Zápis
z 56. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví ČNR,
která se konala ve dnech 11. a 12. března 1992
Přítomni:
11.3.92 MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, J.Payne, ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, doc,MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová, A.Váchalová,
Omluveni: MUDr.B.Zatloukal;
Nepřítomen: MUDr.P.Čermák,CSc.
Přítomni:
12.3.92 MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, G.,Mazalová, J.Payne, ing.M.Raška, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová, A.Váchalová;
Omluveni: PhDr.A.Gjurič, MUDr.R.Hájek, MUDr.B.Zatloukal;
Nepřítomni: MUDr.P.Čermák,CSc., MUDr.J.Domas, Z.Guži, H.Lagová, PhDr.J.Němčík;
Schválený pořad schůze:
1. Léková politika, problémy výroby a distribuce léků
2. Vládní návrh zákona ČNR o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních (tisk 603)
3. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR Smlouva mezi ČSFR a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, podepsaná v Praze dne 27. února 1992 (tisk FS 1373)
4. Sdělení předsedy výboru
Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc., který ji po oba dva dny řídil.
K bodu 1
Informaci o lékové politice, problémech výroby a distribuci léků uvedl ředitel odboru farmacie MZ ČR MUDr. PALOUŠ. Ve svém vystoupení přiblížil poslancům problematiku lékové politiky, informoval o tom, že ministerstvo zdravotnictví převedlo výrobu léků na ministerstvo průmyslu, hovořil o poplatku za léky, uvedl, že situace v zásobování léky je v současné době zlepšená. Přiblížil poslancům strukturu svého odboru na ministerstvu zdravotnictví a hovořil o aktuální náplni práce tohoto odboru. Zmínil se o komisích, které pracují při vědecké radě ministerstva zdravotnictví. Uvedl, že se připravuje privatizace Sanitasu a Zdravotnického zásobování.
S informacemi dále vystoupili prezident lékárnické komory Dr.HORÁČEK, který hovořil zejména o tvorbě Sazebníku.
Ing.LUDVÍK, ředitel odboru - MP ČR hovořil o koncepci výroby a koncepci privatizace. Upozornil na jistou platební neschopnost podniku Sanitas, uvedl, že existuje 11 farmaceutických fabrik a nastínil hlavní cíle farmaceutického průmyslu. Dodal, že je nutno zajistit ke všem 11 farmaceutickým fabrikám vstup zahraničního kapitálu nebo-li zabezpečení strategického investora. Hovořil o tom, že ministerstvo průmyslu předložilo vládě České republiky zprávu o stavu věcí, nikoliv o koncepci farmaceutického průmyslu. Rozebral rovněž otázky výzkumu farmaceutické výroby a uvedl, že tyto ústavy jsou pokryty pouze na 30 %
Ing. HYNEK, ředitel finančního odboru ministerstva zdravotnictví ČR informoval podrobněji o finanční situaci v Sanitasu. Hovořil dále o občanských sdružení zdravotně postižených občanů a uváděl na příkladu Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí jejich požadavky na přednostní zabezpečení léčiv, atd.
Ing. Jiří NĚMEC,CSc., ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky uvedl, že se pojišťovna snaží omezit nárůst spotřeby léků a tím i jejich náklady. Uvedl, že se očekává zákon o léku. Dále informoval o převodu některých lékáren pod nemocnice. Uvedl, že pojišťovna bude smluvním partnerem lékáren, bude proplácet náklady na léky. Pojišťovna předá předpis na léky zpět k využití zdravotnickým zařízením a ti budou moci provádět kontrolu předepisování léků jednotlivými lékaři.
Dr. BABJUK, vedoucí odboru Farmaceutické fakulty ILF hovořil o koncepci farmacie, kde zdůraznil, že chybí ucelená koncepce kontroly léčiv.
V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.J.JANEČEK, PhDr.A.GJURIČ, RNDr.J.PAYNE, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., A.VÁCHALOVÁ, G.MAZALOVÁ, MUDr.L.ŠEPSOVÁ, MUDr.P.LOM,CSc.
Z rozpravy poslanců vyplynulo, že je potřebné regulovat výdajovou složku ve zdravotnictví, zejména v politice distribuce léků a vytvořit takové ekonomické nástroje, které tuto politiku umožní. Bylo doporučeno uspořádat v průběhu 2 měsíců další seminář k této problematice a doporučeno bylo rovněž MUDr.PALOUŠOVI, ing.LUDVÍKOVI a ing.NĚMCOVI průběžně informovat výbor pro sociální politiku a zdravotnictví o situaci v lékové politice, o problémech výroby a distribuce léků.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložila návrhová skupina poslanců ve složení: MUDr.M.SYKA,.RNDr.J.PAYNE, MUDr.J.JANEČEk návrh usnesení č. 195/1992, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).
K bodu 2
Vládní návrh zákona ČNR o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních (tisk 603) odůvodnil ministr zdravotnictví České republiky MUDr. Martin BOJAR,CSc.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.J.DOMAS, který připomněl již přijaté zákony, které umožnily přijít s tímto návrhem zákona na jednání České národní rady, dále ve svém vystoupení rozebral podrobněji některé části předloženého návrhu zákona. Doporučil výboru vyslovit souhlas s tímto návrhem zákona.
Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci PhDr.A.GJURIČ, MUDr.M.SYKA, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.J.JANEČEK, RNDr.J.PAYNE, H.LAGOVÁ, G.MAZALOVÁ, MUDr.L.ŠEPSOVÁ, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSC., PhDr.J.NĚMČÍK, výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem s připomínkami k § 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 19.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec - zpravodaj MUDr.J.DOMAS návrh usnesení č. 196/1992, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).
Ve 22,30 hodin byl ukončen 1. den jednání 56 schůze VSPZ.
12. března 1992 - 2. den jednání schůze VSPZ
K bodu 3
Vládní návrh zákona, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu FS ČSFR smlouva mezi ČSFR a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, podepsaná v Praze dne 27. února 1992 (tisk FS 1373) nebyl odůvodněn zástupcem předkladatele, který se nedostavil.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec RNDr. J.PAYNE, který odůvodnil význam smlouvy a zdůraznil, že smlouva je o dobrých sousedských vztazích, nikoliv o řešení minulosti.
Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci ing.M.RAŠKA, PhDr.J.NĚMČÍK, MUDr.P.LOM,CSc., doc,.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., MUDr.L.ŠEPSOVÁ, J.KORÁB, MUDr.J.JANEČEK, výbor doporučil FS ČSFR, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem zákona.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec - zpravodaj RNDr.J.PAYNE návrh usnesení č.197/1992, které poslanci schválili, nikdo nebyl proti a 4 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).
K bodu 4
- poslancům bylo předáno v písemné podobě Ad Informandum č. 18 ze dne 9. 3. 1992;
- posl.MUDr.J.JANEČEK byl delegován předsedou výboru na seminář firmy FRESENIUS, který se koná dne 18. 3. v Paláci kultury Praha; poslanec MUDr.JANEČEK byl pověřen zúčastnit se zahájení a vystoupit s krátkým proslovem;
- Posl.MUDr.R.HÁJEK byl pověřen účastí na jednání, které se konalo na ministerstvu zdravotnictví ČR;
- podána informace o dopisu ministra státní kontroly ČR, který informuje o prověrce kontroly hospodaření Správy všeobecného zdravotního pojištění a o prověrce současného stavu ekonomiky Všeobecné zdravotní pojišťovny;
- byly předány došlé zdravotnické tisky a Zdravotnické noviny;
- příští schůze výboru se bude konat 16. března 1992 s tímto programem:
1. Projednání všech návrhů na kandidáty na obsazení členů Správní rady Ústřední pojišťovny a Dozorčí rady Pojišťovny a následný pohovor s kandidáty;
2. Bude upřesněn Volební řád pro volbu výše uvedených kandidátů;
Schůze výboru byla ukončena v 11,50 hodin.
Zaznamenala: Ing.M.Pospíšilová
Napsala: V.Vesecká
ověřovatelka VSPZ |
předseda VSPZ |