ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991
VI. volební období
výbor pro vědu, vzdělání a kulturu
Usnesení č. 201/1992
ze dne 14. 1. 1992
k návrhu na volbu členů Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání (volební řád)
Výbor ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu na návrh posl. JUDr.Hany MARVANOVÉ doporučuje České národní radě, aby přijala tento návrh na volbu členů Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání (volební řád):
1. Členy Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání volí Česká národní rada tajným hlasováním.
2. Před zahájením volby zkontrolují ověřovatelé České národní rady volební schránky a zapečetí je. Zkontrolují též, zda jsou připraveny hlasovací lístky s předtištěnými jmény kandidátů a zda jsou opatřeny razítkem České národní rady.
3. Jména kandidátů na každém hlasovacím lístku jsou uvedena v abecedním pořadí. Před jménem každého kandidáta je uvedeno pořadové číslo.
4. Pro úpravu hlasovacích lístků je určen zvláštní prostor tak, aby byla zaručena tajnost hlasování; poslanci vstupují do tohoto prostoru jednotlivě.
5. V místnosti, kde se sčítají hlasy, jsou přítomni pouze ověřovatelé. Další osoby mohou být přítomny pouze se souhlasem ověřovatelů.
6. Souhlas s navrženým kandidátem vyjádří hlasující odevzdáním hlasovacího lístku se zakroužkovaným číslem před jmény kandidátů. Každý hlasující může volit nejvýše tři kandidáty do Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Neplatný je hlasovací lístek odevzdaný na jiném než vydaném tiskopise a ten hlasovací lístek, na kterém jsou zakroužkována více než tři čísla před jmény kandidátů. K jiným úpravám hlasovacího lístku se nepřihlíží.
7. Vzniknou-li pochybnosti o platnosti hlasovacího lístku, rozhodnou o platnosti ověřovatelé; poznamenají to v zápise o výsledku hlasování.
8. Zvoleni jsou ti kandidáti, kteří obdrželi nadpoloviční většinu platných hlasů z počtu vydaných hlasovacích lístků (dále jen "nadpoloviční většina"). V případě, že nadpoloviční většinu platných hlasů z počtu vydaných hlasovacích lístků obdrželi více než tři navržení kandidáti do Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jsou zvoleni pouze první tři kandidáti podle počtu platných obdržených hlasů.
9. Jestliže nejsou zvoleni všichni tři kandidáti do Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání, následuje další kolo voleb.
10. Do tohoto kola postupují z příslušné kandidátky ti kandidáti, kteří obdrželi nejvyšší počet hlasů (při rovnosti hlasů postupují všichni kandidáti nejvýše však dvojnásobný počet kandidátů na volná místa). Na průběh voleb se přiměřeně použije ustanovení odst. 1 až 8.
11. Nejsou-li ani po tomto druhém kole zvoleni všichni tři kandidáti do Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání, volby končí a mohou se opakovat, a to i s dalšími kandidáty, nejdříve na příští schůzi České národní rady.
12. O výsledku hlasování sepíší ověřovatelé zápis, který všichni podepíší. V zápise o hlasování musí být uveden zejména :
- počet vydaných hlasovacích lístků
- počet odevzdaných platných i neplatných hlasovacích lístků
- počet platných hlasů odevzdaných pro navrženého kandidáta
- počet platných hlasů odevzdaných proti navrženému kandidátovi.
13. Výsledky hlasování v souladu s odst. 8 oznámí České národní radě jeden z ověřovatelů.
zmocňuje předsedu výboru posl. Ing. Josefa VONDRÁČKA, aby přednesl návrh volebního řádu na 30. schůzi České národní rady.
Ing. Miroslav WAJSAR v.r. |
Ing. Josef VONDRÁČEK v.r. |
ověřovatel - tajemník |
předseda |
výboru ČNR pro vědu, |
výboru ČNR pro vědu, |
vzdělání a kulturu |
vzdělání a kulturu |