracovní porada výboru s experty výboru k všeobecnému zdravotnímu pojištění a zdravotní pojišťovně. Porada se bude konat 15. října 1991 ve 14,30 hodin. Dne 16. října 1991 od 9,00 hodin bude 38. schůze výboru, kde budou projednány oba předložené návrhy zásad zákonů o zdravotním pojištění a pojišťovně. Dále předal poslancům ad informandum č. 10.

9.

Různé

Místopředseda výboru MUDr.M.SYKA informoval výbor o programu výjezdního zasedání VSPZ ve dnech 24. a 25. října 1991 (Znojmo, Horn, Retz - Dolní Rakousko). Výbor vyslovil souhlas s předloženým návrhem na výjezdní zasedání VSPZ ČNR.

Místopředseda výboru MUDr. M.SYKA ukončil 37. schůzi VSPZ v 16,45 hodin.

 

V Praze 9. října 1991

Zaznamenala:ing.M.Pospíšilová

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka VSPZ ČNR

předseda VSPZ ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP